Japonya Konsolosluğu

Japonya Konsolosluğu | 日本領事館

Japonya Konsolosluğu, Türkiye’de Japonya’yı temsil eden ve çeşitli görev ve yetkileri olan kurumdur. Japonya Konsolosluğu’nun görev ve yetkileri arasında bağlı bulunduğu ülkeyi temsil etmek ve Japon vatandaşlarına pasaport, evlilik, oturum gibi vatandaşlık hizmetlerini sağlamak; vize ve benzeri işlemlerde Türk vatandaşlarına yardımcı olmak gibi sorumluluklar yer alır.

Japonya ve Türkiye arasındaki siyasi ilişki 1890 yılına kadar dayanmaktadır ve bu ilişki günümüzde de doğal afetlerde yardımlaşma gibi insani işbirlikler, ekonomi alanında işbirliği, bilim ve kültür alanındaki işbirlikleri gibi dinamiklerle devam etmektedir.

Türkiye’de Japonya Büyükelçiliği ve Japonya Başkonsolosluğu bulunurken Japonya Türk konsolosluğu Japonya’da iki adet bulunmaktadır. Japonya’da Tokyo Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Nagoya Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu yer alır.

Japonya Konsolosluğu Nerededir?

Japonya Konsolosluğu İstanbul ve Ankara’da bulunmaktadır.

Japonya Büyükelçiliği Ankara

Ankara’da bulunan Japonya dış temsilciliği büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve vize başvuruları, pasaport, evlilik veya oturum gibi vatandaşlık işlemleri gibi başlıca görev ve yetkileri bulunmaktadır.

İstanbul Japonya Konsolosluğu

İstanbul Japonya dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir ve Türkiye’de bulunan Japon vatandaşlarının haklarını gözetmek, vize ve pasaport işlemlerini yürütmek, vatandaşlık ve evlilik konularında yardımcı olmak ve başkonsolosluk işlemlerini yürütmek gibi yetki ve görevleri bulunmaktadır.

Türkiye Japonya Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye Japonya konsolosluğu adres bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Japonya KonsolosluğuAdres
Ankara Japonya KonsolosluğuReşit Galip Caddesi, No:81, 06692 Çankaya/Ankara
İstanbul Japonya BaşkonsolosluğuBüyükdere Caddesi, Tekfen Tower No:209, 34394, 4.Levent, Şişli/İstanbul

İstanbul Japonya Başkonsolosluğu ve Ankara Japonya Büyükelçiliği üzerinden Japonya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri ile TC vatandaşlarının vize randevusu alma, randevu iptali veya değişikliği, vize değerlendirme süreci hakkında bilgi alma gibi işlemler için konsoloslukların iletişim kanalları kullanılmalıdır.

Japonya konsolosluğu iletişim bilgilerine aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Japonya Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Japonya Konsolosluğu telefon numarası İstanbul Japonya Başkonsolosluğu için 0212 317 4600, Ankara Japonya Büyükelçiliği için 0312 446 0500’dır

Japonya Konsolosluğu Vize Bilgi Hattı Numarası Kaçtır?

Japonya Konsolosluğu vize bilgi hattı telefon numarası 0216 922 0270’tir. Japonya vizesi bilgi hattı Türkiye’de ikamet eden vize başvuru sahipleri için hazırlanmıştır ve günün her saati yalnızca İngilizce olarak hizmet vermektedir.

Japonya vizesi bilgi hattı Japonya vizeleriyle ilgili yalnızca genel bilgi sağlamaktadır ve bu hat üzerinden Japonya Büyükelçiliği'nin veya Japonya Başkonsolosluğunun vize bölümüne aktarma sağlanamaz.

Beklemede olan bir vize başvurusuyla ilgili büyükelçilik veya başkonsoloslukla iletişime geçilmesi gerekiyorsa, mesai saatleri içerisinde doğrudan büyükelçiliğin +90-(0)-312-446 05 00; başkonsolosluğun +90-212-317-4600 numaralı telefonu aranmalıdır.

Japonya Konsolosluğu E-Posta Adresi Nedir?

Japonya konsolosluklarının e-posta adresi; İstanbul Japonya Başkonsolosluğu için ryoji@it.mofa.go.jp, Ankara Japonya Büyükelçiliği için ryoji@an.mofa.go.jp’dir.

Türkiye Japonya Konsolosluğu Resmi Sitesi Nedir?

Türkiye Japonya konsolosluklarının internet sitelerinin adreslerine İstanbul Japonya Başkonsolosluğu resmi internet sitesi için https://www.istanbul.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html ve Ankara Japonya Büyükelçiliği sitesi için https://www.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html adreslerinden ulaşılabilir.

Türkiye Japonya Konsolosluk Çalışma Saatleri Nasıldır?

Türkiye Japonya Konsolosluğu çalışma saatleri Ankara Japonya Büyükelçiliği için pazartesi ve cuma günleri 09.00-17.30 saatleri arasındadır ve pasaport, vize veya diğer belgelerin başvuru işlemleri sabah ve öğleden sonra kabul edilmektedir.

İstanbul Japonya Başkonsolosluğu’nun çalışma saatleri pazartesi ve cuma günleri konsolosluk işleri ve vize bölümü için 09.00-16.00, diğer bölümler için 09:00-17:00 saatleri olarak belirlenmiştir.

Japonya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

Japonya Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Resmi tatil tarihleriResmi tatil günleri
3 Ocak PazartesiYeni Yıl Tatili
10 Ocak PazartesiYetişkinler Günü
11 Şubat CumaUlusal Kuruluş Günü
23 Şubat ÇarşambaMajesteleri Japon İmparatoru Doğum Günü
21 Mart Pazartesiİlkbahar Ekinoksu
2 Mayıs PazartesiRamazan Bayramı 1. gün
3 Mayıs SalıRamazan Bayramı 2. gün
4 Mayıs ÇarşambaRamazan Bayramı 3. gün
19 Mayıs PerşembeAtatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
8 Temmuz CumaKurban Bayramı Arifesi
11 Temmuz PazartesiKurban Bayramı 3. gün
12 Temmuz SalıKurban Bayramı 4. gün
15 Temmuz CumaDemokrasi ve Milli Birlik Günü
11 Ağustos PerşembeDağ Günü
30 Ağustos SalıZafer Bayramı
28 Ekim CumaCumhuriyet Bayramı Arifesi
29 Aralık PerşembeYeni yıl tatili
30 Aralık CumaYeni yıl tatili

Japonya Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Japonya Konsolosluğunda T.C. vatandaşları ve Türkiye’deki Japonya vatandaşları için verilen hizmetler liste olarak verilmiştir.

  • Japonya vize başvurularını kabul etme
  • Japonya vize başvurularını değerlendirme
  • Vize randevusu verme
  • Pasaport teslimi
  • Pasaport yenileme
  • Nüfus kaydı
  • Vatandaşlık işleri
  • Seçim işlemleri

Japonya Konsolosluğu Vize Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Evet, Japonya Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmektedir. T.C vatandaşlarının 90 güne kadar Japonya vize muafiyeti bulunmaktadır ve bu nedenle kısa süreli Japonya vizelerinden muaf tutulmaktadırlar. Japonya konsolosluklarına uzun süreli Japonya vizeleri için başvuru yapılabilmektedir.

Uzun süreli Japonya vizesine başvuracak kişilerin ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu Japonya konsolosluğuna müracaat etmesi gerekmektedir.

Japonya İstanbul Konsolosluğu Yetki Alanı Nedir?

Japonya İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanı Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova’dır.

Ege bölgesi dışında kalan iller Japonya Başkonsolosluğu yetki alanına girmemektedir.

Ankara Japonya Konsolosluğu'nun Yetki Alanı Nedir?

Ankara Japonya Konsolosluğu’nun yetki alanı, Japonya İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanı dışında kalan illeri kapsamaktadır.

İstanbul yetki alanı dışındaki tüm şehirler Japonya Büyükelçiliği yetki alanı içerisindedir ve başvuru sahipleri vize başvurularını buradan yapabilmektedir.

Japonya Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Japonya konsolosluğu vize işlemleri; başvurulacak vize türüne göre ilgili evrakların hazırlanması, ilgili konsolosluktan vize randevusu alınması, randevu tarihinde konsolosluğa gidilerek evrakların teslim edilmesi, vize sonucunu öğrenmek için pasaportun teslim alınması ve vize başvurusunun onaylanması durumunda vize ücretinin ödenmesi işlemlerinden oluşmaktadır.

Japonya Konsolosluğu Vize Randevusu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Japonya vize randevuları başvurunun yapılacağı Japonya Konsolosluğu ile telefon veya e-posta yoluyla iletişime geçilerek alınabilmektedir.

Japonya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nereden Temin Edilir?

Japonya vize başvuru formları Japonya konsolosluklarının resmi internet sitelerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilmektedir.

Japonya Vize Başvuru Harcı Konsoloslukta Nasıl Ödenir?

Japonya vize başvuru harcı TL cinsinde ve nakit olarak ödenmelidir.

Yalnızca başvurulan Japonya vizesinin onaylanması durumunda Japonya vize ücreti ödenmektedir.

Japonya Konsolosluğu Üzerinden Vize Takip İşlemi Yapılabilir Mi?

Hayır, Japonya Konsolosluğu üzerinden vize takip işlemi yapılamamaktadır.

Japonya konsolosluklarının herhangi bir vize takip sistemi olmadığı için konsolosluklar aracılığıyla Japonya vize takip işlemi yapılamamaktadır. Ancak Japonya vize başvurusu ile ilgili sorular konsolosluğun vize departmanı ile iletişime geçilerek yöneltilebilmektedir.

Japonya Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Japonya Konsolosluğu iş ilanları büyükelçilik ve başkonsolosluk resmi internet sitelerinde ana sayfadaki duyurular kısmında yayınlanmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: