Japonya Vize Uygunluk Belgesi

Japonya Vize Uygunluk Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Japonya vize uygunluk belgesi, geçici olmayan nedenlerle Japonya’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurularında, Japonya’ya gitmek için gerekli belgeler içerisinde sunmaları gereken bir belgedir. Japonya vize uygunluk belgesinin çalışma vizesi, öğrenci vizesi, evlilik vizesi gibi uzun dönemli vize başvurularında alınması gerekir ve kişilerin bu vizeleri almak için uygun olduğunu gösterir.

Japonya vize başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle uygunluk belgesinin alınması gerekmektedir. Japonya vize uygunluk belgesi için başvuru işlemi, vizeye başvuracak kişi adına Japonya’da bir sponsor veya vekil kişi tarafından yapılır.

Vizem.net, Japonya vizesine başvuracak kişilere uygunluk belgesi başvuru işleminde gerekli evrakların hazırlanması ve Japonya’da başvuruyu yapacak kişiye gönderilmesi aşamalarında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hangi Durumlarda Japonya Vize Uygunluk Belgesi Almak Gerekir?

Japonya vize uygunluk belgesi alınması gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişi bir Japon şirketinde iş bulduysa
 • Kişi öğretmen ya da dil okulu eğitmeni ise
 • Kişi ücret karşılığında çalışacak bir sanatçı ise
 • Kişi Japon kültürünü öğrenmek üzere bir eğitime katılacak ise
 • Kişi din görevlisi ise
 • Kişi gazeteci veya haber muhabiri ise
 • Kişi Japonya’da beşeri bilimler veya doğa bilimleri alanlarında çalışmak üzere görevlendirilmiş ise
 • Kişi bir şirketin başkanı, müdürü veya bölüm başkanı ise
 • Kişi araştırmacı ise
 • Kişi uluslararası bir öğrenci ise
 • Kişi stajyer ise
 • Kişinin Japonya’da yasal olarak yaşayan birine bağımlı durumdaysa
 • Kişinin eşi veya çocuğu bir Japon vatandaşı ise
 • Kişi eğlence sektörüne ait bir mesleği (şarkıcı, model vb.) icra ediyorsa
 • Kişi working holiday programı kapsamında Japonya’da yaşıyorsa
 • Kişinin Japon Göçmenlik Hizmetleri tarafından uygun görülen başka bir amacı varsa

Kimler Japonya için Vize Uygunluk Belgesi Başvurusu Yapabilir?

Japonya için vize uygunluk belgesi başvurusu, başvuru sahibi adına Japonya’da yaşayan bir vekil kişi tarafından yapılır. Japonya vizesine başvuru yapmak için vize uygunluk belgesi başvurusu yapabilecek kişiler; Japonya’da çalışma vizesine başvuracak kişiler için işveren, Japonya öğrenci vizesine başvuracak kişi için eğitim kurumu, Japonya eş vizesine başvuracak kişiler için eş, kişinin Japonya’da yaşayan bir akrabası ya da sponsoru, kişiyi Japonya’da bulunduğu süre boyunca finanse edecek akraba ya da sponsoru veya yasal bir temsilcidir.

Japonya Vize Uygunluk Sertifikası için Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Japonya vize uygunluk belgesi, başvurulacak vize türüne göre Japonya’da sponsor olmaya yetkili bir kişi tarafından yapılacak başvuru sonucunda alınır. Japonya vize uygunluk belgesi için talep edilen evrakların, Japonya vizesine başvuracak kişi tarafından hazırlanması ve ilgili sponsora gönderilmesi gerekmektedir.

Gerekli evrakların gönderilmesi ile Japonya’daki sponsorun vize başvuru sahibinin Japonya’da geleceği yere bağlı olan göçmenlik ofisine gitmesi ve başvuruyu gerçekleştirmesi gereklidir. Vize uygunluk belgesi çıktıktan sonra sponsor belgeyi başvuru sahibine mail ile gönderebilmektedir ve bu şekilde gecikmeden başvuru sahibi tarafından vize başvurusu yapılabilmektedir.

Japonya Vizesi için Uygunluk Belgesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Japonya vizesi için uygunluk belgesi başvurusu, vize başvurusunda bulunacak kişinin Japonya’da yaşayan vekili veya sponsoru tarafından; başvuruda bulunan kişinin yaşayacağı veya çalışacağı bölgeyi temsil eden göçmen bürosuna yapılır.

Japonya’daki göçmenlik bürolarının konumları ve nerelerde bulunduğuna ait listeye Japonya Göçmenlik Bürosu’na ait websitesinden ulaşılabilir.

Japonya Vize Uygunluk Belgesi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Japonya vize uygunluk belgesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya vize uygunluk belgesi başvuru formu: Japonya Göçmenlik Bürosu’nuninternet sitesinden ulaşılabilir. Başvuru formunda yer alan kısımların eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gereklidir.
 • Fotoğraf: Boyutları 4 cm x 3 cm ve son üç ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Kişinin yüzü tamamen görünür olmalı, düz ve açık renkli bir arka planın önünde, net bir şekilde odaklanmış ve nötr bir yüz ifadesi ile çekilmiş olmalıdır.
 • Seyahat amacını belirten bir belge: Başvuruyu yapan kişi Japonya’ya ne sebeple gidiyorsa, gidiş sebebini açıklayan bir belge gereklidir. Örneğin Japonya’daki işveren ile imzalanmış sözleşme, evlilik belgeleri veya bir eğitim kurumunun kabul mektubunun sunulması mümkündür.
 • Sponsora dair uygunluk belgesi: Sponsorun durumunu ve vize başvurusunda bulunacak kişinin adına başvuruda bulunmaya uygun olduğunu kanıtlayan belge gereklidir.

Japonya vize uygunluk belgesi için başvuru yapacak kişi, uygunluk belgesinin ulaştırılması için başvuru esnasında damgalı ve kendi adresini içeren bir zarf da sunmalıdır.

Japonya Vize Uygunluk Belgesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Japonya vize uygunluk belgesi başvuru formu Japonya Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinden indirilip doldurulabilir. Japonya vizesi uygunluk belgesi başvuru formu, başvurulması planlanan Japonya vizesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir; bu nedenle doğru amaca uygun formun doldurulması önemlidir.

Japonya vize uygunluk belgesi başvuru formu altı sayfadan oluşur. Vize başvuru sahibinin uyruğu, doğum tarihi, ad soyadı, mesleği, medeni hali, adresi, telefon numarası, pasaport numarası, seyahat amacı, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri, adli sicil kaydı bilgileri, varsa kişinin Japonya’daki akrabalarına dair bilgiler, Japonya’ya geliş amacı, iş adresi, eğitim bilgileri, iş tecrübeleri gibi bilgiler, başvuru formunda istenen bilgilerdir.

Japonya vize uygunluk belgesi başvuru formuna ait görseller aşağıdadır.

Japonya Vize Uygunluk Belgesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Japonya Vize Uygunluk Belgesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Japonya Vizesi Uygunluk Sertifikası Ücreti Ne Kadardır?

Japonya vizesi uygunluk sertifikası ücretsizdir. Başvuruyu yapacak kişinin adına uygunluk sertifikasına başvuran sponsor ya da vekil kişinin bu işlem için bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Japonya için Vize Uygunluk Belgesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Japonya için vize uygunluk belgesi ortalama olarak 1 ay ile 3 ay arasında çıkmaktadır. Japonya vizesine başvuru yapacak kişi, uygunluk belgesi olmadan başvurusunu yapamamaktadır; bu nedenle vize uygunluk belgesi başvurusunun vize başvurusundan yeteri kadar önce yapılması gerekir.

Uygunluk Belgesi Alındıktan Sonra Japonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygunluk belgesini alındıktan sonra, Japonya vizesi başvurusunu yapmak isteyen kişinin öncelikle ikamet ettiği ilin yetki alanında bulunduğu Japonya Konsolosluğundan vize başvurusu için randevu oluşturması gerekmektedir.

Japonya vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihi ve saatinde, vize uygunluk belgesi ile birlikte konsolosluğa teslim edilerek başvuru tamamlanmalıdır.

Japonya vize başvurusunu tamamlayan kişi, başvuru sonuçlandığında ilgili konsolosluğa giderek pasaportunu teslim almalıdır. Japonya vizesi başvurusunda bulunan kişinin, vize talebi olumlu sonuçlandı ise; kişi pasaportunu teslim almaya gittiğinde vize başvuru ücretini de ödeyerek vize başvuru işlemini tamamlar ve vizesini alabilir. Japonya vize başvurusunda bulunan kişinin başvurusunun reddedildiği durumlarda kişinin vize başvuru ücretini ödemesine gerek yoktur.

Uygunluk Belgesi Olmadan Japonya Vizesi Alınabilir Mi?

Uzun süreli bir Japonya vizesine başvuru yapacak kişilerin başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için vize uygunluk belgesi alması zorunludur.

Kişiler vize uygunluk belgeleri olmadan vize başvuru işlemlerini başlatamazlar. Vize uygunluk belgesi, uzun dönemli Japonya vizesi için gerekli evraklar arasındadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: