Japonya Çalışma İzni

Japonya Çalışma İzni Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Japonya’da çalışmak isteyen kişilerin Japonya çalışma izni alması gerekmektedir. Japonya çalışma izni, yabancı işçilerin Japonya'da göçmenlik yasaları tarafından belirlenen kurallara göre çalışmalarına izin verir.

Japonya’da çalışma iznine sahip olmak için Japonya Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru belgelerinin hazır olması gerekmektedir. Japonya çalışma izinleri 6 ay ile 1 yıl süreliğine düzenlenmektedir. Japonya çalışma izninde belirtilen işyeri dışında çalışmak mümkün olmamaktadır.

Japonya’daki bir kurumdan ya da şirketten çalışma teklifi alan ve Japonya’ya çalışma vizesi ile gelen yabancı kişilere çalışma izni verilmektedir. Bireylerin Japonya'da çalışma vizesi almak için sağlaması gereken şartlar arasında; geçerli bir pasaporta sahip olmak, yeni çekilmiş bir fotoğraf sunmak, işverenden pozisyonu ve maaşı belirten bir mektup almak, uygunluk belgesine sahip olmak, özgeçmiş ve gerekli mezuniyet belgelerinin kopyalarını sunmak bulunur.

Vizem.net Japon şirketlerinden çalışma teklifi alan uygun bireyler için Japonya çalışma izni başvurularına danışmanlık hizmeti vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Japonya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Japonya çalışma izni türleri aşağıda verilmiştir.

 • Alanında uzmanlığa sahip olan akademik kişiler ve sanatçılar için verilen standart Japonya çalışma izni
 • Puan tabanlı bir sınav sisteminden geçen kişilere standart Japonya çalışma izninden daha uzun bir süreyle düzenlenen Japonya yüksek nitelikli profesyonel çalışma izni
 • Japonya ile anlaşma yapan ülkelerin 18 ile 30 yaşları arasındaki gençleri için Japonya’da bir yıla kadar kalmaları ve yarı zamanlı çalışmaları için verilen özel bir Japonya çalışma izni

Japonya'da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Japonya’da çalışma izni almak isteyen bireyler öncelikle çalışma vizesine başvurmalıdır. Vize işlemlerinin başlaması için Japonya’da bulunan sponsor, yani işveren tarafından Japonya vize uygunluk belgesi için başvuru yapılmalıdır. Birey vize uygunluk belgesine sahip olduktan sonra Japonya çalışma vizesi başvuru işlemlerine başlayabilmektedir.

Japonya çalışma vizesine başvuru yapan bireyin, ikamet etmekte olduğu ilin yetki alanında bulunan Japonya konsolosluğundan vize randevusu alması gerekmektedir. Vize randevu tarihinde ilgili konsolosluğa gidilerek Japonya çalışma vizesi için gerekli evrakların teslim edilmesi ve sonucun beklenmesi gerekmektedir. Bireyin vize başvurusu onaylandıktan sonra vize ücretinin ödenmesiyle vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Japonya Çalışma İzni Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Japonya çalışma izni başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya çalışma izni başvuru formu: Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden online olarak indirilebilen başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait geçerli bir pasaportun ve sayfalarına ait fotokopilerin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 3x4 cm ölçülerinde, 1 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Japonya çalışma davetiyesi: Japonya’daki şirket tarafından başvuru sahibini Japonya’da çalışmaya davet eden davetiye yazısında başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, pozisyon ve maaş bilgisi ile sözleşme süresinin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
 • Akademik ve mesleki belgeler: Başvuru sahibine ait mezuniyet diploması, transkript ve önceki profesyonel mesleklere ait çalışma belgelerinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Japonya’daki şirkete ait evraklar: Japonya’da çalışılacak şirkete ait faaliyet raporu, sicil kaydı ve vergi kayıtlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Mesleki yeterlilik belgeleri: Başvuru sahibi sanatçı ise sanatsal başarıları gösteren belgeler; din görevlisi ise bağlı olunan dini kurumdan alınan belge; araştırmacı ise çalışılan kurumdan alınan belge; öğretmen ise diploma gibi mesleki yeterlilik belgelerinin sunulması gerekmektedir. Şirket ortakları veya yatırım yapan kişiler için işyerine açılışına veya ortaklığa yönelik kanıtlayıcı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Japonya'da Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Japonya’da çalışma izni için vize başvuru ücreti 230 TL’dir. Japonya çalışma izni ücreti, bireyin başvurusunun onaylanması durumunda ilgili konsolosluğa TL cinsinden ödenmelidir. Bireyin vize başvurusunun reddedilmesi durumunda vize ücretinin ödenmesine gerek yoktur.

2022 yılı için Japonya çalışma izni başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri de dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 46 dolar ile 70 dolar arasında tutmaktadır.

Japonya'da Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Japonya çalışma izni başvuruları için değerlendirme süreci ortalama 5- 10 iş günü sürmektedir ve başvurulan temsilcilikte yaşanan yoğunluğa göre süreç uzayabilmektedir.

Japonya çalışma iznine uygunluk sertifikasının düzenlenmesi 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Japonya Çalışma İzni Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Japonya çalışma izni 6 ay veya 1 yıllık süre ile geçerli olmaktadır ve 5 yıla kadar yenilenebilmektedir. 5 yıldan uzun süreyle Japonya çalışma izni almak isteyen kişilerin Japonya özel yetenek çalışma iznine başvurması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Japonya çalışma izni ve Japonya’da çalışmak hakkında en sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda paylaşılmıştır.

Japonya'da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Japonya’da çalışmak için kabul edilen meslekler arasında; fotoğrafçı, besteci, şarkı yazarı, heykeltıraş, müzisyen, aktör gibi sanatçılar, işletme müdürleri ve yöneticileri, bilgisayar mühendisi, çevre mühendisi, endüstri mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, otomotiv mühendisi, makine mühendisi, tercüman, öğretmen, uluslararası uzmanlar, gazeteci, kameraman, spiker, editör, avukat, muhasebeci, doktor, diş hekimi, eczacı ve hemşire gibi sağlık çalışanları, din görevlileri, aşçı, garson, kasiyer, pilot gibi meslek grupları bulunmaktadır.

Japonya’da yabancı uyruklu kişilere yönelik iş ilanlarının verildiği web siteleri mevcuttur. Japonya iş ilanları kapsamında öne çıkan web siteleri arasında Work Japan, Jobs in Japan, Gaijinpot Jobs ve Yolo Japan gibi web siteleri yer almaktadır.

Japonya'da Çalışma Şartları Nasıldır?

Japonya’da çalışma şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Japonya’da çalışma süresi günlük 8 saat, haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir.
 • Japonya’da çalışma saat ücretleri 2022 yılı itibariyle 955 Japon Yeni (7,41 Euro) olarak belirlenmiştir.
 • Japonya’daki çalışma şartları genellikle tempolu ve düzenlidir.
 • Japonya’daki işyeri ortamı saygılı ve etik anlayışı olan bir atmosfer içermektedir.

2020 yılı verilerine göre Japonya’da çalışan 1,7 milyon yabancı uyruklu işçi bulunmaktadır. Japonya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının çalışma vizesi için Japonya dış temsilciliklerine başvuru yapması gerekmektedir. Vizem.net, Japonya çalışma vizesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Japonya Çalışma İzni İle Aile Bireyleri Japonya'ya Getirilebilir Mi?

Evet, Japonya’da çalışma izni ile ikamet eden kişiler aile bireylerini Japonya’ya getirebilmek için başvuru yapabilmektedir.

Çalışma Vizesi Dışında Japonya'da Çalışma İzni Veren Vize Türleri Hangileridir?

Çalışma vizesi dışında Japonya’da çalışma izni veren vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya evlilik vizesi
 • Japonya aile birleşimi vizesi
 • Japonya öğrenci vizesi
 • Japonya dil okulu vizesi

Japonya Öğrenci Çalışma İzni Nedir?

Japonya öğrenci vizesi sahibine Japonya’da oturma ve çalışma iznini birlikte sağlansa da, sadece vize ile çalışmak mümkün değildir ve Japonya’ya gelen yabancı öğrencilerin vizeleri ile çalışma izni alması gereklidir. Japonya öğrenci vizesi ile çalışma izni, Japonya'daki yerel göçmenlik bürolarına başvuru yapılarak alınır.sundan kişinin çalışma izni alması gerekmektedir.

Japonya’da öğrenci olarak çalışma iznine sahip olan kişiler, ancak belirli kriterlere uyarak çalışabilmektedir. Japonya öğrenci vizesi hamilleri haftada 28 saatten fazla çalışamamaktadır; ayrıca kişilerin barda, kulüpte, yetişkin mağazalarında, otellerde, masaj salonlarında ve benzeri yerlerde de çalışmaları mümkün değildir.

Japonya Dil Okulu Çalışma İzni Nedir?

Japonya dil okulu vizesi sahibine Japonya’da oturma ve çalışma izni tanımaktadır. Japonya dil okulu çalışma izni, Japonya’ya dil eğitimi görmek için dil okulu vizesi alarak giden kişilere verilen bir izindir.

Japonya dil okulu vizesi sadece kendi başına bir bireye çalışma izni vermemektedir; birey çalışmak istiyor ise bir yerel göçmenlik bürosuna başvurarak çalışma izni almalıdır. Bireyler Japonya dil kursu vizesi sahibi olarak haftada 28 saat çalışabilmektedir. Japonya dil kursu vizesi hamili belli kısıtlamalardan ötürü otellerde, masaj salonlarında, yetişkin mağazalarda, barlarda ve kulüplerde çalışamamaktadır.

Japonya'da Şirket Kurarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Evet, Japonya’da şirket kurarak çalışmak mümkün olmaktadır.

Japonya’da şirket kurmak ve vize almak için gerekli olan yatırım tutarının en az 5 milyon Japon Yeni olması gerekmektedir. Japonya’da iş kurmak için yapılan başvurularda profesyonel bir iş planı ve projelendirilmiş bir altyapının sunulması gerekmektedir.

Ortalama 50.000 USD tutarında bir yatırım yapma koşulu ile Japonya yatırımcı vizesi alınabilmekte olup yabancı yatırımcıların Japonya’da şirket kurmasına ve çalışmasına imkan tanınmaktadır.

Japonya'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Japonya’da kaçak olarak çalışmak yasaktır ve kaçak çalışma tespiti halinde hem çalışana hem de işverene ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Kaçak işçi çalıştıran işverenler, Japonya yasalarına göre, 3 yıla kadar hapis cezası veya 3.000.000 Japon yenine kadar para cezasına çarptırılabilmektedir. Vize veya izinlerine aykırı olan kaçak çalışan yabancı kişiler, ülkeden sınır dışı edilerek cezalandırıldığı gibi, cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: