fransa aile arkadas ziyaret vizesi

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Fransa’ya aile ve akraba ziyareti amacıyla gidecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür ve onaylanması halinde 90 güne kadar konaklama imkanı sağlamaktadır.

Fransa konsolosluğu güncel koşullar doğrultusunda Fransa aile ziyareti vizesi evraklarında ekstra evrak talep edebilmektedir. COVID-19 nedeni ile Fransa vize politikasında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Fransa aile ve arkadaş ziyareti başvurusu Fransa’ya gitmeyi planlayan her aile bireyi için ayrı ayrı yapılmalıdır. Fransa’ya gelecek ailenin her ferdi için başvuru ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi, vize hamiline 180 günlük periyod içerisinde en fazla 90 gün boyunca Fransa’da konaklama imkanı tanır.

Fransa aile ziyaret vizesine başvurabilmek için Fransa’da bulunan kişi ile başvuru sahibi arasındaki ilişki kanıtlanmalıdır.

Sigortalı olarak çalışmayan ve kanıtlanabilir belirli bir maddi geliri olmayan kişilerin, Fransa aile- arkadaş ziyaret vizesi başvurusu yapmak adına seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakınlarının gelir durumunu kanıtlar nitelikteki belgeleri hazırlamaları gerekir.

Fransa’ya arkadaş ve aile ziyareti vizesi almak isteyen ancak gerekli maddi yeterliliğe sahip olmayan kişiler için Fransa’da ziyaret edilecek kişinin Konsolosluğa hitaben yazılmış sponsorluk dilekçesi göndermesi gerekir. Sponsor olacak kişinin gelir durumunun yanı sıra mesleki ve finansal belgeleri de sponsorluk dilekçesi ile birlikte başvuru dosyasında yer almalıdır.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa aile arkadaş ziyareti vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerlilik süresi ve en az 2 boş sayfası bulunan boş yaprak bakımından uygun Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmak
 • Daha önce vize ihlalinde bulunmamak
 • Fransa’da bulunulacak süre boyunca yeterli maddi fona sahip olmak
 • Fransa’da kalınmayacağına ve menşe ülkeye geri dönüş yapılacağına dair destekleyici belgeler sunmak
 • Daha önce Schengen bölge ülkeleri içerisinde bir suça karışmamış olmak
 • Fransa ziyaret vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru beyan ile hazırlamak

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa aile-arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrakların listesi aşağıda listelenmiştir.

 1. Kimlik fotokopisi: Ön ve arka yüz
 2. Davet yazısı: Kişinin Fransa’ya davet edildiğine dair belediyeden alınmış onaylı davet yazısı.
 3. Fransa vize başvuru formu: Tükenmez kalem kullanarak doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır
 4. Çalışanlar için şirket yazısı:(Türkçe veya İngilizce hazırlanmış). Türkiye’de çalışılan şirketin yetkilisi tarafından hazırlanacak belge; şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı, konsolosluğa hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin izinli olduğu tarihler, seyahatin amacı ve sponsoru belirtilmelidir. Belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalı, orjinal belge ibraz edilmelidir.
 5. Pasaport: Pasaport son 10 yıl içinde alınmış, vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, vize basımı için en az 2 boş sayfası mevcut, deformasyona uğramamış olmalıdır
 6. Fransa vize fotoğrafı: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf. Biyometrik fotoğraf daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış, kişinin güncel halini temsil eden, 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde, beyaz fon üzerinde olmalıdır.
 7. Maaş bordrosu: Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli
 8. Şahsi banka hesap özeti:
  • Fransa vize başvurusu tarihinden önceki 15 gün içerisinde alınmış olmalı.
  • Son 3 aylık hesap hareketliliğini içermeli.
  • En az 8000 TL bakiye bulunmalı.
  • Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte temin edilmeli.
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği:
  • Aile ve adres bilgilerini içermelidir.
  • Evli kadınlar kızlık soyadını içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin etmelidir. Bu kişilerin 2 farklı belge ibraz etmeleri gerekecektir.

*Fransa aile ve arkadaş vizesi başvurusunda talep edilen ek evraklar Fransa’da gidilecek bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Fransa aile arkadaş vizesi davet mektubu Fransa’da ziyaret edilecek kişi tarafından Fransız Büyükelçiliği veya Fransa Konsolosluğuna hitaben yazılıp imzalanmış davetiye mektubudur.

Fransa akraba ziyareti vizesi davet mektubu vize başvurusunun olumlu sonuçlanacağını garantilemez. Ancak olumlu dönüş yapılma ihtimalini artırır.

Fransa aile – arkadaş ziyaret vizesi davet mektubu aşağıdaki bilgileri içermelidir.

 • Fransa’yı ziyaret edecek kişinin isim soyisim ve doğum tarihi
 • Fransa’yı ziyaret edecek kişinin hangi tarihler arasında Fransa’da buluncağı
 • Ziyarete gelecek kişi ile yakınlık derecesi.
 • Fransa davet mektubunun yazıldığı tarih.
 • Fransa’ya davet eden kişinin iletişim bilgileri (telefon numarası, adres ve e-posta bilgileri)
 • Fransa’ya davet eden kişinin imzası
 • Konaklama veya mali destekte bulunup bulunmayacağı bilgisi

Fransa ziyaret Mektubup Konsolosluğa hitaben ve resmi dille yazılmalıdır.

Başvuru Sürecinde Davet Eden Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Fransa aile ziyaret vizesi başvuru sürecinde davet eden kişinin hazırlaması gereken diğer evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Davet eden kişi öğrenciyse üniversite kayıt / öğrenci belgesi.
 • Eğer davet eden davetliyi kendi maddi imkanları ile ağırlayacak ise davet edenin finansal yetkinliğini kanıtlayıcı belgeler. Örneğin; banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri varsa kontrat veya ödemelerin banka dökümü.
 • Davet eden kişi Fransız veya Avrupa birliği vatandaşı ise kimlik fotokopisi.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Fransa aile – arkadaş ziyaret vizesi başvuru gereklilikleri arasında adli sicil kaydı bulunmamaktadır.

Ancak, talep edilmesi halinde adli sicil kaydı; kaymakamlıklardan, adli sicil müdürlüklerinden, yurtdışında bulunuluyorsa büyükelçiliklerden ve e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

E-devlet üzerinden alınan adli sicil kayıtları Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olarak alınabilmektedir, Fransa vizesi için alınan sicil kaydı Fransızca veya İngilizce olmalıdır.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Fransa aile-arkadaş ziyareti vizesi başvuru ücreti Fransa konsolosluğunun resmi sitesine göre 2021 yılı için 80 Euro (€) olarak belirlenmiştir. Ödemeler sadece Euro ve banka havalesi ile kabul edilmektedir.

Fransa aile ziyareti vize danışmanlık ücreti 30 € - 50 € arası değişmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Fransa vize ücretleri o günkü Garanti BBVA Euro satış kurundan hesaplanarak TL olarak ödenebilir.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa aile - arkadaş ziyareti vizesi aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılabilir.

Öncelikle vize randevusu alınması gerekmektedir. Bunun için Fransa vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden veya ilgili Fransa dış temsilciliklerinden randevu alınması gereklidir.

Dış temsilcilikler üzerinden yapılacak başvurular için Fransa İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınarak süreç ilerletilir.

Vize başvuru merkezi aracılığı ile Fransa aile ziyareti vizesi başvurusu yapmak tercih edildiyse aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Türkiye’deki Fransa vize başvuru merkezi olan VFS Global resmi internet sitesinden çevrimiçi olarak Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvuru formu doldurulur.
 • Fransa aile ziyareti vizesi başvurusu yapıldıktan sonra, vize başvuru merkezinde başvuran kişinin parmak izlerinin alınması ve fotoğrafının çekilmesi için randevu alınması gerekir.
 • Fransa aile ziyareti vizesi hizmet ücretinin vize merkezine yatırılması gerekmektedir.
 • Randevu günü biyometrik bilgiler ve gerekli evraklar teslim edilmektedir ve Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvuru ücreti ödenip başvuru tamamlanmalıdır.

Tüm Fransa aile vize başvurusu aşamalarında vizem.net bünyesinde bulunan uzman vize danışmanları ile iletişime geçilerek Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvuru süreci kolaylıkla sonuçlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa aile ziyaret vizesi işlem süreleri, ortalama olarak 15 iş günü sürmektedir. Bu süre başvuru sahibinin uyruğuna, konaklama amacına ve yerel vize verme koşullarına bağlı olarak değişir.

Kısa süreli vize başvurusunda bulunmak için, başvurunun planlanan ziyaretten en az iki hafta önce yapılması gerekir.

Belgeler bir Fransız Büyükelçiliği veya Fransız Konsolosluğu’nun vize bölümü aracılığıyla gönderildi ise; InfoVISA çevrimiçi uygulama izleme aracını ile takip edilir. (https://pastel.diplomatie.gouv.fr/VisaNET-Consultation-Internet/html/frameset/frameset.html )Başvuru hakkında bilgi edinmek için sağlanması gerekenler:

 • Başvuru sahibinin referans numarası
 • Başvuru sahibinin doğum tarihi

VFS vize başvuru merkezine başvuruldu ise;

VFS çevrimiçi uygulama izleme aracının kullanılması gerekmektedir.

Başvuru hakkında bilgi edinmek için gerekenler:

 • Başvuru sahibine verilen referans numarası
 • Başvuru sahibinin soyadı

Fransa ve Avrupa yasalarına göre, vize başvurularıyla ilgili olumsuz kararlar bildirilmelidir.

Fransa aile ziyaret vizesi reddedilen bir başvuru sahibi, resmi olarak bilgilendirildikten sonraki iki ay içinde Commission de Recours contre les Décisions de Refus de Visa, BP 83609 44036 Nantes CEDEX 1’e vizeyi reddetme kararına itiraz edebilir.

Bu temyiz motive içermeli, imzalanmalı ve Fransızca yazılmalıdır. Mahkemeye yapılacak itirazlardan önce gelmelidir.

Dosyanın sunulmasından sonraki 2 ay içinde başvuru sahibine herhangi bir karar bildirilmemişse, dava reddedilmiş sayılır ve Commission de Recours Contre les Décisions de Refus de Visa nezdinde temyiz edilebilir.

Fransa Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile sahip olunabilecek haklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamında 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca Fransa’ya giriş ve ikamet etme hakkı verilmektedir.
 • Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamında Fransa’da eğitim alma hakkı bulunmamaktadır.
 • Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamında çalışma hakkı bulunmamaktadır.
 • Fransa ziyaret vizesi Schengen vizesi kapsamındadır. Fransa ziyaret vizesi ile Schengen bölgesindeki tüm devletlere vizesiz giriş sağlanabilmektedir.

Schengen bölgesindeki devletler aşağıda sıralanmıştır.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

18 Yaşından Küçükler için Fransa Aile - Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçükler için Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvurusu yetişkinlerin Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvurusu adımları ile aynıdır. Yetişkinler için Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvuru evrakları ile 18 yaşından küçükler için Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvuru evrakları farklılık göstermektedir.

18 yaşından küçükler için Fransa aile-arkadaş ziyareti vize başvurusu için Fransa yetişkin aile - arkadaş ziyareti vizesi başvuru evraklarına ek olarak istenen gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • 18 yaşından küçükler ebeveynleri olmadan seyahat ediyorlarsa anne ve babanın imzasını taşıyan noter onaylı muvafakatname.
 • Reşit olmayan kişinin doğum belgesi veya ebeveynlerin evlilik cüzdanının fotokopisi.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fransa aile ziyareti vizesi ile Fransa aile birleşimi vizesi arasındaki farklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Fransa aile ziyareti süre ve aile birleşimi vizesi süresi birbirinden farklıdır. Ziyaret vizesi kısa süreli C tipi (90 gün) bir vize iken Fransa aile birleşim vizesi uzun süreli D tipi (90 gün +) bir vize tipidir.
 • Aile birleşim vizesindeki aile tanımı Fransa’da en az 18 aydır yasal yollardan ikamet etmekte olan eş veya 18 yaşın altındaki bireyler için ebeveyni kapsar. Fransa aile ziyareti vizesindeki akraba tanımı ise eş ve ebeveyn ile sınırlı değildir.

Fransa aile birleşimi vizesi başvuru şartları doğrultusunda hazırlanması gereken evraklar Fransa aile arkadaş ziyaret vizesinden daha kapsamlıdır.

Fransa Aile Ziyareti Vizesine Benzer Diğer Fransa Vize Türleri Nelerdir?

 • Fransa Turist Vizesi: Fransa tatil, gezi veya keşif amaçlarıyla ziyaret edildiğinde tercih edilen Fransa vize çeşididir.
 • Fransa aile birleşim vizesi: Yakınları Fransa’da yaşayan, AB vatandaşı olmayan aile üyelerinin Fransa’daki yakınlarının yanına ziyarete gitmesi ya da kalıcı olarak yerleşmesi amacıyla Fransa’ya giderken kullanılan Fransa vize çeşididir.
Paylaş: