Japonya Yatırımcı Vizesi

Japonya Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Japonya yatırımcı vizesi, Japonya’da üst düzey bir görev üstlenmek veya bir işletmeye yatırım yapmak isteyen başvuru sahiplerine verilen vize türüdür. İngilizce olarak Japonya business manager vizesi olarak anılan yatırımcı vizesi,işletmeci veya yönetici olan vize hamiline, bağımlı vize ile eşi ve çocuklarını da kendisi ile birlikte Japonya’ya getirebilme hakkı sağlamaktadır.

Japonya yatırımcı vizesi, Türk vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vize türlerinden biridir. Başvuru sahibi Japonya vize başvurusu için Japonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna bizzat başvurabileceği gibi Japonya Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yetkili kılınmış akredite seyahat acentesinden danışmanlık alabilir. Vizem.net Japonya vize başvurularında danışmanlık veren Türkiye’deki akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Japonya’da Business Manager Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Japonya yatırımcı vizesi başvurusu Japonya Göçmenlik Bürosuna yapılmakta ve işlenmektedir. Başvuru sahibi ikamet ettiği ülkede Japonya yatırımcı vizesi için bizzat başvuru yapabilmektedir. Başvuru sahibi vize başvurusu sırasında yurt dışında ise başvuru belgelerini başvuru sahibi adına sertifikalı bir göçmenlik bürosunun yardımını alabilmektedir.

Japonya Yatırımcı Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Japonya yatırımcı vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Yatırım: Başvuru sahibinden en az 5.000.000 yen (46.800 ABD doları) miktar sermayeli bir yatırım yapması beklenmektedir. Başvuru sahibinin Japonya’da yaptığı yatırım miktarın büyüklüğü başvuru sahibinin diğer gereksinimleri karşıladığını varsaydığı için Japonya yatırımcı vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanma şansını artırmaktadır. Yatırım yapılan para, şirketin kurulma süreci tamamlandığı zaman başvuru sahibinin işinde kullanılabilmektedir.
  • İş planı: Başvuru sahibinin kurmayı planladığı iş şeffaf, tutarlı ve yürürlükte olan Japon mevzuatına uygun olması beklenmektedir. Başvuru sahibinin iş planı ve teklifi, şirketin işler durumunda olduğunu ve sonuçta kar sağlayacağını göstermesi gerekmektedir.
  • Uygun işletme ruhsatı: Başvuru sahibi otel, misafirhane ve restoran gibi işletme türlerinde faaliyet göstermek istiyorsa bu işletmeler için uygun sertifikalara sahip olması beklenmektedir.
  • Profesyonel hayat ve çalışma geçmişi: Başvuru sahibinden Japonya’da faaliyet göstermek istediği iş alanında en az üç yıllık deneyime sahip olması beklenmektedir.
  • Ofis: Japonya’da iş faaliyetlerini sürdürmek için uygun bir ofise ihtiyaç vardır ve bu durumun belgelenmesi gerekmektedir. Sürdürülmek istenen iş faaliyetlerine uygun bir ofis kiralaması için başvuru sahibi bir kefilden yardım alabilmektedir.
  • Bir kurucu ortak veya eş yönetici: Şirket yöneticilerinden en az birinin Japonya’da ikamet etmesi gerekmektedir. Kurucu ortak veya eş yönetici olan kişi Japon uyruklu birisi, daimi ikamet eden veya uzun süreli vizeye sahip olan yabancı uyruklu birisi olabilir.
  • Fiziksel katılım: Başvuru sahibi şirket kurmak için başvuru yaptığı sırada Japonya dışında ikamet ediyor ise ikamet şartını sağlayan kurucu ortak veya eş yönetici bulması gerekmektedir.
  • Asgari çalışan sayısı: Japonya’da kurulan şirketin başvuru sahibi dışında Japonya’da ikamet eden tam zamanlı olarak çalışan en az 2 çalışanı olması gerekmektedir.

Japonya Yatırımcı Vizesi için Minimum Yatırım Miktarı Nedir?

Japonya yatırımcı vizesi için minimum yatırım miktarının 5.000.000 yen (46.800 ABD doları) olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin yatırım yaptığı miktara bağlı olarak Japonya yatırımcı vizesi onaylanma olasılığı yükselmektedir.

Japonya Yatırımcı Vizesine Nasıl Başvurulur?

Başvuru sahibinin Japonya yatırımcı vizesine başvurmadan önce şirketini kurması gerekmektedir. Başvuru sahibi Japonya’da işleri yürütmek için sertifikalı bir göçmenlik uzmanını ve vergi işlerini yapmak için birini tutabilir. Japonya yatırımcı vizesi başvuru sahibinin göçmenlik bürosuna uygunluk sertifikası (COE) için başvurması gerekmektedir. Başvuru sahibi uygunluk sertifikası başvurusu sırasında Japonya dışında ise sertifikalı göçmenlik uzmanından yardım alabilmektedir. Başvuru sahibinin uygunluk sertifikası onaylandığı ve hazır olduğu zaman Japonya Göçmenlik Bürosundan sertifikayı alabilir. Başvuru sahibi uygunluk sertifikasını Japonya Büyükelçiliğinde ya da Başkonsolosluğuna yatırımcı ikamet statüsü (SOR) ile değiştirebilir.

Japonya Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Japonya yatırımcı vizesi başvuru şartlarından olan şirket kurma süreci uzun sürebilmektedir. Şirket kurma süreci; ofis kiralanması, kurucu ortak, yönetim işlerinin yapılması gibi farklı birçok faktöre bağlıdır. Japonya yatırımcı vizesi başvuru sahibinin uygunluk sertifikası (COE) alması genelde 2 ile 3 ay; yatırımcı ikamet statüsü (SOR) alması ise 2 hafta sürmektedir.

Japonya Yatırımcı Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Japonya yatırımcı vizesi 1,3 veya 5 yıl süreli olarak verilebilmektedir ve yenilenebilmektedir. Yatırımcı vizesinin süresi başvuru sahibinin işinin performansına ve karlılığına bağlıdır. Başvuru sahibi Japonya’da şirket kurduğunda genel olarak 1 yıllık yatırımcı vizesi alabilmektedir ve 1 yıl süre ile yenilenmektedir.

Japonya Yatırımcı Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Japonya yatırımcı vizesi başvuru sahibi vize yenileme işlemini birkaç kez tekrarladıktan sonra Japonya’da daimi ikamet vizesi için başvurabilmektedir.

Yatırımcı vizesi ile Japonya oturum izni başvurusu için yabancı yatırımcıların Japonya Büyükelçiliğine ya da Japonya Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Japonya Yatırımcı Vize Hamili Ailesini Yanına Getirebilir Mi?

Japonya yatırımcı vize hamili ailesini Japonya’ya yanına getirebilir. Başvuru sahibinin eşi ve çocukları bağımlı vizeler ile Japonya’ya taşınabilir.

Başvuru sahibi yatırımcı vizesi dışında Japonya evlilik vizesi ile Japonya’ya taşınabilir. Japonya evlilik vizesi almak isteyen başvuru sahibi evlilik bildirimini Japonya’daki yetkili idarelere bildirmesi gerekmektedir.

Japonya Yatırımcı Vizesi Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Japonya yatırımcı vizesi ile vatandaşlık alınamamaktadır. Yatırımcı vizesi hamili Japonya vatandaşlığı almak için farklı şartları da sağlaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Japonya yatırımcı vizesi sahibi olması dışında Japon diline ve kültürüne hakim olması ve Japonya’da ikamet etme süre şartını sağlaması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin Japonya vatandaşlığı alması durumunda kendi ülkesinin vatandaşlığını terk etmesi gerekmektedir. Japonya çifte vatandaşlığa izin vermemekte olup kendi vatandaşlığını terk etmeyen kişilere Japonya pasaportu verilmemektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: