Fransa Vize Ücretleri

Fransa Vize Ücreti ve 2023 Yılı Başvuru Masrafları

Fransa vize ücreti, Türkiye Fransa Büyükelçiliği tarafından tahsil edilen ve sağlanan vize başvuru işlemleri için ödenen harç bedelidir. Fransa vize harç ücreti başvuru sahibinin yaşına ve başvurduğu vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Fransa vizesi türüne göre ödenmesi gereken ücretin euro cinsinden ödenmesi gerektiği için döviz kuruna göre ücret değişebilmektedir.

Fransa Schengen Antlaşması’na taraf bir ülke olduğu için Fransa’ya yapılması planlanan 90 günden kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Kısa süreli vize ücreti Schengen Antlaşması’na taraf devletler tarafından ortak belirlenmektedir ancak uzun süreli Fransa vizesi ücreti, Fransa Cumhuriyeti tarafından belirlenmektedir.

Türkiye'den yapılan Fransa vize başvurularında vize harcına ek olarak alınan Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında, başvuru formu doldurma işleminden vize takip işlemine kadar tüm süreç için tek çatı altında uzman desteği verilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Fransa Vize Harcı Ne Kadardır?

Fransa vize harç ücreti, Fransa’ya seyahat edecek kişinin başvuracağı kısa süreli (Schengen, C tipi) veya uzun süreli (ulusal, D tipi) vize başvurusuna, yaşına ve vatandaşı olduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Fransa vize başvurusunda bulunacak 6 yaş ile 12 yaş arası çocuklar, 6 yaşına kadar olan çocuklar, Fransız vatandaşlarının eşleri ve başvuruları Fransa'daki bir çalışma merkezi tarafından denetlenen öğrenciler gibi bazı başvuru sahipleri harç ücretinden kısmen veya tamamen muaf olabilmektedir.

Fransa Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı itibarıyla Fransa Schengen vize ücreti 80 euro tutmaktadır ve Fransa turistik vize ücreti, Fransa transit vize ücreti, ticari vize ücreti, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ücreti, tedavi veya kültürel ve sportif etkinliklere katılım amaçlı alınan Schengen Fransa vizesi başvuru ücretleri gibi kısa süreli vize kategorisi fark etmeksizin aynıdır.

Kimler Kısa Süreli Fransa Vize Ücretinden Muaftır?

Schengen Fransa vize ücreti ödemekten muaf olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bilimsel araştırma için Fransa’ya seyahat edecek kişiler kısa süreli Fransa vize ücretinden muaftır.
 • 25 yaşına kadar olan kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminerlere, konferanslara, spor, kültürel veya eğitim etkinliklerine katılacak kişiler Fransa Schengen vize ücretinden muaftır.
 • Öğrenciler ve öğrencilere eğitimleri veya eğitimsel seyahatleri boyunca eşlik eden öğretmenleri kısa süreli Fransa vize ücretinden muaftır.

Uzun Süreli Fransa Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı itibarıyla uzun süreli Fransa vize başvuru ücreti 99 euro tutmaktadır ve Fransa çalışma vizesi ücreti, Fransa öğrenci vizesi ücreti ve aile birleşimi amaçlı uzun süreli Fransa vize başvuruları için ödenmesi gereken harç ücreti aynıdır.

99 euro tutarındaki Fransa uzun süreli vize harcı ödendikten ve Fransa’ya giriş yapıldıktan sonra Fransa Göçmenlik ve Entegrasyon Ofisinden alınması gereken oturum kartı 200 euro değerindedir ve oturma izni için 25 euro damga vergisi eklenmektedir.

Kimler Uzun Süreli Fransa Vize Ücretinden Muaftır?

Uzun süreli Fransa vize ücreti ödemekten muaf kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa vatandaşı olan bir kişi ile evlenen yabancı uyruklu kişiler
 • Avrupa Birliği vatandaşı veya İsviçre vatandaşı olan kişilerin, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan aile üyeleri
 • Sezonluk işçi olarak çalışan kişiler
 • Fransızca öğretmenleri
 • Work and holiday vizesi alan bazı kişiler
 • Fransa merkezli uluslararası bir örgütün konuğu olan başvuru sahipleri
 • Diplomatik veya hizmet pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Yabancı dil asistanı ve çevirmenler
 • Ücretsiz tedavi imkanı ile Fransa’ya seyahat edecek emekli askerler
 • Aile birleşimi yapan Türk, Sırp veya Karadağlı maaşlı işçi ve aileleri
 • Fransız hükümeti, yabancı hükümet veya yabancı bir vakıf akademisyeni

Fransa Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Fransa vize ücreti, Fransa vize başvuruları için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global vize merkezine ödenmesi gerekmektedir ve ücret, VFS merkezinde nakit olarak tahsil edilmektedir.

Fransa Vize Harcı Nasıl Ödenmelidir?

Fransa vize harcının, vize randevusu sırasında nakit ve euro cinsinden eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir.

Fransa Vizesi Başvuru Masrafları Ne Kadardır?

Fransa vize başvuru masrafları, Fransa vize başvuruları için Türkiye’de yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global başvuru merkezine ödenmektedir ve VFS Global Fransa vize ücreti, vize harcına ek olarak 40 euro tutmaktadır.

Başvuru sahibinin talebine bağlı olarak alınabilecek Fransa VFS Global hizmetleri; VIP vize hizmeti, evden vize hizmeti, erken saat vize hizmeti, vize yardım hizmeti, kapıda vize hizmeti, biyometrik fotoğraf ve internet kiosk hizmetidir ve ilgili hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin vize harcı ve işlem ücretine ek olarak ücret ödemesi gerekmektedir.

VFS Global Fransa Vize Hizmetleri Ne Kadardır?

VFS Global Fransa vize hizmetleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
VIP vize60 euro
Erken saat başvurusu27,5 euro
Fransa vize yardımı38 euro
Kapıda vize hizmeti-
Evden toplama hizmeti44 euro
Biyometrik fotoğraf hizmeti27,5 Türk lirası
Fotokopi1,1 Türk lirası
İnternet kiosk22 Türk lirası

Fransa Vize Randevu Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vize randevusu için yapılan online işlemler sırasında VFS Global 40 euro işlem ücreti tahsil etmektedir ancak alınan ücret randevu ücreti değildir ve Fransa vize randevusu için ek herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Fransa vize randevusu için ek ücret talep eden kişi veya kurumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Fransa Vize Başvurusu Reddedilirse Alınan Harç İade Edilir Mi?

Hayır, Fransa vize başvurusu reddedilen kişilerin vize başvurusu için ödediği harç bedeli ve diğer masraflar iade edilmemektedir.

Fransa Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi için danışmanlık ücreti, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vizem.net üzerinden tamamlanan kısa süreli Fransa vize başvuruları için danışmanlık ücreti 25 euro ile 90 euro arasında, uzun süreli Fransa vize başvuruları için 70 euro ile 160 euro arasında tutmaktadır.

2022 yılı itibariyle Fransa Schengen C tipi vize danışmanlık masrafları; vize başvuru harcı, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve noter işlemleri dahil olmak üzere ortalama 185 euro tutmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: