Fransa Yatırımcı Vizesi

Fransa Yatırımcı Vizesi (Passeport Talent) Nedir, Nasıl Alınır?

Fransa, iyi durumdaki ekonomisi ve demir-çelik, motorlu taşıtlar, ulaşım araçları ve turizm olmak üzere gelişmiş sektörleri ile yabancı yatırımcıların yatırım faaliyetleri için tercih ettiği bir ülke olma özelliği taşır. Fransa yatırımcı vizesi, "Passeport Talent" olarak da bilinen Fransa yetenek vizesinin bir alt türüdür. Uzun süreli (D tipi) bir Fransız vizesi olan Fransa yatırımcı vizesi, yabancı ülke vatandaşı yatırımcıların Fransa’nın ekonomisine katkı sağlamalarına imkan vermek amacıyla düzenlenmiştir.

Fransa yatırımcı vizesi ile Fransa’ya seyahat edecek kişilerin sahip oldukları iş sözleşmesinin en az 3 aylık olması gerekir. Fransa yatırımcı vizesi hamili olarak ülkeye giriş yapan kişiler, giriş tarihini takiben en fazla 4 yıl süre ile ülkede kalma hakkına sahip olur.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, Fransa'ya yerleşmek ve iş kurmak isteyen kişilere Fransa yatırımcı vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Yatırım Vizesi Şartları Nelerdir?

Fransa yatırımcı vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvurusunun kişi tarafından şahsen, kişi yönetilen bir şirket üzerinden ya da kişinin en az %30’luk bir hisse sahibi olduğu bir şirket üzerinden yapılması
  • Yatırım faaliyetlerinin başlamasını takiben dört yıl içerisinde istihdam yaratılması
  • Vize başvuru sahiplerinin söz konusu yatırım faaliyetleri için sabit maddi veya maddi olmayan varlıklara en az 300.000 euro tutarında yatırım yapıyor olması
  • Sermaye yatırımları, yeniden yatırılan kazançlar veya bağlı şirketler arasındaki borç alışverişleri gibi doğrudan yatırımların yapılması ve sadece finansal yatırım yapılmamış olması

Fransa Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa yatırımcı vizesi başvurusu, https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden yapılır. Fransa yatırımcı vizesi için ilgili internet sitesi üzerinden "Do you need a visa?" başlığına tıklanarak "Visa Wizard" sayfasından başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke, yaşı, pasaportunu veren ülke, pasaport türü ve süresi gibi seçeneklerin doldurulması gerekir.

Gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından kişinin başvuruda bulunacağı Fransa vize türünü kısa süreli ya da uzun süreli olarak belirlenmesinin ardından sıradaki sayfaya devam edilerek ilk kutuda yer alan "Talent Passport - International Talents" ve ikinci kutuda yer alan "Investor Talent" seçeneğinin işaretlenmesi gerekir ve ardından açılan sayfada en altta "Submit online application" butonuna tıklanması ile Fransa yatırımcı vizesi başvuru formu doldurma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Fransa yatırımcı vizesi online başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Fransa vizesi için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden vize randevusu alınması gerekir.

VFS Global’in seçilmiş vize merkezinde yapılacak olan vize randevusunda; biyometri bilgilerinin toplanması, gerekli belgelerin yetkililere teslimi, vize ücretinin ve VFS Global'e vize servis ücretinin ödenmesi işlemlerinin yapılması ile Fransa yatırımcı vizesi başvuru işlemleri tamamlanır. Vize randevusunda gerekli işlemleri tamamlayan kişilerin Fransa yatırımcı vizesi başvuru evrakları değerlendirme sürecine alınır.

Fransa Yatırım Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa yatırım vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

  • Pasaport: Son 10 sene içerisinde alınmış, Fransa vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan, kişinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihin ardından en az 3 ay daha geçerliliği olan ve söz konusu seyahatin uzun süreceği durumlarda başvuruda bulunulan vizenin bitiş süresinin ardından 3 ay daha geçerli olan bir pasaportun sunulması gerekir. Fransa yatırımcı vizesi başvurusu için ibraz edilen pasaport ile birlikte pasaportta giriş ve çıkış damgaları ile eski tarihli vizelerin yer aldığı tüm sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
  • Fransa yatırım vizesi başvuru formu: Fransa vizesi başvuru sahibi tarafındanhttps://france-visas.gouv.fradresi üzerinden eksiksiz bir biçimde online olarak doldurulmuş vize başvuru formunun imzalanmış bir biçimde ibraz edilmesi gerekir.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik kriterlere uygun olarak çektirilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerine sahip, renkli, beyaz renk arka fonlu, kişinin yüzünün net olarak belirgin olduğu, rötuşu bulunmayan ve hasarsız 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
  • Yatırım planı: Yatırım vizesi başvuru sahibinin Fransa’da sürdürmeyi planladığı yatırım faaliyetlerinin detaylarına dair bilgileri içeren yatırım planının ibraz edilmesi gerekir.
  • Taahhütname: Fransız topraklarında yapılması planlanan yatırım faaliyetlerinin ardından takip eden dört yıl içinde iş imkanı yaratma veya korumaya yönelik taahhütname belgesi beyan edilmelidir.
  • Yatırım için finansal kaynak belgeleri: Yatırım vizesi başvuru sahibinin Fransa’da en az 300.000 euro tutarında yatırım yapmak için finansal kaynağı olduğunu gösteren belgeler ibraz edilmelidir.

Fransa Yatırımcı Vizesi için Maddi Kaynak Belgeleri Nasıl Olmalıdır?

Fransa yatırımcı vizesi için maddi kaynak belgeleri, kişinin yapmayı planladığı yatırım faaliyetlerinin niteliğine bağlı olarak farklılık gösterir.

Yatırım faaliyetlerinin yapılmış olduğu durumlarda, yapılan yatırımın etkili olduğunu kanıtlayan özellikle şirketin hesabına yatırılan fonların en az 300.000 euro tutarında olduğunu gösteren ödeme belgesi gibi belgelerin başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Başvuru sahibinin kendi kaynakları ile gerçekleştirmek istediği yatırım faaliyetleri için Avrupa Birliği'nin bir kredi kuruluşunda kişisel veya profesyonel bir hesabına özkaynakların yatırıldığını gösteren belgelerin ve başvuru sahibinin ödünç alınan kaynaklarla gerçekleştirmeyi planladığı yatırım faaliyetleri için Avrupa Birliği'ne üye bir kredi kuruluşundan veya uygulamaları para ve maliye kanunu hükümlerine uygun yabancı bir kuruluştan sağlanan kredi esasına dayalı anlaşma belgesinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekmektedir.

Fransa yatırımcı vizesi başvuru işlemleri için, kişinin bir şirkette yönetici olduğunu ya da en az %30 oranında hisse sahibi olduğunu gösteren belgeler ile kişinin Fransa topraklarında en az 300.000 euro tutarında yatırım yapmış olduğunu ya da yapacağını gösteren belgelerin gerekli diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmesi gerekir.

Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası ve Wallis ve Futuna için yapılacak yatırım faaliyetlerinde; ilgili topluluklara doğrudan yapılacak yatırım faaliyetlerini tanıyan ve topluluk tarafından düzenlenmiş belgelerin başvuru işlemleri için sunulması geier.

Fransa Yatırım Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa yatırımcı vizesi başvurusu için randevu, ilgili aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınır.

Aracı kurum VFS Global’in websitesi üzerinden vize randevusu alma işlemleri için başvuru sahipleri adına kullanıcı hesabı oluşturulması gerekir. Kullanıcı hesapları ile aracı kurum VFS Global’in internet sitesine giriş yapan kişiler ilgili bölümde; vize merkezi randevu tarihi ve başvuruda bulunulacak vize türü gibi tercihleri yaparak vize randevusu alabilir.

Fransa Yatırımcı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa yatırımcı vizesi ücreti 99 euro olarak belirlenmiştir. Yatırımcı vizesi başvurularında Fransa vize harcına ek olarak yetkili vize başvuru merkezi VFS Global'e başvuru başına 40 euro olarak belirlenmiş olan servis ücretinin de ödenmesi gerekir.

Fransa Yatırımcı Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa yatırımcı vizesi başvurusu ortalama 15 gün ile 60 gün içerisinde sonuçlanır. Fransa vizesi başvurularının sonuçlanma süresi; eksik ya da hatalı belge ibraz edilmesi, ilgili dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumu, kişinin vize mülakatına çağrılması ya da vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi nedenlere bağlı olarak ortalama süreden daha uzun sürebilir.

Yatırımcı Vizesi İle Fransa'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yatırımcı vizesi ile Fransa’ya gidildikten sonra 2 ay içerisinde oturum izni başvurusunda bulunulması gerekir. Fransa yatırımcı vizesi hamillerinin oturum izni başvuruları için; Paris’te yaşayan kişilerin ilgili polis merkezine ve Paris dışındaki bir gölgede yaşayan kişilerin bölgede görevli olan valiliklere müracaat etmeleri gerekir.

Fransa Yatırımcı Vizesi VLS-TS Özellikli Midir?

Hayır, Fransa yatırımcı vizesi VLS-TS özellikli değildir. Fransa yatırımcı vizesi hamillerinin Fransa'ya giriş yaptıktan sonra 2 ay içerisinde oturum iznine başvurmaları gerekir.

VLS-TS, uzun süreli oturma iznine denk gelen uzun süreli vizelerin sahip olduğu bir özelliktir. Fransa VLS-TS vizesi gibi VLS-TS özellikli vizelerde 1 yıl boyunca oturum izni alınmasına gerek bulunmamaktadır. VLS-TS özellikli bir Fransa vizesi hamillerinin, vizenin geçerlilik süresi boyunca Fransa’da yaşama hakları bulunmaktadır. VLS-TS özelliği Fransa vizelerine yapıştırılarak uygulanmaktadır. Fransa VLS-TS vizesi hamili yabancı ülke vatandaşı kişilerin ilk ikamet yılından sonra Fransa'da kalış sürelerini uzatmak istedikleri durumlarda, kendi özel koşullarına uygun Fransa oturma iznine başvuruda bulunmaları gerekir.

Yatırımcılar için Fransa Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Yatırımcılar için Fransa vizesi, yenilenebilir olarak en fazla 4 yıllık verilir. Fransa yatırımcı vizesinin geçerlilik süresi değişkendir ve Fransa'da planlanan yatırımın niteliğine, özelliklerine ve süresine bağlı olarak farklılık gösterir.

Fransa Yatırım Vizesi Aile Üyelerini Kapsar Mı?

Fransa yatırım vizesi aile üyelerini kapsar. Çok yıllık olarak verilen Fransa yatırım vizesi, kişinin aile bireylerine de başvuru sahibi ile birlikte oturma izni hakkı verir. Fransa yatırım vizesi ile verilen oturma izni, kişinin eşine ve reşit çocuklarına Fransa’da çalışma hakkı sunmaktadır.

Fransa yatırım vizesi ile ülkeye giriş yapılmasını takiben 3 ay içerisinde, başvuru sahipleri ve aile bireylerinin bölgede görevli olan polis birimine müracaat ederek özel durumlarına uygun olan çok yıllık oturma izni belgesini talep etmeleri gerekir.

Yatırımcı Vizesi İle Fransa'ya Göç Edilebilir Mi?

Evet, yatırımcı vizesi ile Fransa’ya göç edilebilir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Fransa'ya yerleşmek için geçerli bir oturum izni almaları gerekliliği bulunmaktadır. Fransa için oturum izni almanın yollarından biri, Fransa'da şirket kurmak veya ülkede iş yapmaktır. Fransa göçmenlik başvuruları için Fransa yatırımcı vizesinin hamiline sağladığı oturum izni hakkından yararlanılabilir.

Fransa'da Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Fransa’da yatırım yaparak vatandaşlık alınabilir. Yatırım faaliyetleri gerçekleştirerek Fransa vatandaşlığı kazanmak isteyen kişilerin en az 5 yıl süreyle kesintisiz olarak Fransa’da yaşamış olmaları gerekir.

Yatırım yaparak Fransa vatandaşlığı kazanmak isteyen kişilerin, günlük iletişim düzeyi için yeterli olacak şekilde Fransa dil becerilerine sahip olması ve Fransız kültürüne uyum sağlıyor olması gerekir. Fransa vatandaşlığı başvuru sahiplerinin sabıka kayıtlarının temiz olması şartı aranmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: