fransa transit vize

Fransa Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Fransa transit vize, Fransa topraklarına girilmeden bir Fransa havaalanından başka bir ülkeye transit geçmeyi sağlayan ve 24 saat geçerliliği bulunan Fransa kısa süreli vize türlerindendir.

Fransa transit vize sahiplerinin Fransa havaalanına inilmesi gereken uçuşla gün içinde bağlantılı bir uçuşa sahip olması gerekmektedir. Fransa’daki havaalanının uluslararası bölgesinde en fazla 24 saat bulunarak farklı bir ülkeye transit geçiş yapmayı planlayan yabancı ülke vatandaşları Fransa transit vizeyi tercih edebilmektedirler.

Fransa Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Fransa transit vize aşağıdaki durumlarda gereklidir.

 • Fransa havaalanından transit geçerken en fazla 12 saat uluslararası alanda bulunulacaksa Fransa transit vizeye gerek yoktur, ancak 12 saatten fazla Fransa havaalanında bulunulacaksa Fransa transit vize gereklidir.
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerindeki bir havaalanından Fransa’daki havaalanına seyahat edilecekse Fransa transit vizeye gerek yoktur ancak bunun dışındaki ülkelerde istisnai durumlar haricinde Fransa transit vizeye ihtiyaç vardır.
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerinden birinin vatandaşlığına sahip kişilerin Fransa’dan transit geçişler için vizeye ihtiyacı yoktur.
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkelerinden birinde daimi ikametgah sahibi kişilerin Fransa’dan transit geçişler için vizeye ihtiyacı yoktur.
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ülkeler, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da geçerli herhangi bir vize sahibi olan kişilerin Fransa transit vize almalarına gerek yoktur.
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke ya da İsviçre vatandaşının aile üyesi olan kişilerin Fransa transit vizeye ihtiyaçları yoktur. Geçerli bir Schengen vizesine sahip kişilerin Fransa transit vizeye ihtiyaçları yoktur.
 • Bagajı almak ve tekrar check-in yapılması gerekiyorsa Fransa transit vize sahibi olmak gerekmektedir.
 • Schengen ülkelerinin en az ikisinden ve Fransa`dan transit olarak geçmek gerekiyorsa Fransa transit vize sahibi olmak gerekmektedir.
 • Açık bilet sahibi kişilerin Fransa transit vize almaları gerekmektedir.

Fransa Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Fransa, Fransa havaalanından transit geçen Türk vatandaşlarından Fransa transit vize talep etmektedir.

Diplomatik (siyah) , hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatndaşları Fransa transit vizesinden muaftır. Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke tarafından verilmiş geçerli bir oturma iznine sahip Türk vatandaşlarının Fransa transit vizeye ihtiyaçları yoktur.

Eğer Türk vatandaşı yolcu Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da geçerli herhangi bir vize sahibi ise Fransa transit vize almalarına gerek yoktur.

Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke ya da İsviçre vatandaşının aile üyesi olan Türk vatandaşları Fransa transit vizesinden muaftır.

Türk vatandaşı, Schengen vizesine sahip ise ya da Schengen üye ülkesi tarafından verilen daimi ikamet izni sahibi ise Fransa havaalanından yapılan transit geçişlerde Fransa transit vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Fransa Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa transit vizesi başvuru formu: Fransa vize başvuru formu tamamen doğru bilgiler ile doldurulmalı, 2 adet nüshası alınmalı ve imzalanmalıdır.
 • 2 adet fotoğraf: Schengen vize fotoğraf kriterlerine uygun, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik 2 adet özdeş fotoğraf gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Fransa seyahatinden dönüşte en az 3 ay daha geçerli,hasarsız, en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Son varış noktası için geçerli vize: Nihai varış noktasına giriş için vize ya da geçerli herhangi bir belge ve nüshası gerekmektedir.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları
 • Seyahat amacını belirten ön yazı: Nihai varış noktasına neden gidildiği ve Fransa havaalanından transit geçişin neden tercih edildiği açıklanmalıdır.

Fransa Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa transit vize başvurusunda aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 1. Fransa transit viz başvurusu doldurulur.
 2. Fransa transit vize için gerekli evraklar toplanmalıdır.
 3. Fransa transit vize randevusu alınmalıdır.
 4. Fransa transit vize başvurusu Fransa-visas resmi sitesi üzerinden online yapılabildiği gibi Fransa konsolosluğuna bizzat gidilerek Fransa transit vize başvurusu için randevu alınabilmektedir.
 5. Fransa transit vize başvuru ücreti ödenmelidir.
 6. Randevu tarihinde ilgili Fransa dış temsilciliğine veya vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemleri tamamlanır.
 7. Başvuru sonucu beklenir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Fransa transit vize ücreti 80 €’dur. 6 yaşından büyük ve 12 yaşından küçük çocuklar için Fransa transit vize ücreti 40 €’dur. AB ile vize kolaylaştırma anlaşması olan ülke için Fransa transit vize ücreti 35 €’dur.

Aşağıda listelenen durumlara sahip kişiler Fransa transit vize ücretinden muaftırlar.

 • Altı yaşın altındaki çocuk yolcular
 • Öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve bir eğitim için seyahat gerçekleştiren öğretmenler
 • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla seyahat eden üçüncü ülke vatandaşı araştırmacılar
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için etkinlik gerçekleştirecek temsilciler
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülkenin vatandaşının aile üyesi olan kişiler

Fransa Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa transit vize başvuru sonucu, başvurunun yapıldığı konsolosluk tarafından 15 gün içerisinde sonuca bağlanır. Fransa transit vize işlem süreci Konsolosluk vize departmanın yoğunluğuna bağlı olarak bazı dönemlerde uzayabilmektedir.

Fransa Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Fransa transit vize ile Fransa havaalanlarında en fazla 24 saat kalınabilir. Fransa transit vize kapsamında havalimanından çıkış yapılamaz ve herhangi bir turistik, gezi faaliyeti gerçekleştirilemez.

Fransa Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Fransa transit vize için destekleyici belgeler ve hangi amaçla tercih edildikleri listelenmiştir.

 • Fransa transit vize başvuru formu: Fransa’dan neden transit geçmek zorunda olunduğunu açıklayan ve başvuru sahibi hakkında kişisel bilgilerin verildiği bir formdur. Fransa transit vize ile seyahat edilmesindeki amaç Fransa transit vize başvuru formu sayesinde anlaşılmaktadır.
 • Gidilecek ülkenin vizesi: Fransa havalimanında aktarma yapılarak gidilecek ülkenin vizesi, geçerli bir oturum izni veya pasaportu.
 • Gidilecek ülkenin konaklama ve uçuş bilgileri: Fransa’dan sonra gidilecek ülkedeki konaklama ve ulaşım bilgileri.
 • Fransa konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi: Seyahat amacı, talep dilekçesinde açıklanmaktadır. Fransa transit vize sahibi olmak için gerekli koşullara sahip olunup olunmadığı vize talep dilekçesinden anlaşılabilmektedir.

Çocuklar için Fransa Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Fransa transit vize başvuru adımları yetişkinler ile aynı olmakla beraber ek belgelere gereksinim duymaktadır.

Çocuklar için Fransa transit vize ek belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum belgesi
 • Ebeveynleri tarafından imzalanmış Fransa transit vize başvuru formu
 • Ebeveynlerin kimliklerinin ve pasaportlarının onaylı nüshaları
 • Ebeveynler arasında boşanma söz konusuysa velayet kararı ve o ebeveynin seyahati onayladığına dair beyan
 • Reşit olmayan biriyle seyahat edecekse her iki çocuğun da Fransa’ya seyahat etmek için noter tasdikli ebeveyn izin belgesi gerekmektedir.

Fransa Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Fransa transit vize başvurusu reddedilirse itiraz edilebilmektedir. Fransa transit vize başvurusunun yapıldığı konsolosluk tarafından başvuru sahibine standart bir form gönderilir ve Fransa transit vize başvuru reddi nedenleri, konsolosluk tarafından gönderilen bu formun içerisinde belirtilmektedir. Aynı zamanda başvuru sahibine gönderilen formda Fransa transit vize başvuru reddine itiraz için geçerli tarihler verilmektedir.

Genellikle Fransa transit vize başvuru tarihinden itibaren 2 ay içerisinde itiraz edilmelidir.Fransa transit vizesi için başvurulan konsolosluğu itiraz talebi dilekçe ile bildirilebilir, bu itiraz konsolosluk resmi sayfasından çevrimiçi yapılabileceği gibi bizzat konsolosluğa giderek de yapılabilmektedir. İtiraz kararı başvuru sahibine konsolosluk tarafından bildirilecektir, eğer 2 ay içerisinde bir cevap gelmezse bu, itirazın reddedildiği anlamına gelmektedir.

Fransa Transit Vizesi ile Fransa’da Seyahat Edilebilir Mi?

Fransa transit vize ile Fransa’da seyahat etmek mümkün değildir. Fransa transit vize Fransa’da bulunan uluslararası havaalanınlarında en fazla 24 saat kalmaya izin verir. Fransa’da konaklamak isteyen kişiler Fransa turistik vize ya da Fransa aile ziyaret vizesi alarak Fransa’ya giriş yapmaları gerekmektedir.

Fransa Transit Vizesine Benzer Diğer Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa denizci transit vizesi: Nihai varış noktası Fransa dışında bir yer olan denizcilerin Fransa limanında en fazla 24 saat konaklayarak yoluna devam etmesini sağlayan Fransa kısa süreli vizelerdendir.

Havayolu personeli için Fransa transit vize: Fransa’ya inecek bir uçakla seyahat eden pilot ya da kabin memurları dışındaki havayolu çalışanları için gerekli olan en fazla 24 saat geçerliliği olan vizedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: