Fransa Vize Talep Dilekçesi Örneği

Fransa Vize Talep Dilekçesi Örneği Nedir, Nasıl Yazılır?

Fransa’ya vize başvurularında, vize onayı alma ihtimalini artırmak amacıyla başvuru sahibi tarafından İngilizce veya Fransızca dilinde olacak şekilde Fransa Konsolosluğuna dilekçe yazılması mümkündür. Fransa Schengen vizesi başvurularında gerekli dökümanlarla birlikte seyahat detaylarını içeren ve vize talep dilekçesi olarak da adlandırılan dilekçenin yazılması ve ibraz edilmesi vizenin onaylanma ihtimalini, başvuru sahibi ve vizeyi değerlendiren makam arasında iletişim sağlayan bir belge olarak artırmaktadır.

Vize talep dilekçesinde vize başvurusu yapılan ülkeye gerçekleştirilecek olan seyahatin hem amacına hem de detaylarına dair bilgiler verilmektedir. Vize talep dilekçesi vize başvurusunda gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmektedir. Kabul edilebilir bir dilekçe olması için ibraz edilen belgeler ile uyumlu bilgiler içermelidir. Vize talep dilekçesi; vize niyet mektubu, motivasyon mektubu ve başvuru dilekçesi olarak da bilinmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmetleriyle Fransa’ya yapılan vize başvurularında vize talep dilekçeleri başvuru hamilinin; kişisel durumu, finansal yeterliliği, meslek ve çalışma durumu gibi unsurlar ve başvuracak olduğu vize türü dikkate alınarak Fransa vize danışmanları tarafından yazılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Fransa Vize Talep Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fransa vize talep dilekçesi yazarken dilekçe içeriğinde bulunmasına dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa vize talep dilekçesi içeriğinde seyahat amacı detaylı bir biçimde açıklanmalıdır.
 • Vize başvuru dilekçesinde, seyahat esnasında ve dönüş için yapılacak harcamaların nasıl karşılanacağına dair açıklama sunulmalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde gerçekleştirilecek olan seyahatin planlı gidiş ve dönüş tarihinin bilgileri verilmelidir.
 • Vize talep dilekçesi başvuru için ibraz edilen evrakları destekleyici nitelikte yazılmalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde mutlaka tarih belirtilmeli ve başvuru hamilinin imzası bulunmalıdır.

Fransa Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Fransa vize talep dilekçesi yazılırken verilen bilgiler, vize başvurusunda beyan edilmiş olan belgeleri destekler nitelikte olmalıdır ve vize için ibraz edilen belgelerdeki bilgiler ile çelişen bilgilerin dilekçede yer almaması gerekmektedir. Vize başvuru belgeleri ile çelişen vize başvuru dilekçesi vize başvurusunun onay alma ihtimalini neredeyse sıfırlayarak doğrudan ret kararı alınmasına sebep olabilmektedir.

Fransa vize talep dilekçesinde seyahat planı bilgileri detaylı şekilde eklenmeli ve mutlaka tarih ve yer adları geçirilmelidir. Seyahat planı içerisinde ülke ya da otel değişikliği gerçekleştirilecek ise bunun detayları ayrıntılı bir şekilde yazılmalı; konser, fuar veya konferans gibi bir etkinliğe gidilecekse bilgisi detaylı şekilde eklenmelidir.

Fransa’ya gerçekleştirilecek olan seyahat boyunca yapılacak harcamaların kim tarafından ve nasıl karşılanacağına ve yeterli finansmanın kanıtına dair bilgiler vize talep dilekçesinde paylaşılmalıdır. Fransa seyahati harcamaları başvuru sahibi haricindeki birisi tarafından karşılanacak ise bu sponsor kişiye dair bilgi verilmesi gereklidir ve sponsorun finansmanı nasıl sağladığına dair çalışma ve maddi durum bilgileri ile kişiler arasındaki ilişki dilekçede paylaşılmalıdır.

Fransa vize talep dilekçesinin sonuna dilekçenin yazıldığı tarih eklenmeli ve dilekçe, siyah ya da mavi tükenmez kalem kullanılarak başvuru sahibi tarafından imza atılmalıdır.

Fransa Vize Başvuru Dilekçesi Kime Hitaben Yazılmalıdır?

Fransa vize başvuru dilekçesi, başvuru sahibinin ikamet yerine göre yetkili Fransa dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır.

Başvuru hamilinin ikamet ettiği bölge Fransa Ankara Büyükelçiliği yetki alanında bulunuyorsa, Fransa Büyükelçiliğine hitaben vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Başvuru hamilinin ikamet ettiği alan Fransa Ankara Büyükelçiliğine ait yetki alanının dışında ise vize başvuru dilekçesi Fransa İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.

Vize Talep Dilekçesi Fransa Vizesi için Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Fransa vize dilekçesi İngilizce veya Fransızca dillerinde yazılabilmektedir.

Fransa Vize Dilekçe Örneği Türkçe

Fransa’ya turistik amaçlı vize başvurusu için vize dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

8 Eylül 2022

FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİNE

Adres

Konu: Ad SOYAD, Türkiye Cumhuriyeti Pasaport No: 123456 , Turistik Gezi Schengen Vizesi

Sayın Yetkili,

Fransa’ya 10 Aralık 2022 ve 15 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığım seyahat için Schengen vizesi başvurusu yapmaktayım.

Planladığım seyahatin temel amacı turistik bir kültür gezisi gerçekleştirmektir. Seyahatim sırasında Paris’te … etkinliğine katılmayı ve doğum günümü kutlamayı planlamaktayım. Fransa seyahatim esnasında sadece Paris şehrinde, … adresinde bulunan … Oteli’nde konaklayacağım.

Ankara’da … adresinde bulunan … şirketinde … tarihinden beri … pozisyonunda, aylık … net maaş ile çalışmaktayım. Planladığım seyahat tarihi için işveren izni ve onayını gösteren yazı vize evraklarım arasındadır.

Vize başvurum için ekteki belgeler ibraz edilmiştir.

 • İmzalı, tarih atılmış, fotoğraf eklenmiş ve doldurulmuş vize başvuru formu
 • Geçerli pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası (30.000 euro kapsamlı)
 • Gidiş ve dönüş için online uçak bileti rezervasyonları
 • Otel rezervasyonu
 • Çalışma belgesi ve seyahat izni bitiminde çalışmanın devam edeceğine dair belge
 • Banka hesap dökümü ve diğer finansal belgeler

Seyahat planına dair detaylar şu şekildedir.

 • 10 Aralık 2022: Havalimanına varış
 • 11 Aralık 2022: Paris şehir turu
 • 12 Aralık 2022: Paris şehir turu
 • 13 Aralık 2022: X etkinliği
 • 14 Aralık 2022: Çıkış hazırlıkları ve alışveriş
 • 15 Aralık 2022: … numaralı uçuş ile Paris’ten Ankara’ya dönüş

Vize başvuru belgelerime ve seyahat planıma dair bütün bilgiler tarafınıza sırasıyla sunulmuştur. Herhangi bir husus hakkında tarafıma sorulacak sorular olursa, iletişim numaralarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Başvuruma dönüş için şimdiden teşekkür ederim.

İmza

Ad Soyad

Adres

Telefon Numarası

Fransa Vizesi Dilekçe Örneği İngilizce

Fransa vizesi İngilizce dilekçe örneği, turistik amaçlı seyahatler için aşağıda verilmiştir.

September 8, 2022

EMBASSY OF FRANCE

Address

Subject: (Name Surname), Passport No: 123456, Schengen Visa for Touristic Trip

Dear Sir/Madam,

I would like to apply for a Schengen visa upon my intention to travel to Paris, France from December 10 to December 15, 2022.

The main purpose of my trip is to see France, learn about the French culture and to join sightseeing tours. I also intend to go to Festival X in Paris and celebrate my birthday there during my trip.

I have been employed at … Company located in … since …, currently holding the position as …. My monthly salary is …. The employer of the company that I am working at has already approved my leave from work for the duration of this planned trip.

You can examine the following documents that I’ve presented as attachment to support my visa application.

 • Visa application form, duly dated and signed with attached passport-size picture
 • Valid passport
 • Travel insurance that has the coverage of €30.000
 • Ticket reservations for the flights
 • Hotel reservations
 • Employment and leave records that showing my planned return date to work
 • Evidence of my earnings

Scheduled itinerary is given below.

 • 10 December 2022: Arrival at the airport
 • 11 December 2022: Paris city tour
 • 12 December 2022: Paris sightseeing
 • 13 December 2022: X festival and birthday celebration
 • 14 December 2022: Getting ready for the deportation and shopping
 • 15 December 2022: Return to … from Paris

I'm confident you'll discover everything that was presented is in order. Please feel free to get in touch with me at any time if you have any queries or need clarifications.

Thank you in advance for your consideration of my application.

Sincerely,

Signature

Name Surname

Address

Phone Number

Fransa Vize Talep Dilekçesi Hangi Vize Türleri için Yazılmalıdır?

Fransa vize talep dilekçesi, Fransa vize başvuruları için sunulması tercihe bağlı bir evrak olsa da, kişilerin vize başvurusunu değerlendirecek olan makam ile doğrudan iletişimini sağlayan bir belge olduğundan başvuru sahiplerinin bu dilekçeyi yazmaları tavsiye edilmektedir.

Vize talep dilekçesi; turistik, ticari, sağlık ve aile ziyareti amaçlı kısa süreli Fransa vizeleri ile eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi uzun süreli Fransa vizeleri için sunulabilmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi Dilekçe Örneği

Fransa’ya eğitim amacıyla yapılacak seyahatler için Fransa öğrenci vize talep dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Date)

To the Visa Authority,

Consulate General of France

Dear Sir/Madam,

Request for French Schengen Student Visa for self (Applicant Passport Number)

I would like to submit my application for a long term student visa along with this letter as I have been admitted to (School Name) in the (Program Name) program.

The duration of the program is … years from … to …., with … weekly hours of instruction, not counting compulsory professional experience.

I have a scholarship of … from ….

(Sponsor Name) will be sponsoring a part of my total expenses, and I have taken an education loan for the remaining amount.

I want to pursue masters to form a comprehensive understanding of (Masters Program). Masters in (Program Name) would give me international exposure and an opportunity to plunge into diverse European cultures and would help me develop a global perspective. France has a rich legacy and has been ranked consistently among the best (Masters Program or Department) schools for the Masters in (Masters Program). I want to explore the career as a (Profession) after my graduation.

Please find attached the following documents to support my visa application, as noted on the checklist.

 • (A list of the documents that were presented during the visa application)

I trust you will find everything is in order, but please feel free to contact me should you need any additional details or documents.

Thanks and regards,

Signature

Name

E-mail address

Contact Number

Fransa Ticari Vize Dilekçe Örneği

Fransa’da iş gezisi için yazılacak İngilizce ticari vize talep dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Company Title/Name)

To: Consulate General of France

Date

Dear Consul General,

I'd like to formally state in this letter that (Job title/position) is a position held by Mr. or Mrs. (Applicant’s Name) at ... Mr./Mrs. … has been employed by our company for the past … yerars and will travel to (City name), France in between … and …, for a total of … days to attend to the following work-related activities. I would like to inform you that Mr./Mrs. … is on paid leave between the given dates.

 • (Detailed business plan that will be conducted abroad)

Mr./Mrs. … will be staying at … Hotel, in (Address).

I respectfully request that Mr./Mrs…. be granted by you to the (visa type) as soon as possible.

Please, do not hesitate contacting our company should you have any further inquiries.

Thank you for your assistance.

Sincerely,

(Supervisor Signature)

(Name Surname)

(Title)

(Contact Number)

Fransa’da katılım gerçekleştirilecek fuar, kongre ve benzeri etkinliğin organizatöründen veya ticari ilişki mevcut olan şirketten alınan davet mektubunun da Fransa ticari vize niyet mektubuna ek olarak sunulması gerekmektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vize Dilekçe Örneği

Fransa aile ziyareti vize talep dilekçesine bir örnek İngilizce dilinde paylaşılmıştır.

Date

EMBASSY OF FRANCE

(Address)

Subject: (Name Surname), Passport No: 123456, Schengen Visa for Visit Family.

Dear Sir/Madam,

I would like to apply for a Schengen visa upon my intention to travel to France from (Entry Date) to (Exit Date).

The main purpose of my trip is to visit my (Family member’s name). He/She is living in … and his/her current address is …. I am planning to stay with her/him in his/her apartment.

I have been working as a (Profession) at (Company name) in (Company Address) since (Entry date). For the duration of this trip, my company has already given me permission to take a leave of absence.

Please examine the following documentation which was presented to support my request for a visa during my visa application.

 • (A list of the documents that were presented during visa application)

The invitation letter from my family member and the document with the qualification of evidence of our relation are presented as attachments.

My scheduled trip plans is given below.

 • (The plan of the trip explained in detail)

I'm confident you'll discover every document that was presented is in proper order.

Thank you for your consideration of my submission in advance.

Sincerely,

Signature

Name Surname

Address

Contact Number

Ziyaret edilecek aile üyesi, akraba veya arkadaştan gelen davet mektubunun Fransa aile ziyareti vizesi talep dilekçesiyle birlikte sunulması gerekmektedir.

Fransa Turistik Vize Dilekçe Örneği

Fransa turistik vize dilekçe örneği aşağıda İngilizce dilinde paylaşılmıştır.

(Date)

EMBASSY OF FRANCE

Address

Subject: (Name Surname), Passport No: 123456, Schengen Visa for Touristic Trip

Dear Sir/Madam,

I would like to apply for a Schengen visa upon my intention to travel to France from October 2 to October 5, 2022.

The main purpose of my trip is to see France, learn about the culture and to join sightseeing tours. I also intend to visit my friends in Marseille during my trip.

I have been employed at (Company Name) located in (Address) since (Entry Date) , currently holding the position of (Profession). The employer of the company that I am working at has already approved my vacation from work for the duration of this planned trip.

You can examine the following documents that I’ve presented as attachment to support my visa application.

 • (A list of the documents that were presented during the visa application)

Here’s my scheduled Itinerary.

 • October 2 2022: (A detailed schedule of the planned trip with the dates)

I'm confident that you'll discover everything presented is in order. Please feel free to get in touch with me at any time if you have any queries or need clarifications.

Thank you in advance for your consideration of my application.

Sincerely

Signature

Name Surname

Address

Contact Number

Fransa Vize Dilekçesi Yazımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Fransa vize dilekçe yazımında sık yapılan hatalar aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibinin seyahatinin amacını ve vize bitiminde ikamet ettiği ülkeye geri dönme niyetini mantıklı argümanlarla açıklayamaması
 • Vize talep dilekçesi içeriğinde, farklı belgeler ile detaylandırılmış bilgilerin tekrar edilmesi
 • Vize talep dilekçesinde yazım ve dil bilgisi hataları yapılması
 • Vize talep dilekçesinde başvuru sahibinin sunduğu vize için gerekli belgelerin öncelik sırasına göre listelenmemesi ve düzensiz bir dilekçe sunulması
 • Vize talep dilekçesinde diğer başvuru evrakları ile çelişkili bilgiler verilmesi

Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vize başvurularında, gerekli vize belgeleri ile birlikte yazdıkları Schengen vize talep dilekçesi sunmaları mümkündür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: