Japonya Vize Reddi

Japonya Vize Ret Nedenleri, İtiraz Hakkı ve Yeniden Başvuru

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli Japonya seyahatleri için vize muafiyeti bulunsa da, uzun süreli Japonya seyahatleri gerçekleştirmek isteyenlerin seyahat amaçlarına uygun Japonya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Hatalı evrak ibraz edilmiş olması, kişinin gerekli Japonya vizesi şartlarını sağlamaması ya da kişinin son 6 ay içerisinde reddedilmiş bir vize başvurusu yapmış olması gibi nedenlere bağlı olarak Japonya uzun süreli vize başvuruları reddedilebilmektedir.

Japonya için yapılan vize başvurularının onaylanması için; başvuru sürecinin doğru yürütülmesi ve başvuru belgelerinin doğru ve eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesi oldukça önemlidir.

Japonya vize danışmanlık: 0850 241 1868

Japonya Vize Reddi Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Japonya vize reddi, Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Japonya vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip olan Japonya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu vize birimleri tarafından verilir.

Japonya Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Japonya vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

  • Japonya vizesi başvurusu için ibraz edilen belgelerin eksik ya da hatalı olması
  • Başvuru sahibinin pasaport geçerlilik süresinin yetersiz olması ya da vize uygulamak için boş sayfanın bulunmaması
  • Uygunluk Sertifikası verilmesi için yapılmış bir başvurunun hala bekleme sürecinde olması
  • Japonya vizesi başvurusunun kişinin doğduğu ülke ya da ikamet ettiği bölge dışında faaliyet gösteren bir Japonya dış temsilciliğine yapılmış olması
  • Kişinin son 6 ay içerisinde reddedilmiş olan bir Japonya vize başvurusu bulunması ve aynı amaçla yeniden vize başvurusu yapılıyor olması
  • Başvuru sahibinin Japonya vize başvuru işlemlerinin halihazırda farklı bir Japon dış temsilciliğinde işleniyor olması
  • Japonya vizesi başvuru işlemlerinin vekaleten başvuru yapabilecek niteliklere sahip olmayan bir kişi tarafından yapılmış olması

Japonya Vizesi için Ret Kararı Verildiği Nasıl Öğrenilir?

Japonya vizesi için ret kararının verildiği, başvuru yapılan ilgili dış temsilcilik tarafından yapılan resmi yazılı bildirim ile öğrenilir.

Japonya vizesi başvuru sahiplerine ret kararının nedeni kesin bir şekilde belirtilmemekte ve böylelikle ret nedenlerinin suistimal edilmesini hedeflenmektedir.

Bazı kişilerin vize başvuru sürecini atlatmak ve yasa dışı amaçlarla Japonya'ya girmeye çalışmak için vize reddi nedenleri gibi bilgileri kötüye kullanma tehlikesi olduğu düşünülerek, Japonya vize başvurularının reddedilme nedenleri başvuru sahiplerine açıklanmaz.

Japonya vize başvurusunun reddedilmesinin ardından, ret kararı bildiriminde kişiye itiraz hakkı tanınmışsa başvurunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla itiraz başvurusu ya da başvuru şartlarının sağlamasının ardından tekrar vize başvurusu yapılabilir.

Japonya Vize Reddine İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya vize reddine itiraz başvurusu, vize reddi bildiriminde kişinin itiraz hakkının olduğu belirtilmiş ise, aynı belgede belirtilen adımlar takip edilerek yapılabilir.

Vize reddine itiraz işlemleri için; vize reddi bildirim belgesinde belirtilmiş olan süre içerisinde, vize reddi ile ilişkili destekleyici belgeler ve başvuru sahibi tarafından yazılmış itiraz dilekçesi ile ilgili Japonya dış temsilciliğine müracaat edilmesi gerekir.

Japonya Vize Reddinden Sonra İkinci Başvuru Ne Zaman Yapılabilir?

Japonya vize reddinden sonra ikinci vize başvurusu, reddedilmiş olan ilk başvuru ile aynı nedenlerle yapılan vize başvuruları istisnalar haricinde kabul edilmediğinden, 6 ay olarak belirlenen süre geçtikten sonra yapılabilir.

Japonya vize reddi almış ancak daha sonra özel koşulları önemli ölçüde değişmiş ve insani nedenlerle Japonya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin ikinci vize başvuruları için 6 aylık süre koşulu uygulanmayabilir. Japonya vize şartları sağlanıyorsa kişilerin, özel durumlarının süre beklemeden ikinci başvuruyu yapabilmelerine uygun olup olmadığını kontrol etmek için ilgili Japon Büyükelçiliği ya da Japon Konsolosluğuna müracaat etmesi tavsiye edilir.

Japonya Vize Reddi Alanlara Başvuru Ücreti İade Edilir Mi?

Japonya vize reddi alanların, Japonya vize başvuru ücreti ödemesi gerekmez.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: