Japonya Eğitim Sistemi

Japonya Eğitim Sistemi

Toplam nüfusun %99,9’luk kısmının okur yazar olduğu Japonya’da eğitime oldukça önem verilir ve Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılasının %4.1’lik bölümü eğitime ayrılmaktadır. Japonya eğitim sisteminin resmen oluşması, 6. yüzyıla dayanmaktadır ve Japonya’nın Çin kültüründen etkilenmesi ile olmuştur.

Japonya eğitim sisteminde Japonya Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve ortaöğretim olmak üzere toplam 9 yıllık eğitim süresi zorunlu koşulmuştur. Japonya eğitim sisteminde eğitim dili Japoncadır. OECD ülkeleri arasında yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) testine göre; matematik, okuma becerileri ve fen bilimleri alanlarında Japonyalı öğrenciler sıklıkla üst sıralarda yer almaktadır. PISA sıralamasına göre Japonyalı öğrencilerin ortalama puanı 529’dur.

Japonya’da Eğitim Aşamaları Nedir?

Japonya’da eğitim aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Japonya’da okul öncesi eğitim
  • Japonya’da ilkokul
  • Japonya’da ortaokul
  • Japonya’da lise
  • Japonya’da yüksek öğretim

Japonya’da Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Japonya’da okul öncesi eğitim sistemi, 3 ve 6 yaşları arasındaki çocuklara grup etkileşiminin önemi, dil becerileri ve başkaları ile birlikte çalışmak gibi konuları öğretmeyi amaçlar. Japonya’da anaokulu eğitim süresi içerisinde sayılar ve harfler öğretilmemekte, çocukların bu bilgileri evde öğrenmeleri beklenmektedir. Japonya okul öncesi eğitim müfredatında, çocuk temelli eğitim anlayışı benimsenmiştir ve çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi, arkadaşlık ilişkileri ve sorumluluk bilinci gibi konulara odaklanılmıştır.

Japonya’da okul öncesi eğitim, kreşlerde ve çocuk yuvalarında sağlanır. Japonya’da okul öncesi eğitim kurumları, genellikle saat ikiye kadar günde ortalama 4 saat eğitim ve öğle yemeği vermektedir.

Japonya’da okul öncesi eğitim zorunlu değildir ve bu nedenle ülkedeki birçok okul öncesi eğitim kurumu özeldir. Japonya’da özel bir okul öncesi eğitim kurumunun yıllık fiyatı ortalama 4.000 dolardır.

Japonya’da İlkokul Eğitim Sistemi Nasıldır?

Japonya’da ilkokul eğitimi altı yaşına basan her çocuk için zorunludur ve birinci sınıf ile altıncı sınıf arasını kapsamaktadır. Japonya ilkokul eğitim müfredatı içerisinde; Japonca dil becerileri, aritmetik becerileri, bilim ve sosyal bilgiler gibi akademik eğitim temelli derslerin yanında müzik, beden eğitimi, etik eğitimi, el işi ve sanat eğitimi gibi sosyal konular temelli dersler de yer almaktadır.

Japonya’da ilkokul eğitimi sunan kurumlar genellikle hafta içi her gün 07:50’de açılmakta, dersler 08:30’da başlamakta ve 15:15’e kadar sürmektedir. Japonya’da ilkokul eğitim sisteminde ders süreleri 40 ile 45 dakika arasında değişmekte ve 5 ile 10 dakika arası süren tenefüsler bulunmaktadır.

Japonya’da ilkokul eğitimi veren devlet kurumlarının yanında özel kurumlar da bulunmaktadır. Japonya’da devlet okullarından alınacak ilkokul eğitimi için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmezken özel okullardan alınacak ilkokul eğitiminin ücretleri yıllık 17.000 Dolar ile 73.000 Dolar arasında değişebilmektedir.

Japonya’da Ortaokul Eğitim Sistemi Nasıldır?

Japonya’da ortaokul eğitimi yedinci ve dokuzuncu sınıflar arasını kapsamaktadır ve tüm öğrenciler için zorunludur. Japonya’da ortaokul eğitim sisteminde her ders için konusunda uzman bir öğretmen tarafından eğitim verilir. Derslerin genellikle 50 dakika sürdüğü Japon ortaokul eğitiminde, spor aktivitelerine ve okul gezilerine ağırlık verilir. Japonya’da ortaokul eğitimi sırasında öğrencilerin yılda en az 210 gün okula gitmeleri beklenir.

Japonya’da ortaokul eğitimi sunan özel kurumların ücretleri yıllık 12.500 Dolar ile 34.000 Dolar arasında değişmektedir.

Japonya’da Lise Eğitim Sistemi Nasıldır?

Japonya’da lise eğitimi zorunlu değildir ve onuncu sınıf ile on ikinci sınıf arasını kapsar. Japonya’da lise eğitimine devam etmek isteyen ortaokul öğrencileri Japonca, matematik, bilim, sosyal bilgiler ve İngilizce derslerinde yeterliliklerini test eden bir giriş sınavına tabi tutulurlar. Japonya lise dersleri içerisinden; Japonca, İngilizce, ekonomi, bilim, coğrafya, sosyoloji, tarih gibi dersler arasından öğrencilerin yıllık 10 ila 14 arasında ders almaları beklenir. Japonya liselerinde dersler genellikle 08:30 ile 15:30 saatleri arasında 50 dakikalık süreler ile işlenmektedir.

Japonya’da lise eğitimi sunan özel kurumların ücretleri yıllık 20.000 ile 30.000 Dolar arasında değişmektedir.

Japonya’da Lise Eğitimi Kaç Yılda Tamamlanır?

Japonya’da lise eğitimi 3 yılda tamamlanmaktadır.

Japonya’da Yüksek Öğrenim Eğitim Sistemi Nasıldır?

Japonya’da yüksek öğrenim eğitim sistemi dahilinde; üniversiteler, yüksekokullar ve teknik kolejlerde eğitim verilir. Japonya’da yüksek öğrenim almak isteyen öğrenciler sınava tabi tutulmaktadır ve öğrenciler bu sınavın sonuçlarına göre istedikleri kurumlara başvuruda bulunurlar.

Japonya’da yüksek öğrenim sistemi içerisinde, 2 ya da 3 yıllık eğitim veren yüksekokullar bulunmaktadır. Japonya’da yüksekokulların yanında; 4 veya 6 yıllık lisans programları, 2 yıllık yüksek lisans programları ve 5 yıllık doktora programları sunan Japonya üniversiteleri yer almaktadır.

Japonya’da yüksek öğrenim sunan devlet kurumlarının yakınında özel kurumlar da bulunmaktadır. Japon liderlerinin birçoğunun devlet üniversitelerinde eğitim görmüş olması, Tokyo Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi’nin dünya çapında tanınmışlıkları gibi nedenlerden ötürü, Japonya devlet üniversiteleri özel üniversitelere göre daha prestijli görülmektedir.

Japonya’da yüksek öğrenim ücretlidir. Japonya devlet üniversiteleri ücreti, yıllık olarak aynı standart ücret olarak 817.800 yendir (ortalama 7.466 dolar). Japonya’da yer alan özel üniversitelerin yıllık ücretleri, ortalama 1.2 milyon yen (ortalama 10.542 dolar) ile 2 milyon yen (ortalama 17.570 dolar) arasında değişmektedir.

Japonya’da Üniversite Ücretleri Nasıldır?

Japonya’da üniversite ücretleri, tüm devlet üniversitelerinde standart olarak yıllık 817.800 yendir (ortalama 7.466 dolar). Japonya’da yer alan Keio Üniversitesi, Tokyo Üniversitesi ve Osaka Üniversitesi gibi özel üniversitelerin yıllık ücreti ortalama 1.2 milyon yen (ortalama 10.542 dolar) ile 2 milyon yen (ortalama 17.570 dolar) arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Japonya’da uygulanan eğitim sistemi ve Japonya’da alınabilecek eğitimler ile ilgili sıklıkla sorulan soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Japonya’da İngilizce Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Japonya’da İngilizce dil eğitimi almak mümkündür. Japonya’da yer alan dil okulları, uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere eğitim programları sunmaktadır.

Tokyo, Kanagawa, Kawasaki, Matsumoto, Nagoya ve Osaka gibi birçok farklı şehirde yer alan dil eğitim kursları İngilizce dil eğitimi sunmaktadır. Japonya dil okulu fiyatları, 3 aylık programlar için ortalama 1.400 Dolar ile 1.900 Dolar arasında değişmektedir.

Japonya’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Japonya’da eğitim alırken çalışmak mümkündür. Öğrenci vizesi ile Japonya’da bulunan öğrencilerin, haftalık en fazla 28 saat çalışabilme hakları vardır. Japonya’da okumak ve çalışmak Japonya’ya uygun öğrenci vizesi ile geldikten sonra sınırlama dahilinde mümkündür.

Japonya’da Eğitim Alırken Çalışmak İçin Ne Gerekir?

Japonya’da eğitim alırken çalışmak için, öğrenci vizesi yeterlidir. Japonya öğrenci vizesi ile haftalık 28 saat çalışmak mümkündür, bu sürenin aşılması suç olarak görülmektedir.

Japonya’da eğitim aldığı süre boyunca tam zamanlı çalışmak isteyen kişilerin, Japonya çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Japonya’da Eğitim Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Japonya’da eğitim almak için şartlar aşağıda listelenmektedir.

  • Öğrencinin geçerli bir pasaportu bulunması gerekmektedir.
  • Japonya’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin, kendi ülkesinde 12 yıllık eğitimi tamamlamış olması ve lise diploması sunması gerekir.
  • Kişinin Japonya’da kalınacak süre boyunca yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal yeterliliğe sahip olması ve sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
  • Öğrencinin İngilizce dil yeterlilik seviyesinin TOEFL gibi uluslararası kabul gören bir sınav belgesi ile sunulması gerekir.

Japonya’da okumak isteyen kişilerin, gerekli şartları sağlaması ve bir eğitim kurumundan kabul alması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kişilerin, eğitim görmek amacıyla Japonya’ya gidebilmek için Japonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Paylaş: