Japonya Dil Okulu Vizesi

Japonya Dil Okulu Vizesi Başvuru İşlemleri

Japonya’da dil okulu vizesi birçok yabancı öğrenci tarafından, Japonya’daki dil okullarında eğitim alabilmek için tercih edilen bir vize türüdür. En çok tercih edilme nedenlerinden biri vizenin kolay vize alınabiliyor olmasıdır; bununla birlikte vize için aranan koşulların az olması, vize hamillerine yarı zamanlı çalışma hakkının verilmesi ve Japonya’da bulunarak Japon kültürünün öğrenilebilmesi gibi birçok sebepten dolayı öğrenciler Japonya dil okulu vizesini seçmektedir. Japonya dil okulu vizesi aslında Japonya öğrenci vizesidir, ancak dil eğitimi amacı ile alınacak ise dil okulu vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Japonya’da dil okulu okumak birçok farklı dil için mümkün olsa da, öğrenciler tarafından en çok Japonya’da Japonca dil okulu ve İngilizce dil okulu eğitimleri tercih edilir. Japonya’da Japonca alanında en iyi dil okulları JCLI Japanese Language School, GENKI Japanese and Culture School ve ISI Language School’dur. Japonya’da İngilizce dil okulu da hem ülkede İngilizcenin sık kullanılan bir dil olması hem de kişilerin Japonya deneyimi yaşamak istemesi sebepleri ile popülerdir.

Vizem.net, Japonya'da bir dil eğitimi programına katılacak kişilere dil okulu kayıt işlemlerinden vize başvuru işlemlerine kadar olan tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Japonya Dil Kursu Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Japonya dil kursu vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya’daki bir dil okulundan kabul almış olmak gerekmektedir.
 • Japonya vize uygunluk belgesinin alınmış olması gereklidir.
 • Dil kursu süresi boyunca Japonya’da geçinebilecek kadar finansal yeterliliğe sahip olmak gereklidir.
 • Daha önce Japonya’dan vize reddi almamış olmak gerekmektedir.
 • Daha önce Japonya vize ihlali yapmamış olmak gereklidir.

Japonya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Japonya’da dil okuluna gitmek için dil okulu vizesi alırken, ilk olarak Japonya’da dil eğitimi alınacak kurumun yetkili yerlere başvuru yapması ve yapılan başvuru sonucunda kişi adına vize uygunluk belgesi çıkarılması gerekmektedir. Vize uygunluk belgesinin çıkmasından sonra Japonya dil okulu vizesi, başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin yetki alanında bulunan Japonya konsolosluğuna şahsen başvuru yapılarak alınır.

Türkiye’den dil okulu vize başvurusu yapabilmek için vize uygunluk belgesini alan kişiler Türkiye’deki Japonya konsolosluğundan vize randevusu alır ve vize randevu gününde başvuru sahibi ilgili konsolosluğa giderek vize evraklarını teslim eder. Vize başvurusu onaylandığı takdirde başvuru sahibi vize ücretini ödeyerek Japonya dil okulu vize işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Japonya Dil Kursu Vizesi için Uygunluk Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize uygunluk belgesi öğrenci vizesi ya da çalışma vizesi gibi uzun süreli Japonya vizelerine başvurmadan önce alınması gereken bir belgedir. Uygunluk belgesinin amacı vize başvuru sürecini kolaylaştırmaktır ve başvuru sahibinin Japonya hükümeti tarafından belirlenen Japonya’ya giriş için belirlenmiş gerekliliklere uygun olduğunu onaylayan bir belgedir.

Japonya’da dil okulu vizesi için uygunluk belgesi başvuru işlemlerinin, Japonya’da dil eğitimi alınacak kurum tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için Japonya dil okulu vizesine başvuracak kişilerin uygunluk belgesi için talep edilen evrakları dil eğitimi kurumuna yollaması ve eğitim kurumunun ise bu evraklarla birlikte gerekli yerlere uygunluk belgesi için başvuru yapması gereklidir; belge alındığında eğitim kurumu tarafından başvuru sahibine gönderilmelidir.

Başvuru sahibi uygunluk belgesi ve diğer vize evrakları ile birlikte şahsen Japonya Konsolosluğuna giderek vize başvurusunu tamamlamalıdır.

Japonya Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 6 ay geçerli olan, en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Japonya vize başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurularak ıslak imzalı olacak şekilde imzalanmalıdır.
 • Vize uygunluk belgesi : Japonya’daki dil okulunun başvuru sahibi adına vize uygunluk belgesi işlemlerini yapması ve belgenin, başvuru sahibi tarafından vize başvurusunda sunulması gereklidir.
 • Davet mektubu: Japonya’daki dil okulunun başvuru sahibini okula kabul ettiği ve eğitim bilgileri işe süresini gösteren bir mektup gerekmektedir.
 • Motivasyon mektubu: Başvuru sahibinin seyahat amacını ve planını açıklayan bir motivasyon mektubu hazırlaması ve vize başvurusunu desteklemek için başvuru esnasında sunması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 4 cm x 3 cm boyutlarında, arka fonu beyaz, yüzün net bir şekilde göründüğü, net ve keskin, son 3 ay içerisinde çekilmiş pasaport formatında fotoğraf gerekmektedir.
 • Eğitim belgeleri: Başvuru sahibinin eğitim hayatına dair diploma, sertifika, transkript veya öğrenci belgesi gibi evrakları sunması istenir.
 • Finansal kanıt: Başvuru sahibinin, eğitim süresi boyunca geçimini sağlayabileceğini gösteren yıllık 2 milyon Japon yenine sahip olduğunu gösteren banka hesap dökümleri gibi maddi kanıtları ibraz etmesi gerekmektedir.

Japonya dil eğitimi vizesi için istenilen standart evraklar yukarıda verilmiştir. Başvuru sahibinin milletine ve eğitim türüne göre istenilen evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Japonya dil okulu vizesi için istenilen tüm evrakların A4 sayfasına çıktısı alınmalıdır.

Japonya Dil Eğitimi Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Japonya dil eğitimi vizesi için davet mektubu gerekli vize evrakları arasında bulunan ve başvuru sahibinin Japonya’da eğitim göreceği dil kursu tarafından hazırlanan bir belgedir; başvuru sahibinin alacağı eğitime dair bilgiler ile birlikte kişinin ilgili programa kabul edildiğine dair ifade belgede yer alır.

Japonya dil eğitimi vizesi için davet mektubunda davet eden kişi ya da kurumun adı, telefonu, adresi, başvuru sahibinin adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi ve yeri, milliyeti, davet edilme amacı ve davetin detayları gibi bilgiler istenmektedir.

Davet mektubu Japonya Dışişleri Bakanlığı websitesi üzerinden indirilmeli ve dil okulu tarafından doldurulmalıdır. Davet mektubu eksiksiz ve doğru bilgiler yazılmalıdır. Davet formunun yanında imzalı bir şekilde davet eden kişinin konaklama, sağlık ve ulaşım konularında başvuru sahibine garanti verdiğini gösteren bir taahhüt belgesinin de sunulması gerekmektedir.

Japonya vize davet formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Japonya Dil Eğitimi Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Japonya Dil Eğitimi Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Japonya Dil Kursu Vizesi için Motivasyon Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Japonya dil kursu vizesi için motivasyon mektubu, vize belgelerinin verileceği Konsolosluğa hitaben, yapılan vize başvurusuna ait detayları vererek başvuruyu destekleme amacıyla yazılmaktadır. Motivasyon mektubu resmi bir dille, net olarak, detaylara yer verilerek fakat çok fazla uzatılmadan ve doğru bilgiler ile yazılmalıdır.

Motivasyon mektubunda seyahat amacı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren maddi kanıtlar, vize bitiminde ülkeye dönüleceğinin bilgisi ve vize evrakları içerisinde teslim edilemeyen evrakların neden teslim edilmediği ile ilgili bilgiler verilmelidir.

Japonya Dil Kursu Vizesi Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Japonya dil kursu vize başvuru randevusu başvuru yapılacak Japonya Konsolosluğu ile iletişime geçilerek alınabilmektedir.

Randevu almak için Japonya Başkonsolosluğunun e-posta adresi ryoji@it.mofa.go.jp ve telefon numarası ise +90 212 317 4600’dır. Japonya Büyükelçiliği'nin e-posta adresi ryoji@an.mofa.go.jp ve telefon numarası +90 312 446 0500’dır.

Japonya Dil Okulu Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Japonya dil okulu vizesi ortalama 5 iş günü içerisinde çıkmaktadır, ancak vizenin çıkma süresi konsolosluğun yoğunluğuna, başvuru için ek belge talep edilmesine veya başvurunun resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Japonya Dil Okulu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Japonya dil okulu vizesinin başvuru ücreti 230 TL’dir. Japonya dil okulu vizesi başvuru ücreti vize başvurusunun onaylanması durumunda başvuru yapılan konsolosluğa TL cinsinden ödenmelidir. Vize başvurusu reddedildiği takdirde vize ücretinin ödenmesine gerek yoktur.

2022 yılı için Japonya dil okulu vizesi başvurularında; vize başvuru formunun doldurulması, vize harcı, uçak ve otel rezervasyonlarının yapılması, seyahat sağlık sigortasının yaptırılması, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil olarak toplam masraflar ortalama 46-70 dolar civarında tutmaktadır.

Dil Okulu Vizesi Hamiline Japonya'da Çalışma İzni Verir Mi?

Dil okulu vizesi hamiline Japonya’da çalışma izni vermektedir. Dil okulu vizesi aslında öğrenci vizesi olduğu için, Japonya öğrenci vizesinin tanıdığı çalışma izni hakkı, Japonya dil okulu çalışma izni hakkı olarak da geçerli olur.

Dil okulu vizesi hamiline tam zamanlı bir çalışma hakkı vermemektedir; Japonya öğrenci vizesi hamilleri haftada 28 saati aşmayacak şekilde çalışabilmektedir ve aynı zamanda öğrencilerin bar, kulüp, masaj salonu ya da otel gibi yerlerde çalışmalarına izin verilmemektedir. Dil okulunun eğitim süresi bittiği takdirde çalışmayı sürdürmek için vize türünü çalışma vizesine çevirmek gerekmektedir.

Japonya'da Dil Eğitimi için En İyi Dil Okulları Hangileridir?

Japonya’da dil eğitimi için en iyi dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • GENKI Japanese and Culture School: Japonya’nın en iyi Japonca dil kurslarından biridir ve Kyoto’da yer almaktadır. Kursta yalnızca Japonca dili öğretilmektedir.
 • ISI Language School: ISI Language School Japonya’nın en tanınan Japonca dil kurslarının başında gelmektedir. Okul, Japonya’nın en hareketli bölgelerinden olan Takodanobaba bölgesinde bulunmaktadır.
 • Hokkaido JaLS: Sapporo bölgesinde yer alan okul az kişilik küçük sınıfları ile etkili bir dil eğitimi vermektedir.
 • Kyoto JaLS: Dil okulu Japonya’nın en gözde yerlerinden biri olan Kyoto’da yer almaktadır ve okulda Japonca kursları verilmektedir.
 • EF: EF dünya çapında bilinen dil okullarıdır. Birçok ülkede bulunan EF Dil Kursları Japonya’da Tokyo şehrinde bulunur.

2022 yılı için ortalama Japonya dil okulu fiyatları, kursun süresine bağlı olarak değişmekle birlikte, 3 aylık eğitimler için ortalama 1.400 ila 1.900 dolar arasındadır. Japonya dil okulu ücretleri okulun bulunduğu şehir, tercih edilen kurs süresi ve eğitim kurumunun sağladığı hizmetlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: