İtalya Vize Türleri

İtalya Vize Türleri: Giriş Sayısı ve Vize Süresine Göre İtalya Vizeleri

İtalya vize çeşitleri ülkeye giriş sayısına, ülkede kalış süresine ve vize türüne göre değişmektedir. Giriş sayısına göre düzenlenen ve Schengen özellikli olan İtalya vizeleri, C tipi (kısa süreli) vize türleridir. Kısa süreli İtalya vizeleri 180 günlük periyotta en fazla 90 gün ülkede kalma hakkı tanımakta ve tek girişli, çift girişli, çok girişli olmak üzere 3 şekilde düzenlenmektedir.

Vize kalış süresi ve vize türüne göre düzenlenen D tipi İtalya vizeleri, hamiline en az 90 gün ülkede kalma hakkı tanıyan ve eğitim görmek, çalışmak ve kalıcı olarak İtalya’da ikamet etmeyi planlayan kişilere verilen vize türüdür

Giriş Sayısına Göre İtalya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre İtalya vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli İtalya vizesi
  • Çift girişli İtalya vizesi
  • Çok girişli İtalya vizesi (Multi vize)

Tek Girişli İtalya Vizesi Nedir?

Tek girişli İtalya vizesi, İtalya’da 90 gün süreyi geçirmeme şartıyla giriş yapma hakkı tanıyan, kısa süreli İtalya vizesi kategorisindeki vize türüdür.

İtalya tek girişli vize hamili İtalya topraklarına belirli bir süre içinde yalnızca bir kez girme hakkına sahiptir. Tek girişli İtalya vizesi sahibi İtalya topraklarından çıktıktan sonra vizede verilen gün sayısı geçirmemiş olsa bile, İtalya’ya geri dönme hakkına sahip değildir.

İtalya tek girişli vize iş görüşmeleri, toplantılar, iş organizasyonları, turistik seyahat ve tatil gibi durumlar için verilmektedir.

Çift Girişli İtalya Vizesi Nedir?

Çift girişli İtalya vizesi, tek girişli İtalya vizesi ile aynı şekilde uygulanıp İtalya’da 90 gün süreyi geçirmeme şartıyla giriş yapma hakkı tanıyan ancak ülkeden ayrıldıktan sonra bir kere daha ülkeye girmeye izin veren, kısa süreli İtalya vize türüdür.

İtalya çift girişli vize sahibi İtalya’dan ikinci kez ayrıldıktan sonra vizede verilen gün tamamlanmamış olsa bile İtalya’ya tekrar girme hakkına sahip değildir.

Çok Girişli (Multi) İtalya Vizesi Nedir?

İtalya çok girişli vize, hamiline 180 günlük periyotta 90 günlük kalma kuralını ihlal etmediği sürece istediği kadar İtalya’ya giriş ve çıkış hakkı tanıyan kısa süreli vize türüdür. İtalya multi Schengen vizesi seyahat sıklığına göre 1 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık düzenlenebilmektedir.

İtalya çok girişli vize almak isteyen kişilerin birden fazla kez çift girişli vize alması ve Schengen bölgesine sık seyahat ediyor olması durumunda, çok girişli vize alması mümkündür.

İtalya Çok Girişli Vize Hangi Koşullarda Verilir?

İtalya çok girişli vize başvurusu onayı için koşullar aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru sahibi daha önce İtalya’dan vize almışsa
  • Başvuru sahibinin pasaportunda daha önceden alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa
  • İtalya çok girişli vize başvurusunda bulunan kişi, planladığı süre dahilinde İtalya’ya birden fazla kez girmesi gerektiğini destekleyici belgelerle kanıtlamış ve vize talep dilekçesinde açıklayıcı şekilde aktarmışsa
  • Başvuru sahibinin pasaportunda daha önceden kaydedilmiş bir vize ihlali bulunmuyorsa
  • İtalya çok girişli vize başvuru formu doldururken bilgiler ve konaklama süresi doğru ve eksiksiz doldurulmuşsa

İtalya Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle İtalya multi vize ücreti sağlık sigortası ve vize harçları dahil 210 Euro’dur.

Geçerlilik Süresine Göre İtalya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Geçerlilik süresine göre İtalya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kısa süreli İtalya vizeleri (C tipi)
  • Uzun süreli İtalya vizeleri (D tipi)

C tipi ve D tipi İtalya vize çeşitleri, başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacına ve süresine göre çeşitlenmiştir.

İtalya C Tipi Vize Nedir?

İtalya C tipi vize, başvuru sahibinin İtalya topraklarına girmesine ve geçici bir süre kalmasına izin veren tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize niteliğine sahip, hamiline 180 günlük bir süre zarfında en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı veren kısa süreli vize türüdür. Kısa süreli İtalya vizesi turistik vize, ticari vize ve aile ziyareti vizesi, İtalya Schengen C tipi vize kategorisinde değerlendirilmektedir.

İtalya C Tipi Vize Nasıl Alınır?

İtalya C tipi vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize işlemlerini yürütmeyi planladığı akredite acenteden randevu alması gerekmektedir. Randevu gününden önce kısa süreli İtalya vizesi için gerekli evrakların hazırlanıp, randevu günü ve saatinde ilgili akredite acenteye ibraz edilmesi gerekmektedir. İtalya C tipi vize işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sonuçlarını ilgili akredite acenteden pasaport ile birlikte teslim almak veya başvuru sırasında ekstra ücret ödeyerek kurye talebi ile adrese yönlendirmek mümkündür.

Vizem.net, İtalya C tipi vize başvuruları için 81 ilde hizmet vermektedir.

İtalya Kaç Aylık Vize (C Tipi ) Veriyor?

Kısa süreli İtalya vize başvuruları en az 3 günlük en fazla 5 yıllık düzenlenmektedir ancak 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 günlük süreyle kalma hakkı vermektedir.

İtalya’ya kısa süreliğine gelmek isteyenler için başvurulan İtalya C tipi vize; iş gezisi, tatil, turistik faaliyet, akraba veya arkadaş ziyareti için alınmaktadır.

İlk İtalya Vize Başvurusunda Ne Kadar Süreli Vize Alınır?

İtalya vizesine ilk defa başvuracak kişilerin tek girişli 30 günlük vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. İtalya Ulusal vizesi başvurusu yapacak kişilerin de daha önceden alınmış Schengen vizesi yok ise genellikle 30 günlük tek girişli İtalya Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

İtalya D Tipi Vize Nedir?

İtalya Ulusal vizesi, İtalya topraklarında 90 günden fazla kalış süreleri için geçerli vize türüdür. İtalya Ulusal vize hamili, Schengen Anlaşmasına dahil ülkelere her altı aylık dönemde en fazla 90 gün girme hakkında sahiptir.

Başvuru yapacak kişilerin İtalya D tipi vize başvurusunda bulunurken aile birleşimi, iş veya üniversite eğitimi sebepleri olması gerekmektedir.

İtalya Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

İtalya uzun süreli vizesine başvuracak kişilerin başvuru yapmayı planladığı vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir. Randevu alınan akredite acenteye randevu günü ve saati, başvuru türüne göre tüm gerekli evraklar şahsen teslim edilmelidir. Normal şartlarda İtalya Ulusal vize başvuru işlemi tamamlanıp, evraklar ibraz edildikten sonra vize başvurusu 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanmış İtalya Ulusal vize başvuruları, başvuru yapılan aracı kurumdan pasaport ve sunulan evraklarla birlikte zarf halinde teslim edilmektedir veya başvuru sırasında kurye talebi ile sonuçlanan başvurular verilen adrese gönderilmektedir.

Vizem.net, İtalya D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İtalya D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

İtalya D tipi vize başvuruları, en az 3 aylık en fazla 1 yıllık düzenlenmektedir. İtalya Ulusal vize hamili, aldığı vize türüne göre İtalya’da oturum iznine başvurarak vizesini uzatma hakkına sahiptir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: