fransa transit vize

Fransa Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Fransa transit vizesi, birkaç istisna dışında, başka bir ülkeye giderken Fransa’dan transit geçiş yapan kişiler için verilen kısa süreli bir Schengen vizesidir. Transit vize Fransa’ya seyahat eden değil, başka bir ülkeye seyahat ederken yalnızca ulaşım araçlarını değiştirmek için Fransa topraklarına girmesi gereken kişiler için alınan bir izindir.

Seyahatlerinde Fransa’da bulunan havaalanlarından aktarma yapacak kişilerin transit vize başvurularına Vizem.net tarafından danışmanlık ve takip hizmeti sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Fransa transit vize istemektedir. 3 Temmuz 2022 tarihinden itibaren başka bir ülkeye varmak üzere Fransa havalimanlarının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türk vatandaşları, havaalanı transit vizesine tabi tutulmaktadır.

Kimlerin Fransa Havaalanı Transit Vizesi Alması Gerekmez?

Fransa havaalanı transit vizesi alması gerekmeyen kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir Schengen bölgesi ülkesi için tek tip vizeye, uzun süreli ulusal vizeye veya oturma iznine sahip kişiler
 • Geri kabul hakkı garantisi veren bir Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi, Andorra, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San Marino veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilmiş geçerli seyahat belgesi sahibi kişiler
 • Diğer Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi, Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri için geçerli bir vize sahibi veya vizesini kullanım sonrası geri dönüş yapan kişiler
 • Avrupa Birliği ülkesi, Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi ya da İsviçre vatandaşı kişilerin aile bireyleri
 • Türk diplomatik veya hizmet pasaportu sahibi kişiler
 • Uçuş ekibi üyeleri

Fransa Transit Havaalanı Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa transit havaalanı vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa elçiliğinin kontrol listesindeki tüm gerekli belgelerin eksiksiz teslim edilmesi gereklidir.
 • Fransa seyahatinin bitiminden sonra en az üç ay daha geçerliliği olan ve son on yıl içerisinde alınmış pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Başvuru ücretinin ödenmiş olması gereklidir.
 • Fransa’daki konaklamayı ve ülkeye dönüşü finanse edilebilecek yeterli paraya sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Fransa veya Schengen ülkelerinden herhangi birine giriş yasağının bulunmaması gerekir.
 • Başvuru işlemleri esnasında parmak izi kaydı verilmelidir.
 • 18 yaşından küçüklerin vize başvurularının ebeveynler veya diğer sorumlu kişiler tarafından imzalanması gerekir.

Fransa Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa transit vize başvuru formu: Eksiksiz şekilde online olarak doldurulmuş, çıktısı alınmış ve imzalanmış olarak sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son üç ay içinde çekilmiş, Schengen gerekliliklerine uygun iki adet fotoğraf gereklidir.
 • Pasaport: Vize etiketinin yapıştırılabilmesi için en az iki boş sayfası olan, on yıldan eski olmayan geçerli bir pasaport gereklidir.
 • Fransa seyahat sigortası: En az 30.000 euro teminatlı, tüm seyahat süresince ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli, herhangi bir tıbbi acil durumu kapsayacak nitelikte seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Vize harcı makbuzu: Transit vize harcının ödendiği dekont sunularak kanıtlanmalıdır.
 • Seyahat belgeleri: Başvuru sahibinin son varış noktasına yapacağı seyahate dair belgeler beyan edilmelidir.
 • Uçak bileti: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati gösteren uçak bileti veya rezervasyonu gereklidir.
 • Vize: Gerekiyor olması halinde, Fransa üzerinden seyahat edilecek ülkeye giriş için gerekli vizeye sahip olunmalıdır.

Transit Fransa Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Transit Fransa vizesi başvuruları, Türkiye’den yapılan tüm Fransa vize başvuruları için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global’e yapılmaktadır. Fransa transit vizesi başvurusu VFS Global’e yapılmadan önce kişinin, https://france-visas.gouv.fr sitesi üzerinden vize başvuru formunu doldurması ve vize ücretini ödemesi gereklidir.

Fransa Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa transit vize başvurusu yapılırken öncelikle bireyin https://france-visas.gouv.fr adresinden çevrimiçi başvuru formunu doğru bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Vize başvuru formu doldurulup çıktısı alındıktan ve vize ücreti ödendikten sonra, bir vize başvuru merkezinden parmak izninin ve fotoğrafın alınması için randevu alınır. Eksiksiz olarak hazırlanan vize belgeleri ile vize başvuru formu şahsen randevu esnasında teslim edilir. Randevuda biyometri bilgilerinin kaydı yapılır ve VFS Global vize servis ücreti ödenir. Randevu işlemleri ardından başvuru tamamlanır ve değerlendirme süreci sonrasında kişinin pasaportu vize başvuru merkezine iade edildiğinde bir e-posta güncellemesi ve SMS ile bilgi verilir.

Çocuklar için Fransa Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Fransa transit vize başvuru adımları yetişkinler ile aynı olmakla beraber ek belgelere gereksinim duymaktadır.

Çocuklar için Fransa transit vize ek belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Doğum belgesi
 • Ebeveynleri tarafından imzalanmış Fransa transit vize başvuru formu
 • Ebeveynlerin kimliklerinin ve pasaportlarının onaylı nüshaları
 • Ebeveynler arasında boşanma söz konusuysa velayet kararı ve o ebeveynin seyahati onayladığına dair beyan
 • Reşit olmayan biriyle seyahat edecekse her iki çocuğun da Fransa’ya seyahat etmek için noter tasdikli ebeveyn izin belgesi gerekmektedir.

18 yaş altındakiler için Fransa vize evrakları başvuru esnasında tam ve eksiksiz olarak vize başvuru merkezine sunulmalıdır.

Fransa Transit Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Fransa transit vize ücreti 80 €’dur. 6 yaşından büyük ve 12 yaşından küçük çocuklar için Fransa transit vize ücreti 40 €’dur. AB ile vize kolaylaştırma anlaşması olan ülke için Fransa transit vize ücreti 35 €’dur.

Kimler Fransa Transit Vize Ücretinden Muaftır?

Fransa transit vize ücretinden muaf kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Altı yaşın altındaki çocuk yolcular
 • Öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve bir eğitim için seyahat gerçekleştiren öğretmenler
 • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla seyahat eden üçüncü ülke vatandaşı araştırmacılar
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için etkinlik gerçekleştirecek temsilciler
 • Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülkenin vatandaşının aile üyesi olan kişiler

Fransa Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa transit vize başvuru sonucu, başvurunun yapıldığı konsolosluk tarafından 15 gün içerisinde sonuca bağlanır. Fransa transit vize işlem süreci Konsolosluk vize departmanın yoğunluğuna bağlı olarak bazı dönemlerde uzayabilmektedir.

Transit Fransa Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Transit Fransa vize başvurusu, vize memuru tarafından başvuru sahibinin başvurduğu vize türünü almaya uygun olmadığına karar verilmesi, başvurunun eksiksiz olarak tamamlanamaması ve benzeri durumlarda reddedilebilmektedir.

Fransa transit vize reddi en çok; başvuru sahibinin geçmiş veya mevcut ceza davası bulunması, geçersiz veya hasarlı pasaport sunması, seyahat amacının kanıtlanamaması, seyahat planının sunulamaması, dilekçelerin uygun olmaması, maddi yeterliliğin kanıtlanamaması, geçersiz seyahat sigortasına sahip olunması, konaklama kanıtına sahip olunmaması veya vizeye uygun olunmaması durumunda verilir. Transit vize başvurularında seyahat edilecek ülkeye ulaşımı gösteren bir biletin ve ülkeye girişe izin veren vizenin bulunmaması hallerinde, Fransa vize reddi kararı verilebilmektedir.

Fransa Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Fransa transit vize başvurusu reddedilirse itiraz edilebilmektedir. Fransa transit vize başvurusunun yapıldığı konsolosluk tarafından başvuru sahibine standart bir form gönderilir ve Fransa transit vize başvuru reddi nedenleri, konsolosluk tarafından gönderilen bu formun içerisinde belirtilmektedir. Aynı zamanda başvuru sahibine gönderilen formda Fransa transit vize başvuru reddine itiraz için geçerli tarihler verilmektedir.

Genellikle Fransa transit vize başvuru tarihinden itibaren 2 ay içerisinde itiraz edilmelidir.Fransa transit vizesi için başvurulan konsolosluğu itiraz talebi dilekçe ile bildirilebilir, bu itiraz konsolosluk resmi sayfasından çevrimiçi yapılabileceği gibi bizzat konsolosluğa giderek de yapılabilmektedir. İtiraz kararı başvuru sahibine konsolosluk tarafından bildirilecektir, eğer 2 ay içerisinde bir cevap gelmezse bu, itirazın reddedildiği anlamına gelmektedir.

Fransa Transit Schengen Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Fransa transit vizesi 24 saat süreyle geçerlidir ve sadece bir sefer Fransa’da bulunan havaalanının uluslararası transit alanında kullanılabilir.

Kişiler, son varış noktasına transfer uçuşunu beklerken Fransa havalimanının uluslararası bölgesinde kalmak zorundadır; kişinin bu bölgeden ayrılması veya havalimanında 24 saatten uzun süre geçirmesi gerekiyorsa, Schengen transit vize yerine kısa süreli C tipi Schengen vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: