Japonya'da Şirket Kurmak

Japonya'da Şirket Kurmak için Gerekli Şartlar

Japonya, Asya’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman iş kurmak ve iş yapmak için düşük riskli bir lokasyondur. Japonya iş kültürü, belirli yasalarla desteklenmiş ve yaptırımları olan iş sözleşmelerine dayanmaktadır. Japonya’nın şirket kurmak için yabancılar tarafından sıklıkla tercih edilme nedeni iş kültürünün hukuka dayalı olması ve Japonya’nın yabancı yatırımcılara karşı destekleyici bir tavırda olmasıdır. Japonya, Dünya Bankası İş yapma Kolaylığı endeksinde 2022 verilerine göre 29. sırada yer almaktadır.

Japonya’da iş kurmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların ilk olarak 4 ay süreli iş kurma veya yatırımcı vizesine başvurması gerekmektedir. Japonya’da iş kuracağını hazırladığı belgelerle kanıtlayan ve vizesi onaylanan vatandaşlar, Japonya’da oturma, banka hesabı açma ve iş kurma hakkına sahip olmaktadır. İş kurma vizesi biten yabancıların, vizelerini uzatmak için yeniden başvuru yapması gerekmektedir. Japonya’da iş kurmak Japonya’nın gelişmiş iş ahlakı ve konumu dolayısıyla Asya pazarına ulaşılabilirliği gibi olumlu tarafları yanında vergi sisteminin yavaşlığı ve İngilizcenin iş kültüründe yaygın bir dil olmaması gibi olumsuz yönlere de sahiptir.

Türk Girişimciler Japonya'da Şirket Kurabilir Mi?

Japonya, kendi vatandaşları haricinde yabancı vatandaşlar tarafından da iş kurmak için sıklıkla tercih edilmektedir. Türk girişimciler, iş kurma vizelerini aldıktan sonra Japonya’da kişisel bir banka hesabı açarak ve kayıt oluşturmak için bir adres göstererek Japonya’da iş kurabilmektedir.

Japonya Şirket Türleri Nelerdir?

Japonya şirket türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kabushiki Kaisha (KK): Japonya’daki en popüler şirket türüdür. “Anonim şirket” olarak bilinen Kabushiki Kaisha, hisse senetlerinin açık piyasada daha kolay işlem görmesine yardımcı olmakta ve büyümeyi isteyen şirket sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Çifte vergilendirme sistemi uygulanmaktadır.
 • Godo Kaisha (GK): Kabushiki Kaisha’ya göre daha az bilinen ve tercih edilen bir şirket türüdür. Limited şirket olarak bilinen Godo Kaisha, büyümeyi hedeflemeden şirket sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. KK’nin aksine hisse senetleri satılamaz ve çifte vergilendirme sistemi uygulanmaktadır.
 • Yugen Sekinin Jigyo Kumiai: Limited şirket grubu ile eşdeğer, iki kişi arasındaki ortaklıktır. Küçük işletme sahipleri için idealdir. KK ve GK aksine çifte vergilendirme sistemi uygulanmamaktadır.

Japonya'da Şirket Kurma Prosedürü Nasıldır?

Japonya’da şirket kuruluşu için vize alındıktan sonra takip edilmesi gereken adımlardan ilki araştırma yapmak ve kurulacak şirket tipini belirlemektir. Kabushiki Kaisha (KK), Godo Kaisha (GK) ve Yugen Sekinin Jigyo Kumiai şirket tiplerinden biri seçildikten sonra ilgili şirket tipinin yetki alanına bağlı olarak temsilci ofisi açma, şube açma ve ek ofis açma işletme tiplerinden biri seçilmektedir.

Şirket fonunun içinde olduğu banka hesabı, kayıt evrakları ve vergi evrakları Hukuki İşler Bürosuna ibraz edildikten sonra başvurunun onaylanması durumunda Japonya’da şirket kuruluşu resmi olarak gerçekleşmektedir.

Japonya'da İş Kurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya’da iş kurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yatırım bilgisini gösteren belge
 • Detaylı iş planı
 • Şirket kayıt belgeleri
 • İlgili iş ruhsatları
 • Ofis kira sözleşmesi
 • Mesleki tecrübeleri kanıtlayan belge
 • İlgili işçi belgeleri

Japonya'da Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Japonya’da Kabushiki Kaisha (KK) ortalama kuruluş maliyeti 150.000 Japon yeni, Godo Kaisha (GK) maliyeti ise 60.000 Japon yenidir.

Japonya Şirket Kurma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Japonya’da şirket kurma süresi, tüm işlemler göz önünde bulundurulduğunda şirket tipine göre ortalama olarak 2 ay ve 4 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Japonya'da İş Kurmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Japonya’da iş kurmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların ilk olarak gerekli vize tiplerinden birine başvurması ve başvurusunun onaylanması gerekmektedir. Japonya’da iş kurmak için ilgili vize tipleri 4 aylık yatırımcı vizesi ve start up vizesidir. İlgili vize başvurusu onaylanan kişiler, Japonya’da iş kurma şansına sahip olmaktadır.

Japonya'da Şirket Kuruluşu için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya’da iş kurmak için sahip olunması gereken 4 aylık yatırımcı vizesi ve start up vizesi olmak üzere 2 tip vize bulunmaktadır. 4 aylık yatırımcı vizesi için adayların Japonya’da şirket kuracaklarını kanıtlayan tüm belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Vizesi onaylanan kişiler, Japonya’ya şirket kurma hakkıyla birlikte oturma izni ve banka hesabı açma iznine sahip olmaktadır. 4 aylık yatırımcı vizesi, bitiminden itibaren 1 sene uzatılabilmektedir.

Japonya start up vizesi yalnızca Tokyo, Hiroshima ve Aichi, Sendai, Fukuoka, İmabari ve Niigata şehirlerinde geçerli olup, başvuracak adayların iş planlarını Japonca ibraz etmesi gerekmektedir. Japonya start up vizesi, 4 aylık yatırımcı vizesi ile aynı imkanları sunmakla birlikte 6 ay geçerlilik süresine sahiptir ve 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Japonya’da şirket kurmak isteyen adayların ilgili vize tiplerinden birine başvurması gerekmektedir. Japonya yatırımcı vize veya Japonya startup vizesi onaylanan adaylar, vizenin tanıdığı süre boyunca Japonya’da ikamet edip şirketlerini açabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Japonya'da şirket kurmak isteyen girişimcilerin merkezimize en sık yönelttiği sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Japonya'da İş Kurmak için Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Japonya’da iş kurma amaçlı banka hesabı açmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin vize, ikamet belgesi, iletişim bilgileri, Japonya oturum kartı ve hesap açmak için gereken depozitoyu bankaya iletmesi gerekmektedir. İlgili belgeleri ibraz eden kişiler, Japonya’da iş kurmak için gereken banka hesaplarını açabilmektedir.

Japonya'da Şirket Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Japonya, şirket kurmak için yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından avantajları dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Japonya’nın, güçlü bir iş ahlakına sahip olmasının yanında ülkedeki tüm kuruluş ve şirketler yasalarla desteklenmektedir. Şirketlerle ilgili kuralların kanuna dayanmış olması dolayısıyla Japonya’da yolsuzluk oranı düşüktür. Farklı Asya pazarlarına açılmak isteyen girişimciler için Japonya’nın lokasyonu en büyük avantajlar arasında yer almaktadır.

Japonya, tüm avantajlarının yanında birçok adaya sahip olması dolayısıyla yurt içi taşımacılığın zorluğu, vergi sisteminin yavaşlığı ve çoğu sektörde İngilizcenin yaygın olarak kullanılmaması gibi bazı dezavantajlara da sahiptir.

Şirket Kurmak için En Avantajlı Japonya Şehri Hangisidir?

Şirket kurmak için en avantajlı Japonya şehirlerinin başında Osaka gelmektedir. Japonya’nın ana adasının en büyük liman kenti ve ticaret merkezi olan Osaka, ülkeye açılmak isteyen şirketler için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Osaka, ekonomik çıktılarda Hong Kong ve Singapur’a rakip olan endüstriyel bir güç merkezi olarak bilinmektedir.

Japonya, start up amaçlı ülkeye gelmiş yabancı uyruklu vatandaşlar için geniş bir alana sahiptir. İş kurmak için avantajlı olan Japonya’nın önemli şehirleri arasında Tokyo, Fukuoka, Kyoto ve Yokohama yer almaktadır.

Japonya'da Şirket Vergilendirme Sistemi Nasıldır?

Japonya’da kurumlar vergisi mükellefi şirketlerin 2019 tarihinden itibaren vergi yükümlülüklerinin %10,3’ünü ödemesi gerekmektedir. Kabushiki Kaisha (KK) ve Godo Kaisha (GK) tipindeki şirketlere çifte vergilendirme sistemi uygulanmaktadır.

En Büyük Japon Şirketleri Hangileridir?

En büyük Japon firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Toyota: Dünya üzerindeki en büyük ikinci araba imalatı firmasıdır.
 • Sony: Dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden biridir. Bir şirketler topluluğu olan Sony müzik, sinema ve elektronik alanlarında olmak üzere birçok farklı şirkete sahiptir.
 • Mitsubishi: Japonya’nın en büyük ticari şirketidir. Finans, makine ve kimya sektörlerinde farklı şirketlere sahiptir.
 • Honda: Dünya üzerindeki en büyük araba imalatı firmaları arasında yer almaktadır.
 • Nintendo: Dünyanın en büyük elektronik ve oyun şirketlerinden biridir.
 • Canon: Japonya menşeili ve fotoğraf makineleri ile tanınan elektronik firmasıdır.

Japonya'da İş Kurmak için Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınır?

Japonya’da iş kurmak isteyen kişiler akredite acente Vizem.net üzerinden danışmanlık hizmeti alabilmektedir. İlgili vize tiplerinden birine başvuran ve başvurusu onaylanan adaylar, gerekli süreçleri tamamladıktan sonra Japonya’da iş kurma hakkına sahip olmaktadır.

İş kurma amacıyla Japonya’ya gidecek Türk vatandaşlarının gerekli vize işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Japonya yatırım danışmanlığı ve vize işlemleri gibi hizmetler Vizem.net üzerinden kolayca alınabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: