Fransa Vizesi için Hesapta Olması Gereken Para

Fransa Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Fransa vize başvurusunda bulunacak kişilerin Fransa’da kalacakları süre içerisinde yapacakları harcamaları hangi yolla karşılayacakları ve ne kadar maddi kaynağa sahip oldukları kanıtlanmalıdır. Fransa vizesi değerlendirme sürecinde maddi yeterliliğin kanıtlanabilirliği en dikkatli incelenen konuların başında gelmektedir. Fransa vize değerlendirme sürecinde, maddi yeterliliğin sağlanamaması halinde başvuru yapan kişinin vize reddi alma ihtimali oldukça yüksektir.

Vizem.net danışmanlığı tarafından yapılan Fransa vize başvurularında, başvuru yapan kişinin banka hesap dökümü, vize danışmanları tarafından dikkatlice incelenmekte olup herhangi bir olağan dışı durumda vize başvurusu yapan kişi bilgilendirilip gerekli önlemler alınmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Vizesi için Maddi Yeterlilik Şartı Nedir?

Fransa vizesi için maddi yeterlilik şartı kapsamında, bir Schengen ülkesi olan ve Schengen Anlaşması’na tabi olan Fransa için Avrupa Parlamentosu tarafından 2009 yılında kabul edilen Vize Kodu’nun 14. maddesinde belirtildiği üzere, başvuru yapacak kişinin planlanan kalış süresi boyunca masrafları veya menşe ülkesine dönüşü ya da başka bir ülkeye transit geçişi için yeterli maddiyata sahip olduğunu gösteren belgeler başvuru esnasında sunulmalıdır.

Başvuru yapacak kişinin maddiyatla alakalı araçları yasal olarak elde edebilecek durumda olması Fransa vize başvuru şartları arasındadır.

Fransa Vize Başvurusunda Maddi Yeterlilik Nasıl Kanıtlanır?

Fransa vize başvurusunda maddi yeterliliği kanıtlamak için sunulabilecek belgeler aşağıda verilmektedir.

 • Başvuru yapacak kişinin mali hareketlerini gösteren son üç aya ait kişisel bir banka hesabının özeti
 • Kredi kartları
 • Farklı para birimine dönüştürülebilir nakit para
 • Seyahat çekleri
 • Maaş bordroları
 • Maaş belirten iş sözleşmesi
 • Çalışanlar için çalışma belgesi
 • Sponsor dilekçesi
 • Ön ödemesi yapılmış konaklama kanıtı
 • Özel konaklama belgeleri
 • Ön ödemesi yapılan ulaşım kanıtı
 • Resmi burs belgesi
 • Gelirleri sabit para biriminde garanti eden diğer belgeler

Fransa Vize Başvurusu için Banka Hesap Dökümü Nedir?

Fransa vize başvurusu için banka hesap dökümü, belirli bir zaman aralığı için bir bankada bulunan hesap üzerinden gerçekleşen tüm finansal işlemlerin özetini gösteren belgedir. Banka hesap özetinde mevcut hesap bakiyesi, para yatırma ve çekme işlemleri, fon işlemleri, faiz durumu gibi tüm banka hareketlerine dair bilgiler yer alır.

Vize için banka hesap dökümü örneği aşağıdadır.

Fransa Vize Başvurusu için Banka Hesap Dökümü Nedir?
Fransa Vize Başvurusu için Banka Hesap Dökümü Nedir?

Fransa Vizesi için Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalıdır?

Fransa vizesi için banka hesap dökümü son üç aya ait olup, banka tarafından imzalanmış ve kaşeli bir şekilde sunulmalıdır. Fransa vizesi için banka hesap dökümünde hesap sahibinin adı soyadı, hesap türü, banka adı ve şubesi açıkça yazılı olmalıdır. Başvuru yapacak kişinin birden fazla hesabı var ise tüm hesaplarına ait banka hesap dökümleri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Fransa vize başvurusunda, sunulan banka hesabında Fransa ziyareti için asgari düzeyde gerekli görülen miktarın bulunması gerekmektedir. Fransa vizesi için dökümü sunulan banka hesabı vadeli mevduat hesabı olmamalıdır; hesapta olan paranın anında kullanılabilecek durumda olması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Almak için Banka Hesabı Kaç Aylık Olmalıdır?

Fransa vizesi almak için başvuru yapacak kişinin banka hesabı, en az 3 aylık olmak zorundadır.

Fransa Schengen Vizesi için Banka Hesap Hareketleri Nasıl Olmalıdır?

Fransa Schengen vizesi için banka hesap hareketlerine göre, hesap bakiyesinde Fransa’da geçirilecek her bir gün için en az 60 euro bulunmalıdır. Başvuru sahibi çalışıyor ise çalışma belgesi ve işverenden alınan itiraz yok mektubu sunulmalıdır; çalışanların maaş belirten belgelerdeki aylık gelirleri ile banka hesaplarına yatan tutarların uyumlu olması gereklidir.

Vize başvurusu yapan kişinin banka hesabı, vize başvuru tarihinden en az 1 yıl önce açılmış olmalı ve düzenli hareketlere sahip olmalıdır. Başvuru yapan kişinin hesabına yüklü miktarda para yatırıldığı Schengen vize başvurusu için banka hesap dökümü içerisinde görünüyor ise bu paranın nereden geldiği ve hangi sebeple hesaba yatırıldığı belirtilmelidir.

Fransa'ya Vize Almak için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Fransa vizesi almak için kişinin banka hesabında, Avrupa Komisyonu’nun düzenlemeleri uyarınca, konaklamanın önceden ödenmemiş olması halinde günlük en az 120 euro bulunmalıdır. Fransa seyahati için konaklama ücretleri önceden ödenmiş ise günlük hesapta bulunması gereken tutar 65 euroya düşmektedir.

Fransa vize başvurusu yapan kişi, daha ucuz bir konaklama biçimini tercih edeceğini kanıtlarsa gereken tutar günlük 32,25 euroya olmaktadır.

Fransa'ya Gitmek için Ne Kadar Para Gerekir?

Fransa’ya gitmek için gereken para tutarları, farklı süreler için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Seyahat SüresiOtel Rezervasyonu Yoksa Hesapta Bulunması Gereken MiktarOtel Rezervasyonu Varsa Hesapta Bulunması Gereken Miktar
5 gün600 euro325 euro
1 hafta840 euro455 euro
2 hafta1.680 euro910 euro
1 ay3.600 euro1.950 euro
3 ay10.800 euro5.850 euro

Fransa Vizesi için Banka Hesap Özeti Nasıl Beyan Edilmelidir?

Fransa vizesi için banka hesap özeti, randevu esnasında gerekli olan diğer belgelerle birlikte yetkili aracı kurum vize başvuru merkezine sunulmalıdır.

Banka Hesabında Para Olmadan Fransa Vizesi Alınabilir Mi?

Banka hesabında para olmadan Fransa vizesi almak isteyen başvuru sahibinin seyahat giderlerini üstlenen bir sponsora sahip olması gerekmektedir. Sponsorlu vize başvurusu yapan kişinin, sponsora ait ve kişisel vize başvurusuyla aynı şartları sağlayan banka hesap dökümü sunması gerekmektedir. Fransa sponsorlu vize almak isteyen kişilerin, bir sponsorluk mektubu sunması zorunludur.

Sponsorluk mektubu Schengen bölgesi ziyareti sırasında seyahat masraflarının bir başkası tarafından karşılanacağını belirten mektuptur. Sponsorluk mektubu sponsorun pasaport detaylarına ek olarak başvuru sahibinin adı, sponsorun adresi, sponsor ile başvuru sahibinin ilişkisi ve maddi durumuna dair bilgileri içermek zorundadır.

Başvuru yapacak kişinin sponsoruyla arasındaki ilişkinin güvenilir olup olmadığı vize başvurusunda kontrol edilmekle beraber; Fransa sponsorlu vize alacak kişinin sponsoru seyahatte başvuru sahibine eşlik etmeyecekse dahi başvuru sahibinin Schengen ülkeleri için güvenli bir turist olduğunu desteklemelidir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: