İtalya Bayrağı ve Milli Marşı

İtalya Bayrağı,Milli Marşı ve Anlamları

İtalya bayrağı, solda yeşil, ortada beyaz ve sağda kırmızı renkler içeren eşit dikey şeritlerden oluşmaktadır. İtalya bayrağındaki yeşil renginin doğayı, beyaz renginin Alplerdeki karı, kırmızı renginin de İtalyan Bağımsızlık Savaşı’nda akan kanı temsil ettiği düşünülmektedir.

İtalya bayrağı, 2:3 oranında ve dikdörtgen formundadır.

İtalya Bayrak Ölçüleri Nedir?

İtalya bayrak ölçüleri 2’ye 3 oranına göre dizayn edilmektedir ve dikdörtgen formundadır. İtalya bayrağının kısa kenarı 2 oranında, uzun kenarı ise 3 oranında olmaktadır.

İtalya bayrağında yeşil, beyaz ve kırmızı olmak üzere toplam üç renk bulunmaktadır. Renkler İtalyan bayrağında dikey sütun olarak yer almaktadır ve bayrağın yatay kenarı 1, dikey kenarı 2 oranındadır.

İtalya’nın Bayrağının Renkleri Nedir?

İtalya bayrağının renkleri; yeşil, beyaz ve kırmızıdır.

İtalya bayrağına ait renk kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Renk formatıYeşilBeyazKırmızı
Pantone17-6153 TCX11-0601 TX18-1662 TCX
Hex Triplet#008C45#F4F5F0#CD212A
RGB(0 140 69)(244 245 240)(205 33 42)
CMYK1,0,0,507,0,4500,004,0,0,020,0,0390,0.839,0.795,0.196

İtalya Bayrağı Kim Tarafından Tasarlanmıştır?

İtalya bayrağı, İtalyan bayrağının babası olarak kabul edilen Giuseppe Compagnoni tarafından tasarlanmıştır. Yeşil, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan ilk İtalya bayrağı, 7 Ocak 1797 tarihinde resmi olarak kabul edilmiştir.

İtalya Bayrağının Anlamı Nedir?

İtalya bayrağının anlamı hakkında çeşitli görüşler hakimdir. İtalya bayrağı hakkındaki görüşlere göre; yeşil renk doğal hakları, sosyal eşitliği ve özgürlüğü, beyaz renk Fransız devrimi sırasındaki monarşiyi, kırmızı renk ise İtalya’nın bağımsızlık mücadelesi verirken savaşlar esnasında dökülen kanı temsil etmektedir.

İtalya bayrağının anlamı hakkındaki bir başka yaygın görüşe göre İtalyan bayrağının renkleri, İtalya ordusunun askeri üniforma renklerine dayanmaktadır.

İtalya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzde kullanılan ve beyaz, kırmızı, yeşil renklerden oluşan resmi İtalya bayrağı ilk olarak 7 Ocak 1797 tarihinde ortaya çıkmılştır. İlk tasarımda beyaz, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan İtalya bayrağın orta kısmında silah simgeleri ve İtalya’daki eyaletleri simgeleyen 4 ok yer almaktadır.

1802 yılında resmi olarak Cumhuriyet rejimine geçen İtalya devletinde bayrak tasarımı değiştirilerek iç içe geçen karelerden oluşan bir tasarım ortaya çıkarılmıştır. Napolyon Bonapart’ın İtalya’yı fethinden sonra cumhuriyet yerine krallık yönetimi ilan edilmiştir. İtalya Krallığı için yeniden bir bayrak tasarımı değişimi yapılmış ve kırmızı kenarlı dikdörtgen üzerine beyaz ve yeşil renklerinde kareler konulmuştur. Silah simgeleri yerine ise kartal simgesi yerleştirilmiş ve bu şekilde 1814 yılına kadar kullanılmıştır.

Uzun yıllar boyunca bağımsızlık mücadelesi veren İtalya, 1948 yılında İtalya Cumhuriyeti olarak ilan edilmiş bayrak tasarımında son kez değişikliğe gidilmiştir. Yeşil, beyaz ve kırmızı renkteki 3 dikey sütun halinde dikdörtgen formatta belirlenen İtalya bayrağı, günümüzde hala kullanılmaktadır.

İtalya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

İtalya’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 7 Ocak 1979 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İtalya Tarihinde Kullanılan İtalya Bayrakları Nasıldı?

İtalya tarihinde kullanılan ilk bayrak, 1796 yılında Napolyon Bonapart’ın İtalya topraklarının kuzeyini işgal etmesi ile Fransız bayrağından esinlenerek ortaya çıkmıştır. Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan ilk bayrak, 7 Ocak 1797 yılında İtalya bayrağı resmi olarak belirlenmiştir.

İtalya tarihinde ikinci olarak kullanılan resmi bayrak, 1802 yılında cumhuriyet yönetimine geçilmesiyle iç içe geçen karelerden oluşan bir tasarım ile renk bulmuştur.

Günümüzde kullanılmaya devam eden bayrak tasarımı ise 1948 tarihinde bağımsızlığını kazanan İtalya Cumhuriyeti ile ortaya çıkmıştır. İtalya tarihi boyunca kullanılan bayraklarda yeşil, kırmızı ve beyaz renkler ön plana çıkmıştır.

İtalya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

İtalya bayrağına benzeyen ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Bulgaristan
 • Estonya
 • Gabon
 • Gana
 • Hindistan
 • Hollanda
 • İran
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Mısır
 • Rusya

İtalya Arması Nasıldır?

İtalya arması, 1948 yılında İtalya bayrağının tescil edilmesinden 2 yıl sonra resmi bir kararnameyle onaylanmıştır. İtalya armasında yer alan yıldız simgesi ülkenin bir sembolüdür ve tüm ülkenin ve topraklarının yıldızın ışıltısıyla aydınlandığına inanılmaktadır. İtalya armasında yer alan dişli çark, İtalyan halkının çalışkanlığını temsil etmektedir. İtalya armasının sol kısmındaki zeytin dalı ise İtalyanların dostluğunu ve diğer milletlerle barış arzusunu ifade etmektedir. Armanın sağındaki meşe ağacının dalı da İtalyan halkının saygınlığının ve gücünün sembolüdür.

İtalyanlar sık sık büyük aile toplantılarında bir araya gelmekte ve aile üyeleriyle geçirilen zamana büyük önem vermektedirler. Çocuklar hayatları boyunca ailelerine karşı derin bir bağlılık göstermekte ve asıl amaçları kendi ailelerini oluşturarak geniş aile yapısını daha da büyütmektir. İtalya’nın kültürel özellikleri zengin yapısıyla dikkat çekmektedir.

İtalya Ulusal Marşının Anlamı Nedir?

İtalya Ulusal Marşı’nın çevirisi aşağıda verilmiştir.

İtalya’nın kardeşleri,
İtalya uyandı,
Scipio’nun kaskıyla
Kafasını sardı.
Viktorya nerede?
İzin verin başını eğsin,
Tanrı onu
Roma’nın kölesi yaptığı için.

İzin verin tabura katılalım,
Ölmeye hazırız.
Ölmeye hazırız,
İtalya çağırdı.
İzin verin tabura katılalım,
Ölmeye hazırız.
Ölmeye hazırız
İtalya çağırdı, evet!

İtalya Milli Marşı, Goffredo Mameli tarafından İtalyan Bağımsızlık Savaşı’nda gösterilen milli birlik mücadelesinden etkilenerek yazılmıştır.

İtalya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

İtalya Milli Marşı’nın sözleri 1847 yılında Genova’da yaşayan ve henüz 20 yaşında olan Goffredo Mameli tarafından yazılmıştır. İtalya Bağımsızlık Savaşı’nda İtalya halkının gösterdiği birlik ve mücadeleden esinlenerek Goffredo Mameli tarafından yazılan İtalya Milli Marşı, Michele Novaro tarafından bestelenmiştir.

İtalya Milli Marşı’nın bestecisi olan Michele Novaro, 23 Aralık 1818 yılında Genova’da doğmuş ve öğrencilik hayatı boyunca beste ve şan eğitimleri almıştır. Liberal kimliği ile göz önünde bulunan Michele Novaro, sahip olduğu bestecilik yeteneğini herhangi bir kişisel çıkar gözetmeden ülkesi için kullanmıştır. Novaro, maddi sıkıntılar ve sağlık sorunlarıyla dolu bir hayatın ardından 20 Ekim 1885’te hayatını kaybetmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: