Davetiye ile Fransa Vizesi Almak

2024'te Davetiye ile Fransa Vizesi ve Davet Mektubu Türleri

Turizm, aile veya arkadaş ziyareti, eğitim, ticari, kültürel ve sportif faaliyet amacıyla Fransa’yı ziyaret etmek için vize almak durumunda olan yabancı uyruklu kişilerin ilgili şahıs veya kurum tarafından Fransa’ya davet edildiği mektuba Fransa vizesi davet mektubu denmektedir.

Davetiye ile yapılan Fransa vize başvurularında vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişi ya da kurum tarafından Fransa Ankara Büyükelçiliği ya da Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben resmi bir davet mektubu göndermelidir. Fransa vizesi davet mektubunda vize başvuru sahibinin Fransa’ya ziyaret amacı ve seyahat detaylarına yönelik beyanlar yer almalıdır. Fransa vize başvurularında kullanılacak davet mektubunun, vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin ikamet ettiği Fransa belediyesi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Fransa vizesi başvurularında, vize davet mektubu uzman ülke danışmanı tarafından kontrol edilmekte ve gerekli olması durumunda başvuru sahibinin kişisel durumuna göre düzenlenmekte, aynı zamanda başvuru sahibinin talebi halinde seyahat planına uygun vize davet mektubu örneği hazırlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Fransa Vizesi için Davet Mektubu Almalıdır?

Fransa vizesi için davet mektubu alması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa’da yaşayan aile bireyini veya arkadaşını ziyaret edecek yabancı uyruklu kişiler
 • Turistik amaçlarla Fransa’ya gidip bir otel yerine bir kişinin yanında kalacak kişiler
 • İş yapma amacıyla Fransa’ya giderek konferans, toplantı veya seminere katılacak kişiler
 • Fransa’da kültürel etkinliklere katılacak kişiler
 • Fransa’da bilimsel faaliyetlere ve araştırmalara katılacak kişiler
 • Fransa’da dini faaliyet ve toplantılara katılacak kişiler
 • Spor amacıyla Fransa’yı ziyaret edecek sporcular
 • Siyasi amaçla Fransa’da etkinliklere katılacak kişiler

Fransa Davet Mektubu Hangi Kişilerden Alınabilir?

Fransa'da iş görüşmesi, fuar veya kongreye katılmak için Fransa ticari vizeye başvuracak kişiler için ticari organizasyona ev sahipliği yapan şirket veya kurumdan davet mektubu alabilir. Fransa'da yaşayan aile bireyini ya da arkadaşını ziyaret edecek kişiler o kişilerden davet mektubu alabilmektedir. Fransa'daki eğitim kurumlarında eğitim alacak öğrenciler, kabul aldıkları veya kayıt yaptırdıkları eğitim kurumundan davet mektubu alabilmektedir. Fransa'da organize edilen kültürel ya da sportif faaliyete katılacak kişiler, organizatör kurum ya da şahıstan davet mektubu alabilmektedir.

Fransa Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa vizesi için davet mektubu, resmi bir dille Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmaktadır. Fransa vizesi davet mektubunda vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri, seyahat amacı, seyahat planı ve davet eden kişi ile arasındaki bağın veya ilişkinin beyan edilmesi gerekmektedir. Fransa vizesi için yazılan davet mektubunda tarih, hitap edilen dış temsilciliğin adı, davet eden kişi veya kurumun adı, davet eden kişinin Fransa’daki vatandaşlık veya göçmenlik durumu belirtilmeli ve mektubun davet eden kişi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Turizm, aile veya arkadaş ziyareti, eğitim, ticari, kültürel ve sportif faaliyet amacıyla Fransa’yı 3 aydan kısa bir süre ile ziyaret edecek kişilere Fransa’da bulunan kişi ya da kurumlardan gönderilen vize davet mektubunun davet eden kişinin ikamet ettiği yere bağlı olarak belediye tarafından onaylanması gerekmektedir.

Fransa Davet Mektubu için Belediye Onayı Nasıl Alınır?

Fransa davet mektubu almak için vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişi tarafından ikamet edilen belediyeden onay almak gerekmektedir. Vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin teyit edilmesi belediyeden alınan onay ile sağlanmaktadır. Vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin vize başvuru sahibini Fransa’da ağırlamak için uygun koşullara sahip olup olmadığı belediye onayı ile anlaşılmaktadır.

Fransa davet mektubu almak için vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin bağlı bulunduğu belediyeye şahsen gitmesi ve onay almak için başvuru yapması gerekmektedir. Fransa davet mektubu için belediyeden alınan onay belediye başkanı tarafından imzalanmaktadır. Fransa vizesi için alınan davet mektubu vize başvuru sahibine gönderilmelidir ve vize başvuru sahibinin davet mektubunu vize başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.

Fransa Vizesi için Davet Mektubu Belediye Onay Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi için davet mektubu belediye onay ücreti, vergi damgaları dahil 30 euro tutmaktadır. Fransa vizesi için düzenlenen davet mektubuna yönelik ödenen belediye onay ücreti, vize başvuru sonucundan bağımsız olarak ödenmektedir ve başvurunun reddedilmesi halinde iade edilmemektedir.

Hangi Durumlarda Fransa Vize Davet Mektubuna Onay Verilmez?

Fransa vize davet mektubuna onay verilmediği durumlar aşağıda paylaşılmıştır.

 • Vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin davet mektubunu eksik veya yanlış hazırlaması
 • Vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişinin sunduğu destekleyici evrakların yetersiz olması
 • Vize başvuru sahibinin Fransa’ya davet edilmesine rağmen uygun kriterler taşımaması
 • Vize başvuru sahibinin ya da Fransa’ya davet eden kişinin vize sürecinde başvuru amacından farklı bir niyet taşıması

Seyahat Amacına Göre Fransa Davet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Aşağıdaki başlıklarda farklı vize türleri için davet mektubu örnekleri verilmektedir.

Fransa Ziyaret Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa ziyaret vizesi için davet mektubunun, vize başvuru sahibini Fransa’ya davet eden kişi tarafından hazırlanmış olması ve Fransa’da bağlı olunan belediyeye onaylatılmış olması gerekmektedir. Fransa ziyareti için hazırlanan davet mektubunda, vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, davet eden kişiye ait kimlik bilgileri, seyahat amacı, seyahat tarihleri ve seyahat planı hakkında bilgiler yer almalıdır.

Fransa davet mektubu, turizm amacıyla Fransa’yı ziyaret edecek yabancı uyruklu kişiler için gerekli olmaktadır. Fransa’yı turizm amacıyla ziyaret edebilmek için Fransa ziyaret vizesi başvurusu yapacak kişiler, Fransa’da bulunan ve yanında konaklayacağı aile bireyi veya arkadaşı tarafından davet mektubu alabilmektedir.

Aşağıda Fransa ziyaret vizesi davet mektubu örneği paylaşılmıştır.

(Tarih)

(İkamet edilen şehir)

(Başvuru Yapılacak Büyükelçilik Adı)

Konu: (Vize başvuru sahibinin adı soyadı) Fransa ziyaret vizesi başvurusuna davet mektubu

İlgili makama,

Ben, (davet eden kişinin kimlik/ oturum izni numarası) numaralı çalışma ve oturma iznine sahip (davet eden kişinin adı soyadı) olarak 2011 yılından itibaren Paris’te yaşamaktayım. 2005 yılından itibaren arkadaşım olan (vize başvuru sahibinin pasaport numarası) pasaport numaralı (vize başvuru sahibinin adı soyadı), çalıştığı kurumdaki yıllık izni süresince (seyahat tarihi başlangıç ve bitiş tarihleri) tarihleri arasında Fransa’ya gelmeyi ve Paris şehrini gezmeyi planlamaktadır ve ben de kendisine eşlik etmek istediğim için bu davetiyeyi yazmaktayım. 10 günlüğüne turistik amaçla Fransa’ya gelmeyi planlayan arkadaşıma (vize başvuru sahibinin adı soyadı) Paris şehrini gezdirmek, önemli müzeleri birlikte ziyaret etmek ve Fransız restoranlarında kültürel yemekler tattırmak istiyorum.

2017 yılından itibaren Paris’te bulunan (davet eden kişinin çalıştığı kurumun adı) şirketinde (davet eden kişinin mesleği) olarak çalışmaktayım. Arkadaşımın Fransa’yı ziyaret edeceği tarihlerde çalıştığım kurumdan izin almış bulunmaktayım. Kendisi ziyaret boyunca aşağıda adresini belirttiğim evimde konaklayacaktır.

(Davet eden kişinin ikamet adresi)

Arkadaşımın Fransa ziyareti boyunca yapacağı masrafları ben karşılayacağım ve bunun için yeterli maddi imkanım olduğunu beyan ederim. Davet mektubu ile beraber gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimi, ikamet belgemi, işyeri yazımı ve hesap hareketlerimin kopyasını bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duymanız halinde bana (davet eden kişinin telefon numarası) numaralı telefon ya da (davet eden kişinin e-mail adresi) e-mail adresim üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

(Davet eden kişinin adı soyadı)

(Davet eden kişinin imzası)

Ziyaretçi bilgisi:

Ad Soyad:

Doğum Tarihi:

Pasaport No:

Düzenleme Tarihi: GG/AA/YYYY

Geçerlilik Tarihi: GG/AA/YYYY

Verildiği Yer:

Adres:

Telefon:

e-mail:

Yakınlık Derecesi:

Ticari Fransa Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Fransa’da gerçekleşecek konferans, toplantı ve iş görüşmesi gibi etkinliklere ticari amaçla katılmak için Fransa vizesine başvuru yapmak durumunda olan yabancı uyruklu kişilere organizatör şahıs ya da kurum tarafından davet mektubu gönderilmektedir.

Ticari Fransa vize davetiyesi, vize başvuru sahibinin hangi amaçla ticari organizasyona katılacağını göstermektedir. Fransa ticari vize başvurusu yapan kişilerin vize başvuru evrakları arasına seyahat planını eklemesi, vizenin onaylanması açısından önem taşımaktadır. Fransa ticari vize başvuru sahibinin çalıştığı kurumdan işveren yazısı alması gerekmektedir.

Fransa ticari vize davetiye örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Tarih)

(Başvuru Yapılacak Büyükelçilik Adı)

Konu: (Vize başvuru sahibinin adı soyadı) adına Fransa ticari vize düzenlenmesi talebi

İlgili makama,

(Vize başvuru sahibinin pasaport numarası) pasaport numaralı (vize başvuru sahibinin adı) isimli (vize başvuru sahibinin uyruğu) vatandaşı, (davet eden şirket veya kurumun adı) adlı şirketimiz/ kurumumuz tarafından iş amaçlı bir seyahat için Fransa’ya davet edilmektedir. (Vize başvuru sahibinin adı), (seyahat başlangıç tarihi) ve (seyahat bitiş tarihi) tarihleri arasında (seyahat gün sayısı) gün boyunca, şirketimiz/kurumumuz davetlisi olarak Fransa’da (iş seyahatinin amacı) amacıyla bulunacaktır.

Seyahat eden kişinin pasaport bilgileri aşağıda verilmektedir:

Ad Soyad:

Pasaport No:

Düzenleme Tarihi: GG/AA/YYYY

Geçerlilik Tarihi: GG/AA/YYYY

Verildiği Yer:

(Davet eden şirket veya kurum Adı), davet edilen (vize başvuru sahibinin adı)’nin seyahati boyunca Fransa kanun ve düzenlemelerine uygun bir şekilde vize süresinin sona ermesinden önce ülkesi olan (vize başvuru sahibinin ikamet ettiği ülke)’ne geri döneceğini garanti etmektedir. (Vize başvuru sahibinin adı)’nin iş amaçlı seyahati boyunca doğacak tüm masraflar, şirketimiz/kurumumuz tarafından karşılanacaktır.

(Vize başvuru sahibinin adı)’nın seyahati için gereken Fransa ticari vizenin düzenlenmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

(İmza ve davet eden şirket veya kurum kaşesi)

(İmza yetkilisinin adı soyadı)

(İmza yetkilisinin ünvanı)

(Davet eden şirket veya kurumun adı)

(Davet eden şirket veya kurumun adresi)

Fransa Öğrenci Vizesi Davetiye Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa’da bulunan eğitim kurumlarından kabul alan yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim süresi boyunca Fransa’da ikamet edebilmesi için Fransa vizesi alması gerekmektedir. Fransa öğrenci vizesi alabilmek için en önemli başvuru evraklarının başında Fransa öğrenci vizesi davetiye mektubu gelmektedir.

Fransa öğrenci vizesi davetiye mektubunda eğitim görülecek fakülte, eğitim süresi, eğitimin nasıl finanse edileceği, öğrencinin nerede konaklayacağı gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Fransa öğrenci vizesi davetiye örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Tarih)

(Eğitim alınacak eğitim kurumunun logosu)

Konu: (Vize başvuru sahibinin adı soyadı) adına eğitim kabul mektubu

İlgili makama,

(Vize başvuru sahibinin pasaport numarası) pasaport numaralı (vize başvuru sahibinin adı) isimli (vize başvuru sahibinin uyruğu) vatandaşı, (davet eden eğitim kurumunun adı)’nde (vize başvuru sahibinin eğitim göreceği fakülte ve bölüm adı) bünyesinde (eğitim başlangıç tarihi) ve (eğitim bitiş tarihi) tarihleri arasında eğitim alacaktır. (Vize başvuru sahibinin adı soyadı)’nın eğitim göreceği süre boyunca masrafları (burs/ hibe programı adı) kapsamında (burs/ hibe tutarı) euro verilerek karşılanacaktır ve (vize başvuru sahibinin adı soyadı) eğitim süresi boyunca (konaklama yapılacak yerin adresi) adresinde konaklayacaktır.

Seyahat eden kişinin pasaport bilgileri aşağıda verilmektedir:

Ad Soyad:

Pasaport No:

Düzenleme Tarihi: GG/AA/YYYY

Geçerlilik Tarihi: GG/AA/YYYY

Verildiği Yer:

(Vize başvuru sahibinin adı soyadı)’nın seyahati için gereken Fransa eğitim vizesinin düzenlenmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

(İmza)

(İmza yetkilisinin adı soyadı)

(İmza yetkilisinin ünvanı)

(Davet eden eğitim kurumunun adı)

(Davet eden eğitim kurumunun adresi ve iletişim bilgileri)

Fransa Tedavi Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Yaşadığı sağlık sorunlarının çözülmesi amacıyla Fransa’da tedavi olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler Fransa’ya yapacağı seyahatlerde vizeye ihtiyaç duyabilmektedir. Fransa tedavi vizesine başvuru yapan kişilerin vize alabilmesi için tedavi hizmeti alacağı hastane ya da doktordan davetiye alması gerekmektedir.

Fransa tedavi vizesi için alınan davet mektubunda vize başvuru sahibinin sağlık sorunu, tedavi yöntemi, tedavi süresi ve neden Fransa’daki hastane veya doktoru seçmesi gerektiğine yönelik bilgilere yer verilmektedir. Fransa dış temsilciliği Fransa tedavi vizesi geçerlilik süresine karar veren makamdır.

Fransa tedavi vizesi davetiye örneği aşağıda paylaşılmıştır.

(Tarih)

(Tedavi alınacak hastanenin logosu)

Konu: (Vize başvuru sahibinin adı soyadı) adına Fransa tedavi vizesi düzenlenmesi talebi

İlgili makama,

(Vize başvuru sahibinin pasaport numarası) pasaport numaralı (vize başvuru sahibinin adı) isimli (vize başvuru sahibinin uyruğu) vatandaşı, (tedavi alınacak hastanenin adı) adlı hastanemize tedavi amacıyla Fransa’ya davet edilmektedir. (Vize başvuru sahibinin adı), (tedavi başlangıç tarihi) ve (tedavi bitiş tarihi) tarihleri arasında (tedavi gün sayısı) gün boyunca hastanemizin misafiri olarak Fransa’da (tedavinin adı) amacıyla bulunacaktır.

Seyahat eden kişinin pasaport bilgileri aşağıda verilmektedir:

Ad Soyad:

Pasaport No:

Düzenleme Tarihi: GG/AA/YYYY

Geçerlilik Tarihi: GG/AA/YYYY

Verildiği Yer:

(Tedavi alınacak hastanenin adı), davet edilen (vize başvuru sahibinin adı)’nin tedavi süresince yapacağı masraflar (tedavi masraflarının kimin tarafından karşılandığı) tarafından karşılanmaktadır.

(Vize başvuru sahibinin adı)’nın seyahati için gereken Fransa tedavi vizesinin düzenlenmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

(İmza ve davet eden hastanenin kaşesi)

(İmza yetkilisinin adı soyadı)

(İmza yetkilisinin ünvanı)

(Davet eden hastanenin adı)

(Davet eden hastanenin adresi ve iletişim bilgisi)

Davetiye İle Fransa Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Davetiye ile Fransa vizesi alma oranı daha yüksek olmaktadır ancak oranın yüksek olması davet mektubunun iyi hazırlanmış olmasına ve başvuru için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanmasına bağlıdır. Fransa’dan davetiye almak yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırmaktadır.

Davet Mektubu Olmadan Fransa Vizesi Alınabilir Mi?

Davet mektubu olmadan Fransa vizesi alınabilmesi için davet mektubunun zorunlu evrak sayılmadığı vize türlerine başvuru yapılması gerekmektedir ancak davet mektubu olduğu takdirde vize onay ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Fransa ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kültürel ve sportif etkinlik vizesi ile öğrenci vizesi gibi vize türleri için yapılan vize başvurularında Fransa davetiye sunulması zorunludur.

Fransa'dan Davet Mektubu Olmadan Turistik Vize Alınabilir Mi?

Evet, Fransa’dan davet mektubu olmadan turistik vize alınabilmektedir. Fransa turist vize başvurusu için zorunlu tutulan vize evrakları arasında davet formu bulunmamaktadır ancak Fransa’da aile üyesi ya da arkadaşı olan kişilerin vize davet mektubu sunması durumunda vize onay ihtimali artmaktadır.

Fransa davet mektubu olmadan Fransa turist vize başvurusu yapmak mümkündür. Fransa’da aile bireyi ya da arkadaşı yaşayan ve turizm amacıyla Fransa’yı ziyaret edecek kişilerin davet mektubu alarak vize başvuru evrakları arasına eklemesi sonucunda vize onay ihtimali artmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: