Fransa Geri Dönüş Vizesi

Fransa Geri Dönüş Vizesi Nedir, 2024'te Nasıl Alınır?

Fransa geri dönüş vizesi, Fransa’da oturma izni olan ve oturma iznini kanıtlayabilen kişilere özel durumlarda verilen uzun süreli bir vize türüdür. Fransa geri dönüş vizesinin verilmesi ilgili polis karakolunun iznine bağlıdır.

2024 yılında Fransa geri dönüş vizesi almak için Fransa uzun süreli başvuru formu, fotoğraf, geçerli bir pasaport, kişinin Fransa’da oturum izninin bulunduğuna dair belge ve kişinin Fransa’daki adresi, uzun süreli vize başvuru ücretinin ödendiğine dair belge ve kişinin neden geri dönüş vizesine başvurduğunu açıklayan bir mektup gereklidir.

Kimler Fransa Geri Dönüş Vizesi Alabilir?

Fransa geri dönüş vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa’ya vizesiz girebilmesine izin veren bir oturma iznine sahip olan kişiler, DCEM olarak bilinen küçükler için seyahat belgesine sahip küçükler ve TIR olarak bilinen yurt dışında doğanlara verilen Fransa kimlik belgesine sahip küçükler, sahip olunan belgenin kaybolması veya çalınması durumda geri dönüş vizesi alabilmektedir.
 • Fransa’da ikamet eden küçükler, Fransa’yı DCEM ya da TIR belgelerine başvuru yapmadan terk etmiş ise geri dönüş vizesi alabilir.
 • Fransa’dan ayrılmadan önce Fransa oturma iznine başvurmuş ve izin çıkmadan ülkeden ayrılmış oturum izni sahibi kişiler Fransa geri dönüş vizesi alabilmektedir.
 • Sığınma talebi kapsamında Fransa’da geçici bir oturum iznine sahip veya sığınma talebi kapsamında Fransa’da geçici bir oturum iznine başvuru yapmış kişiler geri dönüş vizesi alabilmektedir.

Fransa DCEM Belgesi Nedir?

Fransa DCEM belgesi, reşit olmayan çocuklar için seyahat belgesi anlamına gelir. Fransa DCEM belgesi Fransa dışında doğan kişilere verilen ve 5 yıl geçerlilik süresi olan bir belgedir.

Reşit olmayan kişilerin Fransa’da oturmak için oturum iznine ihtiyaçları yoktur. Reşit olmadığı için oturum izni olmayan kişilerin Fransa’dan çıkarak seyahat edecekleri durumda tekrar Fransa’ya ve Schengen bölgesine giriş yapabilmeleri için DCEM belgesine ihtiyaçları vardır.

Fransa DCEM belgesi kişinin Fransa’da oturma izni hakkının bulunduğuna dair bir kanıt niteliğindedir. Fransa dışına çıkan ve reşit olmayan kişi pasaportu ile birlikte DCEM belgesi sunarak Fransa’ya ve Schengen bölgesine giriş yapabilir.

Fransa DCEM belgesine ait görsel aşağıda verilmiştir.

Fransa DCEM Belgesi Nedir?
Fransa DCEM Belgesi Nedir?

Fransa TIR Belgesi Nedir?

Fransa TIR belgesi, bir tür kimlik belgesidir ve yabancı uyruklu küçüklerin Fransa’ya seyahat edebilmesine ve kimliğini kanıtlamasına yarar. Fransa TIR belgesi sahibi küçükler, seyahat ettikten sonra Fransa’ya tekrar giriş yapabilmektedir.

Fransa TIR belgesine başvuru reşit olmayan bireyin velayet sahibi ebeveynleri veya yasal vasisi tarafından yapılmalıdır ve destekleyici belgeler sunulmalıdır.

Fransa TIR belgesi ilgili karakol tarafından denetlenebilir, yenilenebilir ve değiştirilebilir.

Fransa TIR belgesine ait görsel aşağıda verilmiştir.

Fransa TIR Belgesi Nedir?
Fransa TIR Belgesi Nedir?

Fransa Geri Dönüş Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa geri dönüş vizesinin alınması için ilk olarak France-Visas internet adresinden online başvuru formunun doldurulması gelir. Başvuruda bulunacak kişi https://france-visas.gouv.fr/en/web/france-visas/ sitesi üzerinden önce “Do you need a visa?” kısmından vize türünü uzun süreli vize olarak seçerek bilgilerini doldurması, “Search” butonuna basarak sayfanın altında bulunan “Return visa” seçeneğini seçmesi ve “Submit online application” kısmından giriş yaparak forma ulaşması gerekir. Başvuru formunu eksiksiz ve tam doldurduktan sonra vize için randevu oluşturulmalıdır.

VFS Global Fransa geri dönüş vizesi randevusunda, evraklar teslim edilir, biyometrik bilgi kaydı yaptırılır ve vize ücreti ile VFS Global hizmet ücretleri ödenir. Randevu işlemlerinin yapılmasıyla geri dönüş vizesi için başvuru tamamlanır. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan ve pasaport başvuru merkezine iletildikten kişi bilgilendirilmektedir ve pasaport başvuru merkezinden alınmaktadır.

Kişi başvurusunu yaptıktan sonra, başvurunun durumunu ve ilerlemeleri internet sitesi üzerinden takip edebilmektedir.

Fransa Geri Dönüş Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa geri dönüş vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En geç son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, en az iki boş sayfası bulunan, kişinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihten itibaren en az üç ay daha geçerliliği devam eden veya uzun süreli kalma durumunda talep edilen vizenin geçerlilik tarihinin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerliliği olan bir pasaport gereklidir. Kişinin pasaporttaki tüm vizeleri ile giriş ve çıkış damgalarını içeren sayfaları taratılmalıdır.
 • Fotoğraf: Düz beyaz bir arka planda, istenen boyutlarda ve nötr bir yüz ifadesi ile çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğrafta kişinin başının üst tarafından çenesinin altına kadar tüm yüzü net bir şekilde görünüyor olmalı ve kişi dini sebepler dışında herhangi bir örtü, şapka ve aksesuar takmıyor olmalıdır. Fotoğraf vize başvuru tarihinden önceki altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Fransa vize başvuru formu: Fransa geri dönüş vizesi başvurusu için gereken vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle online olarak doldurulmalıdır.
 • Vize harcı makbuzu: Fransa geri dönüş vizesi başvurusu için gereken ücretin ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.
 • Vize dilekçesi: Kişinin neden Fransa geri dönüş vizesine başvurduğunu anlatan bir dilekçe sunması gerekmektedir.
 • Fransa’daki adres kanıtı: Kişinin Fransa’da oturma izni dahilinde oturduğu adresi belirtmesi ve orada oturduğuna dair kira sözleşmesi veya tapu gibi belgeri kanıt olarak sunması gerekmektedir.
 • Kayıp ya da hırsızlık beyanı: Kayıp ya da hırsızlık beyanının oturma izni belgesi çalınmış veya kayıp olan kişiler tarafından vize başvurusu sırasında sunulması gerekmektedir.
 • İlk oturma izni makbuzu: İlk oturma izni makbuzuna sahip kişilerin geçerli ikamet kartı için yapılan başvurunun aslı ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Geri Dönüş Vizesi Fransa Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Fransa geri dönüş vizesi başvuru ücreti 99 euro olarak belirlenmiştir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: