Japonya Turist Vizesi

Japonya Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan Japonya, tarihi yapıları, dağları ve doğası ile dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır.

2019 Statista verilerine göre Japonya, 2019 yılında 32 milyon turist ağırlamıştır ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler; Fuji Dağı, Fushimi İnari Tapınağı, Osaka Kalesi,

Itsukushima, Shinjuku Gyoen ve Tokyo İmparatorluk Sarayı olmuştur.

Japonya turist vizesi, hamiline maksimum 90 günlüğüne Japonya’da ikamet etme ve turistik faaliyetlerde bulunma izni veren bir vize türüdür. T.C. vatandaşları, 90 günü aşmayacak Japonya seyahatlerinde vizeden muaf olduğundan, turistik vize almalarına gerek olmamaktadır.

Vizem.net, Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu ve Türkiye’de oturum izni bulunan kişilere Japonya turist vizesi başvurularında tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Japonya'ya Turist Olarak Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Japonya’ya turist olarak gitmek için vize gerekmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları pasaport türünden bağımsız olarak 90 günden kısa sürecek Japonya seyahatlerinde vizeden muaf olduğundan, Japonya turist vizesine ihtiyaçları olmamaktadır. Ancak, daha önceden Japonya'dan sınır dışı edilen, Japonya'ya girmesine müsaade edilmeyen veya Japonya'ya girişlere ilişkin kanunlarda belirtilen hususlara uymadığı belirlenen kişiler için vize muafiyeti geçerli değildir.

2022'de Türkiye'den Japonya'ya Turist Olarak Gidilebiliyor Mu?

2022’de Türkiye’den Japonya’ya turist olarak gidilememektedir.

Japonya hükümetinin pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ile ilgili almış olduğu yeni karara göre; 10 Haziran 2022 itibariyle mavi kategoride yer alan ülkelerden turistler, Japonya’daki bir seyahat acentasının garantörlüğünde grup turlarına katılabilmekte ve vize almak koşulu ile turistik seyahat yapabilmektedir fakat Türkiye güncel olarak mavi kategoride yer almadığından, Türkiye’den Japonya’ya yapılacak turistik amaçlı seyahatlere izin verilmemektedir.

Kimler Japonya'ya Turist Olarak Gidebilir?

Japonya’ya turist olarak gidebilecek kişiler, Japonya’da bir şirket tarafından iş veya eğlence amacıyla istihdam edilen kişilerdir.

Türkiye’den Japonya’ya turist olarak gitmek isteyen kişilerin, başvuru sahibi adına sorumluluk kabul eden Japonya’da bir kuruluş ile katılımcıları iş veya eğlence amacıyla istihdam eden veya kabul eden şirket veya kuruluşlardan davet alması gerekmektedir.

Japonya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Japonya turist vizesi almak için, öncelikle Japonya’daki ERFS (Entrants, Returnees Follow-up System) sistemi üzerinden başvuru sahibinin sorumluluğunu kabul ettiğini göstermek için online başvuru yapması ve ERFS sistemine kaydının tamamladığını gösteren belgenin temin edilmesi gerekmektedir.

ERFS sistemine kayıt yaptırdıktan sonra Japonya turist vizesine başvuracak yabancı uyruklu kişilerin şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Japonya Başkonsolosluğu'ndan ya da Japonya Büyükelçiliği'nden randevu alması, randevu günü gelene kadar Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ikamet izni belgelerini ve gerekli evrakları hazırlaması ve randevu günü geldiğinde gerekli evrakları sunması gerekmektedir. Japonya turist vizesinin onaylanması durumunda başvuru sahibi vize ücretini ödeyerek vizeyi teslim almaktadır.

Japonya turist vizesi için T.C vatandaşlığı olmayan vatandaşlardan T.C ikamet izni belgesi istenmektedir. T.C ikamet izni olmayan veya kısa süreli ikamet izni olan kişilerin Japonya turist vizesi için müracaat hakkı bulunmamaktadır.

Japonya Turistik Vize Başvurusu Online Olarak Yapılabilir Mi?

Hayır, Japonya turistik vize başvurusu online olarak yapılamamaktadır.

Japonya Hükümeti, 2020 olimpiyatlarında turistlerin ülkeye daha hızlı girebilmesi adına online başvuru sistemi tasarlamış ve 2020’nin nisan ayında piyasaya çıkaracağını duyurmuştur fakat pandemi sebebiyle olimpiyatlar 2021 yılına ertelenince projeyi askıya almıştır.

Japonya Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Japonya turist vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya turistik vize başvuru formu: Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinden indirildikten sonra çıktısının alınması ve eksiksiz olarak doğru bilgilerle doldurulduktan sonra imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerliliği ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 45 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, arka planı beyaz, 1 ila 4 adet fotoğraf sunulması ve fotoğrafların arkasına başvuru sahibinin adının ve doğum tarihinin yazılması gerekmektedir.
 • T.C ikamet izni: Yabancı vatandaşlar için, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden alınmış ikamet izni sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat planı: Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde yer alan örnek seyahat planına göre hazırlanmış, varış tarihinden itibaren ayrılış gününe kadar Japonya’da yapılacak aktiviteleri belirten seyahat planı sunulması gerekmektedir.
 • Uçak rezervasyonu: Gidiş ve dönüş tarihini içeren uçak rezervasyonu yaptırılması ve rezervasyon numarasının sunulması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Japonya’da başvuru sahibine kefil olan kuruluş tarafından yazılmış davet mektubu ve başvuru sahibine sponsor olunması halinde kuruluşa ait son üç ay içinde düzenlenmiş teminat mektubu ve gelir belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibi adına olan banka hesap dökümünün, son 3 aylık hesap hareketlerini göstermesi ve banka yetkilileri tarafından ıslak imzalı ve kaşeli sunulması gerekmektedir.
 • Medeni durum belgeleri: Başvuru sahibinin doğum belgesi ve evli olması halinde evlilik belgesinin sunulması gerekmektedir.

Japonya turist vizesi için gerekli evraklar; başvuru sahibinin milletine, yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Japonya Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Japonya turistik vize başvuru formunun; Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın, Japonya Başkonsolosluğu'nun veya Japonya Büyükelçiliği’nin resmi internet sitelerinden PDF formatında indirildikten sonra elle doldurulması gerekmektedir.

Japonya turistik vize başvuru formu; başvuru sahibinin uyruğu, doğum yeri, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerden, pasaport türü ve pasaport numarası gibi pasaport bilgilerinden, adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerinden, Japonya’ya gidiş tarihi, kalınacak adres gibi seyahate dair bilgilerden oluşmaktadır ve formun sonunda başvuru sahibinin evet veya hayır olarak işaretlemesi gereken sorular bulunmaktadır.

Japonya turistik vize başvuru formunun; Çince, İngilizce, Korece, Portekizce veya İspanyolca dillerinden birinde eksiksiz olarak doldurulması ve formun sonuna tarih atıldıktan sonra imzalanması gerekmektedir.

Japonya Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Japonya Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Japonya Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Japonya turist vizesi için fotoğrafın, 4.5cm x 4.5cm boyutlarında olması, beyaz arka planlı olması, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve başvuru sahibinin tüm yüzünün görünür olması gerekmektedir.

Japonya turist vizesi için sunulması gereken fotoğrafların arkasına başvuru sahibinin adı ile doğum tarihinin yazılması gerekmektedir ve sunulması gereken fotoğraf sayısı genelde 1 ila 4 arasında olmaktadır.

Japonya Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Japonya Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Turistik Japonya Vizesi için Günlük Seyahat Planı Nasıl Olmalıdır?

Turistik Japonya vizesi için günlük seyahat planı, başvuru sahibinin Japonya’da kalacağı her gün için ziyaret etmeyi planladığı yerlerin detaylı listesini içeren bir plandır.

Japonya günlük seyahat planı listesi, 4 kolondan oluşmaktadır ve tarih, yapılacak aktivite, ulaşım bilgileri ve kalınacak yere dair bilgilerin kolonlara yazılması gerekmektedir. Japonya günlük seyahat planı listesi hazırlanırken, doğru ve detaylı bilgi verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Turistik Japonya Vizesi için Günlük Seyahat Planı Nasıl Olmalıdır?
Turistik Japonya Vizesi için Günlük Seyahat Planı Nasıl Olmalıdır?

Japonya Turist Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Japonya turist vizesi için başvuru randevusu, başvurunun yapılacağı Japonya konsolosluğu ile iletişime geçerek alınabilmektedir.

Japonya Başkonsolosluğu’ndan randevu almak için; +90-212-317-4600 ve +90-216-922-0270 numaralar aranabilmekte veya ryoji@it.mofa.go.jp üzerinden mail ile iletişim kurulabilmektedir.

Japonya Büyükelçiliği’nden randevu almak için; +90-(0)-312-446 05 00 numarası aranabilmekte veya ryoji@an.mofa.go.jp üzerinden mail ile iletişim kurulabilmektedir.

Japonya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Japonya turist vizesi başvuru ücreti, genel giriş vizeleri için 230 TL; çoklu giriş vizeleri için ise 460 TL’dir.

Japonya turist vizesi ücreti, vize başvurusunun onaylanması durumunda ilgili konsolosluğa TL cinsinden ödenmektedir ve vize başvurusunun reddedilmesi durumunda vize ücretinin ödenmesine gerek olmamaktadır.

2022 yılı için Japonya vize başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, seyahat planı hazırlığı, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 46 dolar tutmaktadır.

Japonya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Japonya turist vizesi, konsolosluk veya elçilik başvuruyu teslim aldıktan sonra ortalama 5 iş günü içinde çıkmaktadır.

Japonya turist vizesi sonuçlandırılma süresi, başvurunun detaylı incelenmesi için Tokyo Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmesi veya ek evrak istenmesi halinde uzayabilmektedir.

Turist Vizesi ile Japonya'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Turist vizesi ile Japonya’ya gidildikten sonra, göçmenlik memurları tarafından başvuru sahibinin turist vizesi ve ziyaret amacını gösteren belgeler incelenmektedir ve başvuru sahibine Karaya Çıkış İzni verilmektedir.

Başvuru sahibinin pasaportuna Karaya Çıkış İzni basıldıktan sonra Japonya turist vizesi geçersiz olmaktadır ve Karaya Çıkış İzni, başvuru sahibinin Japonya’da turistik faaliyette bulunmasına izin vermektedir.

Japonya Turist Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Japonya turist vizesi, genellikle tek girişli olarak ve maksimum 90 günlüğüne verilmektedir.

Japonya Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Japonya turist vizesi, beklenmedik durumlarda uzatılabilmektedir.

Japonya turist vizesi, sadece ani hastalık veya kaza gibi beklenmedik durumlarda uzatılabilmektedir. Japonya vize uzatma işlemi sadece uzun süreli vizelerde mümkün olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Japonya turist vizesi ve turistik Japonya seyahatleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Japonya'ya Girişte Turistlere Karantina Uygulanıyor Mu?

Japonya’ya girişte karantina, aşısı olmayan yolculara uygulanmaktadır.

Aşı yaptırmamış kişilerin, Japonya’da özel bir konut veya konaklama yerine vardıklarında 3 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları ve 3. gün PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. PCR testi yaptırmayanların ise kendilerini 5 gün karantinaya alması gerekmektedir.

Aşı yaptırmış kişilerin, Japonya’ya varışta karantina ve varışta test gereklilikleri bulunmamaktadır.

Turistik Vize ile Japonya'da Ticari Faaliyetlerde Bulunulabilir Mi?

Turistik vize ile Japonya’da ticari faaliyetlerde bulunulamamaktadır ve Japonya'da herhangi bir ticari etkinliğe katılacak kişilerin Japonya iş vizesi alması gerekmektedir.

Japonya’da bir toplantıya, konferansa katılmak veya iş görüşmesi yapmak isteyenlerin, Japonya iş vizesi alması gerekmektedir. Japonya iş vizesi hamiline 90 güne kadar Japonya’da ikamet etme ve iş görüşmelerine veya etkinliklere katılma hakkı vermektedir.

Turist Vizesi ile Japonya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, turist vizesi ile Japonya’da çalışılmamaktadır.

Japonya’da çalışmak isteyenlerin, çalışma vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Japonya Seyahatinde Gezilmesi Gereken Şehirler Hangileridir?

Japonya seyahatinde görülmesi gereken şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Tokyo
 • Kyoto
 • Osaka
 • Hiroşima
 • Nara
 • Sapporo
 • Fukuoka
 • Kanazawa

Japonya’nın başkenti ve Japonya şehirleri arasında en turistik olanı Tokyo, Statista verilerine göre 2021 yılında 0.13 milyon turist ağırlamıştır.

Japonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Japonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?
Japonya'da Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Japonya’da görülmesi gereken turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Fuji Dağı (Fujinomiya)
 • Fushimi İnari Tapınağı (Kyoto)
 • Osaka Kalesi (Osaka)
 • Itsukushima (Hatsukaichi)
 • Shinjuku Gyoen (Shinjuku)
 • Tokyo İmparatorluk Sarayı (Tokyo)
 • Dotonbori (Osaka)
 • Snow Monkey Park (Jigokudani Yaen Koen, Yamanouchi)
 • Himeji Kalesi (Himeji)

Fuji Dağı, 3.766 m yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek dağdır ve Japonya gezilecek yerler arasında en popüler konumdadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: