Japonya Şehirleri

Japonya Şehirleri ve İdari Yapılanması

Japonya’nın idari yapılanması üç birimden oluşmaktadır; bunlar ulus, valilik ve belediyedir. Japonya’da 47 eyalet, 687 şehir, 1718 belediye vardır. Başkent Tokyo, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Tokyo’dan sonra gelen büyük şehirler, Yokohama ve Osaka’dır.

Japonya'nın İdari Bölümleri Nelerdir?

Japonya 3 idari birime sahiptir. En kapsamlı ve büyük idari birim ulustur. Ulus, tüm ülkeyi kapsayan idari birimdir. Japonya’da alınan genel kararlar ulus biriminden çıkar. Ulustan sonra gelen birim valiliktir. Valilikler, Japonya’nın sahip olduğu altı tanesi geniş topraklar ya da uzak adalar olan 47 vilayetin yönetiminden sorumludur. Japon hükümeti, daha iyi hizmet sunabilmek için ülkeyi vilayetlere ayırıp her birine birer vali atamıştır. Japonya’nın 1718 belediyesi ve 23 özel yönetimli bölgesi ülkenin en küçük yönetim birimi olan belediyeleri oluşturur.

Japonya'da Kaç Şehir Vardır?

Japonya’da 687 şehir vardır.

Japonya Şehir Türleri Nelerdir?

Japonya’daki beş şehir türü aşağıda listelenmiştir.

 • Hükümet kararıyla belirlenen şehirler: Japonya kabinesinin verdiği kararla oluşturulan, nüfusu 500.000’den büyük olan belli bir amaç, sektör üzerine oluşturulan şehirlerdir. Japonya’da Hükümet kararıyla belirlenen 20 şehir vardır.
 • Merkez şehirler: Japonya ulusal hükümeti tarafından oluşturulan, nüfusu 300.000’den, yüzölçümü 100.000 kilometrekareden büyük olan, belli fonksiyonları olan şehirlerdir. Japonya’da 62 tane merkez şehir vardır.
 • Özel alanlar: 1947 yılında oluşturulan Yerel Özerklik Yasası ile oluşturulan, vilayetlerin şehir düzeyinde sayılan alt bölümleridir. Japonya’da 23 tane özel alan vardır.
 • Özel şehirler: En az 200.000 nüfusu olan ve merkez şehirlere verilen işlevlerin bir alt işlevlerinin valiler tarafından yürütüldüğü şehirlerdir. Bu şehir türü 2015 yılında kaldırılmıştır ve 23 tanedir.
 • Şehirler: Yerel Özerklik Yasası ile kurulan, Japonya’nın yerel idari birimidir. Şehirlerin nüfusu 50.000’in üstündedir. Japonya’da 687 şehir vardır.

Japonya Şehirleri Haritası Nasıldır?

Japonya şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

Japonya Şehirleri Haritası Nasıldır?
Japonya Şehirleri Haritası Nasıldır?

Japonya'nın Önemli Şehirleri Hangileridir?

Gelişmişlik düzeyi ve ekonomik açıdan en önemli Japonya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tokyo
 • Yokohama
 • Osaka
 • Nagoya
 • Sapporo
 • Kobe
 • Kyoto
 • Fukuoka

Tokyo Nerededir?

Tokyo Nerededir?
Tokyo Nerededir?

Tokyo, Japonya’nın doğusunda yer alır. Tokyo, 13.453 kilometrekare alanıyla Japonya’nın en büyük kenti olma özelliğini taşır. Pasifik Okyanusu ile doğrudan bağlantıları olan Tokyo, deniz seviyesinden ortalama 40 metre yüksekliğe sahiptir. Şehrin 100 km güneybatısında yer alan Fuji Dağı, kentte yer alan ve patlama ihtimali düşük olan bir volkanik dağdır.

Megapol kent Tokyo 13,96 milyon nüfusa sahiptir. Tokyo nüfusu ve yüzölçümü ile dünyanın en büyük kentlerindendir. Tokyo, Japonya ekonomisinde oldukça büyük bir paya sahiptir ve dünyanın en büyük metropol ekonomisine sahiptir. Japonya’nın başkenti olan kent, başkent fonksiyonu dışında finans şehri özelliğine de sahiptir. Dünyanın en büyük yatırım, sigorta şirketleri ve bankalarının merkezleri Tokyo’da yer almaktadır. Okyanus kıyısında bulunan kentin ekonomisinde balıkçılık da önemli konumdadır.

Dünyanın en kalabalık ve büyük şehirlerinden olan Tokyo’da, ekonomi içerisinde turizm büyük rol oynamaktadır. Japon pop kültürü, Tokyo’nun eğlence merkezleri, mağazaları ve renkli şehir merkezleri kente her sene milyonlarca turisti getirmektedir.

Yokohama Nerededir?

Yokohama Nerededir?
Yokohama Nerededir?

Japonya’nın en büyük ikinci kenti ve en büyük belediyesi olan Yokohama ülkenin güneyinde bulunmaktadır. Ateş çemberinde yer alan kent deprem ve tropik siklonlarla sıklıkla karşılaşmaktadır. Şehrin ekonomisinde, sahip olduğu deniz ve demir yollarından dolayı yük taşımacılığı önemli rol oynamaktadır. Taşımacılığın yanı sıra kent ekonomisinde yarı iletken madde üretimi ve biyoteknolojinin ekonomide payı büyüktür. Kentte bulunan 42 müze turizm geliri sağlamaktadır.

Yokohama 3,7 milyon nüfusu ile Japonya’nın en kalabalık belediyesidir. 437,38 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan şehir Japonya’nın başkent Tokyo’dan sonra ikinci en büyük kentidir.

Osaka Japonya'da Nerededir?

Osaka Japonya'da Nerededir?
Osaka Japonya'da Nerededir?

Osaka, Japonya’nın merkezi olan Kansai bölgesinde yer almaktadır. Şehrin batısı Osaka Körfezi’ne açılmaktadır. Osaka, Tokyo ve Yokohama’dan sonra 2,7 milyonluk nüfusuyla Japonya’nın en kalabalık üçüncü kentidir. Kent 223 kilometrekare yüzölçümü ile Japonya’nın en büyük ikinci metropol alanıdır.

Şehrin ekonomisinde sırasıyla en çok ticaret, hizmet ve imalat sektörlerinin payı vardır. Osaka, Asya’nın en büyük beşinci finans merkezidir. Kent, dünyanın en büyük 16. gayrisafi milli hasılasına sahip olan Keihanshin bölgesinde yer almaktadır.

Osaka sahip olduğu pek çok perakende ve toptancı sayesinde milyonlarca ziyaretçi almakla beraber kültür sanat faaliyetleri ile de turistler için ilgi çekici konumdadır. Osaka geleneksel kukla oyunu olan ‘bunraku’nun oynandığı ulusal bunraku tiyatrosuna ev sahipliği yapmakta ve festivaller ile kente turist akışı sağlanmaktadır.

Japonya'nın En Büyük Şehirleri Hangileridir?

Japonya’nın en kalabalık şehirleri; Tokyo, Yokohama, Osaka, Nagoya, Sapporo, Fukuoka, Kobe, Kawasaki, Kyoto, Saitama, Hiroshima, Sendai, Chiba, Kitakyushu’dur.

2020 verilerine göre Japonya’nın nüfus bakımından en büyük şehirlerinin nüfusları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirNüfus
Tokyo9,7 milyon
Yokohama3,8 milyon
Osaka2,8 milyon
Nagoya2,3 milyon
Sapporo2 milyon
Fukuoka1,6 milyon
Kobe1,5 milyon
Kawasaki1,5 milyon
Kyoto1,5 milyon
Saitama1,3 milyon
Hiroshima1,2 milyon
Sendai1,1 milyon
Chiba1 milyon
Kitakyushu0,9 milyon

Yaşamak için En İdeal Japonya Şehri Hangisidir?

Japonya’da ülkenin başkenti, en büyük ve en kalabalık kenti olan Tokyo sunduğu iş ve eğitim imkanlarından dolayı en yaşanabilir kenttir. Tokyo sunduğu tüm imkanların yanı sıra pahalı bir kenttir. Gelişmiş teknoloji ülkesi Japonya’da başkent Tokyo’da ulaşım JR, Yamanote, metro ve büyükşehir hatlarıyla sağlanmaktadır. Tokyo’da düz zeminlerin çokluğunun bir getirisi olarak bisikletle ulaşım da yaygındır. Tokyo’da aylık ortalama mutfak gideri 200-250 euro arasındadır, kent aylık gider bakımından diğer kentlere göre daha pahalıdır.

Japonya’nın en büyük ikinci kenti olan Yokohama, Tokyo’ya göre çok daha ucuz bir şehirdir. Yokohama, öğrencilerin iş bulması, geçinebilmesi için Japonya’nın en uygun kentidir. Keihanshin metropolünün bir parçası olan Kyoto ise gerek konaklama gerek yemek masrafı ve turistik faaliyetler açısından bütçe dostu bir kenttir.

En Ucuz Japonya Şehri Hangisidir?

Kyoto ve Kawasaki Japonya’da yaşamak için en ucuz iki kenttir. Bir düzine yumurtanın 2 euro olduğu Kyoto’da aylık ortalama mutfak gideri ortalama 150 eurodur. Kyoto’da lüks bir restorantta iki kişilik yemek 34 eurodur. Kawasaki’de yaşam Kyoto’ya göre biraz daha ucuzdur. Kyoto’da bir kilogram yerli peynir 20,5 euro iken Kawasaki’de 9 eurodur. Kawasaki, Japonya’da yaşamak için en ucuz kenttir.

Japonya’nın en pahalı şehri Tokyo ve en ucuz şehri Kawasaki arasında ortalama 150 euro bir mutfak gideri farkı vardır. Diğer Asya ülkeleriyle karşılaştırıldığında Japonya’da yaşam maliyetleri daha fazladır.

Gezilmesi Gereken Japonya Şehirleri Hangileridir?

Turistler tarafından en sık ziyaret edilen Japonya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kyoto
 • Tokyo
 • Osaka
 • Hakone
 • Kobe
 • Nara
 • Sapporo
 • Kamakura

Japonya'da Kış Tatil için Gidilebilecek Şehirler Hangileridir?

Japonya'da Kış Tatil için Gidilebilecek Şehirler Hangileridir?
Japonya'da Kış Tatil için Gidilebilecek Şehirler Hangileridir?

Japonya’da kış tatili için gidilebilecek şehirler Hakodate, Nagano, Yamagata, Kyoto, Kuwana ve Gifu’dur.

Japonya’nın Hokkaido eyaletinde yer alan Hakodate, diğer yerlere göre daha ılıman ve az karlı bir kış geçirmesi, tarihi bir yer olan Goryokaku Kalesi, Hakodate Asaichi sabah pazarı ve Hakodate Limanı’ndan taze olarak balıkları ile turistleri çekmektedir.

Nagano şehri, bölgede yaşayan maymunlara ev sahipliği yapan, kış mevsiminde ziyaretçilere açık olup kaplıca hizmeti sunan ‘Snow Monkey Parkı’ ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Tohoku bölgesinde yer alan Yamagata kenti, ülkenin en ünlü kaplıca merkezlerinden olan Ginzan Onsen kaplıcası ve kaplıcanın bulunduğu dağlık alanda yer alan tarihi binaları ile turistleri çekmektedir. Yamagata, Hakodate’in aksine kış mevsiminde yoğun kar yağışı almaktadır.

Kyoto, gerek turistler için sağladığı ucuzluk ortamı gerek sahip olduğu antik güzellikler ile yaz kış turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Antik başkent Kyoto’da yer alan Kinkakuji, her yıl özellikle kış mevsiminde binlerce turist ağırlayan dünyaca ünlü bir Budist tapınağıdır, UNESCO Dünya Mirası Listesinde Kyoto’nun sahip olduğu diğer antik yerlerle beraber listelenmektedir.

Mie eyaletinde yer alan Kuwana kenti, yıl boyunca güzel çiçeklerin açtığı büyük seralara sahip olan Nabana No Sato tema parkında turistleri ağırlamaktadır. Nabana No Sato, kış mevsiminde her gece düzenlenen geleneksel ve ünlü bir aydınlatma etkinliğine sahip olduğu için en çok kış mevsiminde ziyaret edilir.

Gifu kenti, 1995 yılında Dünya Mirası alanı olarak belirlenen Shirakawago Köyü’nde yazın yemyeşil doğası kışın bembeyaz örtüsü ile binlerce turisti ağırlamaktadır. Shirakawago, Gassho-zukuri diye adlandırılan kendine özgü bir mimarı tarzına sahiptir. Dik sazdan çatısı olan bu evler ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır.

Kış turizmi denince akla son sıralarda gelen Japonya’da yapılabilecek aktiviteler, kaplıca seyahati ve kültürel seyahattir.

Yaz Tatili için En Uygun Japon Şehirleri Hangileridir?

Yaz Tatili için En Uygun Japon Şehirleri Hangileridir?
Yaz Tatili için En Uygun Japon Şehirleri Hangileridir?

Japonya’da yaz tatili için Kagoşima, Okinava, Yamaguchi, Hokkaido, Aomori, Nagano, Hyogo, Koçi, şehirleri en uygun şehirlerdir.

Japonya’nın Kagoşima şehrinde yer alan Yoronjima Adası’nda bulunan YurikehamaPlajı saf beyaz kumuyla tatilcilerin dikkatini çekmektedir. Yurikehama Plajı’ndaki kumlarda ‘Hoshisuna’ adı verilen yıldız şeklinde tanecikler görülmektedir.

Okinava şehrindeki Ishigaki Adası’nda yer alan Kabira Koyu bembeyaz kumu, berrak suyu, güzel doğası ve görsel şölen olan manzarasıyla turistlerin tercih ettiği bir şehirdir.

Yamaguchi eyaletinin Shimonoseki ilinde bulunan Tsunoshima Adası 900 kişilik nüfusuyla turistlere sakin bir tatil ortamı sunmaktadır. Tsunoshima’ya ulaşım 1780 metre uzunluğundaki Tsunoshima Ohashi Köprüsü ile ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Kış tatili için de tercih edilen Hokkaido kenti Mashu Gölü’nün sunduğu manzara ve yüzme imkanı ile yaz tatili için de tercih edilmektedir.

Aomori eyaletinin Juniko kenti sahip olduğu Shirakami bölgesi Japon denizi kenarında kayın ormanlarıyla çevrili UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan turistik bir alandır.

Nagano kenti Mishakai Göleti ile turistlerin tercih ettiği bir Japon kentidir. Mishakai Göleti ayna gibi berrak bir suya sahiptir, etrafındaki ağaçların yansıması yüzeyinde görünür.

Hyogo kenti Awaji Adası’ndaki deniz ateşböcekleri ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Awaji adasında nisan ayından eylüle kadar yapısında bulundurduğu lusiferin maddesinden dolayı mavi renkte parlayan deniz ateşböcekleri izlenebilir.

Koçi kenti batısında yer alan Shimanto Nehri ile turistleri bölgeye çekmektedir.

Üniversite Eğitimi için En İyi Japonya Şehirleri Hangileridir?

Japonya’nın başkenti Tokyo canlı ve hareketli bir şehir yaşamı sunan dünyanın en büyük metropollerinden olması bakımından üniversite eğitimi için tercih edilmektedir. Tokyo bilim ve teknoloji alanında sunduğu akademik fırsatlara sahiptir. Tüm imkanlarının yanında Tokyo pahalı yaşam standartlarından dolayı uluslararası öğrenciler tarafından maddi sebeplerle tercih edilemeyebilir. Tokyo Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü şehirdeki başarılı ve ünlü üniversitelerdendir.

Japonya’nın tarih merkezi kabul edilen Kyoto dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında olan Kyoto Üniversitesi ve diğer başarılı eğitim kurumları ile akademik olarak başarılı bir üniversite kentidir. Kyoto kenti, Japonya’nın geri kalanına özellikle de Tokyo’ya göre ucuz olması yönünden yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Kyoto Teknoloji Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi şehirde yer alan en iyi üniversitelerdendir. Kyoto Üniversitesi, 2019 kere Yüksek Öğrenim Japonya üniversite sıralamalarında birinci olmuştur.

Japonya’daki yabancı öğrencilerin çoğunluğu Osaka’da eğitim görmektedir. Şehrin ucuzluğu ve akademik olarak başarılı üniversiteleri uluslararası öğrencilerin tercih sebeplerindendir. Osaka Üniversitesi ve Kansai Üniversitesi şehrin iyi üniversitlerindendir.

Kimya ve makine sanayinin gelişmiş olduğu Hiroshima kentinde Hiroshima Üniversitesi ve Hiroshima Enstitü Üniversitesi başarılı üniversitelerdendir.

Japonya’nın ticaret ve liman kenti olan Kobe Nestle, Procter&Gamble,Toys R Us gibi uluslararsı şirketleri bulundurması yönüyle üniversite öğrencilerine staj imkanı sunmaktadır. Kobe Üniversitesi ve Hyogo Üniversitesi öne çıkan üniversitelerdendir.

Mühendislik ve teknoloji alanında üniversite eğitimi için Nagoya kenti öne çıkmaktadır. Nagoya Üniversitesi ve Meijo Üniversitesi şehrin başarılı üniversitelerindendir.

Japonya’nın ikinci en kalabalık kenti Yokohama, düşük maliyetlerle yaşanabilinen bir liman kentidir. Yokohama dış ticarette gelişmiş olduğu için öğrencilere iş imkanı sunmaktadır. Yokohama Ulusal Üniversitesi ve Kanagawa Üniversitesi şehrin öne çıkan başarılı üniversiteleridir.

Sapporo kentinde otantik Japon kültürü etkisi diğer kentlere göre fazladır, kentte İngilizce az konuşulmaktadır. Japonca öğrenmek ya da dilini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler için Sapporo uygundur. Hokkaido ve Sapporo Üniversiteleri şehirdeki başarılı üniversitelerdir.

Japonya ile kara bağlantısı bulunmayan Okinawa adasında yer alan Okinawa kenti daha az kalabalık şehir hayatı ve daha ucuz yaşam şartları ile yabancı öğrencilerin tercih edebileceği bir kenttir. Okinawa üniversiteleri, öğrencilerini topluma faydalı ve Okinawa kültürünü yayıcı liderler olarak yetiştirme misyonuna sahiptirler. Okinawa, Japonca ve Japon kültürünü öğrenmek için uygun bir kenttir. Ryukyus Üniversitesi ve Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü kentteki iyi üniversitelerdir.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Japonya eğitim alanında da dünya listelerine girmiştir. Kyoto Üniversitesi, Tokyo Üniversitesi ve Tohoku Üniversitesi dünyanın en başarılı Japonya üniversiteleri arasında sırayla ilk üç sırada yer almaktadır.

Çalışma İmkanlarının En Fazla Olduğu Japonya Şehirleri Hangileridir?

Metropol başkent Tokyo, ticaret, moda, teknoloji kenti olma özelliğine sahip olması yönüyle farklı sektörlerde iş imkanları sunmaktadır. Dünyanın en büyük sigorta, yatırım ve bankacılık şirketlerinin merkezlerinin bulunduğu Tokyo, ekonomi ve finans alanında çalışanlara, dünyaca ünlü markaların yer aldığı merkezleriyle moda sektörü çalışanlarına, dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olması yönüyle mühendislik ve teknoloji alanlarında çalışan kişilere pek çok iş imkanı sunmaktadır. Fazlaca göç alan Tokyo’da konuşulan pek çok dilin olması rekabetçi piyasa için önem arz etmektedir.

Kimya ve makine sanayiinde gelişmiş olan Hiroşima sanayi alanında iş imkanı sunmaktadır. Mazda gibi birçok uluslararası şirketin iş kolunun bulunduğu Hiroşima öğrenciler için de staj ve iş imkanına sahiptir. Kentte Japonca biliyor olmak iş bulmak için bir avantaj sağlamaktadır.

Japonya’nın batıya açılan ilk ticaret yolu olan Kobe kenti ticaret alanında pek çok şirketi bünyesinde barındırarak iş imkanı sunmaktadır.

Osaka ve Kyoto, Japonya’nın büyük şehirlerinden olmalarına rağmen kültür ve doğasıyla öne çıkan kentlerdir. Tokyo, Hiroşima ve Kobe, Japonya’da çalışmak için Osaka ve Kyoto’dan daha uygun kentlerdir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: