Japonya Çalışma İzni

Japonya Çalışma İzni Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

Japonya’da çalışmak isteyen kişilerin Japonya çalışma izni alması gerekmektedir. Japonya çalışma izni hamili olan kişiler, izin süresinin geçerlilik süresi boyunca Japonya’da ikamet etme ve çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Japonya’da çalışma iznine sahip olmak için Japonya Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru belgelerinin hazır olması gerekmektedir. Japonya çalışma izinleri 6 ay ile 1 yıl süreliğine düzenlenmektedir. Japonya çalışma izninde belirtilen işyeri dışında çalışmak mümkün olmamaktadır.

Japonya çalışma iznine başvurmak isteyen kişiler için çeşitli yöntemler mevcuttur. Vizem.net, Japon şirketlerden çalışma teklifi alan uygun adaylar için Japonya çalışma izni başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Japonya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Japonya’da çalışma izni alabilmek için Japonya’daki şirketten başvuru sahibine gönderilen çalışma davetiyesi ve diğer başvuru evrakları ile Türkiye’de bulunan Japonya dış temsilciliklerine başvuru yapılmaktadır.

Japonya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Japonya çalışma izni türleri aşağıda verilmiştir.

 • Alanında uzmanlığa sahip olan akademik kişiler ve sanatçılar için verilen standart Japonya çalışma izni
 • Puan tabanlı bir sınav sisteminden geçen kişilere standart Japonya çalışma izninden daha uzun bir süreyle düzenlenen Japonya yüksek nitelikli profesyonel çalışma izni
 • Japonya ile anlaşma yapan ülkelerin 18 ile 30 yaşları arasındaki gençleri için Japonya’da bir yıla kadar kalmaları ve yarı zamanlı çalışmaları için verilen özel bir Japonya çalışma izni

Japonya Çalışma İzni Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Japonya çalışma izni başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya çalışma izni başvuru formu: Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden online olarak indirilebilen başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait geçerli bir pasaportun ve sayfalarına ait fotokopilerin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 3x4 cm ölçülerinde, 1 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Japonya çalışma davetiyesi: Japonya’daki şirket tarafından başvuru sahibini Japonya’da çalışmaya davet eden davetiye yazısında başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, pozisyon ve maaş bilgisi ile sözleşme süresinin açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
 • Akademik ve mesleki belgeler: Başvuru sahibine ait mezuniyet diploması, transkript ve önceki profesyonel mesleklere ait çalışma belgelerinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Japonya’daki şirkete ait evraklar: Japonya’da çalışılacak şirkete ait faaliyet raporu, sicil kaydı ve vergi kayıtlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Mesleki yeterlilik belgeleri: Başvuru sahibi sanatçı ise sanatsal başarıları gösteren belgeler; din görevlisi ise bağlı olunan dini kurumdan alınan belge; araştırmacı ise çalışılan kurumdan alınan belge; öğretmen ise diploma gibi mesleki yeterlilik belgelerinin sunulması gerekmektedir. Şirket ortakları veya yatırım yapan kişiler için işyerine açılışına veya ortaklığa yönelik kanıtlayıcı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Japonya’da Okurken Çalışmak Mümkün Müdür?

Japonya’da okurken çalışma olanakları, çalışmak isteyen kişinin aldığı eğitim türüne, eğitim süresine ve hangi tür vize ile Japonya’da bulunduğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Japonya’da Şirket Kurarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Evet, Japonya’da şirket kurarak çalışmak mümkün olmaktadır.

Japonya’da şirket kurmak ve vize almak için gerekli olan yatırım tutarının en az 5 milyon Japon Yeni olması gerekmektedir. Japonya’da iş kurmak için yapılan başvurularda profesyonel bir iş planı ve projelendirilmiş bir altyapının sunulması gerekmektedir. Japonya yatırımcı vizesi için ortalama 50.000 USD tutarında yatırım yapma koşulu aranmaktadır.

Japonya Çalışma İzni Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Japonya çalışma izni 6 ay veya 1 yıllık süre ile geçerli olmaktadır ve 5 yıla kadar yenilenebilmektedir. 5 yıldan uzun süreyle Japonya çalışma izni almak isteyen kişilerin Japonya özel yetenek çalışma iznine başvurması gerekmektedir.

Japonya’da Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Japonya çalışma izni başvuruları için değerlendirme süreci ortalama 5- 10 iş günü sürmektedir ve başvurulan temsilcilikte yaşanan yoğunluğa göre süreç uzayabilmektedir.

Japonya çalışma iznine uygunluk sertifikasının düzenlenmesi 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Japonya Çalışma İzni İle Aile Bireyleri Japonya’ya Getirilebilir Mi?

Evet, Japonya’da çalışma izni ile ikamet eden kişiler aile bireylerini Japonya’ya getirebilmek için başvuru yapabilmektedir.

Japonya Turist Vizesi Çalışma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Hayır, Japonya turist vizesi çalışma vizesine çevrilememektedir.

Japonya turist vizesi alarak turizm amacıyla Japonya’ya giden kişilerin çalışmasına müsaade edilmemektedir. Japonya’da çalışmak isteyen kişilerin ilk olarak Japonya işçi vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Japonya’da Çalışmak İçin Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Japonya’da çalışmak için kabul edilen meslekler arasında; fotoğrafçı, besteci, şarkı yazarı, heykeltıraş, müzisyen, aktör gibi sanatçılar, işletme müdürleri ve yöneticileri, bilgisayar mühendisi, çevre mühendisi, endüstri mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, otomotiv mühendisi, makine mühendisi, tercüman, öğretmen, uluslararası uzmanlar, gazeteci, kameraman, spiker, editör, avukat, muhasebeci, doktor, diş hekimi, eczacı ve hemşire gibi sağlık çalışanları, din görevlileri, aşçı, garson, kasiyer, pilot gibi meslek grupları bulunmaktadır.

Japonya’da yabancı uyruklu kişilere yönelik iş ilanlarının verildiği web siteleri mevcuttur. Japonya iş ilanları kapsamında öne çıkan web siteleri arasında Work Japan, Jobs in Japan, Gaijinpot Jobs ve Yolo Japan gibi web siteleri yer almaktadır.

Japonya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Japonya’da çalışma şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Japonya’da çalışma süresi günlük 8 saat, haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir.
 • Japonya’da çalışma saat ücretleri 2022 yılı itibariyle 955 Japon Yeni (7,41 Euro) olarak belirlenmiştir.
 • Japonya’daki çalışma şartları genellikle tempolu ve düzenlidir.
 • Japonya’daki işyeri ortamı saygılı ve etik anlayışı olan bir atmosfer içermektedir.

2020 yılı verilerine göre Japonya’da çalışan 1,7 milyon yabancı uyruklu işçi bulunmaktadır. Japonya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının çalışma vizesi için Japonya dış temsilciliklerine başvuru yapması gerekmektedir. Vizem.net, Japonya çalışma vizesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Paylaş: