Japonya İş Vizesi

2023'te Japonya İş Vizesi Başvuru Süreci 2023

Japonya iş vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve Japonya’ya konferans, toplantı veya seminer gibi iş ile alakalı sebeplerle gelecek kişilere verilmektedir. Japonya iş vizesi kısa süreli bir vize olduğu için hamiline 90 günü aşmayacak şekilde Japonya’da bulunma hakkı tanımaktadır. Türk vatandaşları 90 günden kısa sürecek Japonya ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır; bu sebeple ticari vize amalarına gerek yoktur.

Vizem.net, Türkiye'de oturum izni bulunan yabancı iş insanlarına Japonya iş vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreci kapsayan danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimlerin Japonya Ticari Vizesi Alması Gerekir?

Japonya ticari vizesi alması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya vizesine tabi ülkelerin vatandaşlarının ticari vize alması gereklidir.
 • Japonya’ya toplantı, konferans, seminer veya görüşme gibi iş ile alakalı sebeplerle gidecek kişilerin ticari vize alması gereklidir.

Türk Vatandaşlarının İş Amaçlı Japonya Seyahatlerinde Vize Alması Gerekir Mi?

Türk vatandaşlarının iş amaçlı Japonya seyahatlerinde vize alması gerekmez. Türk vatandaşları sahip oldukları pasaport türüne bakılmaksızın 90 günü aşmayan Japonya ziyaretlerinde vizeden muaf olduğu için Japonya iş vizesine ihtiyaçları yoktur. Vize muafiyeti geçmişte Japonya’dan sınır dışı edilmiş, Japonya’ya giriş yasağı bulunan veya Japonya’ya girişler hakkında belirlenmiş kanunlarda belirtilen hususlara uymadığı tespit edilen kişiler için geçerli değildir.

T.C. Vatandaşları 2022'de Japonya'ya Ticari Amaçlı Seyahat Edebilir Mi?

T.C. vatandaşlarının 2022'de Japonya'ya ticari amaçlı seyahat etmek için Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle belirlenmiş istisnai durumları karşılamaları gerekmektedir. Covid-19 tedbirlerine göre eğer Japonya’ya davet eden organizasyonun ERFS (Entrants, Returnees Follow-up System) sistemi başvurularını tamamlaması durumunda yabancı uyruklu kişiler iş ile alakalı sebeplerle 90 günü aşmayacak şekilde Japonya seyahati gerçekleştirebilir.

Japonya Çok Girişli Ticaret Vizesi Nedir?

Japonya çok girişli ticaret vizesi hamiline birden fazla kez Japonya’ya girme hakkı tanımaktadır.

Japonya Çok Girişli İş Vizesi Kimlere Verilir?

Japonya çok girişli iş vizesi verilen kişiler uyruklarına ve mesleki deneyim ile pozisyonlarına göre değişmektedir.

Japonya çok girişli iş vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Asya Pasifik bölgesi vatandaşları
 • Latin Amerika bölgesi vatandaşları
 • Rusya veya Yeni Bağımsız (NIS) bölgesi ülkeleri vatandaşları
 • Devlet kurumu çalışanları
 • Menkul kıymetler borsası listesinde olan şirketlerin çalışanları
 • Japonya’da borsa işlemi yapan şirketlerle düzenli olarak alışveriş yapan veya ortak yatırım yapan şirketlerin çalışanları
 • Japonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun bulunduğu bir şehirde Japonya Ticaret Odası (JCC) üyesi olan şirketlerin çalışanları

Japonya için Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya için ticari vize başvurusu Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu iş insanları tarafından şahsen veya akredite acenteler aracılığı ile Japonya Başkonsolosluğuna ya da Japonya Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Japonca ticari vize başvurusu yapabilmek için öncelikle Japonya’da bulunan şirketin ERFS (Entrants, Returnees Follow-up System) sistemi üzerinden sorumluluğu kabul edip online form doldurması ve ERFS sistemi kaydının tamamladığını belirten dökümanı başvuran kişiye göndermesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti dışında bir milliyete sahip kişiler, Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ikamet izni belgelerini başvuru sırasında ibraz etmelidir. İkamet izni bulunmayan ve kısa süreli ikamet izni bulunan yabancı uyruklu Türkiye Cumhuriyeti sakinleri vize başvuru hakkına sahip değildir.

Japonya ticari vize başvurusu için gerekli dökümanların hazırlanması ve vize randevusu alınması gerekmektedir. Vize randevusu sırasında gerekli evrakların teslim edilmesi ve başvurunun onaylanmasından sonra vize ücreti ödenerek başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Japonya İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya ticari vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru beyanlara doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Cevap verilmeyen kısımlara “N/A” yazılmalıdır.
 • Pasaport: Seyahat bitiminden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır ve en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: 45 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, beyaz arka planlı, bütün suratın açıkça görülebildiği, en geç 6 ay önce çekilmiş ve arkasında isim, soyisim, doğum tarihi bilgilerinin yazdığı biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Vize davet mektubu: Japonya’da bulunan şirket tarafından yazılmış, kaşeli, davet sebebini belirten ve Japonya Büyükelçiliğine yazılmış davet mektubu gereklidir.
 • İşveren yazısı: İşveren şirket tarafından yazılmış, başvuru sahibinin şirketteki pozisyonu ile seyahat süresi ve amacı gibi bilgileri içeren mektup gereklidir.
 • Uçuş belgeleri: Gidiş ve dönüş bilgilerini içeren, başvuran adına düzenlenmiş uçak bileti veya rezervasyon belgeleri gerekmektedir.
 • Günlük seyahat planı: Japonya Dışişleri bakanlığı tarafından sağlanan günlük aktivite formunun doldurulması ve seyahat planının detaylı bir şekilde yazılması gereklidir.
 • Garantör belgesi : Japonya’daki şirket tarafından yazılmış ve kaşelenmiş, başvuran kişinin Japonya seyahati masraflarının karşılandığını, geri döneceğini ve Japonya kanunlarına karşı gelmeyeceğini belirten belge gereklidir.
 • Japonya’daki şirketin kayıt sertifikası: Japonya’da bulunan ve davetiye gönderen şirketin yasal yollarla var olduğunu gösteren belge gerekmektedir.
 • Kişisel durum belgeleri: Başvuran kişinin doğum belgesi, evlilik cüzdanı gibi belgeler gerekmektedir.
 • Ekonomik yeterlilik belgeleri: Tüm seyahatin karşılanacağını belirten son 3 aylık banka hesap özeti ve en son düzenlenen gelir vergisi beyannamesi sunulmalıdır. Eğer seyahat sponsor tarafından karşılanıyorsa son üç ay önce düzenlenmiş teminat mektubu ve kefil gelir belgesi gerekmektedir.

Başvuran kişinin vatandaşı olduğu millete göre Japonya vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

Ticari Japonya Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Ticari Japonya vizesi için davet mektubu Japonya’da bulunan şirketin davet amacını ve başvuran ile arasındaki ilişkiyi belirttiği mektuptur. Ticari Japonya vizesi davet mektubu Japonya’da bulunan şirketin üst düzey bir yetkilisi tarafından yazılmalı ve eksiksiz doldurulmalıdır. Davet mektubunda şirket bilgilerinin yanı sıra başvuran kişinin bilgileri ve davet amacı detaylı bir şekilde açıklanmalı ve mektup kaşelenmelidir.

Japonya ticari davet mektubunun ekran görseli aşağıdadır.

Ticari Japonya Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Ticari Japonya Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Japonya Ticari Vize Başvurusu için Garantör Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Japonya ticari vize başvurusu için garantör belgesi başvuran kişinin Japonya seyahati sırasındaki ile geri dönüş masraflarının karşılanacağı ve kişinin Japonya hukuk kurallarına karşı gelmeyeceğini belirten bir belgedir. Japonya’da bulunan ve davet mektubu yazan şirket tarafından yazılmalı ve kaşelenmelidir. Formda istenilen başvuran ve garantör bilgileri eksiksiz doldurulmalıdır.

Japonya ticari vize başvurusu için garantör belgesinin ekran görseli aşağıdadır.

Japonya Ticari Vize Başvurusu için Garantör Belgesi Nasıl Olmalıdır?
Japonya Ticari Vize Başvurusu için Garantör Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Japonya İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Japonya iş vizesi ücreti genel giriş vizeleri için 230 Türk lirası, çoklu giriş vizeleri için ise 460 Türk lirasıdır. Japonya iş vizesi ücreti, vize başvurusunun onaylanması halinde başvuru yapılan ilgili konsolosluğa Türk lirası cinsinden ödenmelidir. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde herhangi bir vize ücreti ödenmesine gerek yoktur.

2022 yılında Japonya iş vizesi başvuru masrafları vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere 46-70 dolar arasında tutmaktadır.

Japonya Ticari Vize Randevusu Nereden Alınır?

Japonya ticari vize randevusu başvuru yapılacak Japonya Konsolosluğu ile iletişime geçerek alınabilmektedir.

Japonya Başkonsolosluğuna 0212 317 4600 telefon numarasından veya ryoji@it.mofa.go.jp e-posta adresinden ulaşılabilir. Japonya Büyükelçiliğine 0312 446 05 00 telefon numarasından ve ryoji@an.mofa.go.jp e-posta adresinden ulaşılabilir.

Vizem.net danışmanlığı araclığı ile yapılan Japonya ticari vize başvuruları için vize randevuları başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Japonya İş Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Japonya iş vizesi başvurusu Japonya temsilciliğinin tamamlanmış başvuruyu teslim aldığı günden itibaren ortalama 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun ayrıntılı olarak tekrar incelenmesi için Japonya’ya gönderilmesi veya başvuran kişiden ilave belge istenmesi durumunda başvurunun sonuçlanma süresi uzayabilir.

Japonya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Japonya ticari vize başvurusu takibi için Japonya dış temsilcilikleri tarafından sağlanan herhangi bir online sistem bulunmamaktadır. Vize başvurusu hakkında bilgi almak için başvuru yapılan Japonya konsolosluğunun vize birimi ile iletişime geçilebilir. Vize başvuru sonucu sadece pasaport iadesi ile öğrenilebilir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti aracılığı ile başvurulan Japonya iş vizeleri için vize takip ve vize başvuru sorgulama işlemleri hem internet üzerinden hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme sistemi ile yapılmaktadır.

Ticari Vize ile Japonya'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılır?

Ticari vize ile Japonya'ya gidildikten sonra Göçmen Bürosu memurları, Japonya iş vizesi ile gerekli dökümanları incelemekte ve kişinin pasaportuna bir iniş izni işlemektedir. İniş izni alındıktan sonra ticari vize önemini yitirmektedir. İniş izni hamiline Japonya’ya girme ve belirtilen süre boyunca Japonya’da bulunma hakkı tanımaktadır.

Japonya İş Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Japonya iş vizesi kısa süreli vize türlerinden olduğu için en fazla 90 gün boyunca geçerli olabilmektedir.

Japonya İş Vizesinin Geçerlilik Süresi Uzatılabilir Mi?

Japonya iş vizesinin geçerlilik süresi normal şartlarda uzatılmaz. Japonya Göçmenlik Bürosu iş vizesi veya turist vizesi gibi kısa süreli vize türlerini uzatmayı genellikle tercih etmemektedir.

Uzun süreli ulusal vize sahipleri Japonya vize uzatma işlemi yapabilmektedir. Kısa süreli vize hamilleri sadece kaza veya hastalık gibi çok ciddi ve acil sebeplerden ötürü Japonya’yı terk edemeyecekleri durumlarda vize sürelerini uzatabilir.

Ticari Vize ile Japonya'da Çalışılabilir Mi?

Ticari vize ile Japonya'da çalışılamaz. Japonya ticari vize tıpkı turist vizesi gibi kısa süreli bir vizedir ve hamiline çalışma hakkı tanımaz.

Japonya’da çalışmak isteyen kişilerin Japonya çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Japonya Ticaret Ateşeliği Nerededir?

Japonya Ticaret Ateşeliği Japonya’nın Tokyo şehrinde, Kita Aoyama bölgesinin Minato-ku semtinde bulunan Kozuki Capital Doğu binasının 5. kat, 501 1-2-7 numaraları odasında bulunmaktadır.

Japonya Ticaret Ateşeliği telefon numaraları, (+81-3) 3470-6723 ve (+81-3) 3470-6286; faks numarası (+81-3) 3470-6280 ve e-posta adresi tokyo@ticaret.gov.tr’dir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: