Fransa Turist Vizesi

Fransa Turist Vizesi Nasıl Alınır? 2024 Başvuru Süreci ve Evrakları

Fransa'ya geçici bir süre için bir tura veya geziye katılmak, tatil ya da balayı gibi turistik amaçla seyahat etmek istiyorsanız turistik Fransa vizesi almalısınız. Fransa, Schengen Anlaşması'na taraf bir ülke olduğundan C tipi Fransa vizesi türlerinden biri olan turistik Fransa vizesi ile Fransa ve Schengen bölgesinde 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalış kuralına uyma şartı ile vizenizin geçerlilik süresi boyunca kalabilirsiniz. 

Fransa için turistik vize başvurusunda bulunacaksanız ana varış noktanızın ya da Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin Fransa Cumhuriyeti olması gerekmektedir; aksi halde Schengen bölgesindeki ana varış noktanız olan veya Schengen bölgesine ilk giriş yapılacak ülkeden vize talebinde bulunmalısınız.

Fransa turistik vize danışmanlığı için: 0850 241 1868

Fransa Turistik Vize Başvuru Süreci

Fransa turistik vize başvuru süreci aşağıda açıklandığı gibi ilerler.

 • Online olarak france-visas.gouv.fr adresinden vize başvuru formunu doldurmalısınız.
 • Vize evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamalısınız.
 • Vize randevunuzu ikamet ettiğiniz ile göre yetkili vize merkezinden ayarlamalısınız.
 • Randevu gününde evrak teslimi, biyometri kaydı ve ücret ödeme işlemlerinizi tamamlamalısınız.

Randevu işlemlerinizin tamamlanmasından sonra dosyanız değerlendirme için yetkili dış temsilciliğe vize merkezi tarafından iletilecektir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Türkiye'den yapılan Fransa vize başvurularında aracı kurum olarak VFS Global yetkilendirilmiştir. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa'da VFS Global vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

Başvurunuzu ikamet ilinize göre yetkili vize başvuru merkezinden yapmanız gerekmektedir. Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ya da Yalova'da ikamet ediyorsanız başvurularınızı İstanbul ve İzmir'de bulunan vize merkezlerinden; belirtilenler haricindeki illerde ikamet ediyorsanız Ankara'da bulunan vize merkezinden başvurunuzu yapmalısınız.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fransa turistik vize başvurusu, planlanan seyahatinizden en geç 2 hafta önce yapılmalıdır; başvuruların seyahatten en erken 6 ay önce yapılması mümkündür. Seyahate uygun tarih için randevu alınması ve başvuru yapılmasına dair sorumluluk başvuru sahiplerine aittir.

Fransa Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa turist vizesi başvurularında aşağıdaki evraklar sunulmalıdır.

 • France-Visas üzerinden online doldurulan vize başvuru formu
 • Hasar görmemiş, geçerli ve yetkili makamlarca verilmiş pasaport ve kopyası
 • ICAO standartlarında biyometrik fotoğraf
 • Türkiye'de ikamet eden yabancıların başvuruları için oturum izni
 • Fransa seyahat planı veya ulaşım belgeleri
 • Çalışma durumu ve mesleğe dair belgeler
 • İkamet edilen ülke ile olan bağlantıları gösteren belgeler
 • Son 3 aylık banka hesap dökümleri
 • Konaklama rezervasyonları
 • 30.000 euro teminatlı olarak yapılan seyahat sağlık sigortası

Evrakların detaylı listesine, çalışma durumu ve mesleğe dair ek evraklara ve yukarıda belgelere dair detaylı bilgi ve açıklamalara Fransa vizesi için gerekli belgeler sayfasından erişebilirsiniz.

Fransa Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Türkiye'den yapılan başvurularda turistik Fransa vizesi başvuru formu online olarak France-Visas üzerinden doldurulmalıdır. Başvuru sahipleri vize formunu doldurmak için France-Visas üzerinden e-posta adresleri ile hesap oluşturmalıdır.

Başvuru formu France-Visas üzerinden doldurulurken ilk sayfanın sonunda seyahat amacınıza ilişkin soruda "Tourism" seçeneği işaretlenmelidir.

Ekran Resmi 2023-06-15 13.37.47.png

Turistik Fransa Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Avrupa Komisyonunca alınan karar gereği turistik Fransa vize başvurusu yapan hamilin, 19 Haziran 2014 tarihi itibariyle ön ödemeli konaklama kanıtı yoksa günlük 120 euroluk finansal kaynağı olduğunu gösteren belgeyi Fransa büyükelçiliğine veya konsolosluğuna sunması gerekmektedir.

Fransa turistik vize başvurusu yapan hamilin ön ödemeli konaklama kanıtı varsa belgelenmesi gereken tutar günlük 65 euroya düşerken daha ucuz konaklama imkanının olduğu belgenin ibraz edilmesi halinde ise günlük 32,25 euroya düşmektedir.

Fransa Turist Vizesi Başvuru Ücreti

Fransa turist vizesi başvuru harcı, başvuru sahiplerinin yaşına ve uyruğuna göre ücretlendirilmektedir; 2024 yılında yetişkin Türk vatandaşları için Fransa turistik vize harcı 80 eurodur.

Türkiye'den Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılacak turistik Fransa vizesi başvurularında; başvuru harcı, aracı kurum hizmet bedeli, seyahat sağlık sigortası ücreti ve danışmanlık hizmet bedeli dahil toplam temel masraflar 2024 yılında ortalama 180 eurodur.

Fransa Turist Vizesi için İşlem Süresi

Fransa turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi genellikle 15 gündür. Bu süre değerlendirme esnasında oluşan çeşitli durumlarda 45 güne kadar ulaşabilmektedir.

Fransa Turistik Vize Ret Nedenleri

Fransa turistik vize başvuruları; sahte, taklit veya tahrif edilmiş bir seyahat belgesinin sunulması, kalış amacı ve koşullarının kanıtlanamaması, planlanan kalış süresi sonrasında ikamet edilen ülkeye dönüş yapılması veya başka bir ülkeye geçilmesi için yeterli geçim. kaynağının sunulamaması ya da sunulan kanıtların yasal olmaması, 180 günlük süre içerisinde hali hazırda 90 gün Schengen bölgesinde kalınmış olması, Schengen Bilgi Sistemi içerisinde kişi adına uyarı bulunması, kişinin Fransa kamu düzeni, iç güvenlik veya halk sağlığı için bir tehdit olarak görülmesi ve yeterli ve geçerli seyahat sağlık sigortasına sahip olunmaması gibi hallerde reddedilmektedir.

Fransa vize başvurularında sunulan destekleyici belgelerin gerçekliği veya içeriklerinin doğruluğu hakkında şüphelerin bulunması durumunda da Fransa vize reddi kararı verilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak danışanlarımızdan turistik Fransa vizeleri ile ilgili en çok aldığımız sorular ve danışmanlarımızın verdiği yanıtlar aşağıdadır.

Turistik Fransa Vizesi Almak Zor Mu?

Turizm amacı ile Fransa'ya seyahat etmek için gerekli evrakları kurallara uygun bir şekilde hazırlanmanız durumunda turistik Fransa vizesi almak zor değildir. 

2022 yılı yaz aylarından itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan vize başvurularının ret oranında artış gözlenmektedir. Artan vize reddi oranları göz önüne alındığında başvuru hazırlığının titizlikle yapılması gerekmektedir. Seyahat masraflarının karşılanabileceğine ve vize süresinin sonunda Türkiye'ye geri dönüleceğine dair kanıt niteliğinde evrakların sunulması Fransa vizesi başvuru süreci için başlıca gerekliliklerdir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu İçin Nasıl Randevu Alırım?

Fransa turistik vize başvurusu randevuları, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezi VFS Global'den alınmalıdır.

Randevu işlemleri için VFS Global websitesinden hesap oluşturulmalı veya mevcut hesaba giriş yapılmalıdır. Hesaba giriş sonrasında sağ üst köşede bulunan "Yeni Rezervasyon Başlat" seçeneğine tıklanarak, Fransa vize randevu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2023-06-15 13.56.13.png

Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında yapılan Fransa turist vizesi başvurularında randevular yetkili vize uzmanları tarafından başvuru sahibi adına alınmaktadır.

Fransa Tatil Vizesi Başvurumu Nasıl Sorgularım?

Türkiye'den yapılan turistik Fransa vizesi başvurunuzu VFS Global üzerinden çevrimiçi başvuru takip aracını kullanarak takip edebilirsiniz.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvuruları için vize takip ve sorgulama işlemleri website üzerinden online olarak ya da 09:00 - 18:30 arası telefon ile sorgulanabilmekte veya 5 aşamalı SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Turistik Vize İle Fransa'da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Fransa turist vizesi ile 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün süreyle Fransa ve Schengen bölgesinde kalabilirsiniz. Bu kural için hesaplamalar, resmi bir web sitesinden yapılabilmektedir.

Turistik Fransa Vizesi Uzatılabilir Mi?

Kısa süreli Fransa vizesi türlerinden biri olan turistik Fransa vizesi en fazla 90 gün için düzenlenmekte olup, yalnızca mücbir, insani veya çok önemli kişisel sebepler nedeni ile vize süresinin bitiminde Fransa'nın terk edilemeyecek olması durumunda uzatılabilmektedir.

Mücbir veya insanı sebepler nedeniyle vizenin uzatılabileceğine kanaat getirildiği hallerde Fransa vize uzatma işlemleri ücretsiz olarak yapılır. Vize geçerlilik süresi veya kalış süresinin uzatılması için ciddi kişisel nedenlerin varlığı halinde ise buna dair kanıtlar değerlendirilir ve 30 euro ücret karşılığında uzatma işlemleri yapılır.

Seyahat planınız 90 günden uzun süreli ise uzun süreli Fransa vizesi türlerinden biri olan ziyaretçi vizesi almanız gerekmektedir.

Herhangi bir mesleki faaliyette bulunmadan, 3 ayı aşan bir süre için Fransa'ya seyahat etmek isteyen kişilerin, uzun süreli ziyaretçi vizesine başvurması ile ona oturma izni (VLS-TS) olarak hizmet veren uzun süreli bir vize verilir.

Fransa'da Turistik Vize İle Çalışabilir Miyim?

Hayır, Fransa turistik vizesi hamiline Fransa’da çalışma hakkı vermemektedir. Fransa turistik vizesi Fransa’ya; gezi, müze ziyareti, spor müsabakası izlemek veya tur kapsamında seyahat etmek gibi amaçlarla verilen kısa süreli vize türüdür ve Fransa’da gelir getiren herhangi bir işte çalışma hakkı tanımamaktadır.

Fransa’da çalışma hakkına sahip olmanız için öncelikle işvereniniz tarafından Yabancılar Genel Müdürlüğü'ne Fransa çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Fransa Turist Vizesi İle Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa turist vizesi ile gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Eyfel Kulesi
 • Şanzelize Caddesi
 • Disneyland Paris
 • Zafer Takı
 • Louvre Müzesi
 • Orsay Müzesi
 • Notre Dame De Haut
 • Notre-Dame de la Garde
 • Versay Sarayı
 • Picasso Müzesi
 • Verdon Kanyonu

Turistler tarafından dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi Fransa'da; moda, kültür, eğlence, doğal güzellikler ve tarihi yapılar ön plana çıkmaktadır. Seyahatinizden önce görmeniz gereken destinasyonlar ve mevsimlere göre aktivite alternatifleri için resmi Fransa turizm rehberi web sitesini inceleyebilirsiniz.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: