Japonya Vatandaşlık Başvurusu

2023'te Japonya Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Şartlar ve Ücretler

Japonya vatandaşlığı, 1950 yılında düzenlenen Vatandaşlık Yasası’na uygun olarak uygulanmaktadır. Japon vatandaşlığı almak isteyen kişilerin; doğum yoluyla, çocukken hak kazanma yolu ve vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık kazanmaları mümkün olmaktadır.

Japonya'da vatandaşlık başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve karara bağlanmasından Japonya Adalet Bakanlığı sorumludur. Japonya vatandaşlığı; kişilere dünyanın en prestijli pasaportu olan Japon pasaportunu kullanma hakkı vermesi, Japonya’nın gelişmiş eğitim ve sağlık sistemlerinden yararlanma hakkı vermesi ve birçok ülkeye vizesiz olarak seyahat hakkı vermesi gibi avantajlara sahiptir.

Japonya Vatandaşlık Şartları Nedir?

Japonya vatandaşlık şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin en az son 5 senedir Japonya’da kesintisiz olarak yaşıyor olması ve bu süre boyunca geçerli bir oturum iznine sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin 20 yaşın üzerinde olması ve kendi ülkesinin yasalarına göre hareket edebilecek tam kapasiteye sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin düzgün davranışlara sahip olması gerekir. Kişinin düzgün davranışlara sahip olup olmadığı; sabıka kaydının temiz olup olmaması, vergi ödeme durumları ve toplum düzenine uyumu gibi durumlar incelenerek değerlendirilir.
 • Kişinin Japonya’da geçimini bir aile olarak sağlayabilecek düzeyde maddi yeterlilik durumuna sahip olması gerekir. Başvuru sahibinin herhangi bir geliri olmadığı durumlarda eşinin ya da diğer aile bireylerinin maddi yeterlilik durumu, ailenin geçimi için yeterli olduğu durumlarda geçim şartı sağlanmış olarak kabul edilir.
 • Kişinin ya başka bir vatandaşlığının olmaması ya da vatandaşlığa kabul sonucunda önceki vatandaşlık hakkını kaybedecek olması gerekir. İstisnai olarak, kişinin sahip olduğu vatandaşlığın hiçbir durumda kaybedilemeyecek özelliğe sahip olduğu durumlarda Japonya vatandaşlık hakkı verilebilmektedir.
 • Japon hükümetinin devrilmesini planlayan ya da bunu savunan bir örgüte sahip olan, böyle bir örgütü oluşturmuş veya böyle bir örgüte üye olan kişilere Japon vatandaşlığı verilmemektedir.

Japon vatandaşı olmak isteyen kişilerin Japonya vatandaşlığı şartları ve gerekliliklerini sağlamaları gerekir. Başvuru sahipleri tarafından Japon vatandaşlığı şartları içerisinde yer alan her bir maddenin eksiksiz bir biçimde karşılanması gerekir.

Japon Vatandaşlığı Alma Yolları Nelerdir?

Japonya vatandaşlığı 3 farklı yolla alınabilmektedir. Japonya vatandaşlığı alma yolları aşağıda listelenmektedir.

 • Doğum yolu ile Japonya vatandaşlığı
 • Çocukken hak kazanma yolu ile Japonya vatandaşlığı
 • Vatandaşlığa kabul yolu ile Japonya vatandaşlığı

Doğum Yoluyla Japon Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Doğum yoluyla Japonya vatandaşı olmak; çocuğun anne ya da babasının doğum zamanında Japon vatandaşı olması, çocuğun doğumundan önce vefat etmiş babasının Japon vatandaşı olması ve Japonya’da doğan çocuğun ebeveynlerinin bilinmediği ya da ebeveynlerinin vatandaşlık sahibi olmaması durumlarında mümkün olmaktadır.

Vatandaşlığa Kabul Yoluyla Japon Vatandaşı Nasıl Olunur?

Vatandaşlığa kabul yoluyla Japon vatandaşı olmak isteyen kişilerin; en az 5 yıldır kesintisiz olarak geçerli bir oturum izni ile Japonya’da yaşıyor olması, 20 yaşın üzerinde olması ve kendi ülkesinin kanunlarına uyabilecek kapasitede olması, düzgün davranışlara sahip olması, Japonya’da geçimini sağlayabilecek düzeyde maddi durumu olması, Japon vatandaşlık hakkı kazanması durumunda eski vatandaşlık haklarından vazgeçme niyeti olması ve Japonya’nın aleyhine olarak kurulmuş herhangi bir organizasyon ile ilişiğinin olmaması gerekir. Gerekli şartları sağlayan kişilerin başvuru evraklarını hazırlayarak Japonya vatandaşlık alma başvurusunda bulunmaları gerekir.

Başvuru Yoluyla Japonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Başvuru yoluyla Japonya vatandaşlığı, uzun süreli bir Japonya vizesi ile Japonya’ya gitmiş ve belli bir süre burada yaşamış olan kişilerin önce kalıcı oturum izni alması ve ardından gerekli şartları sağlayarak vatandaşlık başvurusunda bulunması yolu ile alınır. Başvuru yoluyla Japonya vatandaşlığı almak isteyen kişilerin şahsen yazılı bir metin ve gerekli başvuru evrakları ile ilgili kuruma başvuruda bulunmaları gerekir.

Evlilik Yoluyla Japonya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evlilik yoluyla Japonya vatandaşlığı alınabilir. Evlilik vizesi ile Japonya'ya gelen yabancı ülke vatandaşlarının ülkede yaşama ve çalışma hakları olmaktadır ancak doğrudan vatandaşlık hakları olmamaktadır.

Japon vatandaşlığı evlilik yolu ile Japonya vatandaşlığı için kişilerin son 5 yıldır kesintisiz olacak biçimde ve geçerli bir oturum izni ile Japonya’da yaşaması gerekir. Kimi durumlarda en az 3 yıl süreyle bir Japon vatandaşı ile evli olan ve en az 1 kesintisiz yıl boyunca Japonya evlilik vizesi hamili olarak Japonya’da ikametgah sahibi olan kişiler Japon vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

Yatırım Yoluyla Japonya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Yatırım yoluyla Japonya vatandaşlığı almaya yönelik herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

Kişilerin Japonya yatırımcı vizesi ve Japonya startup vizesi ile Japonya’ya seyahat etmeleri ve ardından ülkede yatırım faaliyetleri sürdürerek ikamet ettikten sonra gerekli kriterlerin sağlanması durumunda Japonya vatandaşlığı başvurusunda bulunmaları mümkün olmaktadır. Japonya vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için kişilerin en az 5 yıl süreyle kesintisiz bir biçimde geçerli bir oturum izni ile ülkede yaşamaları, düzgün davranışlar sergiliyor olmaları, Japonya’da geçinebilmek için yeterli düzeyde finansal duruma sahip olmaları ve en az 20 yaşında olmaları gerekmektedir.

Japon Vatandaşlığı Almak için Başvuru Nereye Yapılır?

Japonya vatandaşlığı almak için Japonya Adalet Bakanlığı’nın uygun ofislerinden birine başvuru sahibinin şahsen müracaat etmesi gerekir. Japonya vatandaşlığı almak isteyen kişinin Japonya’da yaşaması halinde, ikamet edilen bölgede görev yapan adli işler bürosuna müracaat edilebilir. Başvuru sahibinin Japonya dışında yaşadığı durumlarda vatandaşlık başvuru işlemleri için herhangi bir Japonya dış temsilciliğine müracaat edilebilir.

Japonya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya vatandaşlık başvurusu için kişilerin öncelikle gerekli tüm şartları eksiksiz bir biçimde sağlamaları gerekir. Gerekli şartları eksiksiz bir biçimde sağlayan kişilerin başvuru evraklarını hazırlamaları gerekir. Japonya vatandaşlık başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak başvurular için başvuru sahibinin uygun bir Japonya dış temsilciliğe müracaat ederek başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir.

Aktif olarak Japonya’da yaşayan kişilerin vatandaşlık başvuru işlemleri, kişinin yaşadığı bölgede görev yapan ilgili kuruma müracaat edilerek yapılabilir.

Japonya Vatandaşlığı Almak için Gerekli Başvuru Evrakları Nelerdir?

Japonya vatandaşlığı almak için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Vatandaşlığa kabul başvuru formu
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin aile bireyleri ile ilişkili belgeler
 • Kişinin vatandaşlığa kabul başvurusunun nedenini belirten yazı
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin özgeçmişi
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin finansal durumunu gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumunu gösteren belgeler
 • Kişinin ikametgah belgesinin fotokopisi
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin vatandaşlık durumunu kanıtlar nitelikte belgeler
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin ebeveynleri ile olan ilişkisinini kanıtlar nitelikte belgeler
 • Kişinin gelir durumunu kanıtlar nitelikte evraklar
 • Kişinin vergi ödeme durumunu kanıtlar nitelikte evraklar
 • Japonya vatandaşlığı başvuru sahibinin geçmişte ikamet ettiği yerleri gösteren belgeler

Japonya vatandaşlığı almak için gerekli başvuru belgeleri; başvuru sahibinin uyruğuna, aile bireyleri ile olan ilişki durumuna ve mesleğine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Japonya vatandaşlığı başvuru işlemlerinden önce gerekli evraklar ile ilişkili olarak ilgili kurumlardan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

2022'de Japonya Vatandaşlık Ücreti Ne Kadardır?

2022’de Japonya vatandaşlık ücreti; 50.000 Japon yeni (6.603,01 Türk lirası) olarak belirlenmiştir.

Sık Sorulan Sorular

Japonya vatandaşlığı ve kazanılan haklar ile ilgili en sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda paylaşılmıştır.

Japonya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Japonya çifte vatandaşlık vermemektedir.

Japonya Vatandaşı Olmanın Avantajları Nedir?

Japon vatandaşı olmanının avantajları arasında; Japon pasaportunun dünya çapında en değerli pasaportlardan biri olması, vatandaşların Amerika Birleşik Devletleri, Schengen bölgesine üye olan ülkeler ve Çin gibi ülkeler dahil olmak üzere 193 adet ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilme hakkının olması, ülkenin iyi düzeydeki sağlık ve eğitim sistemi, Japonya’da sınırsız bir süre ile yaşama ve çalışma hakkı gibi avantajlar yer almaktadır.

Japon Pasaportu Avantajlı Mıdır?

Japon pasaportu dünyanın en avantajlı pasaportlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Japon pasaportu, 2022 yılı için Henley Pasaport Endeksine göre dünyanın en güçlü pasaportu olarak kabul edilmektedir. Japonya pasaport gücü dahilinde Schengen bölgesine üye ülkeler, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 193 ülkeye vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nden Japonya'ya göçmen olarak gidip vatandaşlık alan bir kişi için Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna kıyasla Japon pasaportu daha geniş imkanlar sağlamaktadır.

Japonya Pasaportu ile Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilebilir?

Japonya pasaportu ile toplamda 193 ülkeye vizesiz gidilebilir. Japon pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler arasında; Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Avrupa kıtasında İtalya, İspanya, Fransa, Finlandiya ve Yunanistan ve Asya kıtasında Çin ve Moğolistan gibi ülkeler bulunmaktadır.

Japonya'ya Göç Edenler Ne Zaman Japon Vatandaşlığı Alabilir?

Japonya’ya göç edenler için Japon vatandaşlığı alma durumu, kişilerin Japonya’ya göç ettiği yola bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Genellikle vatandaşlığa kabul yoluyla Japonya vatandaşlık başvurusu için kişilerin en az 5 yıl süreyle ve geçerli bir oturum izni ile Japonya’da yaşaması beklenmektedir. Kimi durumlarda Japonya göçmenlik başvurusu sahiplerine vatandaşlık hakkı, kişinin kesintisiz olarak 3 yıl boyunca Japonya’da ikamet ettiği ve hala ülkede yaşadığı durumlarda 5 yıl kuralından önce verilebilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: