Fransa Staj Vizesi

Fransa'da Staj: 2024'te Fransa Staj Vizesi Başvuru Süreci

Fransa staj vizesi, Fransa’daki bir şirkete stajyer olarak kabul edilen kişilere verilmektedir. Fransa staj programlarının süresine göre, kısa süreli veya uzun süreli staj vizesi olmak üzere iki tür vize mevcuttur. Yabancılar, Avrupa'daki piyasa rekabetinin içinde olarak kendilerini geliştirmek için Fransa’da staj yapmayı tercih etmektedir. Fransa’da ve özellikle başkent Paris’te, finans, moda ve mutfak sanatları alanında staj imkanları geniştir.

Vizem.net Fransa'da staj yapmak isteyen kişiler için Türkiye'den yapılacak kısa ve uzun dönemli vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Fransa Staj Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa staj vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli Fransa staj vizesi: Vize başvuru sahiplerinin Fransa’daki staj süresinin 90 günü geçmemesi durumunda kısa süreli staj vizesi alınabilir.
 • Uzun süreli Fransa staj vizesi: Vize başvuru sahiplerinin staj sürelerinin 90 günü aşması durumunda uzun dönem staj vizesi alınır. Uzun süreli Fransa staj vizesi, kişilerin Fransa'ya gelişlerinden sonra onaylatmaları gereken oturma iznine eşdeğerdir. Uzun süreli yapılacak olan staj mesleki eğitimin bir parçası olmalı ve bir şirket ya da devlet hastanesinde yapılmalıdır.

Fransa'da Staj Yapmak için Vize Şartları Nelerdir?

Fransa’da staj yapmak için vize şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Fransa’da staj yapmak isteyen kişiler öğrenci olmalı ve Fransa'da profesyonel bir alanda stajyer olarak çalışmak istemelidir.
 • Kişinin stajının, kendi ülkesindeki bir eğitim kurumunun okul müfredatının veya üniversite derecesinin bir parçası olması ya da eğitim, öğretim, gençlik veya kültür alanlarında bir Avrupa Birliği işbirliği programının veya hükümetler arası bir planın içinde olması gereklidir.
 • Stajyer, eğitim kurumu ve Fransa’daki işveren şirket arasında yapılan staj sözleşmesi ibraz edilmelidir. İşe yerleştirme süresinin 90 günden uzun olması durumunda işveren şirketten veya eğitim kuruluşundan gelen bir talep üzerine anlaşmanın ilk olarak Fransız makamları tarafından onaylanması gerekir.
 • Staj süresi boyunca aylık en az, Fransız hükümeti bursiyerlerine ödenen temel aylık bakım ödeneğinin eşdeğeri olan 615 euronun alındığının kanıtlanması gerekir. Staj süresi iki ayı aşarsa, kişinin mali durumu değerlendirilirken şirket tarafından kişiye ödenen ödenek dikkate alınır.

Fransa Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa staj vizesi, yetkili aracı kurumun vize merkezi üzerinden ya da akredite vize acenteleri aracılığıyla alınabilmektedir. Vize başvuru işlemi için öncelikle https://france-visas.gouv.fr adresinden staj vizesi için başvuru formu doldurulmalıdır.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından aracı kurum başvuru merkezinden randevu oluşturulması gerekmektedir. Randevu tarihinde gerekli evraklar teslim edilerek biyometri kaydı verilmeli ve vize ücreti ile VFS Global servis ücreti ödenmelidir. Başvuru değerlendirme sürecinin ardından Fransa staj vizesi alınabilir.

Fransa Staj Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa staj vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Planlanan Fransa seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olan ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 2 sayfası boş bir pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Fransa staj vizesi başvuru formu: Fransa staj vizesi başvuru formunun staj süresine uygun olarak https://france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: İstenen fotoğrafölçülerine sahip, son 6 ay içerisinde, kurallara uygun çektirilmiş 2 adet biyometrik özellikte fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Staj sözleşmesi: Vize başvuru sahibinin, eğitim kurumu ve staj yapacağı şirket ile yaptığı staj sözleşmesi ibraz edilmelidir.
 • Konaklama bilgileri: Başvuru sahibinin Fransa’da konaklamayı planladığı otelin rezervasyon bilgileri ya da ev kiralama durumunda kira sözleşmesi gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Vize başvuru sahibinin Fransa seyahati süresince geçerliliği olması gereken ve kişinin ülkesine geri dönmesi gereken durumlarda gerekli masrafları karşılayacak, en az 3 aylık bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Fransa’da kalınacak süre boyunca kişinin geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan banka hesap dökümü veya varsa sponsor olan kişinin yazılı beyanı gibi belgeler sunulmalıdır.

Fransa Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa staj vizesi başvuru formu, https://france-visas.gouv.fr internet sitesinden online olarak doldurulur. İlgili internet adresinden hesap oluşturularak, "Do you need a visa?" başlığına tıklanarak "Visa Wizard" sayfasına ulaşılmalıdır.

Visa Wizard sayfasında başvuru sahibi ile ilgili bilgiler doldurulmalıdır. Sayfada vatandaşı olunan ülke, kişinin yaşı, pasaportunu veren ülke, pasaport türü ve başvurulacak vizenin süresine göre Fransa vizesi türünün seçilmesi gerekmektedir.

Sitenin ikinci sayfasına gelindiğinde "Study" seçilmeli ve ikinci kutuda "Student internship" seçeneği işaretlenmelidir. Student internship sayfasında en alt tarafta bulunan "Submit online application" butonuna tıklayarak başvuru formu online olarak doldurabilmektedir.

Fransa Staj Vizesi Başvurusu için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Fransa staj başvurusu için staj sözleşmesi hazır bir formdur ve Fransızca dilinde doldurulmalıdır.

Başvuru sahibinin vize almak için ibraz etmesi gereken belgelere ek olarak, eğitim kurumu ve Fransa'daki şirket ile akdedilen staj sözleşmesi, Fransızca olarak ve pdf formatında sunulmalıdır. Kişinin staj süresi 90 günü aşarsa, Fransa’dakii şirketten veya eğitim kuruluşundan gelen bir talep üzerine anlaşmanın ilk olarak Fransız makamları tarafından onaylanması gerekir.

Fransa staj sözleşmesi formunun ilk sayfasının örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Staj Vizesi Başvurusu için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?
Fransa Staj Vizesi Başvurusu için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Fransa'ya Staj Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa’ya staj vizesi; kısa süreli Fransa staj vizesi olarak en fazla 3 ay için, uzun süreli Fransa staj vizesi olarak en fazla 1 yıl için verilmektedir.

Fransa Staj Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Fransa staj vizesinin süresini uzatmak için uzun süreli Fransa staj vizesi sahipleri vize süresi dolduktan sonra geçici staj oturum iznine başvuruda bulunabilir.

Fransa uzun süreli staj vizesi sahipleri, Fransa’da 4 aydan fazla staj yapma hakkına sahiptir; vize süresini uzatmak isteyen vize sahibinin, Fransa'da vize uzatma işlemi olarak geçici oturum iznine başvurması gerekir.

Fransa'da Staj için Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Fransa’da staj için vize başvuru ücreti vizelerin sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Fransa staj vizesi için başvuru ücreti 80 euro, uzun süreli Fransa staj vizesi başvuru ücreti 99 eurodur.

Fransa Erasmus Staj Vizesi Verir Mi?

Evet, Fransa Erasmus staj vizesi vermektedir. Erasmus stajı, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından organize edilmektedir. Erasmus+ programı, üniversite öğrenci ve yeni mezunları ile mesleki eğitim alan öğrencilere ve yeni mezunlara staj imkanı sağlamaktadır.

Erasmus staj programı kapsamında öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerini ve yeni bir kültürü tanımalarını sağlamak amacıyla, Fransa Erasmus staj vizesi öğrencilere ve yeni mezunlara verilmektedir.

En Popüler Fransa Staj Programları Nelerdir?

En popüler Fransa staj programları aşağıda verilmiştir.

 • Moda tasarımı stajı
 • Otel işletmeciliği stajı
 • Mühendislik stajı
 • Mimarlık stajı
 • Sanat kollarında staj
 • Medya sektöründe staj
 • İşletme stajı
 • Pazarlama stajı
 • Gastronomi stajı
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: