Japonya'da Yatırım Fırsatları

Japonya Yatırım Fırsatları ve Önemli Sektörler

Japonya’da hem yabancı ülke vatandaşları hem de Japon vatandaşları için pek çok yatırım fırsatı ve seçeneği bulunmaktadır. Japonya’da yapılabilecek yatırım seçenekleri hisse senetleri, mevduat sertifikaları, tahviller, yatırım fonları, gayrimenkul, emtialar ve yıllık ödemeler olarak sıralanabilmektedir.

Japonya yeni trendlerin ve yaratıcılığın merkezi ve yeni ürünler için tercih edilen bir test alanıdır. 2006 yılının başlarında JETRO tarafından Japonya'daki deniz aşırı şirketlerle yapılan bir anket, bu şirketlerin beşinden birinin Japonya'yı bir araştırma ve geliştirme merkezi ve Asya'daki ticari faaliyetler için bir üs olarak gördüğünü göstermiştir. Günümüzde dünya çapında giderek artan sayıda şirket; ürün ve hizmet geliştirmek, yenilikçi teknolojiler oluşturmak ve Ar-Ge projeleri yürütmek için Japon şirketleriyle ortaklık kurulmaktadır.

Japonya, gelişmiş ülkelerin zirvesine yakın bir pazar ölçeğine sahip gelecek vaat eden bir pazardır ve dünyanın ikinci en büyük pazarıdır, ayrıca tüketiciler yüksek satın alma gücüne sahiptir dolayısıyla Japonya’da yatırım yapmak oldukça avantajlıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Japonya'da Yatırım Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Japonya’da yatırım yapabilmektedir. Japonya yabancı şirketlerden yatırımı hoş karşılamaktadır. Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) Japonya'ya doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmek için çeşitli önlemler almaktadır.

Japonya'da Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Japonya’da yatırım yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Abenomics’in büyüme için bir temel sağlaması: Başbakan Şinzo Abe, seçilmesinin ardından Japonya para birimi olan Yen'i zayıflatmaya ve enflasyonu %2'ye yükseltmeye odaklanan “Abenomik” olarak bilinen ekonomi politikaları uygulamıştır. Uygulanan abenomik politikaların sonucu olarak, Japon ekonomisi son yirmi yıldır ilk kez sürekli deflasyondan çıkmış ve Japon hisse senetlerinin öz kaynak getirisi (ROE) 2012'den bu yana neredeyse iki katına çıkmış bununla birlikte fiyatlar, ücretler ve istihdam artmıştır.
 • Zorlayıcı değerlemeler: Japon hisse senetleri, dünyadaki diğer gelişmiş hisse senedi piyasalarına kıyasla zorlayıcı değerleme seviyelerinde işlem görmektedir.
 • Geliştirilmiş kurumsal yönetim: Abenomics politikalarının yapısal reformunun öncelikli odak noktası, hissedarların getirilerine daha fazla odaklanan ve Japonya'nın Yönetim Kanunu'nun başlatılmasını içeren kurumsal yönetişimdir. Abenomics politikalarının yapısal reformu sonuçları birçok Japon şirketi için daha yüksek hissedar temettü ödemeleri, artan hissedar aktivizmi, daha yüksek şirket kar marjları ve daha yüksek özkaynak getirileri olmuştur.
 • İstikrarlı, büyüme yanlısı siyasi ortam : Japonya hükümetinin reform düşünceli, büyüme yanlısı olması ve merkez bankasının iş ve enflasyon yanlısı olması, Japonya'nın ekonomik büyümesine güçlü bir ivme kazandırmış ve Japonya istikrarlı bir siyasi ortamdan yararlanmıştır.
 • İş gücü reformları ve kültürel değişimler küçülen iş gücünü dengelemesi: Japon işçilerindeki azalmanın yol açtığı ulusal iş gücü sıkıntısını dengelemeye yardımcı olmak için yakın zamanda bir dizi reform yürürlüğe konmuştur. Japonya hükümeti, daha fazla yabancı iş gücü getirmek için yeni bir vize sistemi getirmiş, yetersiz finanse edilen emekli maaşları ile emeklileri çalışmaya devam etmeye teşvik etmiş ve Abenomics politikalarının çocuk bakımı girişimleri 2012'den bu yana iş gücünde yaklaşık iki milyon Japon kadını aktif hale getirmiştir. Hükümetin uyguladığı politikalara ek olarak, Japonya'daki kurum kültürü de modernleşmektedir.
 • Artan karlılık: Japon şirketlerinde inovasyon, maliyet düşürme ve artan ihracat satışları nedeniyle öz kaynak getirileri (ROE) yükselmektedir. 2018'de Tokyo Hisse Senedi Fiyat Endeksinin rolü, büyük finansal krizden bu yana ilk kez %10'a yaklaşmıştır.
 • Yüksek kaliteli, küresel odaklı şirketler: Japonya'da kalitesi yüksek, genel olarak yüksek giriş engelleri ile korunan birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin hisse senetleri, yatırımcılara dünya çapında büyüme fırsatları sunmaktadır. Japon şirketleri genellikle gelişmekte olan piyasalarda yerleşik şirketlerden daha fazla şeffaflık, daha iyi kurumsal yönetim ve daha yüksek likidite sunmaktadır.
 • İnovasyonu yönlendiren demografik faktörler: Japonya'nın demografik eğilimi, yaşlanan nüfus ve düşük doğum oranları nedeniyle gelecek için olumsuz bir tablo çizse de, bu durum Japon şirketlerinin arkasındaki itici bir güçtür çünkü zorunluluk inovasyonu ortaya çıkarmaktadır. Mevcut iş gücünün olmaması ise robotik ve fabrika otomasyonunda Japon inovasyonunu ve liderliğini körüklemeye yardımcı olan sebeptir.
 • Robotik ve otomasyonda küresel liderlik: Japonya, fabrika otomasyon sistemleri ve robotların üretiminde liderdir. Dünyadaki ilk 10 üreticiden beşi Japonya'da bulunmaktadır ve bu şirketler dünya pazar payının yaklaşık %30'una sahiptir. Dünya çapında endüstriyel robot satışları on yıldan kısa bir sürede altı kat artmıştır ve Asya, fabrika otomasyon ürünleri için dünyanın en büyük pazarıdır.

Japonya'da Yatırım Teşvikleri Nelerdir?

Japonya, yabancı yatırımları çekmek için birçok sübvansiyon ve mali teşvik sunmaktadır. Japonya’da yatırım teşviklerinden birisi Ar-Ge vergi kredileridir. Japonya'da Ar-Ge giderleri için vergi kredisi almak mümkündür. Japonya'daki Asya sahasının yerini teşvik eden projeler için sübvansiyon programı bulunmakta, Ar-Ge merkezleri veya bölgesel merkezler kuran işletmeler için daha fazla sübvansiyon bulunmaktadır. Sübvansiyon programı kapsamı; uygun maliyetler anket tasarımını, tesisleri, ekipmanı ve tesis kiralamayı içermektedir.

Japonya'da Yabancılar için Yatırım İmkanları Nelerdir?

Japonya’da yabancılar için yatırım imkanlarından biri Japon yatırım fonlarında hisse satın almaktır. Japonya’da yabancılar gayrimenkule de yatırım yapabilmektedir. Menşe ülkesine bağlı olarak yatırım fonlarına, borsa yatırım fonlarına, hisse senetlerine yatırım yapılabilmektedir. Japonya ekonomisi otomobil, elektronik gibi ürünleri üretmeye dayandığından yatırım döngüsündeki canlanma ve hükümetin odağı ekonomiyi artırmak için bu sektörlere yoğunlaşmaktadır, bu sektörlerden herhangi birindeki hisse senetleri ucuz ve büyümesi muhtemel olabileceğinden yatırım için iyi bir seçenektir. Japonya’ya yapılacak yatırımda iyi getiri sağlayabilecek bir diğer sektör ise çatı güneş panelleridir

Japonya'da İş Yeri Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Japonya'da iş yeri açmak isteyen isteyen yabancı uyrukluların işletme müdürü vizesi almaları gerekmektedir. İşletme müdürü vizesi ikamet statüsünü almak için, bir ofis açmaya ek olarak başvuru sahibinin; tam zamanlı en az iki kişiyi istihdam etmesi veya Japonya'da en az 5 milyon yen yatırım yapması gerekmektedir.

Yabancı girişimcileri artırmak için bu programda adaylar koşulları karşılamıyor olsa bile iş planları ve diğer gerekli bilgileri Tokyo Metropolitan Hükümetine sunduktan sonra Tokyo Büyükşehir Hükümeti başvuranın yarım yıl içinde koşulları yerine getirmek için umut vaat ettiğini doğrulamışsa başvuru sahibi yarım yıl için işletme müdürü ikamet statüsü alabilmektedir. Böylelikle kişi Japonya’da şirket kurmak için gerekli izni 6 aylığına, istenilen koşulların 6 ay sonunda karşılanması şartıyla almış bulunmaktadır.

Japonya'da En Çok Yatırım Yapılan Sektörler Nelerdir?

Japonya’da en çok yatırım yapılan sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Tıbbi cihazsektörü
 • İlaç sektörü
 • Biyoteknoloji sektörü
 • Diyet takviyeleri
 • Elektronik bileşenler
 • Yazılım sektörü
 • Havacılık ve yedek parça sektörü
 • Mühendislik hizmetleri
 • Yeni enerji üretim sektörü
 • Turizm sektörü
 • Eğitim hizmetleri
 • Güvenlik ekipmanlar
 • Telekomünikasyon ekipmanları
 • Moda piyasası
 • Emlak sektörü

Japonya'da Gayrimenkul Yatırımı için Gerekenler Nelerdir?

Japonya'da gayrimenkul yatırımı için bulunan bir gereklilik ya da kısıtlama yoktur. Yabancıların gayrimenkul yatırımı yapabilmesi için daimi oturma izninin veya Japon vatandaşlığının olup olmaması ya da kişinin vize türü önem taşımamaktadır. Yabancılar bir şart olmadan Japonya'da gayrimenkul yatırımı yapabilmektedir. Mülkiyet haklarının son bulduğu bir tarih olmamakla birlikte kişi, mülkü istediği gibi alıp satabilmektedir. Gayrimenkul alırken yabancılar da Japon vatandaşları kadar vergi ödemekte, yabancılar için ek vergi bulunmamaktadır. Japonya'da Mülk Edinme Şartları Nedir?

Japonya’da mülk edinme şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya’da ikamet belgesi
 • Japonya ikamet kartı / özel daimi ikamet belgesi
 • Kimlik belgeleri

Japonya'da, ev sahibi olmak isteyen birisi Japon vatandaşları ile aynı prosedürü izlemekte ve ekstra bir vergi ödememektedir. Japonya’da ev sahibi olmak için emlakçılar ve Japonya satılık ev sitelerinden yararlanılabilmektedir.

Japonya'daki Yatırım Bankaları Hangileridir?

Japonya’daki yatırım bankaları aşağıda listelenmiştir.

 • Mizuho Financial Group Global Investment Bank
 • Nomura Holdings Global Investment Bank
 • Sumitomo Mitsui Financial Group Global Investment Bank
 • Mitsubishi UFJ Financial Group Japan Investment Bank## Japonya'da Yatırım Yapmak için Hangi Vize Gereklidir?

Japonya’da yatırım yapmak için yatırımcı vizesi gerekmektedir.

Japonya'daki bir işletmeye yatırım yapacak veya üst düzey bir rol üstlenecek adayların yatırımcı vizesi almaları gerekmekte olup Japonya yatırımcı vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri beklenmektedir.

Vizem.net Japonya yatırımcı vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Japonya'da Yatırım Yapılarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Japonya’da yatırım yapılarak oturum izni alınabilmektedir. Yabancı yatırımcılara, yatırımcı işletme müdürü vizesi ile Japonya’ya göç ettiklerinde havaalanında bir oturum kartı verilmektedir.

Japonya işletme müdürü vizesi, iş devam ettiği sürece sayısız kez uzatılabilmektedir.Japonya oturum izni için kullanılan oturum kartı Japon yönetim sisteminde kimlik kartı olarak kullanılmaktadır.

Japonya'da Vatandaşlık Yatırım Yolu ile Alınabilir Mi?

Japonya’da vatandaşlık yatırım yolu ile alınamamaktadır.

Başvuru sahibi Japonya’da “yerleşik” (resident) sıfatıyla 5 yıldan fazla yaşadığı takdirde Japon vatandaşlığı almaya hak kazanmaktadır. Japon vatandaşlığına başvuru süresi kişinin oturum kartı skoruna ve Japonya’daki sıfatına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Japonya Yatırım Danışmanlığı Veren Firmalar Nelerdir?

Japonya yatırım danışmanlığı veren firmalar aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya Yatırım Danışmanları Derneği (JIAA)
 • WisdomTree Yönetim Jersey Limited Şirketi
 • State Street Global Advisors Singapur Limited Şirketi
 • State Street Global Advisors Güven Şirketi
 • Daiwa Varlık Yönetimi A.Ş
 • Nikko Varlık Yönetimi A.Ş
 • Norinchukin Zenkyoren Varlık Yönetim A.Ş
 • BlackRock Japonya A.Ş
 • Sumitomo Mitsui DS Varlık Yönetim Şirketi
 • Global X Japonya A.Ş
 • Dünya Altın Güven Hizmetleri
 • Rakuten Yatırım Yönetimi A.Ş
 • Mitsubishi UFJ Kokusai Varlık Yönetimi A.Ş.

Vizem.net son 3 yıldır Türkiye'de yatırım danışmanlığı veren tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: