İtalya Sağlık Sistemi

İtalya Sağlık Sistemi: İtalya Hastaneleri

İtalya sağlık sistemi, yıllardır dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden biridir, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2000 yılında dünyanın en iyi ikinci sağlık sistemi seçilmiş ve 2018 yılında OECD ülkeleri arasında beklenen yaşam süresi 83.4 yıl ile en yüksek dördüncü ülke İtalya olmuştur. İtalya sağlık sisteminin öne çıkan en önemli özelliği 1978 yılında uygulamaya konulmuş olan Ulusal Sağlık Hizmetleri (Servizio Sanitario Nazionale) uygulamasıdır. İtalya sağlık sistemi Ulusal Sağlık Hizmetleri (Servizio Sanitario Nazionale) uygulaması ile ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere üç basamaklı bir işleyiş benimsemiştir, her bölgenin kendine has düzenlemeleri bulunabilmektedir.

İtalya sağlık sisteminde İtalya vatandaşları ve yasal olarak İtalya’da ikamet izni olan yabancılar, devlet hastanelerinde ön muayene ve durumu hastaneye yatışı gerektiren hastaların bakım hizmetleri için herhangi bir ücret ödememektedir, ayrıca yaşlı vatandaşlar, hamile kadınlar ve 6 yaşından küçük çocuklar sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedirler. İtalya sağlık sisteminden faydalanabilmek için İtalya’da 3 aydan uzun bir süredir yaşayan yabancıların il sağlık müdürlüklerine giderek bir aile doktoru için talepte bulunmaları gerekmektedir. İtalya genelinde ikamet eden her 1000 kişiye 3,47 hastane yatağı düşmekte ve ülke genelinde toplam 207572 hastane yatağı bulunmaktadır. İtalya sağlık sistemi kapsamında uzman doktorlardan ve pratisyen hekimlerden alınan randevuların ücretleri ortalama 13 Euro ile 21 Euro arasında değişmektedir, reçetelendirme işlemleri ise yasal olarak en fazla 36 Euro tutarında bir ücrete tabi olabilmektedir.

İtalya Sağlık Politikası Nasıldır?

İtalya sağlık politikası 1978 yılında Ulusal Sağlık Hizmetleri (Servizio Sanitario Nazionale) uygulamasını benimsemiş ve bu uygulama sayesinde İtalya dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olmuştur. İtalya sağlık politikası İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde tamamen özel sigortalar ve hastalık fonu ile finanse edilen hizmetleri kapsamakta idi ancak bu durum sağlık hizmetlerine erişimde eşitsizliğe yol açtığı için 1978 yılında İtalya sağlık politikası yenilenmiş ve tüm vatandaşlara hizmet verebilme amacına öncelik verilmiştir.

İtalya’da 2020 yılı verilerine göre ülkenin yıllık gelirinin %9,7’si sağlık hizmetlerine ayrılmıştır, ayrıca ülke genelinde toplam sağlık harcamalarında kamunun payı %78 ve özelin payı %22 olarak açıklanmıştır. İtalya’da sağlık harcamaları toplam kamu harcamalarının ortalama %14’ünü kapsamaktadır. İtalya’da kişi başı toplam sağlık harcamaları ise yıllık ortalama 100 Euro civarındadır.

İtalya Sağlık Bakanı Kimdir?

İtalya Sağlık Bakanı, 5 Eylül 2019 tarihinde bakanlık görevine başlamış olan Roberto Speranza’dır.

İtalya ile Türkiye Arasında Sağlık Sözleşmesi Var Mıdır?

Evet, İtalya ile Türkiye arasında sağlık sözleşmesi vardır. İtalya ile Türkiye arasındaki sağlık sözleşmesi hastalık halinde, sigortalının ve aile bireylerinin, diğer akit taraf ülkesinde bulundukları sırada da sağlık yardımlarından yararlanmalarını kapsamaktadır.

İtalya Sağlık Sigortası Türkiye’de Geçerli Midir?

Evet, İtalya sağlık sigortası, iki ülke arasındaki sağlık sözleşmesi kapsamında Türkiye’de de geçerlidir.

Türkiye Sağlık Sigortası İtalya’da Geçerli Midir?

Evet, Türkiye sağlık sigortası, iki ülke arasındaki sağlık sözleşmesi kapsamında İtalya’da da geçerlidir.

İtalya Sağlık Sigortası Şirketleri Nelerdir?

İtalya sağlık sigortası şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • PosteVita
 • Intesa Sanpaolo Vita
 • Generali İtalia
 • Creditras Vita
 • Allianz Care
 • AXA

İtalya Vize Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

İtalya vize sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketleri üzerinden yaptırılabilmektedir.

İtalya vize sağlık sigortası, İtalya vize başvurularında zorunludur ve en az 30000 Euro değerinde bir sigorta olmak zorundadır. İtalya seyahat sağlık sigortası ile İtalya’ya gitmiş kişiler, İtalya’da uzun süreli ikamet durumunda İtalya sağlık sigortası başvurusunda bulunabilmektedirler.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başvurularında İtalya vize sağlık sigortası en uygun fiyatlarla yaptırılmaktadır.

İtalya Erasmus Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

İtalya Erasmus sağlık sigortası Türkiye’deki sigorta şirketleri üzerinde alınabilmektedir. İtalya Erasmus sağlık sigortası Erasmus süresinin tamamını kapsamak, Schengen ülkelerinin tamamında geçerli olmak ve en az 30000 Euro tutarında sağlık masrafını karşılayabilmek zorundadır.

İtalya Erasmus sağlık sigortası ayakta tedavi ve acil tedavi masraflarının yanında kişinin sağlık nedeniyle ülkesine geri gönderilmesi veya ölüm durumlarında karşılaşılacak masrafları da karşılamak zorundadır. İtalya Erasmus vize başvurularında başvuru sahibinin geçerli bir sağlık sigortası olmak zorundadır.

İtalya’daki Sağlık Hizmeti Kurumları Nelerdir?

İtalya’daki sağlık hizmeti kurumları aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Klinikler
 • Eczaneler
 • Laboratuarlar
 • Rehabilitasyon merkezleri

İtalya’daki Hastane Sayısı Kaçtır?

İtalya’daki hastane sayısı 2019 yılı verilerine göre 1045’tir ve bu hastanelerin 129’u üniversite hastanesidir.

İtalya’da Özel Hastane Var Mıdır?

Evet, İtalya’da özel hastane vardır, İtalya’da 573 kamu hastanesi ve 472 özel hastane bulunmaktadır.

İtalya’da Hastanelerde İngilizce Konuşulur Mu?

Evet, İtalya’da hastanelerde İngilizce konuşulmaktadır. İtalya’da özellikle turistik ziyaretlerin sık yapıldığı Roma, Floransa, Milano ve Napoli’de İngilizce konuşarak hizmet verebilen sağlık personeli bulunmaktadır.

İtalya’da Evde Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

İtalya’da evde sağlık hizmetleri kronik hastalar, 65 yaşın üzerindeki hastalar ve spesifik olarak evde tedaviye ihtiyaç duyan hastalara Ulusal Sağlık Servisi kapsamında ücretsiz olarak verilebilmektedir. İtalya’da evde sağlık hizmetleri hemşire desteği, aile hekimi desteği, terapi ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsamaktadır. İtalya’da evde sağlık hizmetleri zorunlu durumlarda devlet tarafından karşılanan hizmetlerdir ancak uzun süreli bakım ihtiyacı olan hastalar için aileler özel olarak ücret ödeyecekleri bir hemşire tutma hakkına da sahiptirler.

İtalya’da Sağlık Personeli Sayısı Kaçtır?

İtalya’da sağlık personeli sayısı 2019 verilerine göre toplam 678836’dır. İtalya’da sağlık personeli sayısı doktor, hemşire, ebe ve diş hekimi sayılarının toplamını içermektedir.

2019 yılı İtalya Sağlık Bakanlığı verilerine göre İtalya’da sağlık personeli sayısı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Profesyonel alanlarına göre sağlık personelleriToplam sağlık personeli sayısıHer 1000 kişiye düşen sağlık personeli sayısı
Doktor2419454.05
Diş hekimi519540.87
Hemşire3676846.16
Ebe172530.29

İtalya’da 2014 ve 2019 yılları arasında özel hastanelerin sayısında büyük bir artış yaşanmış ve bu sebeple kamudaki sağlık personeli sayısında düşüş yaşanmıştır. İtalya başta göçmenlik için gerekli şartları sağlayan, aldığı sağlık eğitiminin İtalya standartlarına uygunluğunu ispatlayabilen yabancılar için, İtalya’da uzman doktor olarak çalışmak üzere İtalya Tıp Konseyi’ne başvuru yapma imkanı tanımaktadır. İtalya’da sağlık personeli olarak çalışabilmek için başlıca akreditasyonu olan bir sağlık eğitimi almış olmak, ileri seviye İtalyanca bilmek ve İtalya’da sağlık sektörünün işleyişine hakim olmak şartlarını sağlamak gerekmektedir.

İtalya’da Sağlık Personeli Maaşları Nasıldır?

İtalya’da sağlık personeli maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Profesyonel alanlarına göre sağlık personelleriAylık ortalama maaş
KamuÖzel Sektör
Doktor8600 Euro8200 Euro
Diş hekimi8730 Euro8300 Euro
Hemşire4000 Euro3800 Euro
Ebe5500 Euro5200 Euro

İtalya’da sağlık personeli maaşları çalışılan alana, deneyime ve kamu/ özel sektör ayrımına göre değişmektedir. İtalya’da doktor maaşları tecrübeye göre artarken 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl ve 15 yıl gibi çalışma süreleri dikkate alınmaktadır.

İtalya Sağlık Sektörü İş İlanları Nerede Yayımlanır?

İtalya sağlık sektörü iş ilanlarının yayınlandığı internet siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.glassdoor.com
 • www.totaljobs.com
 • www.linkedin.com
 • www.careercast.com
 • it.indeed.com
 • www.monster.it
 • italy.xpatjobs.com
 • www.carrierain.it/
 • www.careerjet.it

İtalya sağlık sektörü iş ilanlarında genellikle ileri seviye İtalyanca bilme şartı aranmaktadır. İtalya iş ilanları, iş ilanlarına özel internet sitelerinden veya kurumların kendi internet siteleri üzerinden paylaşılabilmektedir.

İtalya’da Sağlık Turizmi Nasıldır?

İtalya’da sağlık turizmi, Avrupa toplam sağlık turizmi aktivitesinin %17’sini oluşturmaktadır ve İtalya her yıl ortalama 5000 kişi tarafından tedavi amacıyla ziyaret edilmektedir. İtalya’da sağlık turizmi en çok nöroloji, kardiyoloji, onkoloji ve ortopedi alanlarında tedavi amacıyla gelenleri ağırlamaktadır, İtalya’daki tedavi imkanları sebebiyle ağırlıklı olarak Arap, İsviçreli, Rus ve Arnavut hastalar tedavi olmak için İtalya’yı tercih etmektedir.

İtalya’ya tedavi amaçlı seyahatlerde Türkiye vatandaşları vize almak zorundadır. İtalya’da alınacak tedaviye dair tarih ve tahmini tedavi masrafı bilgilerinin yer aldığı belgeler ve tedaviyi gerektiren hastalığa dair ikamet edilen ülkeden alınan raporlar, tedavi amaçlı İtalya vize başvurusu sırasında sunulmak zorundadır.

İtalya Üniversitelerindeki Sağlık Bölümleri Nelerdir?

İtalya üniversitelerindeki sağlık bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tıp
 • Diş hekimliği
 • Eczacılık
 • Diyetisyenlik
 • Sağlık ekonomisi
 • Fizyoloji

İtalya’da üniversite eğitimi Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla daha ucuz ve kaliteli olduğu için İtalya üniversitelerinde çok sayıda uluslararası öğrencinin ilgisini çekmektedir. İtalya’da üniversitelerin Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olan öğrenciler ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı olan öğrenciler için ayrı kontenjanları bulunmaktadır. İtalya’da üniversite okumak isteyen kişiler, D tipi (uzun süreli) eğitim vizesi almak zorundadırlar.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: