Fransa'da Yüksek Lisans

Fransa Yüksek Lisans Şartları ve 2023 Eğitim Ücretleri

Fransa, çeşitli üniversiteleri ve yüksek lisans programları nedeniyle master eğitimi için tercih edilen ülkeler arasındadır. Fransa master programları, seçilen üniversitenin müfredatına ve zorluk düzeyine bağlı olarak 2 ile 6 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Düşük öğrenim ücretleri, burs fırsatları ve yüksek eğitim standartları nedeniyle Fransa üniversiteleri yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Fransa’da master eğitimi almak, gelişmiş şehirleri ve çok çeşitli sosyal yaşamı ile öğrencilere çok kültürlü bir eğitim ortamı sunmaktadır.

Lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve Fransa üniversiteleri bünyesinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin vize başvuru ve denklik işlemleri sürecinde Vizem.net danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa'da Yüksek Lisans için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Yüksek lisans için en iyi Fransa üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Paris Bilim ve Edebiyat (PSL) Üniversitesi
 • Sorbonne Üniversitesi
 • Paris Politeknik Enstitüsü
 • Paris-Saclay Üniversitesi
 • Centralesupélec (CS)
 • Paris Üniversitesi
 • Ponts ParisTech Okulu
 • Aix-Marseille Üniversitesi
 • Bordeaux Üniversitesi
 • Montpellier Üniversitesi

2022 yılında 39 Fransız eğitim kurumu dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Paris Bilim ve Edebiyat Üniversitesi dünya sıralamasında 40., Sorbonne Üniversitesi 88. ve Paris Politeknik Enstitüsü 95. sırada yer almaktadır.

En İyi Fransa Yüksek Lisans Bölümleri Nelerdir?

Fransa master programları çeşitliliği ve eğitim kalitesiyle uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Tasarım mühendisliği, işletme, yazılım mühendisliği, dijital pazarlama, uluslararası ticaret ve finans yönetimi gibi bölümler en çok tercih edilen Fransa yüksek lisans bölümleri arasında yer almaktadır. Fransa psikoloji yüksek lisans programı, öğrencilere teknik mesleki beceriler kazandırması ve psikolog mesleğinin getirdiği sorumluluklara dair teorik ve metodolojik eğitim sağlaması sebebiyle sıkça tercih edilen bir diğer bölümdür.

Paris Mimarlık Okulu sadece mimarlık eğitimi vermesi sebebiyle Fransa mimarlık yüksek lisans öğrencileri tarafından tercih edilmektedir.

Fransa hukuk yüksek lisans programları; uluslararası hukuk, ticari hukuk, medeni hukuk ve adalet alanında temel bilgileri ve pratik becerileri edindirme ilkesi sebebiyle en çok tercih edilen yüksek lisans bölümleri arasında yer almaktadır.

Fransa'nın Yüksek Lisans Eğitim Sistemi Nasıldır?

Fransız yüksek öğrenimi LMD adı verilen lisans, master ve doktora sisteminden oluşmaktadır. Araştırma yüksek lisansı ve mesleki yüksek lisans olarak iki çeşit yüksek lisans derecesi bulunmaktadır.

Lisans eğitiminin 180 AKTS ile 6 yarıyılda tamamlanmasının ardından ek 120 AKTS ve dört yarıyıl daha eğitim alarak yüksek lisans derecesi elde edilmektedir.

Fransa Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

2022-2023 akademik yılı için Fransa yüksek lisans fiyatları, devlet üniversitelerinde bir yıl için 3.770 eurodur.

Devlet üniversitelerinde eğitim ücretinin büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Fransa master ücretleri özel üniversitelerde yıllık 3.000 ile 10.000 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

Fransa devlet üniversiteleri yüksek lisans ücretleri yıllık 3.770 eurodur.

Fransa'da Ücretsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Fransa’da Erasmus+ programı amacıyla yüksek lisans yapan öğrenciler, Fransız devlet bursu (BGF) almaya hak kazanmış öğrenciler ya da Fransa’daki eğitim kurumundan hibe alan öğrenciler Fransa’da ücretsiz olarak yüksek lisans yapabilmektedir.

Yabancı Öğrenciler için Fransa Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransız bölgesel yetkilileri yabancı öğrencilere birçok farklı burs imkanı sağlamaktadır. Erasmus+, yükseköğretim kurumları arasındaki anlaşmalar çerçevesinde eğitim, konaklama ve ulaşım masraflarının karşılandığı Fransa’ya hareketlilik bursları sunmaktadır.

Erasmus Mundus programı çalışma alanına bakılmaksızın öğrencilere 1 veya 2 yıl boyunca burs sağlamaktadır.

Fransa Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Fransa yüksek lisans başvurusu için ilk adım Campus France platformuna kayıt olmaktır. Ayrıntılı olarak hazırlanmış özgeçmiş, Fransa’da eğitim alma amacı, yüksek lisans programının neden seçildiği ve kariyer hedeflerinin belirtildiği niyet mektubu ve önceki akademik kurumlardan alınmış referans mektubu Fransa yüksek lisans başvuru şartları arasında sunulması gereken evraklardandır.

Fransa’da master şartları arasında dil yeterliliği aranmaktadır. Fransa’daki üniversitelerde yüksek lisans yapacak öğrencilerin Fransızca için; DELF ya da TCF, IELTS Academic ya da TOEFL iBT sonuçlarını sunması gerekmektedir.

Fransa'da Yüksek Lisans için Gerekenler Nelerdir?

Fransa’da yüksek lisans için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa öğrenci vizesi: Alınacak eğitim süresine göre alınmış geçerli Fransa öğrenci vizesi gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 sene içerisinde alınmış ve seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport sunulmalıdır.
 • Üniversite başvuru formu: Eğitim alınmak istenen üniversite için doldurulan başvuru formu gerekmektedir. Üniversite başvuru formuna üniversitelerin resmi internet sitelerden ulaşılabilmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Fransa’da eğitim almaya, eğitim süresi boyunca konaklamaya ve yaşam masraflarına uygun maddi yeterliliğe sahip olunduğuna dair banka hesap dökümü veya diğer maddi kanıtlar sunulmalıdır.
 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair dekont: Eğitim ücretinin ödendiğine dair dekont sunulmalıdır. Eğitim ücretinin ödenmediği durumlarda ücretin karşılanabileceğine dair kanıt sunulması gerekmektedir. Eğitim burs kapsamında ise sertifika ile kanıtlanması gerekmektedir.

Fransa'da Master Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Fransa’da master yapmanın avantajları; düşük maliyetli ulaşım ve konaklama olanakları, uygun fiyatlı eğitimler ve mezuniyet sonrası iş bulma imkanının sağlanmasıdır.

Fransa’da master yapmanın dezavantajları; eğitim dili çoğunlukla İngilizce olmasına rağmen günlük hayatta iletişim kurabilmek için Fransızca konuşulması gerekliliği ve özel üniversitelerde eğitimin pahalı olmasıdır.

Fransa'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Evet, Fransa’da yüksek lisans yapan öğrenciler öğrenci kartı geçerli olduğu sürece, yıllık 964 saati geçmeyecek şekilde çalışabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: