İtalya C Tipi Vize

İtalya Kısa Süreli (C Tipi) Vize Nedir Nasıl Alınır?

İtalya kısa süreli vize, hamiline 180 günlük periyot içerisinde maksimum 90 İtalya topraklarında kalma hakkı tanıyan C tipi vize türüdür. İtalya C tipi vizeye başvurmak isteyen kişilerin seyahat türü turistik, kısa dönem eğitim, dil kursu, ticari, tır şoförü, denizci yada aile ve arkadaş ziyareti olmalıdır.

İtalya kısa süreli vize başvuruları, ilgili akredite acenteler aracılığı ile veya ülkenin dış temsilcilikleri üzerinden yapılmaktadır.

Vizem.net, Schengen vize başvuruları için son 3 yılda başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

İtalya kısa süreli (C tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya turist vizesi
 • İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İtalya denizci vizesi
 • İtalya tır şoförü vizesi
 • İtalya kısa süreli eğitim vizesi
 • İtalya dil kursu vizesi
 • İtalya ticari vize

İtalya C Tipi Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya kısa süreli vizesi için gerekli evraklar vize türü, çalışma durumu, konaklama durumu ve gidiş amacına göre değişiklik göstermektedir.İtalya C tipi vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • İtalya C tipi vize başvuru formu
 • İtalya vize harcı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Var eski pasaport ve vize fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize talep dilekçesi
 • Hesap döküm belgesi
 • Seyahat rezervasyonları

İtalya C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya C tipi vize başvurusu ikamet edilen ile göre VFS Global, iDATA ve diğer akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

İtalya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya turistik vize, 180 günlük periyot içerisinde maksimum 90 gün İtalya’da ikamet etme hakkı veren kısa süreli vize türüdür. İtalya turistik vize başvurusu akredite acenteler aracılığıyla veya İtalya Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

Turistik amaçlı italya’ya gidecek kişilerin ilk olarak online İtalya C tipi vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. İtalya turist vizesi için gerekli evrakların hazırlanması, otel ve uçak rezervasyonlarının yapılıp başvuru dosyasına eklenmesi, başvuru yapılacak akredite acente üzerinden randevu alınmasından sonrarandevu günü ve saati geldiğinde İtalya turist vizesi için gerekli evraklarla birlikte başvuru merkezine giderek başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Tamamlanan İtalya C tipi vize başvurusu, aracı kurumun ilgili dış temsilciliklere başvuruyu ilettikten sonraki 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya kısa süreli eğitim vizesi almak isteyen kişilerin standart evraklara ek olarak; kabul mektubu, kayıt belgesi ve kayıt ücreti ödeme dekontunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Kısa süreli İtalya eğitim vizesine başvuracak kişilerin, gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırladıktan sonra başvuru yapmayı planladıkları akredite acente üzerinden randevu almaları ve randevu alınan gün ve saatinde gerekli evrakları vize başvuru merkezine şahsen teslim etmeleri gerekmektedir.

İtalya Kısa Süreli Dil Kursu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya kısa süreli dil okulu vizesi için kayıt yaptırılan dil okulundan kabul mektubu, kayıt belgesi ve kayıt ödeme dekontu gerekmektedir.

Başvuru sahibinin başvuruyu tamamlayabilmesi için İtalya dil okulu vizesi için gerekli evrakları hazırladıktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alması ve randevu gününde başvuru için gerekli evrakları başvuru merkezine ibraz etmesi gerekmektedir.

İtalya Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya transit vizesine İtalya topraklarına girmeden, havaalanından başka bir ülkeye geçiş için başvurulması ve başvuru için transit vize başvuru formunun doldurulması, gidilecek ülkedeki rezervasyon bilgilerinin sunulması ve vize talep dilekçesi yazılması gerekmektedir.

Başvuru sahibi İtalya transit vize için gerekli evrakları tamamladıktan sonra vize başvuru merkezlerinden randevu alarak ve randevu günü başvuru için gerekli evrakları teslim ederek vize başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya aile ve arkadaş ziyaret vizesi için, İtalya’da ziyaret edilecek aile veya arkadaştan alınmış davetiye mektubu ve İtalya aile ziyareti vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir.

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvuru sahibi İtalya aile ziyareti vizesi için akredite acenteler veya İtalya Konsolosluğundan randevu oluşturmalıdır. Randevu günü ve saatinde ilgili aracı kuruma evraklar teslim edilerek başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

İtalya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya ticari vize başvurusu yapmak için bir şirket, fuar yada iş organizasyonundan davetiye, şirket sahibi tarafından yazılan izin yazısı ve davetiye mektubu gerekmektedir.

Gerekli evrakları hazırlayan başvuru sahiplerinin vize başvuru merkezinden randevu alarak gerekli evrakları teslim etmesi ve başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

İtalya Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya tır şoförü vizesi, Schengen bölgesine tır ya da özel araç ile nakliye yapılmasını sağlayan kısa süreli vize türüdür.

Başvurmak isteyen kişilerin İtalya şoför vizesi için, gerekli evraklara ekstra olarak İtalya’da faaliyet gösteren lojistik şirketinden alınmış davetiye ve sürücü belgeleri gerekmektedir. İtalya tır şoförü vizesi gerekli evrakları tamamlayan başvuru sahibi evrakların teslimi için akredite acenteler üzerinden randevu alması ve randevu günü ve saati geldiğinde vize danışmanlık merkezine gerekli belgeleri ibraz ederek başvuruyu tamamlaması gerekmektedir.

İtalya Gemici Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya gemici vize başvurusu için standart belgeler haricinde davet eden şirket ile olan iş sözleşmesi, sözleşmedeki kişinin kimlik fotokopisi, şirket davetiye mektubu, gemici cüzdan fotokopisi, geminin limana yanaşma belgesi, gemiye ait sigorta ve kayıt evrakları gerekmektedir.

Gerekli evrakları hazırlayan İtalya gemici vizesi başvuru sahibinin, akredite acenteler üzerinden randevu alıp, randevu günü evrakları teslim ederek başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

AB Vatandaşı Eşleri için İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avrupa Birliği vatandaşlarının eşlerinin İtalya vize başvurusu için, standart evraklara ek olarak evlilik cüzdanı ve vize talep dilekçesi gerekmektedir. İtalya vize başvurusu için başvuru dosyasına AB vatandaşı olan eşin pasaportu eklenmesine gerek yoktur, başvuru sahibinin eşi Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için seyahat sağlık sigortası ve vize harcı muafiyeti bulunmaktadır.

Seyahat edecek olan AB vatandaşı eşleri için İtalya vizesi başvurusunda ve alınmasında kolaylık sağlanmaktadır. Vize başvurusu için akredite acenteler üzerinden randevu aldıktan sonra gerekli evrakları randevu günü teslim ederek, İtalya vize başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

İtalya C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya C tipi vize başvuruları tamamlandıktan sonra ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır ancak vize başvurunun İtalya ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatillerine denk gelmesi, Covid-19 salgını veya eksik belge ibrazı sebebiyle vize sonuçlanma süreci uzayabilmektedir.

C Tipi Vize İtalya Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya C tipi vize randevusu, iDATA vize danışmanlık merkezinin internet sitesi üzerinden alınabilmektedir.

iDATA danışmanlık merkezi aracılığı ile vize sürecini yürütecek kişilerin ilk olarak iDATA internet sitesi üzerinden randevu al kutucuğuna basması gerekmektedir. iDATA randevu sayfasında sırasıyla başvuru bilgilerinin ve kişisel bilgilerin girilmesinden sonra, randevu tarihinin seçilmesi, ek hizmet bölümünden taleplerin bildirilmesi ve ödeme işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yürütülecek İtalya C tipi vize başvurularında, randevular deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

İtalya C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 İtalya C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
İtalya C tipi vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

İtalya C Tipi Vize Süresi Ne Kadardır?

İtalya C tipi vize süresi maksimum 5 yıllık düzenlenip, 180 gün içinde en fazla 90 gün ülkede kalış periyodu ile verilmektedir.

İtalya C Tipi Vize ile Başka Ülkelere Giriş Yapılabilir Mi?

Evet, İtalya C tipi vize hamili, vize süresi boyunca Schengen Antlaşmasını uygulayan 25 Avrupa ülkesine giriş yapabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: