Japonya Transit Vize

Japonya Transit Vize Alınması Gereken Durumlar ve Başvuru İşlemleri

Japonya transit vizesi, Japon vize rejim tablosuna göre vizeye tabi olan ülke varandaşlarının 3. bir ülkeye giderken Japonya’daki uluslararası hava limanında transfer yapılması durumunda alınması gereken vize türüdür. Japonya transit vizesi almak isteyen kişilerin geçerli bir pasaporta ve doldurulmuş bir vize formu da dahil olmak üzere gerekli belgelere ihtiyacı vardır.

Üçüncü bir varış noktasına giderken Japonya’dan transit geçmek isteyen kişilerin Japonya transit vizesini almaları gerekmektedir. Japonya transit vize gerekliliği Japonya üzerinden geçiş yapacak kişilerin milletine göre değişiklik göstermektedir.

Vizem.net, Japonya üzerinden aktarma yaparak başka bir ülkeye seyahat edecek kişilere transit vize başvurularında danışmanlık hizmet veren yüksek onay oranlı akredite danışmanlık şirketidir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Japonya Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekir Mi?

Japonya’nın transit vize talep ettiği durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke, Japonya tarafından vizeden muaf değilse kişinin transit vize alması gerekmektedir.
 • Kişi başka bir ülkeye giderken havaalanından ayrılarak Japonya’ya girecekse transit vize alması gerekmektedir.
 • Kişinin Japonya’da başka bir havaalanından farklı bir günde aktarmalı uçuşu varsa transit vize alması gerekmektedir.

Türkiye Vatandaşlarının Japonya Transit Vizesi Almaları Gerekir Mi?

Türk pasaportu sahipleri yalnızca makine okunabilir pasaport (MRP) ya da ICAO standartlarına uygun epasaport sahibi olmaları durumunda Japonya transit vizesinden muaftır.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’den yapacakları Japonya aktarmalı uçuşlarda vatandaşı oldukları ülkeye bağlı olarak transit vizeye ihtiyaç duyabilmektedir.

Japonya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya transit vize başvurularının şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile ikamet edilen ile bağlı olarak Japonya Başkonsolosluğu'na ya da Japonya Ankara Büyükelçiliği'ne yapılması gerekmektedir.

Japonya transit vize başvurusunun yapılabilmesi için gerekli evrakların hazırlanması, ilgili konsolosluktan vize randevusu alınması, vize randevusu sırasında evrak tesliminin yapılmasından ve olumlu sonuç alınmasından sonra vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Japonya Transit Geçiş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya transit geçiş vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Japonya vize başvuru formu: Başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin pasaportunun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması ve 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Başvuru sahibinin transit vize başvuru nedeninin açıkça belirtildiği bir vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Vesikalık fotoğraf: Başvuru sahibinin vesikalık fotoğrafının 4.5x4.5 cm boyutunda beyaz arka plan ile birlikte son 6 ay içerisinde nötr bir yüz ifadesi ile karşıya bakarak çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafta başvuru sahibinin tüm yüzünün görünür olması, adı ve doğum tarihinin fotoğrafın arkasına yazılması gerekmektedir.
 • Uçuş seyahat planı: Başvuru sahibinin Japonya’ya varış ve ayrılış tarihlerinin planını, uçuş rezervasyon numarasını ve havayolu tarafından verilen rezervasyon sertifikasını göstermesi gerekmektedir.
 • Günlük seyahat planı: Başvuru sahibinin Japonya’da bulunacağı süre içerisinde hangi aktiviteleri yapacağının planını göstermesi gerekmektedir.
 • Üçüncü varış ülkesi için geçerli vize: Başvuru sahibinin Japonya üzerinden gideceği üçüncü ülke için vize almış olması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümanı: Başvuru sahibinin seyahati boyunca kendini finanse edebileceğini kanıtlayan bir hesap dökümanı göstermesi gerekmektedir.
 • Gelir vergisi beyannamesi: Başvuru sahibinin gelir vergisi beyannamelerini göstermesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Japonya transit vize başvurularında gerekli evrakların uygunluk kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Japonya Transit Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Japonya transit vize başvurusu için randevular, başvuru yapılacak olan Japonya konsolosluğu ile iletişime geçilerek alınabilmektedir.

Japonya Başkonsolosluğu; İstanbul’da Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, Tekfen Tower kat 10 4.Levent/ Şişli adresinde bulunmaktadır. Japonya Başkonsolosluğu ile iletişime geçmek isteyen kişilerin ryoji@it.mofa.go.jp adresi üzerinden mail atmaları ya da 0212 317 4600 numaralı telefonu aramaları gerekmektedir.

Japonya Büyükelçiliği; Ankara’da Reşit Galip Caddesi, No: 81, G.O.P./ Çankaya adresinde bulunmaktadır. Japonya Büyükelçiliği’nden randevu almak isteyen kişilerin 0312 446 05 00 numaralı telefon ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Japonya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Japonya transit vize başvuru ücreti 55 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Japonya transit vize ücretinin vize başvurusunun onaylanması durumunda ilgili konsolosluğa Türk lirası cinsinden ödenmesi gerekmektedir. Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru sahibinin Japonya vize ücreti ödemesine gerek yoktur.

Japonya Transit Vize Başvuru Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Japonya transit vize başvuru sonucu ortalama 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Japonya transit vize başvurusu kapsamında ek belge talep edilmesine, konsolosluğun yoğunluğuna ya da başvuru değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak sonuç açıklanma tarihi uzayabilmektedir.

Japonya Transit Vizesi Kaç Gün Geçerlidir?

Japonya transit vizesi en fazla 15 gün geçerlidir ve daha fazla uzatılmamaktadır.

Hangi Durumlarda Japonya Transit Vize Alınmasına Gerek Yoktur?

Normalde Japonya’ya girmek için vizeye ihtiyacı olan kişilerin; Japonya üzerinden aynı gün içinde aktarma yapacak olması, Japonya havalimanının uluslararası transit bölgesinde kalacak olması ya da bir sonraki varış ülkesi için gerekli tüm belgelere sahip olması durumlarında Japonya transit vize almasına gerek olmamaktadır.

Tokyo Uluslararası Havalimanı (Haneda Havalimanı) veya Osaka’da yer alan Kansai Uluslararası Havalimanı üzerinden seyahat edecek kişilerin; 72 saat içerisinde onaylanmış bir bileti olması, Japonya havalimanının uluslararası transit bölgesinde kalacak olması, bir sonraki varış ülkesi için gerekli tüm belgelere sahip olması ya da 72 saat içerisinde içerisinde bir seyahat biletinin olması ve aynı gün içerisinde başka bir aktarmalı uçuşun olmaması durumlarında Japonya transit vize almasına gerek yoktur ve bu kişiler, ülkeye girişte Japonya sahil geçiş izni alabilmektedir.

Japonya Sahil Geçiş İzni Nedir?

Japonya sahil geçiş izni bir tür kapıda vize uygulamasıdır.

Japonya’ya giriş yapmak isteyen kişi, 72 saat içinde bir seyahat bileti varsa ve aynı gün içinde başka aktarmalı uçuşu yoksa, Japonya’ya girişte Japonya sahil geçiş izni olarak bilinen Japonya transit vizesi alabilmektedir.

Japonya üzerinden gideceği üçüncü ülke için tüm gerekli belgelere sahip olan, kalış süresini karşılamak için yeterli maddi imkanlara sahip ve aynı gruplarda yer alan bir havalimanı veya limana varacak ve oradan ayrılacak olan kişiler Japonya kapıda vize uygulamasından yararlanabilmektedir.

Japonya’ya giriş ve çıkışlarda kullanılabilecek A grubu havaalanları Narita (NRT), Haneda (HND), Nagoya (NGO), Niigata (KIJ), Komatsu (KMQ) ve Yokota (OKO), limanlar ise Tokyo, Yokohama, Niigata, ve Nagoya olarak belirlenmiştir.

Japonya B grubu havaalanları Osaka (KIX), Nagoya (NGO) ve Komatsu (KMQ), limanları ise Osaka, Kobe ve Nagoya olarak belirtilmiştir.

Japonya C grubu havaalanları Fukuoka (FUK), Nagasaki (NGS), Kumamoto (KMJ), Kagoshima (KOJ), Naha (OKA) ve Kadena (DNA), limanları ise Hakata (Fukuoka), Shimonoseki ve Naha (Okinawa) olarak belirlenmiştir.

Japonya D grubu havaalanı Chitose (CTS), limanları ise Tomakomai, Otaru, Hakodate ve Muroran olarak belirlenmiştir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: