Fransa Au Pair Vizesi

Fransa Au Pair Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Fransa au pair vizesi, 18 ila 30 yaşları arasındaki kişilerin Fransızca eğitimi almak için geçici olarak Fransa’da bir ailenin yanına yerleşebilmek için alması gereken özel bir vize türüdür. Fransa au pair vizesi uzun süreli D tipi vize olduğundan vize sahibine 1 yıla kadar Fransa’da bulunma hakkı sağlamaktadır.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan vize başvurularında en yüksek oy oranına sahip acente olarak Fransa’ya au pair şeklinde seyahat etmek isteyen gençlere vize başvurularında takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Au Pair Fransa Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Au pair Fransa vizesi şartları aşağıda verilmektedir.

 • Başvuru yapacak kişinin yaşı 18 ile 30 arasında olmak zorundadır.
 • Başvuru yapacak kişi Fransızca öğrenmek için geçici olarak Fransa’da bir ailenin yanında kalmalıdır.
 • Başvuru yapacak kişinin çalışma koşullarını, ödemelerini ve Fransızca ders programını belirleyen bir au pair yerleştirme sözleşmesi olmalıdır. Sözleşmede geçim kaynaklarının, konaklamanın ve sigorta düzenlemelerinin ayrıntıları bulunmalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi Fransızca dilinin temel bilgisine sahip olduğunu, ortaokul düzeyinde eğitim aldığını ya da mesleki niteliklere sahip olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Fransa'da Au Pairlik için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Fransa au pair vizesi alırken sağlık sigortası şartı bulunmamaktadır, fakat Fransa’daki ev sahibi aile au pair vizesiyle yanlarında konaklayacak kişi adına Fransa sağlık sigortası için başvuru ve kayıt yapmalıdır.

Genellikle sosyal sigorta numarası beklenilenden daha geç verilmekte olup böyle bir durumda au pair vizesiyle Fransa’ya gelecek kişinin başka bir ek sigortası yoksa, kişinin tüm sağlık giderleri ev sahibi aile tarafından karşılanmaktadır. Ev sahibi aile sosyal sigorta primlerini (Sécurité sociale) ve başvuru yapacak kişinin özel sigorta masraflarını ödemekle mükelleftir; ancak aile ve başvuru yapacak kişi masrafları bölüşmeyi de tercih edebilir.

Fransa'da Au Pair Olmak için Fransızca Kursuna Gitmek Şart Mıdır?

Fransa’da au pair olmak isteyen kişinin Fransızca kursuna gitmesi zorunludur. Fransız yasaları, Fransa’da kişinin au pair şeklinde konaklamasının amacının kişinin Fransız kültürü ve dili hakkındaki bilgisini geliştirmek olduğunu belirttiği için, kişinin zaten iyi bir Fransızca bilgisine sahip olsa bile au pair sözleşmesinin onaylanması için bir Fransızca kursuna katılımı gereklidir.

Fransa Au Pair Vizesine Nasıl Başvurulur?

Fransa au pair vizesine, Fransa’nın Türkiye’deki vize başvurularında görevlendirdiği aracı kurum veya akredite acenteler üzerinden başvurulmalıdır. Başvuru yapacak kişinin öncelikle Fransa’da bulunan bir aile ile au pair anlaşması yapması gerekmektedir. Anlaşma yapıldıktan sonra vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Fransa au pair vize başvurusu için öncelikle https://france-visas.gouv.fr adresinden online başvuru formu doldurulup ardından aracı kurum olan VFS Global’den online olarak başvuru randevusu oluşturulmalıdır. Randevu esnasında gerekli evraklar teslim edilmeli, parmak izi kaydı oluşturulmalı, vize ücreti ödenmelidir. Yapılan değerlendirmeler sonrasında pasaport vize merkezine iade edilir ve başvuru sahibi e-mail ve sms ile bilgilendirilir. Başvuru değerlendirme sürecinde, Fransa au pair vizesi takip işlemleri de online olarak VFS Global üzerinden yapılabilir.

Fransa Aupair Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa au pair vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmektedir.

 • Pasaport: 10 yıldan daha eski olmayan pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır ve vizenin sona erme tarihinden sonra pasaport en az 1 yıl geçerli olmalıdır.
 • Fransa au pair vizesi için başvuru formu: Başvuru yapan kişi tarafından online olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, en fazla 6 ay önce çekilmiş, 35 mm eni, 45 mm yüksekliği olan 3 adet fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.
 • İş sözleşmesi: Başvuru yapan kişinin yanında konaklayacağı aile ile anlaştığına dair au pair sözleşmesi imzalanarak sunulmalıdır.
 • Dil yeterlilik belgesi: Başvuru yapan kişinin temel Fransızca dil bilgisinin vizeye başvurmak için yeterli olduğunu gösteren belge gereklidir.

Fransa Au Pair Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa au pair vize başvuru formu, https://france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulur. İlgili internet sitesinden “Do you need a visa?” başlığına tıklanarak açılan “Visa Wizard” sayfasından başvuru yapacak kişinin vatandaşı olduğu ülke, yaşı, pasaportunu veren ülke pasaport türü gibi alanlar seçilir.

Ardından “Visa type” bölümünden uzun süreli vize tercihi yapılır ve sayfanın aşağısında bulunan “Search” butonundan bir sonraki aşamaya geçilir. Sayfada en altta bulunan “Other” ve ikinci satırdaki “Au pair” seçenekleri işaretlenir.

Açılan sayfada “Submit online application” butonuna tıklanarak başvuru formu doldurulabilir. Fransa au pair vizesi başvuru formunu online olarak doldurmak için websitesinden hesap oluşturulması zorunludur.

Fransa için Au Pair Sözleşmesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa au pair sözleşmesi standart bir sözleşmedir; https://france-visas.gouv.fr adresinden ulaşılabilen sözleşmenin başvuru yapan kişi ve işveren aile tarafından doldurulması ve diğer vize evraklarıyla birlikte başvuru esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Fransa au pair sözleşmesi içerik olarak genel koşullar, ev sahibinin görevleri, au pair kişinin görevleri ve muhtelif hükümler başlıklarından oluşmaktadır. Au pair ve ev sahibinin eğitim durumlarına, ikametgah adreslerine ve uyruklarına dair bilgiler sözleşmede doldurulmalıdır.

Fransa au pair sözleşmesinin ilk sayfası aşağıdaki görseldedir.

Fransa için Au Pair Sözleşmesi Nasıl Hazırlanmalıdır?
Fransa için Au Pair Sözleşmesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa Au Pair Vize Ücreti Ne Kadardır?

Fransa au pair vize ücreti 2022 yılında 99 € olarak belirlenmiştir. Fransa au pair vize ücretinin, aracı kurum olan vize başvurusu merkezi VFS Global’e biyometri randevusu esnasında, tam tutarda, euro cinsinde ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

Fransa Au Pair Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa au pair vizesi 1 yıl süre için verilir. Au pair olan kişi kalışını en fazla iki yıla kadar uzatabilir.

Fransa'da Au Pair Olarak Çalışma Koşulları Nasıldır?

Fransa’da au pair çalışma koşulları kapsamında, çalışacak kişi ev sahibi aileye basit ev işleri ve çocuk bakımı için yardım eder; çalışacak kişi ile ailenin çalışma koşullarını önceden konuşması ve mümkünse au pair sözleşmesinde detaylandırması tavsiye edilir.

Au pair vizesi hamili AB vatandaşı değilse haftada en fazla 25 saat çalışmasına izin verilir ve çalışma süresinin Fransızca eğitim programı ile uyumlu olarak ayarlanması gerekir; AB vatandaşları için bu süre 30 saattir. Kişiler haftada bir kez tam gün izin yapmak zorundadır; genellikle her 6 aylık süre için iki hafta izne sahip olunur.

İşveren statüsündeki ev sahipleri, başvuru sahibinin sigorta primlerini ödemekle yükümlüdür; ayrıca AB üye ülke vatandaşı olmayan vize hamillerine, aylık en az 320 euro değerinde harçlık verilmesi gerekir. Au pair vizesi hamilleri dil kursuna katılmak zorundadır ve kurs ücretini kendileri öder; işveren ailenin sorumluluğu kişinin kursa kayıt ettirilmesi ve derslere katılımının çalışma saatleriyle engellenmemesi noktasında söz konusudur.

Fransa Au Pair Vizesine Benzer Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Fransa au pair vizesine benzer vize türleri aşağıda verilmektedir.

 • Fransa Erasmus staj vizesi
 • Fransa Work and Travel
 • Fransa staj vizesi
 • Fransa dil okulu vizesi
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: