Japonya İş İlanları

Japonya İş İlanları: Aranan Meslekler ve Çalışmak için Gerekenler

Japonya’da iş günleri pazartesi gününden cuma gününe kadar olmakla beraber, çalışma saatleri uzundur. Japon işverenler çalışanlarından enerjilerinin çoğunu işlerine harcamalarını beklemektedir. Japonya’da çalışma hayatı insanların hayatlarının merkezinde yer almakta olup, çalışanlar bu çalışma çabalarının karşılığını yılda yaklaşık 37.800 USD gibi yüksek maaş ortalamalarıyla almaktadır.

Japonya’da ana dili İngilizce olan ülkelerden gelen yabancılar genellikle İngilizce dil eğitmenliği yapmaktadır. Ülkeye göç eden nitelikli yabancılar, çevirmenlik, bilişim teknolojileri, modelleme, gastronomi ve eğlence sektörlerinde de çalışmaktadır. Japonca diline hakim olan yabancıların iş bulma şansı ülkede daha yüksektir. Japonya’da en çok gelir elde edilen işler bilişim teknolojileri ve iletişim alanlarındadır. Japonya’da iş imkanları, daha çok teknoloji ve iletişim alanlarında yoğunlaşmaktadır.

Japonya’da iş kültürü üst düzey bir titizlik, disiplin ve saygı içermektedir. Japonlar çalışma hayatında dakiklik ve gizliliğe önem vermektedir. Japonya’da yüksek maaşlarla işe verilen önemin karşılığını alabiliyor olmak, saygılı ve üst düzey bir çalışma hayatının yanında Japonya’da çalışmanın avantajlarından bir diğeridir. Japonların çalışanlarına sağladıkları annelik ve babalık izni ülkenin çalışanlarına sunduğu bir avantajdır. Yüksek ve tatmin edici maaşlarla çalışan Japon çalışanlar genelde günlük çok uzun saatler mesai yapmaktadır, uzun çalışma saatleri ise Japonya’da çalışmanın dezavantajıdır.

Japonya’da çalışmak isteyen kişiler, ülkede iş bulma konusunda diğer ülkelere göre biraz daha fazla zorlanmaktadır. Japonya’da başvurulan işler Japonca bilmeyi ya da ülkeye çalışma amacıyla geldikten sonra öğrenmeyi zorunlu tutmaktadır. Ülkeye işçi olarak göç etmek isteyen kişiler, Japonya’da iş ilanları yayınlayan internet sitelerinden kendilerine uygun olan Japonya iş fırsatlarını takip edebilmektedir.

Vizem.net, Japonya'daki bir kurumdan iş teklifi alan kişilere Japon çalışma vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

T.C. Vatandaşları Japonya'da Çalışabilir Mi?

Japonya’da bir şirket ya da kuruma iş başvurusunda bulunan T.C. vatandaşları, başvurularının olumlu sonuçlanması halinde Japonya çalışma vizesi alarak Japonya’da çalışabilmektedir.

Japonya İş İmkanları Açısından Nasıl Bir Ülkedir?

Japonya İş İmkanları Açısından Nasıl Bir Ülkedir?
Japonya İş İmkanları Açısından Nasıl Bir Ülkedir?

Japonya’da iş imkanları, bilişim teknolojileri, iletişim, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, İngilizce öğretmenliği, metin yazarlığı alanlarında yoğunlaşmaktadır. Nüfusu hızla azalan ve nüfusu artış hızını arttırmaya yönelik nüfus politikası izleyen Japonya’da çocuklara verilen önem, anaokulu öğretmenlerine de Japonya’da iş imkanı oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük teknoloji kentlerinden olan megakent Tokyo, bilişim sektöründe büyük istihdam sağlamaktadır.

Ülke sahip olduğu kendine özgü kültürü ve kültür sanat kentleri ile milyonlarca turisti ağırlamakta olup turizm sektörü çalışanları için de iş fırsatları sunmaktadır.

Japonya son yıllarda aldığı göçler, sahip olduğu büyük ve kalabalık şehirler, uluslararası şirketlerin merkezlerinin ülkede bulunması ülkedeki iş imkanlarını arttırmaktadır.

Çalışma İmkanlarının En Fazla Olduğu Japon Şehirleri Hangileridir?

Çalışma imkanlarının en fazla olduğu Japon şehirlerinin başında başkent Tokyo gelmektedir. Tokyo, yüzölçümü ve nüfus bakımından Japonya’nın en büyük kenti olma özelliğine sahiptir, bu özellik sayesinde büyük uluslararası şirketlerin merkezlerine ve çok sayıda nitelikli yabancı göçmene sahiptir. Tokyo’da en fazla iş imkanı elektronik, finans, eğitim, eğlence ve finans alanlarındadır. Ülkeye göç etmek isteyen mühendis, yazılımcı ve eğitimciler Tokyo iş ilanları yayınlayan internet sitelerini takip edebilir.

Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Yokohama, sahip olduğu deniz ve demir yolları ile lojistik sektöründe iş imkanlarına sahiptir. Yokohama altyapı endüstrisi ile ünlü olup yarı iletken madde üretiminde öne çıkmaktadır. Yokohama’da biyoteknoloji alanında istihdam sağlanmaktadır.

Osaka kenti, yüzölçümü bakımından Japonya’nın en büyük ikinci metropolü olma özelliğine sahiptir. Osaka’da en çok ticaret, hizmet ve imalat sektörlerinde istihdam sağlanmaktadır. Osaka, Asya’nın en büyük beşinci finans kentidir

Japonya’nın batıya açılan ilk ticaret kenti olan Kobe, pek çok ticaret şirketine sahiptir. Özellikle deniz yolu taşımacılığında role sahip olan Kobe kenti, istihdamını büyük oranda ticaretle sağlamaktadır.

77 yıl önce ABD tarafından atom bombası atılan Hiroşima, günümüzde kimya ve makine endüstrilerinde Japonya’nın önde gelen kentidir.

Japonya iş olanakları arasında turizm sektörünün payı büyüktür. Osaka, Tokyo ve Yokohama ne kadar finans kenti olsalar da her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Osaka, sahip olduğu birçok perakende ve toptan satış mağazası ile turizm istihdamı sağlamaktadır. Tokyo, sunduğu gelişmiş imkanlar ve şehir hayatı ile her yıl milyonlarca turist alırken Kyoto sahip olduğu özgün Japon kültürü ile turistleri çekmektedir.

Japonya'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?

Japonya’da iş fırsatlarının en fazla olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık sektörü
 • Tarım sektörü
 • İletişim sektörü
 • Elektronik sektörü
 • Kimya sanayii
 • Makine sanayii
 • Eğitim sektörü
 • Finans sektörü
 • Ticaret sektörü
 • Turizm sektörü

Japonya'da İş Bulma Yolları Nelerdir?

Japonya’da iş bulma yolları arasında en sık tercih edileni, dünya çapındaki iş ilanlarının yayınlandığı iş bulma siteleri ve uygulamalarıdır. İş bulma siteleri ya da uygulamaları, online olarak bir hesap oluşturuması ve CV hazırlanması ile kişilere en uygun ilanların takip edilmesine ve başvuru yapılmasına imkan tanır. Özellikle Japonya dışında yaşayıp Japonya’da iş arayan kişilerin en çok tercih ettiği iş bulma yöntemi iş ilanlarını takip etmektir.

Japonya İş İlanları Nerede Yayınlanır?

En popüler Japonya iş ilanı siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Career Engine
 • Jobs in Japan
 • Craigslist
 • Daijob
 • Gaijin Pot Jobs
 • Rikunabi
 • Snaphunt
 • Career Cross
 • weXpats Job
 • Googlr for jobs
 • Nipponshigoto
 • Ninja Next
 • Yolo Jobs
 • Linkedln

Japonya Konsolosluğu İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Japonya Büyükelçiliği iş ilanları, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Tokyo Büyükelçiliği ve İstanbul Japonya Başkonsolosluğunun internet siteleri üzerinden takip edilebilir.

Türkiye’de bulunan konsolosluklarda çalışmak isteyen kişiler, kariyer imkanları hakkında İstanbul’da bulunan Türkiye Japonya Konsolosluğu üzerinden bilgi alabilir.

En Yaygın Japon Firmaları İş İlanları Nelerdir?

En yaygın Japon firmaları iş ilanları aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya inşaat iş ilanları
 • Japonya aşçı iş ilanları
 • Japonya tercüman iş ilanları
 • Japonya İngilizce öğretmeni iş ilanları
 • Japonya okul öncesi öğretmeni iş ilanları
 • Japonya yazılımcı iş ilanları
 • Japonya grafik tasarımcı iş ilanları
 • Japonya web tasarımcısı iş ilanları
 • Japonya oyun tasarımcısı iş ilanları
 • Japonya kimyager iş ilanları
 • Japonya biyolog iş ilanları
 • Japonya gıda mühendisi iş ilanları
 • Japonya kimya mühendisi iş ilanları

2022'de Japonya Yabancı İşçi Alımı Yapıyor Mu?

2022'de Japonya Yabancı İşçi Alımı Yapıyor Mu?
2022'de Japonya Yabancı İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Japonya 2022 yılında yabancı işçi alımı yapmaktadır. Çalışan genç nüfus sıkıntısı yaşayan Japonya, 2040 yılına kadar şu an aldığı işçi sayısının dört katı kadar işçi almayı planlamaktadır. 2019 yılında yürürlüğe giren yasa ile 14 sektörde belirli nitelikli işçi alan Japonya’da işçi açığı olan meslekler arasında mühendisler, doktorlar, bilim insanları, oto sanayi ustaları, bankacılar, yazılımcılar, eğitimciler, satış uzmanları, inşaat işçileri ve İngilizce öğretmenleri bulunur.

Japonya’da işçi alımı İşkur üzerinden özellikle inşaat, tarım, gemi yapımı, temizlik, otelcilik, yaşlı bakımı, satış gibi sektörlerde yapılmaktadır.

Japonya Türk İşçi Alımı Yapılan Meslekler Hangileridir?

Japonya’da Türk işçi alımı yapılan meslekler, genellikle niteliksiz işçi olarak temizlik personeli, inşaat işçileri, otomotiv ustaları, yaşlı ve hasta bakıcıları, satış danışmanlarıdır. Japonya nitelikli Türk işçi alımını, İngilizce öğretmeni, okul öncesi öğretmeni, doktor, gemi inşa mühendisi, bilgisayar programcısı mesleklerinden yapmaktadır.

Türkiye'den Japonya'ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Japonya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin Japonya’da kendilerine uygun olan bir işe başvuruda bulunmuş ve başvurularının olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir. Japonya iş başvurusu kabul edilen göçmenler; Japonya’da çalışacakları kurum ya da kişi ile iş sözleşmesinin yapılması, işveren tarafından Japonya vize uygunluk belgesinin alınması ve gerekli diğer vize evraklarının hazırlanmasının ardından Japonya çalışma vizesine başvurabilmektedir.

Japonya çalışma vizesi başvurularının onaylanmasının akabinde kişiler Japonya’ya çalışmak için göç edebilir ve yasal olarak çalışabilir.

Japonya'da Çalışmak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya’da çalışmak için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle Japonya’da bir şirkete ya da kuruma iş başvurusunda bulunmuş olmaları ve başvurunun olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir. Japonya iş başvurusu onaylandıktan sonra, vize başvurularının başlatabilmek için Japonya’daki sponsor tarafından Japonya vize uygunluk belgesi için başvuruda bulunulması gerekir.

Vize uygunluk belgesinin çıkmasının ardından Japonya çalışma vizesi başvuru işlemleri başlatılabilir. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri ilin yetki alanına giren Japonya konsolosluğundan Japonya çalışma vizesi randevusu almalıdır. Vize randevusunun alındığı gün başvuru sahipleri ilgili konsolosluğa giderek Japonya çalışma vizesi için gerekli evrakları teslim eder ve vize başvurularının sonuçlanmasını bekler. Vize başvurusu onaylanan kişiler vize ücretini ödeyerek vize işlemlerini tamamlayabilir.

Sık Sorulan Sorular

Japonya'da çalışma şartları hakkında en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda değinilmiştir.

Yabancılar Kişiler için Japonya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yabancılar Kişiler için Japonya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?
Yabancılar Kişiler için Japonya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Japonya’da yabancı çalışanlar ile Japon çalışanlar arasında çalışma koşulları bakımından bir fark yoktur. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı, yabancı işçilerin haklarının korunması için ulusal ve uluslararası firmaların bulunduğu bir uygulama geliştirmiştir.

Japonya’da çalışan yabancılar vizelerini kalıcı olarak yenileme ve ailelerini de ülkeye getirme hakkına sahiptir.

Japonya’da çalışan yabancılar için asgari ücret saatlik ortalama 930 Japon yenidir. Çalışma saatleri yabancı çalışanlar için günlük 8, haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir.

Japonya İşçi Hakları Nasıldır?

Japonya, ağır çalışma şartları ve yüksek maaşları ile bilinmektedir. Japonya’da çalışma saatleri günlük 8, haftalık 40 saattir. Japonya çalışma hayatı stresli ve yoğundur; işe zamanında gelmek ve uzun süre iş yerinde bulunuyor olmak daha çok iş yapmaktan daha önemlidir.

Japonya’da uygulanan çalışma kanununun maddelerine göre bir iş yerinde en az altı ay çalışan bir Japon işçi yıllık 10 gün ücretli izin hakkına sahiptir. Bir iş yerinde aralıksız altı buçuk yıl çalışan işçiler için yıllık ücretli izin 20 güne çıkar. Japonya çalışma kanunları hem anne hem babalara ebeveynlik izni hakkı tanısa da, toplumda erkeklerin bu izni kullanması hoş karşılanmaz. Japonya’da zor ve stresli iş hayatının karşılığı yüksek maaşlarla verilmektedir.

Japonya'da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Niteliksiz işçi sayısı ve işsizlik oranı en düşük ülkelerden olan Japonya’da ortalama maaş 307.400 Japon yenidir. Japonya’daki en yüksek maaşlı meslekler, mühendislik, mimarlık ve doktorluktur.

Japonya'da 2022 Yılı için Belirlenen Asgari Ücret Ne Kadardır?

Japonya’da asgari ücretle çalışma oranı %4’tür. 2022 yılı için asgari ücret Japonya’da saatlik ortalama 930 Japon yenidir.

Ülkenin en büyük kenti ve başkenti olan Tokyo, saatlik 1.041 Japon yeni ile asgari ücretin en yüksek olduğu kenttir. Kochi kenti, saatlik 820 Japon yeni ile en düşük Japonya asgari ücret tutarına sahiptir.

Türkiye’de saatlik asgari ücret yaklaşık 1,50 dolarken Japonya’da ortalama saatlik asgari ücret 6,5 dolardır. Asya’nın en düşük alım gücüne sahip ülkelerinden Hindistan’da saatlik asgari ücret 2,28 dolardır.

Japonya'da Vasıfsız İşçi Olarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, Japonya vasıfsız işçi alımı yapmadığından ülkede vasıfsız işçi olarak çalışmak mümkün değildir.

Japonya yaşadığı nüfus sorunundan dolayı göçmenlik politikasında değişime gitmiştir. Belirli meslek gruplarında işçi ve genç çalışan nüfus eksikliği yaşayan Japonya vasıflı işçi vizesi uygulamasına sahiptir. Japonya vasıflı işçi vizesi maden mühendisleri, işletme mühendisleri, mimarlar, kıymetli taş uzmanları, kürk uzmanları, hayvan terbiyecileri, pilotlar, teknisyenler, aşçılar, antrenörler için geçerlidir.

Japonya vasıflı işçi vizesine başvuracak aşçılar, hayvan eğitmenleri, teknisyenler, kıymetli taş ve kürk uzmanları, mimarlar ve mühendislerin en az 10 yıl deneyimli olması gerekirken pilotların en az 1.000 saatlik uçuş tecrübesi olmalıdır. Mimar ve mühendisler için yabancı uyruklu bir gözetmenin gözetimi altında çalışılması halinde beş yıllık bir deneyim yeterlidir.

Japonya'da Kaçak Çalışmanın Cezası Ne Kadardır?

Japonya’da kaçak işçi çalıştıran işverenler, 3 yıla kadar hapis ya da 3.000.000 Japon yeni para cezasına tabi tutulabilir. Japonya’da kaçak çalışan işçiler, sınır dışı edilir ve haklarında cezai işlem uygulanır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: