Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar

2024'te Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa vize başvurusu yapan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapacakları seyahatin süresinden bağımsız olarak vizeye tabi tutulmaktadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak bir süre ile gerçekleştirilecek Fransa seyahatleri için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Fransa vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, öncelikli olarak vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Fransa’ya gitmek için gerekli evraklar; talep edilen vize türü, seyahat amacı ve başvuru sahibinin çalışma durumu gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Vizem.net, 81 ilden yapılan Fransa vizesi başvuruları için gerekli evrakların kontrolü, dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve seyahat sigortası işlemleri de dahil olmak üzere tüm başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Schengen Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Standart vize evrakları
  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 tane boş sayfası bulunan ve başvuru sahibinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Fransa vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalandıktan sonra diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Fransa vizesi başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin doğru olmasına dikkat edilmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: 35 mm uzunluğa ve 45 mm genişliğe sahip, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, açık renkli arka fona sahip, rötuşu bulunmayan ve renkli 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesi üyesi ülkelerde geçerliliği olan, yapılması planlanan Fransa seyahati süresince geçerlilik süresi bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı ve her türlü olası sağlık sorunlarının masraflarını karşılayacak nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
  • Vize harcı ödeme dekontu: Fransa vize başvuru evraklarının değerlendirme sürecine alınması için ödenmiş olması gereken vize harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli evraklar ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Seyahat planı evrakları
  • Konaklama rezervasyonları: Fransa vize başvurusunda bulunan kişi adına Fransa seyahati için düzenlenmiş olan otel voucherları veya airbnb ya da kısa dönem ev kiralama siteleri üzerinden alınmış konaklama rezervasyon belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Fransa’ya davet ile seyahat edecek başvuru sahiplerinin; davet eden kişinin belediye tarafından seyahat süresince verilmiş olan davet mektubu ve oturma izni ya da kimlik kartının vize başvuru dosyasında konaklama rezervasyonları ile ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Ulaşım rezervasyonları: Fransa vize başvurusunda bulunan kişi adına yapılacak Fransa seyahati için düzenlenmiş olan; kişinin uçakla seyahat edeceği durumlarda gidiş ve dönüş tarihlerini içeren uçak bileti ve kişinin karayolu ile seyahat edeceği durumlarda aracı kullanacak kişi tarafından yazılmış güzergah dilekçesi, araç için yaptırılmış yeşil sigorta (yurtdışı çıkış sigortası), uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair evraklar
  • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Fransa vize başvuru sahibinin planlanan Schengen bölgesi seyahatini karşılamaya yetecek kadar finansal durumu olduğunu gösterecek; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı veya emeklilik gelir belgesi gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
  • Ek gelir belgeleri: Fransa vize başvuru sahibine ait tapu, ek banka hesapları, araç ruhsatı ya da kira geliri gibi ek gelirler olduğu durumlarda kişinin söz konusu ek gelirlerinin vize başvuru dosyasında belirtilmesi gerekmektedir.
  • Sponsorluk dilekçesi: Fransa vizesi ile yapılacak olan seyahatin masraflarının bir sponsor tarafından karşılanacağı durumlarda, sponsor tarafından yazılmış bir dilekçenin vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekir.
 • Destekleyici belgeler
  • Çalışma ve meslek durumu ile ilişkili belgeler: Fransa vize başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna bağlı olarak; iş sözleşmesi, SGK işe giriş bildirgesi, emeklilik belgesi ya da çiftçilik belgesi gibi çeşitli belgeler vize başvuru işlemleri için talep edilebilmektedir.
  • Seyahat amacı ile ilişkili belgeler: Fransa vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı seyahatin amacına bağlı olarak; Fransa’da yer alan bir eğitim kurumundan alınmış kabul mektubu, tıbbi tedavi mektubu ya da Fransa’da faaliyet gösteren bir işveren ile yapılmış iş sözleşmesi gibi çeşitli belgelerin vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.

  Fransa vizesi başvuru işlemleri için öncelikle Fransa konsolosluğu vize için gerekli belgeler vize başvuru sahibi tarafından hazırlanmalıdır. Fransa’ya gitmek için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlandığı durumlarda, başvuru sahipleri vize başvurusunda bulunabilmektedir.

  Fransa vizesi başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna bağlı olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekli olan destekleyici evraklara ait tüm detaylar aşağıdaki başlıklarda sırasıyla paylaşılmıştır.

  Çalışanlar için Fransa Vize Evrakları Nelerdir?

  Çalışanlar için Fransa vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 2 adet boş sayfası olan ve başvuru sahibinin Fransa seyahatinin bitiş tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Vize başvuru formu: Vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulduktan ve imzalandıktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Çalışanlar için Fransa vizesi başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik standartlara uygun olarak beyaz fon ile çekilmiş, rötuşsuz, 35 mm x 45 mm boyutlarına sahip olan ve renkli 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çalışanlar içinFransa vize başvurusu yapan kişi adına oluşturulmuş, kişinin yapmayı planladığı Fransa seyahati boyunca geçerliliği olan, tüm Schengen bölgesi üye ülkelerinde ve Fransa’da geçerliliği olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tıbbi temelli sorunların masraflarını karşılayacak nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmiş olması gereken vize harcının ödendiğine dair banka dekont belgesi, vize başvuru evrakları arasında yer alması gereken bir belgedir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibi adına Fransa seyahati için alınmış olan; otel voucherları, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama web siteleri üzerinden alınabilecek konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Fransa’ya davet edilmesi sonucunda seyahat edecek olması durumunda; başvuru sahibini davet eden kişinin davet mektubu ve oturma izni ya da kimlik kartının vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Uçakla seyahat edilecek durumlar için gidiş ve dönüş tarihleri bilgilerini içeren uçak bileti belgesinin ve kişinin karayolu ile seyahat edeceği durumlar için ise araç için yaptırılmış yeşil sigorta, aracı kullanacak kişi tarafından yazılmış olan güzergah dilekçesi, uluslararası geçerli ehliyet ve ruhsat fotokopileri belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Kişinin yapmak istediği Fransa seyahatinin ulaşım, yemek ve konaklama gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek kadar finansal gücü olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı ya da emeklilik gelir belgesi gibi finansal yeterlilik durumu belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • İşveren mektubu: Başvuru sahibinin işvereni tarafından yazılmış, başvuru sahibinin; işe giriş tarifini, maaşına dair bilgileri, Fransa seyahati için izinli olacağı süreye dair detayları ve yaptığı işi belirten bir işveren mektubu, İngilizce ya da Fransızca dillerinden birinde yazılmış olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıt belgesi: Başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan sosyal güvenlik kurumu (SGK) kayıt belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Ticaret ve sanayı ya da esnaf odası kayıt belgesi: Başvuru sahibinin mesleği dolayısıyla kayıtlı olduğu odadan alınabilecek olan kayıt belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Fransa’ya vize almak için gerekli evraklar vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde hazırlandıktan sonra, ilgili vize danışmanlığı kurumlarından vize başvuru işlemleri için randevu alınması gerekmektedir.

Fransa Vizesi için İşveren Mektubu Nasıl Yazılır?

Fransa vizesi için işveren mektubu, Fransa vizesine başvuruda bulunacak çalışan kişilerin vize başvuru dosyaları içerisinde ibraz etmeleri gereken evraklar arasında yer almaktadır. Fransa vizesi için işveren mektubu başvuru sahibinin işvereni tarafından İngilizce ya da Fransızca olarak ilgili Fransa dış temsilciliğine hitaben yazılmalı ve ıslak imzalı ve kaşeli olarak Fransa vize başvurusu gerekli evraklar ile birlikte ibraz edilmelidir.

Fransa vizesi için işveren mektubu içerisinde; vizeye başvuruda bulunan kişinin işine dair detaylar, işe giriş tarihi, işten izinli olacağı süre, işverene dair kişisel bilgiler, vize başvuru sahibine dair kişisel bilgiler, işverenin iletişim bilgileri ve vize başvuru sahibinin iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Fransa vizesi için işveren mektubu yazarken resmi bir dil kullanılmasına ve gerekli tüm bilgilere yer verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Fransa vizesi için işveren mektubu içerisinde verilen tarih bilgileri ile destekleyici belgelerde yer alan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair bilgilerin birbirleri ile uyumlu olması gerekliliği bulunmaktadır.

İşverenler için Gerekli Fransa Vize Evrakları Nelerdir?

İşverenler için gerekli Fransa vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, planlanan Fransa seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • B aşvuru formu: Eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve başvuru dosyası içerisinde ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibininrötuşsuz, beyaz fon ile son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip olan ve kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü 1 adet biyometrik fotoğrafı vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa vizesine başvuruda bulunan işveren adına düzenlenmiş olan, planlanan tüm Fransa seyahati süresi boyunca geçerliliği bulunan, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde ve Fransa’da geçerliliği olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm sağlık sorunlarını kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Fransa vize harcı ödeme dekontu: Fransa vize başvurusu harcının ödenmiş olduğunu gösteren dekont belgesinin, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde sunulması zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyonu ile ilişkili belgeler: Öngörülen Fransa seyahati için düzenlenmiş olan,gidiş ve dönüş uçuş bileti belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde kişinin ad ve soyad bilgilerini içerecek biçimde sunulmalıdır. Karayolu ile Fransa’ya seyahat edecek olan başvuru sahiplerinin ise; kullanılacak araç için yaptırılmış yeşil sigorta (yurtdışı çıkış sigortası) ruhsat fotokopileri, aracı kullanacak kişi tarafından yazılmış olan güzergah dilekçesi ve uluslararası geçerli ehliyet belgelerini vize başvurusu için ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu ile ilişkili belgeler: Fransa seyahati için; otel voucherları, airbnb ya da kısa dönem ev kiralama internet siteleri üzerinden alınmış konaklama rezervasyonlarına dair evrakların vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. İşverenler için yapılan Fransa vizesi başvurularında başvuru sahibi Fransa’ya davet edilmiş ise; başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin yazmış olduğu ve belediye tarafından tüm seyahat süresi için onaylı olarak sağlanmış olan davet mektubu ve Fransa oturma izni ya da kimlik kartının vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Vize başvuru sahibinin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi durumu olduğunu gösterecek; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket faaliyet belgesi ya da ticaret odası sicil kayıt sureti: Fransaşirket sahipleri vizesi başvuru sahibine ait olan şirketi için son 6 ay içerisinde düzenlenmiş ve şirketin kayıtlı olduğu odalardan alınabilecek olan faaliyet belgesi ya da ticaret odası sicil kayıt sureti belgesinin 1 adet fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Ticaret sicil gazetesi: Şirket adına düzenlenmiş ve içerisinde firma unvanıyla birlikte vize başvuru sahibi kişinin şirketin kurucusu veya ortağı olduğu bilgisini barındıran ticaret sicil gazetesi belgesinin 1 adet fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Güncel vergi levhası: Şirket için düzenlenmiş olan ve güncel tarihli vergi levhası belgesinin 1 adet fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Fransa Vizesi için Şirket Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi için şirket faaliyet belgesi, vize başvuru sahibine ait olan şirketin bağlı bulunduğu sanayi, ticaret ya da meslek odalarından temin edilebilmektedir. Fransa vizesi başvuru dosyası içerisinde şirket faaliyet belgesinin orijinalinin ya da elektronik imzalı versiyonunun sunulması gerekmektedir.

Fransa vizesi başvurusunda bulunan avukatların vize başvuru işlemlerinde, kendi büro kayıtları ile birlikte yanlarında çalışmakta olduğu kişi veya kişilere ait baron kayıtlarının da vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekliliği bulunmaktadır.

Emekliler için Fransa Vizesi Evrakları Nelerdir?

Emekliler için Fransa vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa vizesinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerliliği bulunan ve vize işlemleri için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • B aşvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalı, ibraz edilen belgeleri destekleyici nitelikte olmalı ve ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik standartlara uygun olarak açık renkli fon ile çekilmiş, kişinin yüzünün net bir şekilde göründüğü, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip, 6 aydan eski olmayan ve rötuşu bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde diğer ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Emekliler için Fransa vizesi başvurusahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 Euro teminatlı olan, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde ve Fransa’da geçerliliği kabul edilen ve seyahat sırasında olabilecek tüm sağlık temelli sorunları kapsayıcı nitelikte oluşturulmuş bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyanın içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Emekliler için Fransa vizesi başvuru işlemleri için ödenmiş olması gereken vize harcının yatırılmış olduğunu gösterir nitelikte bir banka dekontunun vize başvuru dosyası içerisinde gerekli diğer evraklar ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Yapılması planlanan Fransa seyahati için alınmış gidiş ve dönüş uçuş bileti belgeleri, kişinin havayolu ile seyahat edeceği durumlarda vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapacağı Fransa seyahati süresince kalacağı yerleri gösteren; otel voucherları, airbnb sitesi ya da çeşitli kısa dönem ev kiralama sitelerinden alınmış olan konaklama rezervasyonları evraklarının ve varsa davet mektubunun vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Emekliler için Fransa vizesi başvuru sahibinin gerçekleştireceği Fransa seyahatinin ulaşım ve yemek gibi kimi masraflarını karşılamaya yetecek kadar finansal durumu olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı gibi finansal yeterlilik durumu evrakları vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Emeklilik belgesi: Fransa vizesine başvuruda bulunan emeklilerine-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabın üzerinden temin edilebilecek olan emeklilik belgesinin QR barkodlu olarak düzenlendikten sonra gerekli olan diğer evraklar ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Çiftçiler için Gerekli Fransa Vizesi Evrakları Nelerdir?

Çiftçiler için gerekli Fransa vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan Fransa seyahatinin tamamı botunca geçerlilik süresi olan, son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 tane boş sayfası olan ve hasarı bulunmayan bir pasaportun vize başvuru evrakları ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • V ize başvuru formu: Çiftçiler için Fransa vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde ve doğru bilgilerle doldurulduktan sonra istenen tüm imza bölümleri imzalanarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, açık renkli fona sahip, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunlukta olan, rötuşu olmayan ve kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çiftçiler için Fransa vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerliliği olan, yapılacak olan Fransa seyahatinin öngörülen tarihleri boyunca geçerlilik süresi olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve olası bütün tıbbi temelli problemleri kapsayacak nitelikte yapılmış bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Tüm Fransa vizesi başvuruları için ödenmiş olması gereken vize harcının vize başvuru sahibi tarafından ödenmiş olduğunu gösteren dekont evrakı vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa vizesi başvuru sahibinin Fransa seyahati için almış olduğu uçak bileti gibi belgeler veya karayolu ile seyahat edecekler kişiler için ilgili belgeler vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa vizesi başvuru sahibinin Fransa seyahati için almış olduğu ve çeşitli internet sitelerinden alınabilecek olan otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Çiftçiler için Fransa vizesi başvuru sahibinin Fransa seyahati için yeterli finansal durumu olduğunu gösteren; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı gibi finansal yeterlilik durumu evraklarının vize başvuru işlemleri için sunulması gerekmektedir.
 • Çiftçilik belgesi: Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu ziraat odasından alınabilecek olan çiftçilik belgesi, kişinin kazancını gösterir nitelikte ve güncel tarihli olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Memurlar için Fransa Vize Evrakları Nelerdir?

Memurlar için Fransa vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Memurlar için Fransa vizesi başvuru sahibinin, son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfası olan ve Fransa seyahati süresince geçerli bir pasaportunun vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Fransa vizesi başvuru formu: Memurlar için Fransa vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Memurlar için Fransa vizesi başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, 35 mm genişliğe ve 45 mm uzunluğa sahip renkli 1 adet biyometrik fotoğrafı vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Memurlar için Fransa vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş, bütün Schengen bölgesinde geçerliliği olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm seyahat süresince geçerlilik süresi olan bir seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Memurlar için Fransa vizesi harcı ödenmeli ve ödeme işlemini gösteren dekont vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa vizesi başvuru sahibinin seyahat süresince konaklayacağı yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa vizesi başvuru sahibi adına planlanan seyahat için alınmış uçak bileti ya da karayolu ile seyahat edecekler için ilgili evrakların vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Fransavizesine başvuruda bulunan kişilerin seyahatin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi gücü olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Çalışma belgesi: Vize başvuru sahibinin işvereni tarafından verilebilecek olançalışma belgesi, kişinin yaptığı işe dair detaylar ve yapılacak olan Fransa seyahatinin tarihlerini içerir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Maaş bordroları: Vize başvuru sahibininson 3 aya dair maaş bilgilerini içeren imzalı maaş bordroları vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.

Çalışmayanlar için Fransa Vize Belgeleri Nelerdir?

Çalışmayanlar ve işsizler için Fransa vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, 10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası olan ve Fransa seyahati süresince geçerli bir pasaportunun vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • V ize başvuru formu: Çalışmayanlariçin Fransa vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulduktan ve ıslak imzalandıktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 6 aydan eski olmayan, 35 mm x 45 mm boyutlarına sahip ve renkli 1 tane biyometrik fotoğrafı vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Çalışmayanlariçin Fransa vizesi başvuru sahibi adına oluşturulmuş, bütün Schengen bölgesinde ve Fransa’da geçerliliği kabul edilen, en az 30.000 Euro teminatlı ve planlanan Fransa seyahati boyunca geçerlilik süresi olan bir seyahat sağlık sigortasının vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Fransa vizesi harcı ödendikten sonra ve ödeme işlemini belirten banka dekontu vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibinin Fransa’da kalacağı süre boyunca konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Çalışmayanlar için Fransa vizesi başvuru sahibi için planlanan gidiş ve dönüş uçak bileti ya da karayolu ile seyahat edecek başvuru sahipleri için ilgili evrakların vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Çalışmayanlar içinFransa vizesine başvuruda bulunan kişilerin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterecek; son 3 aya ait banka hesap cüzdanı gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Vize başvuru sahibinin seyahat masraflarının bir sponsor tarafından karşılanacağı durumlarda, sponsor olacak kişi tarafından yazılmış bir dilekçenin vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Sponsor belgeleri: Fransa vizesi başvuru sahibinin seyahat masrafları bir sponsor tarafından karşılanıyor ise, sponsora ait finansal yeterlilik durumu belgeleri vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Fransa Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Fransa vize sponsor dilekçe örneği, Fransa seyahatinin masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak olan vize başvuru sahiplerinin ibraz etmesi gereken bir evraktır. Fransa vize sponsor dilekçesi sponsor tarafından ilgili Fransa dış temsilciliklerine hitaben yazılmalıdır. Fransa vize sponsor dilekçesi yazılırken gerekli olan tüm bilgilerin doğru bir şekilde verilmesine ve resmi bir dil kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fransa vize sponsor dilekçesi içerisinde; kişinin sponsoru ile olan ilişkisine, başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, sponsorun kişisel bilgilerine, Fransa seyahatinin tarihlerine, kişinin seyahat amacına, kişinin meslek durumuna ve sponsor olacak kişinin finansal yeterlilik durumu bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Vize sponsor dilekçesi ile birlikte Fransa vize sponsor belgeleri olarak sponsora ait olan finansal yeterlilik belgelerinin de vize başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Öğrenciler için İstenen Fransa Vize Evrakları Nelerdir?

Öğrenciler için istenen Fransa vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa vizesi başvurusunda bulunan öğrenciye ait, 10 yıldan eski olmayan, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve Fransa seyahati boyunca geçerlilik süresi olan bir pasaportunun vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • V ize başvuru formu: Öğrencileriçin Fransa vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurularak ve imzalanarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm ölçülerine sahip, 6 aydan eski olmayan ve rötuşsuz 1 tane biyometrik fotoğraf vize başvurusu için ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesi ülkelerinin tamamında kabul edilen, en az 30.000 Euro teminatlı ve Fransa seyahatinin öngörülen tarihleri boyunca geçerlilik süresi olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Fransa vizesi başvuru işlemleri için vize harcı ödenmeli ve ödeme dekontu vize evrakları ile birlikte sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Konaklamaya dairrezervasyon belgelerinin vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Gidiş ve dönüş uçak bileti veya karayolu ile seyahat edecek öğrencilerin ilgili evraklarının vize başvuru evrakları ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Öğrencileriçin Fransa vizesine başvuruda bulunan kişilerin yeterli finansal gücü olduğuna dair; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da burs belgesi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Fransa vizesi başvurusunda bulunan öğrencinin bağlı olduğu eğitim kurumundan alınabilecek olan öğrenci belgesi tercüme edilmiş olarak ve barkodlu olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsor dilekçesi: Fransa vizesi başvuru sahibinin yapacağı Fransa seyahati bir sponsor tarafından desteklenecek ise, bu durumu kanıtlar nitelikte bir sponsor dilekçesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora ait belgeler: Fransa vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerin çeşitli masraflarını karşılayacak sponsor kişiye ait finansal yeterlilik durumu belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

18 Yaş Altındakiler için Fransa Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaşın altındakiler için Fransa vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa vizesi başvuru sahibi kişiye ait olan, en az 2 adet boş sayfalı, son 10 yıl içerisinde çekilmiş ve Fransa seyahati süresince geçerlilik süresi olan bir pasaport vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • V ize başvuru formu: 18 yaşın altındakiler için Fransa vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurularak ve imzalanarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Fransa vizesine başvuruda bulunan çocuğa ait, 35 mm x 45 mm boyutlarında ve biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içinde çekilmiş adet biyometrik fotoğrafın vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa vizesine başvuruda bulunan çocuk için yapılmış, Fransa’da geçerli olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm seyahat süresi geçerlilik süresi olan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Ödenen vize harcına ait dekontun vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa vizesine başvuruda bulunan çocuğun Fransa’da konaklama bilgilerini içeren otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgelerinin vize başvuru evrakları arasında sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Fransa seyahati için alınmış havayolu ya da karayolu ile ilişkili çeşitli belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Vekaletname belgesi: Çocuğun vekalet durumunu belirten vekaletname belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Muvafakatname belgesi: Fransa seyahati yapacak çocuğun ebeveynleri tarafından imzalanmış, İngilizce ya da İspanyolca dilinde ve son 6 ay içerisinde noter onayı alınmışmuvafakatname belgesinin aslı ve fotokopisi vize başvuru dosyanın içerisinde sunulmalıdır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Çocuğun Fransa seyahatinin masraflarını karşılayacak sponsor tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Sponsora ait belgeler: Çocuğun masraflarını karşılayacak sponsora ait olan finansal yeterlilik belgeleri vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.

Fransa Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Fransa vize başvurusu için gerekli evraklar, ilgili Fransa dış temsilciliği tarafından her belge için ayrı olarak talep edilen niteliklere uygun olarak ibraz edilmelidir. Fransa Konsolosluğu vize için gerekli evraklar hazırlanırken belgelerin tamamının güncel, yıpranmamış ve doğru bilgileri içerir biçimde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Fransa vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken iş sözleşmesi, emeklilik belgesi ya da çiftçilik belgesi gibi kimi belgelerin tercüme edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net tarafından vize başvuru sahiplerine sunulan Fransa vizesi danışmanlık hizmetleri, gerekli evrakların kontrolü ile tüm yeminli tercüme ve noter onayı işlemlerini kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa vizesi başvuru formu, Fransa vizesi başvuru formu içerisinde ibraz edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır. Fransa vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın resmi online sistemi olan https://france-visas.gouv.fr/en_US/ sitesi üzerinden doldurulduktan sonra çıktısı alınarak vize başvuru dosyası içerisinde ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Fransa vize başvuru formu içerisinde talep edilen; vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, ikamet bilgileri, medeni durum ile ilişkili bilgiler, biyometrik fotoğraf, kişinin mesleğine dair bilgiler, kişinin pasaportunda yer alan bilgiler, planlanan Fransa seyahatinin amacı, Fransa seyahati süresince konaklanacak yerlere dair bilgiler, başvuru sahibine ait iletişim bilgileri, Schengen bölgesinde kalınması planlanan süre ve kişinin işverenine dair bilgiler gibi bilgilerin verilmesi gerekir. Fransa vize başvuru formu içerisinde yer alan bilgiler eksiksiz ve doğru bir biçimde verildikten sonra formun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Fransa vizesi başvuru formunun doldurulduğu başvuru ekranı için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Fransa Vize Başvuru Formu Doldurma Ekranı
Fransa Vize Başvuru Formu Doldurma Ekranı

Fransa Vize Talep Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Fransa vize talep dilekçesi, Fransa vizesi için gerekli evraklar arasında ilgili Fransa dış temsilciliklerine ibraz edilmesi gereken bir evraktır. Fransa vize başvuru dilekçe örneği vize başvuru sahibi tarafından İngilizce ya da İspanyolca dillerinde kaleme alınmalıdır. Fransa vize talep dilekçesi yazılırken dilekçenin Fransa dış temsilciliğine hitaben yazılmasına ve resmi bir dil kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Fransa vize talep dilekçesi içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, planlanan Fransa seyahatinin tarihlerine, Fransa seyahati için alınmış olan ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgilerine, vize başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumuna, kişinin Fransa’ya seyahat amacına ve kişinin ülkesine dönme niyetine yer verilmesi gerekmektedir. Fransa vize talep dilekçesi içerisinde verilen bilgilerin tamamının vize başvuru dosyasında sunulan destekleyici belgelerde görülen bilgiler ile uyuşur nitelikte olması gerekliliği bulunmaktadır.

Fransa Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Fransa vizesi için fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Fransa vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilecek fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olması, biyometrik standartlara uygun olması ve renkli olması gerekliliği bulunmaktadır.

Fransa Schengen vize fotoğraf ölçüleri kurallarına uygun olarak çekilmiş fotoğraf içerisinde başvuru sahibinin yüzü net bir biçimde görünüyor olmalı ve fotoğrafta rötuş bulunmamalıdır. Fransa vize fotoğraf ölçüsü için uygun olmayan fotoğraflar vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

Fransa vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilmeye uygun olan örnek bir biyometrik fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Fransa Vizesi Başvuru İşlemleri için Örnek Fotoğraf
Fransa Vizesi Başvuru İşlemleri için Örnek Fotoğraf

Fransa Vizesi için Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

Fransa vizesi için davet mektubu, vize başvuru sahibinin Fransa’da yaşayan biri tarafından Fransa’ya davet edildiği durumlarda vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekli olan bir evraktır. Fransa vizesi davetiye mektubu, davet formu olarak hazırlanmalı ve ardından onaylatılarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Fransa vizesi için davet mektubu, Fransa’da ilgili belediye kurumları tarafından onaylatıldıktan sonra vize başvuru sahibine gönderilmelidir. Fransa vizesi için davet mektubu, başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişi tarafından hazırlanmalı ve gerekli olan tüm bilgileri içermelidir.

Fransa vizesi için davet mektubu içerisinde; vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler ve pasaport bilgileri, planlanan Fransa seyahatinin tarihleri, planlanan Fransa seyahatinin amacı ve Fransa seyahati süresince vize başvuru sahibinin konaklayacağı yere dair bilgiler gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Fransa vize davetiye mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Vize Davetiye Mektubu Örneği
Fransa Vize Davetiye Mektubu Örneği

Fransa Vizesi Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Fransa vizesi seyahat sağlık sigortası, Fransa vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin yaptırması ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmesi gereken bir evraktır. Vize başvurusu için ibraz edilecek Fransa seyahat sigortası poliçesi vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş olmalı ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Fransa vizesi seyahat sağlık sigortası yaptırılması, iş ya da turizm amaçlı ve 90 günden fazla sürmeyecek Fransa seyahatleri için zorunlu tutulmaktadır ve Fransa seyahat sağlık sigortası; acil tedavi, hastaneye yatış, kişinin vefat etmesi ya da kişinin ülkesine iade edilmesi gibi çeşitli sağlık temelli sorunları kapsayıcı nitelikte olmalıdır. Fransa vizesi seyahat sağlık sigortası poliçesi, tüm Schengen bölgesi ülkelerinde ve Fransa'da geçerliliği kabul edilir nitelikte yaptırılmış olmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: