Japonya Oturma İzni

Japonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Japonya oturma izni, bir kişinin Japonya’da yaşamasına izin veren resmi bir belgedir. Japonya’da oturma izni verildiğinde, orta ve uzun vadeli kalacak olan sakinlere ikamet kartı verilmektedir. Japonya ikamet kartları sahteciliği önlemek için IC çipleri içermektedir. Kişi, Japonya’da turistik amaç için izin verilenden uzun kalacak ise Japonya oturma izni alması gerekmektedir.

Japonya Oturma ve Çalışma İzni İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Japonya’da oturma ve çalışma izni için başvuru yapabilen kişiler; Japonya’da 60 günden fazla zaman geçirmeyi planlayan iniş prosedürlerinden geçmeden Japonya’ya giren Japon vatandaşlığını kaybetmiş veya ülke içinde doğmuş yabancı uyruklu kişilerdir. Japonya’da kalmak isteyen yabancı uyruklu başvuru sahibi, başvuru sahibinin yasal temsilcisi veya vekil olarak Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürü tarafından onaylanmış ve başvuru sahibinden talep almış olan kişiler olan; başvuru sahibi tarafından işletilen veya istihdam eden bir kurumun personeli, başvuru sahibinin stajyer veya eğitmen olduğu bir kurumun personeli, yabancı uyrukluların vasıflı iş gücü uzmanlığı veya bilgisi edinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış faaliyetleri denetleyen bir kuruluş, yabancı uyrukluları sorunsuz bir şekilde kabul etmeye adanmış kamu yararı şirketlerinin personeli gibi kişiler olabilmektedir.

Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürüne bildirimde bulunan ve başvuru sahibinden bir talep alan avukatlar veya avukat asistanları başvuru sahibi adına başvuru yapabilmektedir. Başvuru sahibinin 16 yaşından küçük olması, hastalık veya başka nedenlerden dolayı kendi başına bir göçmenlik bürosuna gelememesi durumunda, Japonya Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürü tarafından uygun görülen akraba, birlikte yaşayan veya benzeri bir kişi başvuruyu başvuru sahibi yerine yapabilmektedir. Hastalık durumunda, muhakkak kanıt olarak bir sağlık sertifikası veya benzeri bir belgenin sunulması gerekmektedir.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Japonya oturum izni başvurusu, Japonya’ya giriş yapıldıktan itibaren 30 gün içerisinde yapılmaktadır.

Japonya’da Oturum Hakkı Sağlayan Koşullar Nelerdir?

Japonya’da oturum hakkı sağlanması için; belirtilen gerekli süre kadar Japonya’da yaşamak, iyi davranış sergilemek, kendini finanse edebilmek, gelir vergisi ve diğer katkı vergilerini ödüyor olmak ve Japon vatandaşı olan ya da Japonya daimi ikamet izni olan bir garantöre sahip olmak gerekmektedir.

Japonya’da alınabilecek oturum izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya öğrenci oturum izni
 • Japonya çalışma oturum izni
 • Japonya yatırımcı oturum izni
 • Japonya aile birleşimi oturum izni

Japonya Oturum İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya oturum izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya oturum izni başvuru formu: Japon oturma izni başvuru formunun eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 1 adet, 40 mm yüksekliğinde 30 mm genişliğinde, arkasına başvuru sahibinin adı-soyadı yazılmış bir şekilde Japonya başvuru formuna tutturularak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Japon vatandaşlığını kanıtlayan belgeler: Japon vatandaşlığını kaybeden adaylar için gerekmektedir.
 • Japonya’da doğumu kanıtlayan belgeler: Japonya’da doğan ancak vatandaşlığı ya da oturma izni olmayan adaylar için gerekmektedir.
 • Japonya’daki faaliyetleri özetleyen belgeler: Kişinin Japonya’daki durumunu, ne yapacağını ve yaptığını gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Kimliği gösteren belgeler: Başvuruyu aracının gönderdiği durumlarda gerekmektedir.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Japonya oturum izni başvurusu, kişinin ikamet ettiği yer üzerinde yargı yetkisine sahip olan Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosuna yapılmaktadır.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Hayır, Japonya oturum izni başvurusu reddine itiraz edilememektedir.

Japonya’da Süresiz Oturum İznine Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Japonya’da süresiz oturum iznine başvuru, kişinin sahip olduğu ikamet statüsüne bağlı olarak farklı zamanlarda yapılmaktadır. Yüksek vasıflı bir profesyonel vizenin sahibi olan kişiler; puan değerlendirme sisteminde 70-80 puana ulaştıysa üç yıl, 80 puanın da üstüne ulaştıysa 1 yıl sonra başvuru yapabilmektedir. Bir Japon vatandaşının veya daimi ikametgahı olan birinin eşi olan kişiler; Japonya’da bir yıl ikamet ettikten sonra en az üç yıldır evli olmak koşuluyla, Japonya’da kalıcı oturma izni alabilmektedir. Bir Japon vatandaşının veya daimi ikametgahı olan birisinin çocuğu olan kişiler; Japonya’da bir yıl kaldıktan sonra daimi ikamet alabilmektedir. Japonya’ya katkıda bulunmuş kişiler; Japonya’da beş yıl ikamet ettikten sonra kalıcı oturum izni alabilmektedir. Belirtilenler dışında başka bir vize türüne sahip kişiler, yalnızca on yıllık sürekli ikamet süresinden sonra Japonya’da daimi ikamet başvurusunda bulunabilmektedir ve bu süre zarfında, en az beş yıl üst üste Japonya çalışma vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Japonya Oturum İzniyle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Japonya oturum izniyle, Japonya dışında ülkelere gidilememektedir. Japonya dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahiptir ve oturum izni kartı (zairyu) kişiye pasaportun sağladığı hakları sağlamamaktadır.

Japonya’da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, Japonya’da ev alarak oturum izni alınamamaktadır.

Oturum izni alındıktan sonra Japonya evleri kiralanmakta ve alınmaktadır.

Paylaş: