fransa aile arkadas ziyaret vizesi

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri (2024)

Fransa aile ziyareti vizesi, Fransa’da yaşayan aile üyelerini, arkadaşlarını ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyen Fransa vize rejim tablosuna göre vizeye tabi olan ülke vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Fransa aile ziyareti vizesi, kısa süreli Schengen vizesi kategorisindedir ve hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Fransa'da bulunma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, Fransa'da yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvurularında tek çatı altında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Fransa Ziyaret Vizesi Alabilir?

Fransa'da yasal olarak ikamet etmekte olan ebeveyni, çocuğu, eşi, partneri, kardeşi gibi aile üyesi, akrabası ya da arkadaşı olan ve ilgili kişiden onaylı davet mektubu alabilen kişiler Fransa ziyaret vizesi alabilmektedir.

Fransa Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa akraba ziyareti vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Vize başvuru sahibinin Fransa'da ziyaret edeceği kişiden davetiye alması gerekmektedir.
 • Kişinin Fransa'daki konaklama masraflarını ve Fransa’dan dönüşünü finanse edebilecek yeterli paraya sahip olması ya da Fransa'da yaşamakta olan tanıdığının konaklama ve ulaşım için kişiye mali garanti vermesi gerekmektedir.
 • Vize hamili, Fransa ziyaretinin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmalıdır.
 • Kişinin Fransa’da geçerliliğe sahip bir seyahat sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 • Ziyaret edecek kişinin Fransa ya da Schengen bölgesine giriş yasağı bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin vize süresi bitiminde Schengen bölgesinde kalmayacağını ve ülkesine geri dönüş yapacağını kanıtlayan yeterli belgeler sunulmalıdır.
 • Vize başvuru sahipleri biyometrik bilgi kaydı vermelidir.
 • Kişinin temiz bir adli sicil kaydına sahip olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibinin daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması gerekmektedir.

Fransa Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa arkadaş ziyareti vizesi, Türkiye’den yapılacak kısa süreli vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan VFS Global ya da akredite acentelere başvuru yapılarak alınır.

Fransa arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda, https://france-visas.gouv.fr/ sitesi üzerinden online başvuru yapılmalı ve online başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuruyu tamamlamak için randevu oluşturulmalıdır. Vize için gerekli evraklar randevuda teslim edilmeli ve biyometrik bilgi kaydı yapılmalıdır. Fransa arkadaş ziyareti vizesi başvurusunun tamamlanması için vize ücreti ödenmelidir.

Fransa arkadaş ziyaret vizesi başvuruları, tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra değerlendirmeye alınmaktadır. Vize durumu VFS Global üzerinden takip edilebilmektedir. başvuru sonuçlandığında pasaport, vize başvuru merkezinden teslim alınmaktadır.

Aile Ziyareti için Fransa Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aile ziyareti için Fransa vize başvurusu planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce yapılabilir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Fransa için seyahat bitimi tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerliliği olan ve 2 adet boş sayfası bulunan, 10 yıldan eski olmayan pasaport sunulmalıdır.
 • Fransa ziyaret vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle, online olarak doldurulmuş vize başvuru formu, çıktısı alınıp imzalanarak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Schengen vizesi biyometrik fotoğraf şartlarına uygun son 3 ay içerisinde çektirilmiş 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Fransa vize davet mektubu: Fransa’daikamet etmekte olan bir akraba veya arkadaş tarafından yazılacak olan bir davet mektubu ibraz edilmelidir. Davet mektubu ile birlikte mektubu yazan kişinin pasaportunun veya oturma izninin fotokopisi de sunulmalıdır.
 • Aile ilişkisinin kanıtı: Kişinin Fransa aile ziyareti vizesi ile ailesinin yanına gitmesi durumunda aile ilişkisini kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir.
 • Fransa seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi, Fransa’da tüm seyahat boyunca geçerliliği olan ve en az 30.000 euro teminatlı, olası durumlarda ülkeye geri dönüş hizmetlerini ve acil tıbbi tedavi masraflarını kapsayan seyahat sağlık sigortası sahibi olmalıdır.
 • Ulaşıma dair kanıt: Fransa’ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren rezervasyon bilgileri veya biletler sunulmalıdır.
 • Konaklamaya dair kanıt: Kişinin konaklayacak olduğu otel veya kiralık ev için rezervasyon belgesi veya kira sözleşmesi sunulmalıdır. Kişi, ailesinin veya arkadaşının evinde konaklayacak ise durumu ispatlayan belgeler beyan edilmelidir.
 • Fransa aile ziyareti vize dilekçesi: Fransa seyahatinin ayrıntılı planı, detaylı seyahat amacı, geçirilecek süre ve tüm kişisel bilgileri içeren aile ziyareti için vize dilekçesi yazılmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Fransa’da kalınacak olan süre boyunca kişinin geçimini sağlayabileceğinin ve ülkesine dönebileceğinin kanıtı olan banka hesap özetleri, maaş bordroları, ek gelir belgeleri veya sponsorluk mektupları maddi yeterlilik kanıtı olarak ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı dekontu: Vize başvuru sahibinin vize harcını ödediği dekont ile kanıtlanmalıdır.

Yukarıda listelenen gerekli belgeler standart ziyaretçi vizesi belgeleridir ve standart belgelerden ayrı olarak başvuru sahibinin yaşı ile çalışma ve meslek durumuna göre öğrenci belgesi, SGK hizmet dökümü, işyeri izin yazısı, emeklilik belgesi gibi farklı belgeler talep edilebilir.

Fransa Aile Ziyareti Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa aile ziyareti vize dilekçesi başvuru yapan kişi tarafından ilgili konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Vize dilekçesinde seyahat amacı ve detayları açıklanmalıdır. Dilekçede açıklanan bilgiler ile ibraz edilen diğer belgeler arasında tutarlılık olması gerekmektedir.

Fransa aile ziyareti vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Aile Ziyareti Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?
Fransa Aile Ziyareti Vize Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa akraba ziyareti vizesi için davet mektubu, başvuru sahibi kişinin Fransa’da ziyaret edecek olduğu kişi tarafından resmi bir dille konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Davet mektubunda hitap edilen büyükelçilik adı, adresi ve telefon numarası bulunmalıdır.

Fransa akraba ziyareti vizesi davet mektubunda; davet eden kişinin adı, kişinin Schengen ülkesindeki vatandaşlık veya daimi ikametgah statüsü, telefon numarası, adres ve e-posta bilgileri yer almalıdır. Davet mektubunda başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, seyahat amacı, davet eden kişi ile ilişkisi detaylı şekilde aktarılmalıdır. Davetiye ile Fransa vizesi almak için Fransa vize başvurularında kullanılacak davet mektubunun davet eden kişinin Fransa'da ikamet ettiği belediye tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Fransa seyahat tarihleri ve seyahat programı doğru ve eksiksiz açıklanmalıdır. Davet mektubunda davet eden kişinin imzası bulunmalıdır.

Fransa aile ziyareti vizesi davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Fransa Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa Vize Davetiyesi Yazan Kişinin Sunması Gereken Evraklar Nelerdir?

Fransa vize davetiyesi yazan kişinin sunması gereken evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Davet eden kişinin öğrenci olması durumunda üniversite kayıt belgesi ya da öğrenci belgesi
 • Davet sahibinin Fransız veya Avrupa birliği vatandaşı olması durumunda davet edenin kimlik fotokopisi
 • Davet eden kişi vize başvuru sahibinin masraflarını kendi maddi imkanları ile karşılayacak ise davet eden kişinin finansal yetkinliğini kanıtlayan banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri var ise kontrat ya da ödemelerin banka dökümü gibi belgeler

Fransa Ziyaret Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa ziyareti vizesi randevusu VFS Global'in internet sitesi üzerinden alınabilmektedir.

Fransa ziyaret vizesi almak için vize başvurusunda biyometrik bilgi kaydı işlemleri için randevu alınmalıdır. Vize randevusu VFS Global’in websitesi üzerinden alınır. VFS Global websitesinde bir kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra, randevu oluşturma sayfasından istenen bilgiler girilerek ve uygun randevu seçilerek randevu alma işlemi tamamlanır. Vize randevusu alındıktan sonra randevu mektubuyla birlikte bir randevu onay e-postası gönderilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda randevu başvuru sahibi adına vize danışmanları tarafından oluşturulmaktadır ve gerekli olması halinde tarih değişikliği ya da randevu iptali işlemleri de danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Fransa aile ziyareti vizesi başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Vize başvuru ücretleri; 12 yaşından büyükler için 80 euro ve 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 40 euro iken, 6 yaşından küçük çocuklar için vize ücretsizdir.

Vize harcına ek olarak yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global, her başvuru için 40 euro vize servis ücreti talep etmektedir.

2024 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Fransa aile ziyareti vizesi masrafları ortalama 195 EURO tutmaktadır.

Aile Ziyareti için Fransa Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Aile ziyareti için Fransa Schengen vizesi normal şartlar altında 15 gün içerisinde çıkar. Vize işlem süresinin uzamasına eksik evrak beyanı, dış temsilcilikte yaşanan yoğunluklar, resmi tatiller gibi durumlar neden olabilir.

Büyükelçiliklerin vizeyi işleme koyma süreleri özel durumlarda 30 gün sürerken, olağanüstü durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir. Schengen aile vizesi işlem süresi haziran ile ağustos ayları arasındaki tatil döneminde daha uzun olabilmektedir.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip işlemi, vize başvurusunun da yapıldığı VFS Global’in internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama için vize başvuru merkezi tarafından düzenlenen makbuz üzerinde bulunan referans numarası ve soyisim bilgileri girilmelidir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Fransa Akraba Ziyareti Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Fransa akraba ziyareti vizesinin reddedildiği durumlar aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru sahibinin geçmişte ya da mevcut suçu bulunması
 • Sahte seyahat belgesi sunulması
 • Hasarlı pasaport ibraz edilmesi
 • Geçersiz bir pasaport ile başvuru yapılması
 • Fransa seyahati programında uçak bileti, konaklama için rezervasyon detayları gibi bilgilerin eksik olması
 • Seyahat amacının kanıtlanamaması
 • Eksik veya hatalı bilgi içeren vize dilekçesi veya sponsor dilekçesinin sunulması
 • Maddi olanakların yetersiz olması
 • Geçersiz doğum belgesi veya evlilik cüzdanı sunulması
 • Geçersiz seyahat sigortası ibraz edilmesi
 • Konaklama kanıtının ibraz edilmemesi
 • Aktif bir Schengen vizesi olan bir pasaporta sahip olunması
 • Önceden Schengen vizesi ihlali bulunması

Fransa akraba ziyareti vizesi başvurusunun reddi halinde, başvurunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla itiraz başvurusu yapılabilir veya yeniden vize başvurusu gerçekleştirilebilir.

Fransa Ziyaret Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Fransa ziyaret vizesi reddine itiraz etmek için öncelikle kararın yanlış olduğundan ve ret için hiçbir neden olmadığından emin olunmalıdır. Vize reddi için açıklayıcı bir itiraz dilekçesi yazılmalıdır ve dilekçe içeriğinde başvuru reddinin hatalı olduğu açıklanarak, kararın neden geri alınması gerektiğine dair kanıtlar sunulmalıdır.

Fransa Akraba Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa akraba ziyareti vizesi genellikle seyahat planının kapsadığı süre kadar verilse de, en 180 günlük periyotta en fazla 90 gün konaklayacak şekilde 2 yıla kadar verilmektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Fransa aile ziyareti vizesi, kişinin Fransa’da bulunan aile üyesini veya arkadaşını ziyaret amacıyla, 90 güne kadar seyahat etmesine izin veren kısa süreli bir Schengen vizesi türüdür ve hamiline Fransa’da çalışma ya da oturma hakkı sağlamamaktadır.

Fransa’da 90 günden daha uzun süre ile aile üyesinin yanında bulunmak isteyen kişiler, aile ziyareti vizesi yerine, uzun süreli bir ulusal vize olan Fransa aile birleşimi vizesi başvurusu yapmalıdır; aile birleşimi vizesi ile başvuru sahibinin koşullarına bağlı olarak Fransa’da oturma ve çalışma hakkı da tanınmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: