İtalya D Tipi Vize

İtalya D Tipi (Uzun Süreli) Vize Nedir Nasıl Alınır?

İtalya D tipi (uzun süreli) vize, İtalya’da 90 gün ve üzeri konaklamayı planlayan yabancı ülke vatandaşlarının sahip olması gereken vize türüdür.

İtalya’da eğitim görmek, çalışmak veya hali hazırda İtalya’da oturma iznine sahip olan bir aile üyesinin yanına taşınmak isteyenlerin D tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. D tipi vize İtalya Konsolosluğu tarafından seyahat amacına ve konaklama süresine göre farklı türlerde verilmektedir.

Vizem.net, İtalya D tipi vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan bir akredite kuruluştur.

İtalya D Tipi Vize Nedir?

İtalya D tipi vize, 90 günden uzun sürecek İtalya seyahatlerinde alınması gereken vize türüdür. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruda bulunan kişinin seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. İtalya’da çalışma, eğitim görme veya aile birleşimi amacıyla gerçekleştirilen İtalya seyahatlerinde İtalya D tipi vizesi alınması gereklidir. D tipi vize ile İtalya’ya giriş yapıldıktan sonra resmi kurumlar aracılığıyla oturum izni alınabilmektedir.

İtalya Uzun Süreli Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Yapılır?

İtalya uzun süreli vize başvurusu, İtalya’da 90 gün ve üzeri kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşları tarafından yapılmaktadır. İtalya uzun süreli vizenin başvuruları seyahat sebebine göre değişim göstermektedir. Vize başvurusu sırasında uzun süreli vizeye başvuru yapılmasının sebebi detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

İtalya uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya aile birleşimi vizesi
 • İtalya eğitim vizesi
 • İtalya çalışma vizesi

İtalya D Tipi Vize için Gerekli Belgeleri Nelerdir?

İtalya D tipi vize için gerekli belgeler başvuruda bulunan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Eğitim için vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin eğitim bilgileri ve İtalya’ya öğrenim görecekleri eğitim kurumuyla ilgili ek belgeler talep edilirken İtalya işçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerden İtalya’da çalışacağı işin tanımı ve pozisyonu ile ilgili detaylı bilgiler talep edilmektedir. Bu ek belgelerin haricinde tüm İtalya D tipi vize başvuruları için gerekli olan bazı temel evraklar da bulunmaktadır.

İtalya D tipi vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya D Tipi Vize Başvuru Formu: Doğru bilgilerle doldurulmuş ve başvuruda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Fotoğraf: Schengen standartlarına uygun 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Pasaport: Pasaportun en az 2 boş sayfası olmalıdır. Pasaport , kişinin İtalya vizesinin sona ereceği tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Vatandaşlık Belgeleri: Doğum belgesi, ikamet, evlilik sertifikası gibi temel belgeler talep edilebilmektedir.

İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

İtalya ulusal vize başvuru formunun tüm vize türleri için gerçekleştirilen başvurularda doldurulması zorunludur. Vize başvuru formunda hem başvuruyu yapan kişi ile ilgili bilgiler hem de İtalya’ya yapılacak seyahatin sebepleri detaylı bir biçimde açıklanmalıdır.

Vize başvuru formu doldurulurken en çok dikkat edilmesi gereken konu bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasıdır. Eksik veya hatalı bilgilerin yer aldığı başvuru formları vize başvurusunun onaylanma sürecini yavaşlatmaktadır. İtalya ulusal vize başvuru formu İngilizce veya İtalyanca olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun en son kısmının ise başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu #1
İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu #1
İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu #2
İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu #2

İtalya D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya D tipi vize randevusu, başvuruda bulunmak isteyen kişinin ikamet ettiği şehre göre iDATA İstanbul ofisinden veya VFS Global firmasının İzmir, Ankara, Antalya veya Gaziantep ofislerinden alınabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’nin 81 ilinden İtalya vizesi için başvuruda bulunmak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İtalya vizesi ile ilgili bilgi almak veya başvuruda bulunmak için: 0850 241 1868

İtalya D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya D tipi ulusal vize başvurusu için aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. İtalya D tipi vize için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 2. İkamet edilen ile göre iDATA veya VFS Global aracılığıyla online veya çağrı merkezi üzerinden vize başvurusu randevusu alınmalıdır.
 3. Randevu günü ve saatinde tüm belgeler ve vize başvuru formu ile birlikte randevu alınan vize başvuru merkezine bizzat gidilmelidir.

İtalya Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya öğrenci vizesi, eğitim görmek amacıyla İtalya’ya yapılması planlanan ve 90 günden uzun sürecek olan konaklamalar için sahip olunması gereken vize türüdür. İtalya eğitim vizesi, başvuruda bulunan kişinin öğrenim hayatına ve İtalya’da göreceği eğitimin seviyesine göre farklılık göstermektedir. İtalya eğitim vizesinin Erasmus vizesi, lisans vizesi, yüksek lisans vizesi, doktora vizesi, çalışan eğitim vizesi, yeni mezun eğitim vizesi gibi türleri bulunmaktadır.

İtalya eğitim vizesine başvurmak için VFS Global veya iDATA aracı kurumu üzerinden vize randevusu almak gerekmektedir. Vize randevu gününde istenen tüm belgeler eksiksiz teslim edilmelidir. Öğrenci vizesi için başvuran kişinin öğrenci belgesi, mezun oldu ise diploması ve İtalya’da eğitim göreceği kurum tarafından hazırlanmış olan davet mektubunu da yanında bulundurması gerekmektedir.

İtalya Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya staj vizesi, İtalya’da özel bir organizasyon programında veya Erasmus yoluyla staj yapmak isteyen öğrencilerin veya yeni mezun olmuş kişilerin İtalya seyahati için sahip olması gereken vize türüdür. İtalya staj vizesi başvurusu sırasında stajın hangi kurumda ve hangi mevkide yapılacağı, yaklaşık ne kadar süreceği gibi detayların belirtilmesi gerekmektedir.

İtalya’da yapılması planlanan stajın 90 günden az olması durumunda kısa süreli vize, 90 gün ve üzeri olması durumunda ise uzun süreli vize sahibi olunması gerekmektedir. İtalya staj vizesi başvurusu sırasında staj ile ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra bazı ek belgeler de talep edilebilmektedir. Öğrenci belgesi, staj sözleşmesi gibi evraklar vize başvurusunda istenebilecek ek belgeler arasında gösterilebilir.

İtalya Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Erasmus vizesi, İtalya’da Erasmus eğitimi amacıyla 90 gün ve üzeri konaklamalar için sahip olunması gereken D tipi vize türüdür. İtalya Erasmus vizesine başvurusu için İtalya’da Erasmus eğitim hakkının kazanılmış olması gerekmektedir.

İtalya Erasmus vizesi üniversite öğrenimi veya staj olarak değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu sırasında Erasmus eğitimi ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir. İtalya’ya üniversite eğitimi için gidiliyorsa Erasmus vizesi, staj amacı ile gidiliyorsa İtalya Erasmus staj vizesi başvurusu yapılmalıdır. Her iki vize türü de 90 gün ve üzeri konaklama imkanı sağlamaktadır.

İtalya Erasmus vizesi, Erasmus eğitiminin sonuna kadar geçerlidir. Erasmus eğitiminin sona ermesinin ardından vize sahibi kişinin ülkesine dönmesi için belirli bir süre tanınmaktadır.

İtalya Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya dil okulu vizesi başvurusunun, İtalya’da dil okuluna katılarak yabancı dilini geliştirmek isteyenler tarafından yapılması gerekmektedir.

İtalya’daki dil okulunda alınacak eğitimin süresine göre başvurulması gereken vize türü de değişkenlik göstermektedir. 90 günden kısa sürecek olan dil eğitimi için kısa süreli vize alınması yeterliyken 90 gün ve üzeri sürecek olan dil okulları için D tipi (uzun süreli) İtalya dil okulu vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya aile birleşimi vizesi başvurusu, İtalya’da ikamet eden bir kişinin farklı bir ülkede bulunan anne-babası, eşi veya çocuğunun İtalya’da kendisiyle birlikte yaşayabilmesi için yapılması gereken süreçtir. İtalya aile birleşimi vizesi aracılığıyla ailesini İtalya’ya getirmek isteyen kişinin İtalya’da oturum izni sahibi olması gerekmektedir.

İtalya aile birleşimi vize başvurusu sırasında temel evrakların yanı sıra İtalya’da yaşamakta olan aile üyesinin bilgileri ve İtalya’daki göçmenlik ofisleri aracılığıyla aldığı onay belgesinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

İtalya İşçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya işçi vizesi başvurusu, 90 günden uzun süreli bir şekilde İtalya’da çalışacak olan yabancı ülke vatandaşları tarafından yapılmalıdır.

İtalya’ya çalışma vizesi ile gitmek isteyen kişilerin vize başvurusu yapmadan önce İtalya’daki bir işveren tarafından işe alındığını kanıtlaması gerekmektedir. İtalya çalışma vizesi başvurusu sırasında İtalya’daki işveren tarafından hazırlanan işe alım belgesi ve işin detaylarını açıklayan evrakların başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya yatırımcı vizesi, şirket kurmak veya yatırım yapmak amacıyla İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan yabancı ülke vatandaşlarının sahip olması gereken vize türüdür. İtalya yatırımcı vizesi başvurusu sonrası alınan onay ile İtalya’da uzun süre konaklamak ve oturum izni sahibi olmak mümkündür.

İtalya yatırımcı vizesi başvurusu sırasında kişinin maddi kaynaklarını ve İtalya’da yapmayı planladığı yatırımların detaylarını gösteren ek belgeler talep edilmektedir. İtalya yatırımcı vizesi ile İtalya’ya giren kişilere yatırımları gerçekleştirebilmesi için belirli süre tanınmaktadır. Bu sürenin ardından yatırımların devam etmesi halinde kişinin oturma izni süresini artırabilmesi mümkündür.

İtalya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya D tipi vize başvurularının sonuçlanma süresi ile ilgili kesin bir bilgi konsolosluklar tarafından belirtilmese de; ortalama 4 hafta içerisinde vize sonucu belli olmaktadır. İtalya D tipi vize başvurularının sonuçlanma süresi konsoloslukların yoğunluğuna, başvurunun amacına, evrakların onaylanmasına ve belgelerin eksiksiz teslim edilip edilmediğine göre değişiklik göstermektedir.

D Tipi Vize İtalya Ücreti Ne Kadardır?

D tipi İtalya vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. D tipi İtalya vizesi başvurusu esnasında 1336 TL harç ödenmesi gerekmektedir. Danışmanlık, form ve dilekçe doldurma, biyometri ve yeminli tercüme gibi tüm hizmetler için ödenmesi gereken ücret ise 2022 yılı için 260-380 Euro arasında değişmektedir.

D Tipi İtalya Vizesi ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

D tipi İtalya vizesi ile oturum izni almak için ülkeye vizeyle giriş yaptıktan sonraki 8 gün içerisinde İtalyan yetkili mercilerine başvurarak oturum izni talebinda bulunmak gerekmektedir. Bu oturum izni ile birlikte İtalya’da uzun süreli kalabilmek mümkündür. Oturum izninin süresi ise sahip olunan uzun süreli İtalya vizesinin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: