Fransa İş Arama Vizesi

Fransa İş Arama Vizesi Başvuru Süreci (2024)

Fransa iş arama vizesi; Fransa’da ulusal olarak kabul edilmiş bir eğitim kurumundan en az yüksek lisans derecesiyle mezun olarak ülkeden ayrılan kişilerin başvurabileceği vizedir. Fransa’da iş aramak veya iş kurmak amacıyla Fransa’ya geri dönmek isteyen kişilerin Fransa’da iş arama vizesi almak için, kararnameyle ilan edilen listedeki okullardan en az yüksek lisans derecesinde mezuniyet belgesine sahip olması ve 4 yıl içerisinde başvuru yapması gereklidir.

Fransa iş arama vizesi, Fransa’nın uzun süreli vize türlerinden biri olarak, “İş arama/İş Kurma” ibaresiyle işaretlenmiş oturma izni (VLS-TS) sağlamaktadır; başvuru sahibi Fransa’ya vardıktan sonraki üç ay içinde Fransa iş arama vizesini tasdik ettirmelidir.

Fransa vize işlemleri için: 0850 241 1868

Kimler Fransa İş Arama Vizesi Alabilir?

Fransa’da ulusal olarak kabul edilmiş bir eğitim kurumundan en az yüksek lisans derecesiyle mezun olup Fransa’dan ayrılmış kişiler Fransa iş arama vizesi alabilmektedir.

Fransa’da iş aramak için veya iş kurmak için Fransa’ya geri dönmek isteyenler, ilgili kararnameyle ilan edilmiş listedeki okullardan mezuniyetlerinden itibaren 4 yıl içinde Fransa iş arama vizesine başvurabilmektedir.

Fransa İş Arama Vizesi Nereden Alınır?

Fransa iş arama vizesi için Türkiye’den başvuru yapacak kişiler, yetkilendirilmiş aracı kurum, başvuru merkezi veya akredite vize acenteleri aracılığıyla vize alabilmektedir.

İş Aramak için Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

İş aramak için Fransa vizesi başvurusunda, öncelikle https://france-visas.gouv.fr adresinden online başvuru işlemleri yapılmalıdır; hesap oluşturmak ve vize başvuru formu için sorulan soruları online olarak cevaplamak gereklidir. Vize başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra çıktısı alınır. İş aramak amaçlı Fransa vizesinin vize başvuru formu doldurma süreci sona erdiğinde, istenen belgeler ve vize ücretinin miktarı görünür. Online işlemler yapıldıktan sonra başvuruyu tamamlamak için randevu alınmalıdır.

Fransa’da iş arama amaçlı vize başvurusu için aracı kurum VFS Global üzerinden, evrak teslimi ve biyometri kaydı için randevu alındıktan sonra, başvuru sahibine randevu onayı mail olarak gönderilir. Randevuda gerekli belgeler teslim edilir, parmak izi kaydı alınır ve online olarak ödenmes-diyse vize ücreti ve VFS Global servis ücreti ödenir.

Fransa’da iş arama vizesi başvurusu tamamladıktan sonra değerlendirme ve sonuç adımları için; başvuru sahibine pasaportunun vize başvuru merkezine vardığına dair email alır. Fransa’da iş arama vize başvuru durumunu kontrol etmek isteyen başvuru sahipleri, vize başvuru merkezinin verdiği fatura/makbuz referans numarasını ve soyadını kullanarak sisteme erişebilir.

Fransa’da iş arama vizesinin başvurusunun sonuç aşamasından sonra, Fransız Konsolosluğu tarafından VFS Global vize başvuru merkezine başvuru sahibinin seyahat dokümanları iade edilir.

Fransa İş Arama Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 Fransa iş arama vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Fransa iş arama vizesi almak için en fazla 10 yıl içinde alınmış, en az 2 boş sayfası olan ve vizenin sona erme tarihinden en az 3 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip bir pasaport gereklidir. Pasaportun vizeyi, giriş ve çıkış damgalarını ve diğer yazıları içeren tüm sayfaları taranmış olmalıdır.
  • Fransa vize başvuru formu: https://france-visas.gouv.frsitesi üzerinden vizebaşvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalı ve çıktısı başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf : Fransa iş arama vize başvurusu için iki adet, son 6 ay içerisinde çekilmiş, renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Diploma: Fransa'daki bir yükseköğrenim kurumundan son 4 yıl içinde alınmış olan en az master seviyesindeki diploma gereklidir. İlgili diploma Fransa’nın bir kararnameyle yayınladığı okullardan birine ait veya Fransa’nın ulusal standartlarda kabul ettiği bir okul olmalıdır.
  • Geçmiş oturum izni belgesi: Fransa iş arama vizesi için başvuru sahibinin daha önceden sahip olduğu oturma izninin bir kopyası sunulmalı ve daha önce Fransa’da öğrenci olarak yaşandığı kanıtlanmalıdır.
  • Maddi yeterlilik kanıtı: Fransa iş arama vizesini almak isteyen kişiler, Fransa’da kalacakları ilk yıl boyunca, aylık olarak en az Fransa hükümeti tarafından ödenen yabancıların aldığı burs miktarına (615 euro) karşılık gelen bir maddi gelire sahip olduğunu gösteren bir belge göstermek durumundadır.
  • Seyahat sağlık sigorta s ı: Fransa’da kalınacak tüm süreyi kapsayan sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Fransa İş Arama Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa iş arama vizesi başvuru formunu doldurmak için öncelikle https://france-visas.gouv.fr adresinde hesap oluşturulmalıdır.

Fransa iş arama vize başvuru formunu doldurmak amacıyla, https://france-visas.gouv.fr adresinde “Do you need a visa?” başlığına tıklanmalı, ardından "Visa Wizard" sayfasından başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke, yaşı, pasaportunu veren ülke, pasaport türü ve süresine göre başvurulacak Fransa vizesi türü seçilmelidir. Visa Wizard sayfasındaki bilgileri doldurulduktan sonra, ikinci sayfada ilk kutuda "Study" ve ikinci kutuda "Student internship" seçeneklerini işaretlenip, açılan sayfada en altta "Submit online application" butonuna tıklayarak başvuru formu doldurulabilmektedir.

Fransa iş arama vizesi online başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Fransa İş Arama Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Fransa İş Arama Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa İş Arama İzni Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa iş arama izni başvurusu için randevu, VFS Global'den online olarak alınmalıdır.

Fransa iş arama izni başvurusu için randevu alırken, VFS Global websitesinden hesap oluşturulmalı, istenen kişisel bilgiler ve pasaport detayları doldurulmalı, uygun vize merkezi ve randevu tarihi seçilmelidir. Randevu alırken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz, pasaport bilgileriyle eşleşecek şekilde doldurulması gerekir; doldurulması gereken bu alanlar sonradan düzenlenemez.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, en yakın randevu tarihi, ilgili danışman tarafından alınmakta ve SMS ile başvuru sahibine bildirilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Fransa İş Arama Vizesi Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa iş arama vizesi başvuruları 15 ila 60 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Fransa iş arama vizesi alan kişiler, oturma izni olarak kullanılan uzun süreli bir vize almaktadır ve Fransa’ya giriş yapılan tarihten itibaren üç ay içinde Fransa iş arama vizesini tasdik ettirmelidir.

İş Arama Amaçlı Fransa Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İş arama amaçlı Fransa vizesi en fazla 1 yıl süre için verilmektedir.

Fransa'da İş Arama Amaçlı Oturum Kartı Nasıl Alınır?

Fransa iş arama vizesi alınarak Fransa’ya giriş yapılan tarihten itibaren 3 ay içinde oturum izni onaylatılmalı ve oturum kartı alınmalıdır. Fransa'da iş arama amaçlı oturum kartını almak için başvuru yeri, kişilerin hangi şehirde yaşadıklarına göre değişmektedir; Paris’te başvuru yapacak kişiler Paris Police Prefecture’a başvuruda bulunmalıdır.

Fransa’ya iş arama amaçlı dönmek isteyen veya Fransa’da yeni mezun olan kişilerin oturum kartı için teslim etmesi gereken belgeler arasında pasaport, ikametgah belgesi, 3 adet fotoğraf, öğrenci için geçerli olan oturum kartı veya uzun süreli vize, yüksek lisansa denk yükseköğrenim kurumlarından mezuniyet derecesi veya belgesi, sağlık sigortası belgesi, hedefi eğitim alınan alanda iş kurmak olan kişilerin şirket kuracağına dair proje belgeleri bulunmaktadır.

Fransa’da iş arama amaçlı oturum kartı için başvuru belgeleriyle yapıldıktan sonra, sonuçlar gelene dek, başvuru yapılan makam “reclaimed” adı verilen geçici oturum izni başvuru faturası vermektedir.

Fransa iş arama vizesinin oturum kartı için gereken vergilerin ve damga vergisinin ücreti olan 75 euroyu, online olarak veya tütün dükkanlarından satın alınabilecek vergi pullarıyla ödemek gerekmektedir.

Fransa'da iş arama amaçlı oturum kartı teslimatı, başvuru yapılan bölgede yapılmakta, başvuru 4 ay içinde cevaplanmaktadır, ancak 4 ayın sonunda cevaplanmamışsa başvuru reddedilmiştir.

Fransa İş Bulma Vizesi Sahibine Tanınan Haklar Nelerdir?

Fransa iş bulma vizesi sahibine tanınan haklar arasında, oturum izninin geçerlilik süresi boyunca iş arama, iş kurma veya yasal olarak çalışma bulunmaktadır.

Fransa’da uzun süreli bir vize türü olan, Fransa iş kurma vizesi için oturum izni, 12 ay boyunca geçerlidir ve yenilenememektedir.

Fransa'da Nasıl İş Bulunur?

Fransa’da iş bulmak için en başta iş ilanları sitelerinden başvuru yapılabilmektedir. Fransa'da iş bulmak için Fransızca bilmek önemlidir, Fransızca bilmeyenlerin küçük bir iş bile bulması zor olduğundan Fransızca kursuna gitmek gereklidir.

Fransa’da işsizlik AB üyesi ülkelerin işsizlik verilerine kıyasla ortalamanın biraz üstündedir. Fransa’da işsizlik oranı %7,1 olduğundan göçmen işçiler için belirli sektörlere kota koymuştur, bu nedenle AB veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye ülkelerde vatandaşlığı bulunmayan göçmenlerin Fransa’da çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Fransa’da büyük endüstriler arasında havacılık ve uzay sektörü, otomotiv, eczacılık, sanayi makineciliği, elektronik, finans, yiyecek ve içecek sektörü ve turizm vardır; en büyük şirketler arasında AXA, BNP Paribas, Carrefour, Credit Agricole, EDF, L’Oreal, Michelin, Orange, Peugeot, Renault, Societe Generale, Total bulunmaktadır. Fransa iş imkanları ve açığının olduğu alanlar genellikle STEM profesyonelleri (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik), elektrikçilik, veterinerlik, sağlık sektörü, marangozluk, inşaat işçiliği, anketörlük ve bilişim ve iletişim sektörü (ICT) üzerinedir.

Fransa İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Fransa iş ilanlarına Expatica sitesinin jobs sayfasından, iş başvurusu yapan kimsenin AB veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye ülke vatandaşlığı bulunuyorsa EURES sitesinden, Fransızca biliniyorsa pole-emploi ve Apec sitelerinden ulaşılabilmektedir. Fransa’da iş bulmak için Option Carriere, Jobted ve Trovit adlarında iş ilanı arama motorları mevcuttur.

Fransa’da İngilizce konuşulabilen iş ilanları için Jobs in Paris (Fransa’nın her yerindeki iş ilanları için), Momji (öğretmenlik ve çocuk bakımı iş ilanları için), Next Station (uluslararası kariyer için uzmanlık gerektiren iş ilanları için) sitelerinden yararlanılabilmektedir.

Fransa’da öğretmenlik iş ilanları için British Council sitesinde Fransa devlet okullarında yabancı dil asistanlığı işleri için bilgiler bulunmaktadır. Fransa’da konsolosluklarda ve yabancı organizayonlarda çalışmak için American Library in Paris sitesinde iş ilanları içeren toplu mesaj panosu bulunmaktadır.

İş Arama Vizesi İle Fransa'da İş Bulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

İş arama vizesi ile Fransa’da iş bulduktan sonra, Fransa’da çalışmakta olan kişinin kalıcı veya kısa dönem çalışma sözleşmesi varsa ve maaşı ulusal asgari ücretin en az bir buçuk katına eşit ise, başvuru sahibi “çalışan” veya “geçici çalışan” olarak geçici oturum izni talep edebilmektedir.(Fransa’daki istihdam durumu, başvuru sahibini etkilemeyecektir)

Fransa’da iş bularak, araştırma projesine dahil olan kişiler, kalıcı veya kısa dönem çalışma sözleşmesi yapmışsa ve asgari ücretin bir buçuk katı kadar maaşa sahipse, araştırmacıların yetenek pasaport oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Fransa’da çalışan kişilerin çalışma sözleşmeleri, “çalışan” veya “geçici çalışan” olarak geçici oturum izni başvurusu yapılması durumunda, DIRECCTE tarafından onaylanmalıdır, ancak bu koşul “yetenek pasaport” oturum izni için geçerli değildir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: