fransa turist vizesi

Fransa Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

2019 yılında 90 milyon turist ağırlayan Fransa, ziyaretçi sayısı bakımından dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi olmuştur. Fransa turist sayısının büyük çoğunluğu; Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelmektedir. Türkiye’den Fransa’ya giden ziyaretçi sayısı 2019 yılında 85.995 kişi olmuştur.

Fransa, Schengen Anlaşmasına dahil ülkelerden biridir ve Fransa turist vizesi Schengen özellikli bir vizedir. Fransa turist vizesi ile 180 gün içinde 90 günü geçmemek koşulu ile Schengen Bölgesine dahil diğer ülkeler de ziyaret edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında Türkiye'den yapılan Fransa turist vizesi başvurularında, gerekli evrakların ve başvuru formunun hazırlanmasından başlayarak pasaport iadesine dek tüm süreç vize uzmanı danışmanlar tarafından yürütülmekte ve takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları Fransa Turist Vizesi Almalı Mıdır?

Umuma (bordo) mahsus pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile Fransa’ya yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Fransa Turistik Vize Şartları Nelerdir?

Fransa turistik vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • Schengen seyahati boyunca hamilin ve yanındakilerin harcamalarını karşılayacak mali yeterliliğe sahip olmak
 • Hamilin, Fransa turist vizesinin hak tanıdığı süre sonunda Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan belgeye sahip olmak
 • Fransa seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasına sahip olmak.
 • Başvuru sahibinin biyometri kaydını vermiş olması
 • Hamilin daha önce Schengen bilgi sisteminde herhangi bir kaydının olmaması
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Daha önceki vize başvurularında vize ihlalinde bulunmamış olmak

Fransa Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa turistik vize evrakları aşağıda listelenmiştir

 • Pasaport: Fransa seyahat süresinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan, 2 sayfası boş olan ve son 10 yıl içinde alınmış geçerli pasaport
 • Fransa turist vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan daha eski olmayan biyometrik özellikte 2 adet fotoğraf
 • Fransa seyahat sağlık sigortası: Fransa seyahati sırasında karşılaşılabilecek sağlık masraflarını kapsamına alan en az 30.000 euro değerindeki sağlık sigortası
 • Turistik vize talep dilekçesi: Fransa seyahat amacının beyan edildiği vize talep dilekçesi
 • Seyahat rezervasyonları: Fransa seyahati için kullanılacak ulaşım araçlarına ilişkin rezervasyon bilgileri
 • Konaklama rezervasyonları: Fransa ziyareti süresince konaklanacak yeri kanıtlayan belgeler
 • Finansal yeterlilik kanıtı : Hamilin ve yanındakilerin Fransa seyahati süresince maddi olarak yeterli güce sahip olduğunu kanıtlayan banka hesap özeti, maaş bordrosu gibi finansal belgeler

Yukarıda istenen Fransa turistik vize belgeleri standart olarak talep edilen belgelerdir. Fransa vizesi için gerekli evraklar hamilin yaşı, çalışma ve meslek durumuna göre değişebilmektedir ve öğrenci belgesi, SGK hizmet dökümü, işyeri izin yazısı, emeklilik belgesi gibi farklı belgeler talep edilebilmektedir.

Fransa Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Fransa turistik vize başvuru formu https://france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulmaktadır. Fransa turistik vize başvurularında ön hazırlık olarak geçerliliği olan pasaport, yaş ve mesleki duruma göre ihtiyaç duyulan diğer belgeler hazırlanmış olmalıdır. Fransa turistik online vize başvuruları sırasında talep edilen belgelerin İngilizce veya Fransızca olarak düzenlenmiş olması istenmektedir, diğer dillerdeki tüm evrakın Fransızcaya çevrilmiş olması beklenmektedir.

Fransa Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?
Fransa Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Fransa Turist Vizesi için Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Fransa turistik vize için gerekli olan seyahat sağlık sigortası; asgari sağlık masrafları için 30.000 euro teminatlı olmalı, Schengen bölgesindeki tüm ülkeleri kapsamalı ve sağlık sorunları nedeniyle hamilin ülkesine geri gönderilmesini, acil sağlık yardımlarını, acil hastane tedavilerini veya ölüm nedeniyle ortaya çıkabilecek masrafları karşılar nitelikte olmalıdır.

Turistik Fransa Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Avrupa Komisyonunca alınan karar gereği turistik Fransa vize başvurusu yapan hamilin, 19 Haziran 2014 tarihi itibariyle ön ödemeli konaklama kanıtı yoksa günlük 120 euroluk finansal kaynağı olduğunu gösteren belgeyi Fransa büyükelçiliğine veya konsolosluğuna sunması gerekmektedir.

Fransa turistik vize başvurusu yapan hamilin ön ödemeli konaklama kanıtı varsa belgelenmesi gereken tutar günlük 65 euroya düşerken daha ucuz konaklama imkanının olduğu belgenin ibraz edilmesi halinde ise günlük 32,25 euroya düşmektedir.

Fransa Tatil Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Fransa biyometrik fotoğraf ölçüleri 35 mm x 40 mm ebatlarında yüz ve kafa hatlarınının yakın çekimi şeklinde olmalıdır. Fransa tatil vizesi için sunulan biyometrik fotoğrafın; net, temiz, yüz hatlarının rahatça görülebildiği aydınlıkta, hamilin doğrudan kameraya baktığı, renklendirmenin doğal olduğu yüksek kalitede fotoğraf kağıdına basılmış olması gerekmektedir.

Fransa Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa turist vizesi talep dilekçesi hamilin Fransa ziyaretine ilişkin detayları Fransa konsolosluğuna bildirir nitelikteki dilekçedir. Fransa turist vizesi talep dilekçesinde; Fransa’ya yapılacak ziyaretin amacı, seyahat tarihleri ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı hususu açıkça belirtilmelidir.

Fransa turistik vize başvurusu sırasında Fransa konsolosluğuna sunulacak belgeler hazırlanmalıdır. Fransa vize talep dilekçesi ekinde sunulan belgelerin eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edilmelidir.

Fransa turistik vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?
Fransa Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa turist vizesi başvuruları https://france-visas.gouv.fr web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır, online başvuru öncesinde ihtiyaç duyulan belgeler hazırlanmalıdır. Fransa turist vizesi başvurularında https://france-visas.gouv.fr web sitesinde başvuru süresince kullanılacak olan kullanıcı hesabı tanımlandıktan sonra başvuru formu doldurulmakta, randevu oluşturulmakta, vize harcı ve VFS Global servis ücreti ödenmekte ve son olarak biyometrik veri kaydının alınması için vize randevu merkezinde hazır bulunulması gerekmektedir. Randevu sonrasında Fransa turistik vize başvurusu VFS Global’in sağladığı servisler (SMS, online portal vb.) aracılığıyla takip edilebilmektedir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış ve VIS bilgi sistemine parmak izi kaydı bulunan kişilerin, gerekli vize evraklarını merkez ofise iletmesi ile başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan başvuru işlemleri Vizem.net danışmanları tarafından tamalanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Turistik Fransa Vizesi Nereden Alınır?

Türkiye’den yapılacak Fransa turistik vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir ve turistik Fransa vize başvurularının VFS Global’e yapılması gerekmektedir.

Turistik Fransa Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Turistik Fransa vize başvuruları planlanan seyahat tarihinden altı aydan fazla olmamak kaydıyla başvurulmaktadır.

Fransa Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa turistik vize başvurularının VFS Global vize başvuru merkezine gönderilmesi için VFS Global’den vize randevusu oluşturulması gerekmektedir. Fransa turistik vize randevu başvurusunun oluşturulabilmesi için online vize formunun doldurulmuş olması istenmektedir.

Fransa turistik vize başvurularında online vize başvuru formu doldurulduktan sonra VFS Global vize randevu merkezlerinden şahsen veya VFS Global ek hizmetinden faydalanılarak randevu oluşturulabilmektedir.

Fransa Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa turistik vizesi ücreti; 12 yaşından büyükler için 80 euro, 6-12 yaş arası çocuklar için 40 euro ve 6 yaşından küçükler için ücretsizdir. Fransa turistik vize ücretlerine ilave olarak yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global her bir başvuru için ek 40 euro servis harcı talep etmektedir.

Fransa Turistik Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Fransa turistik vize ücretleri VFS Global’deki vize randevusu sırasında EUR cinsinden, nakit ve tam olarak ödenmektedir.

Turistik Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik Fransa vizesi işlemleri normal şartlarda 15 günü bulmaktadır ancak Fransa vizesi için yapılacak başvuruya bağlı olarak vize işlem süreci 30 güne ve istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Fransa Tatil Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Fransa tatil vizesi takip ve sorgulama işlemleri; e-posta, SMS ya da online platform üzerinden yapılabilmektedir. Fransa tatil vizesinde hamilin pasaportu VFS Global vize başvuru merkezine ulaştığında başvuru sahibine e-posta gönderilmektedir. Fransa tatil vizesi başvurularında e-posta üzerinden iletişim kurmakta zorlanan başvuru sahipleri SMS yoluyla bilgilendirme seçeneğini tercih edebilirler ancak vize başvuru merkezinde SMS hizmetinin kullanılabilir olduğunu teyit etmeleri gerekmektedir.

Fransa tatil vizesi başvuruları çevrimiçi platform üzerinden “Vize Takip Modülü” ekranındaki “Referans Numarası” ve “Doğum Tarihi” alanlarına gerekli bilgileri doldurarak yapılabilmektedir, “Referans Numarası” vize başvuru merkezinden alınan fatura üzerinde yer almaktadır.

Fransa tatil vizesi takip işlemlerinde başvuru sahibinin kişisel verilerinin korunmasını sağlamak amacıyla VFS Global çağrı merkezlerinden hizmet verilmemektedir ve VFS Global çağrı merkezlerinin vize takip / sorgu işlemlerine cevap vermesine izin verilmemektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turistik Fransa vizesi başvuruları Vizem.net internert sitesinden online olarak ya da 09:00 - 18:30 arası telefon ile sorgulanabilmekte ve SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Turist Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Fransa turist vize başvurusu reddedilme sebepleri hamilin durumuna, sunduğu belgelere ve yasalara dayandırılmaktadır. Fransa turist vize başvurusunun en sık reddedilme sebepleri arasında; hamilin Schengen bölgesi kamu politikasına, iç güvenliğe yönelik tehdit olarak görülmesine sebep olacak suç geçmişinin olması, sahte seyahat belgesi düzenlenmiş olması, hamilin ziyaret sebebi ve koşullarına ilişkin açıklamalarının tutarsız bulunması, tahrip olmuş pasaport sunulması veya pasaportun geçersiz olması, seyahate ilişkin rezervasyonların yapılmamış ya da eksik olması, davet mektubunun sahte veya geçersiz olması, hamilin Schengen bölgesinde geçirilecek süre zarfında yeterli mali desteğe sahip olduğunu ispatlayamaması, geçersiz seyahat sigortası ve daha önceki vize başvurularının reddedilmiş olması gösterilmektedir.

Turistik Fransa Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Fransa turistik vize başvurusu yapıldıktan sonra 2 ay sonunda cevap gelmemişse reddedildiği kabul edilmektedir ya da Fransa konsolosluğundan gönderilen belge ile vize başvurusunun reddedildiği hamile bildirilmektedir. Fransa turistik vize başvurusu konsolosluk tarafından reddedildiğinde ret sebeplerine belge içinde yer verilmektedir.

Konsolosluk tarafından gönderilen Fransa turistik vize ret belgesinin hamile ulaşmasına takiben 2 ay içinde başvuru sahibinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Fransa vize reddi itiraz metni Fransızcaya tercüme edildikten sonra nüshası alınmalı ve hamil tarafından imzalanmalıdır. Fransa turist vizesi reddi itirazı, vize başvurusu yapılan ilgili Fransa dış temsilciliğine gönderilmelidir.

Fransa Turist Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilmektedir?

Fransa turist vizesi 180 gün boyunca Fransa’da ya da diğer Schengen Bölgesi ülkelerinde 90 güne kadar kalma hakkı tanımakla birlikte genellikle planlanan seyahat süresince verilmektedir.

Turistik Fransa Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Kısa süreli vize türlerinden biri olan turistik Fransa vizesinin uzatılmasına Avrupa Parlamentosu ve Konsey'in (AT) 13 Temmuz 2009 tarih ve 810/2009 sayılı ve Topluluk Vize Yasası oluşturan yönetmeliği (Journal of the EU Laws of Laws of 2009 L243/1) tarafından kabul edilebilir bir sebep gösterildiğinde izin verilebilmektedir.

Turistik Fransa vizesinin uzatılması için; tek girişlik vize türlerinde Schengen bölgesine geç giriş yapmış olmak ve kaybedilen sürenin vizeye eklenmesini istemek, tıbbi tedavi görmek veya aile üyesinin ani ölümü gibi insani nedenler, hamilin ülkesinin savaş durumuna geçmesi gibi mücbir sebepler ve ailevi ya da ticari önemli kişisel sebepler değerlendirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Fransa turist vizesi ve hamiline sağladığı haklar ile ilgili uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Fransa'ya Turist Olarak Gitmek Zor Mudur?

Fransa turistik vizesi için istenen evrakların eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması, başvuru sürecinin prosedürlere uygun şekilde yürütülmesi durumunda Fransa turist vizesinin onaylanma oranı oldukça yüksektir.

2022 yılı yaz aylarından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan vize başvurularının ret oranında artış gözlenmektedir ancak Vizem.net son 5 yılda %98,3 vize onay oranı ile vize onay oranı en yüksek akredite şirket konumundadır.

Fransa Turistik Vize İle Çalışılabilir Mi?

Hayır, Fransa turistik vizesi hamiline Fransa’da çalışma hakkı vermemektedir. Fransa turistik vizesi Fransa’ya; gezi, müze ziyareti, spor müsabakası izlemek veya tur kapsamında seyahat etmek gibi amaçlarla verilen kısa süreli vize türüdür ve Fransa’da gelir getiren herhangi bir işte çalışma hakkı tanımamaktadır.

Fransa’da çalışma hakkına sahip olabilmek için Fransa çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Fransa turistik vizesinin hak tanıdığı süre içerisinde sadece turistik faaliyetlere izin verilmektedir.

Fransa Turist Vizesi İle Aile Ziyareti Yapılabilir Mi?

Evet, Fransa turistik vizesi ile aile ziyareti hakkı tanınmaktadır. Fransa’da bulunan aile üyesi, akraba ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’daki yakınları tarafından gönderilen davet mektubu ile turist vizesine değil aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Davet mektubu ile yapılan Fransa aile ziyareti vizesi başvurularında vize onay oranının, davet mektubu olmaksızın yapılan başvurulara göre daha yüksek olduğu görülmektedir.

Fransa'ya Turist Olarak Gidip Kalmak Mümkün Mü?

Fransa turistik vizesi kısa süreli ya da geçici seyahatler için verilen vize türü kapsamına girmektedir. Fransa turistik vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra turistik vizenin vermiş olduğu sürenin aşılarak Fransa’da kalınması vize ihlali olarak kabul edilmektedir.

Fransa Turist Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Fransa Schengen Anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer almaktadır ve Fransa turist vizesi Schengen özelliği taşımaktadır.

Turistik Fransa Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Schengen özelliğine sahip Fransa turistik vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile Schengen bölgesine dahil olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’a giriş yapılabilmektedir.

Fransa Turist Vizesi İle Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

Fransa Turist Vizesi İle Gezilebilecek Yerler Nelerdir?
Fransa Turist Vizesi İle Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

Turistler tarafından dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi Fransa; moda, kültür, eğlence, doğal güzellikler ve tarihi yapılar ön plana çıkmaktadır.

Fransa turist vizesi ile gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Eyfel Kulesi
 • Şanzelize Caddesi
 • Disneyland Paris
 • Zafer Takı
 • Louvre Müzesi
 • Orsay Müzesi
 • Notre Dame De Haut
 • Notre-Dame de la Garde
 • Versay Sarayı
 • Picasso Müzesi
 • Verdon Kanyonu
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: