Japonya Oturma İzni

Japonya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Japonya oturma izni, bir kişinin Japonya’da yaşamasına izin veren resmi bir belgedir. Japonya'da oturma izni verildiğinde, orta ve uzun vadeli kalacak olan sakinlere ikamet kartı verilmektedir. Japonya ikamet kartları sahteciliği önlemek için IC çipleri içermektedir.

Kişi, Japonya’da turistik amaç için izin verilenden uzun kalacak ise Japonya oturma izni alması gerekmektedir.

Japonya Oturma ve Çalışma İzni için Kimler Başvuru Yapabilir?

Japonya’da oturma ve çalışma izni için başvuru yapabilen kişiler; Japonya'da 60 günden fazla zaman geçirmeyi planlayan iniş prosedürlerinden geçmeden Japonya'ya giren Japon vatandaşlığını kaybetmiş veya ülke içinde doğmuş yabancı uyruklu kişilerdir. Japonya'da kalmak isteyen yabancı uyruklu başvuru sahibi, başvuru sahibinin yasal temsilcisi veya vekil olarak Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürü tarafından onaylanmış ve başvuru sahibinden talep almış olan kişiler olan; başvuru sahibi tarafından işletilen veya istihdam eden bir kurumun personeli, başvuru sahibinin stajyer veya eğitmen olduğu bir kurumun personeli, yabancı uyrukluların vasıflı iş gücü uzmanlığı veya bilgisi edinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış faaliyetleri denetleyen bir kuruluş, yabancı uyrukluları sorunsuz bir şekilde kabul etmeye adanmış kamu yararı şirketlerinin personeli gibi kişiler olabilmektedir.

Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürüne bildirimde bulunan ve başvuru sahibinden bir talep alan avukatlar veya avukat asistanları başvuru sahibi adına başvuru yapabilmektedir. Başvuru sahibinin 16 yaşından küçük olması, hastalık veya başka nedenlerden dolayı kendi başına bir göçmenlik bürosuna gelememesi durumunda, Japonya Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosu Genel Müdürü tarafından uygun görülen akraba, birlikte yaşayan veya benzeri bir kişi başvuruyu başvuru sahibi yerine yapabilmektedir. Hastalık durumunda, muhakkak kanıt olarak bir sağlık sertifikası veya benzeri bir belgenin sunulması gerekmektedir.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Japonya oturum izni başvurusu, Japonya’ya giriş yapıldıktan itibaren 30 gün içerisinde yapılmaktadır.

Japonya'da Oturum Hakkı Sağlayan Koşullar Nelerdir?

Japonya’da oturum hakkı sağlanması için; belirtilen gerekli süre kadar Japonya’da yaşamak, iyi davranış sergilemek, kendini finanse edebilmek, gelir vergisi ve diğer katkı vergilerini ödüyor olmak ve Japon vatandaşı olan ya da Japonya daimi ikamet izni olan bir garantöre sahip olmak gerekmektedir. Yalnızca Japonya oturma izni şartlarını sağlayan yabancı ülke vatandaşlarına Japonya oturma izni verilmektedir.

Japonya’da alınabilecek oturum izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya öğrenci oturum izni
 • Japonya çalışma oturum izni
 • Japonya yatırımcı oturum izni
 • Japonya aile birleşimi oturum izni

Japonya Oturum İzni Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya oturum izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Japonya oturum izni başvuru formu: Japon oturma izni başvuru formunun eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf : 1 adet, 40 mm yüksekliğinde 30 mm genişliğinde, arkasına başvuru sahibinin adı-soyadı yazılmış bir şekilde Japonya başvuru formuna tutturularak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Japon vatandaşlığını kanıtlayan belgeler: Japon vatandaşlığını kaybeden adaylar için gerekmektedir.
 • Japonya’da doğumu kanıtlayan belgeler: Japonya'da doğan ancak vatandaşlığı ya da oturma izni olmayan adaylar için gerekmektedir.
 • Japonya’daki faaliyetleri özetleyen belgeler: Kişinin Japonya’daki durumunu, ne yapacağını ve yaptığını gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Kimliği gösteren belgeler: Başvuruyu aracının gönderdiği durumlarda gerekmektedir.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Japonya oturum izni başvurusu, kişinin ikamet ettiği yer üzerinde yargı yetkisine sahip olan Bölgesel Göçmenlik Hizmetleri Bürosuna yapılmaktadır.

Japonya Oturum İzni Başvurusu Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Hayır, Japonya oturum izni başvurusu reddine itiraz edilememektedir.

Japonya'da Süresiz Oturum İznine Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Japonya’da süresiz oturum iznine başvuru, kişinin sahip olduğu ikamet statüsüne bağlı olarak farklı zamanlarda yapılmaktadır. Yüksek vasıflı bir profesyonel vizenin sahibi olan kişiler; puan değerlendirme sisteminde 70-80 puana ulaştıysa üç yıl, 80 puanın da üstüne ulaştıysa 1 yıl sonra başvuru yapabilmektedir. Bir Japon vatandaşının veya daimi ikametgahı olan birinin eşi olan kişiler; Japonya'da bir yıl ikamet ettikten sonra en az üç yıldır evli olmak koşuluyla, Japonya'da kalıcı oturma izni alabilmektedir. Bir Japon vatandaşının veya daimi ikametgahı olan birisinin çocuğu olan kişiler; Japonya'da bir yıl kaldıktan sonra daimi ikamet alabilmektedir. Japonya'ya katkıda bulunmuş kişiler; Japonya'da beş yıl ikamet ettikten sonra kalıcı oturum izni alabilmektedir. Belirtilenler dışında başka bir vize türüne sahip kişiler, yalnızca on yıllık sürekli ikamet süresinden sonra Japonya'da süresiz oturum almak için başvuruda bulunabilmektedir ve bu süre zarfında, en az beş yıl üst üste Japonya çalışma vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Japonya Oturum İzniyle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Japonya oturum izniyle, Japonya dışında ülkelere gidilememektedir. Japonya dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahiptir ve oturum izni kartı (zairyu) kişiye pasaportun sağladığı hakları sağlamamaktadır.

Japonya'da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, Japonya’da ev alarak oturum izni alınamamaktadır.

Oturum izni alındıktan sonra Japonya evleri kiralanmakta ve alınmaktadır.

Japonya’da Staj Yaparak Oturma İzni Alınabilir Mi?

90 günden uzun sürecek bir staj programı kapsamında Japonya’ya gidecek kişilere oturma izni kartı verilmektedir. Japonya'ya Narita, Haneda, Kansai veya Chubu havalimanlarından birinden giriş yapılması durumunda kişilere sınırda Japonya oturum izni kartı verilmektedir. Belirlenmiş olan havalimanı dışında bir noktadan giriş yapılması durumunda yaşanılan bölgedeki yerel belediye ofislerine gidilerek Japonya ikamet izni kartı alınabilmektedir.

Oturum izni kartını ülkeye girişte veya sonrasında belediye ofisinden alan Japonya staj vizesi sahiplerinin kartı almalarını takip eden 14 gün içinde yerel belediye ofislerinden birine giderek Japonya’daki ikamet adreslerini kaydettirmeleri gerekmektedir.

İltica Yoluyla Japonya Oturma İzni Alınabilir Mi?

Evet, iltica yoluyla Japonya oturma izni alınabilmektedir. Mültecilere verilen Japonya oturma izni geçici veya özel oturma izni olup kalıcı oturma izninin alınabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Mültecilerin kalıcı Japonya oturum iznine sahip olabilmeleri için iyi bir karaktere ve geçimlerini sağlayabilecek beceriye ve varlığa sahip olmaları gerekmektedir. Yeterli beceriye ve varlığa sahip olmayan mülteciler ise Japonya iltica prosedürlerini tamamlamaları durumunda Japonya adalet bakanının takdiri doğrultusunda kalıcı oturma izni alabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: