Fransa Erasmus Staj Vizesi

Fransa Erasmus Staj Vizesi Başvuru Süreci 2024

Erasmus+, yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliği sayesinde, öğrencilerin ve akademisyenlerin farklı ülkelerde eğitim ve staj programlarına katılarak tecrübe kazanmasını sağlayan uluslararası bir programdır.

Erasmus programları üniversite öğrencileri için 2 ay ile 12 ay arası, mesleki eğitim alan kişiler için ise 2 hafta ile 2 ay arası sürmektedir. Fransa’da Erasmus programına katılacak kişilerin, programlarının sürelerine göre farklı vize türlerinden birini almaları gerekmektedir.

Vizem.net Fransa’da Erasmus+ staj programına kabul alan öğrencilerin Fransa Erasmus vizesi başvuru işlemleri için tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Erasmus+ için Hangi Vize Alınmalıdır?

Fransa Erasmus+ için alınacak vize, tercih edilen programlara göre değişiklik göstermektedir. Programlar üniversite öğrencileri ile üniversitelerden yeni mezun kişiler için 2 ay ile 12 arasında, mesleki eğitim öğrencileri ve mesleki eğitim programlarından yeni mezun öğrenciler için ise 2 hafta ile 12 ay arasında sürmektedir.

Başvuran kişinin katılacağı programın süresi göz önüne alınarak kısa süreli ya da uzun süreli vizeye başvurması gerekmektedir. 3 aylık veya daha kısa programlar için kişinin kısa süreli Fransa vizesi, 3 aydan daha fazla sürecek programlar için ise uzun süreli Fransa vizesi alması gerekmektedir.

Fransa Erasmus Staj Vizesi Şartları Nelerdir?

Fransa Erasmus staj vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Birey Erasmus+ kapsamında bir staj programına kabul edilmelidir.
 • Bireyin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Bireyin seyahatini sürdürebilmesi ve seyahat bitiminde ülkesine dönebilmesi için yeterli maddi kaynağa sahip olması gerekmektedir.
 • Bireyin seyahat bitiminde kendi ülkesine geri döneceğine dair yeterli kanıt sunması gerekmektedir.
 • Birey temiz bir adli sicil kaydına sahip olmalıdır.
 • Birey daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmalıdır.
 • Bireyin biyometrik bilgi kaydını vermesi gerekmektedir.

Fransa Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa Erasmus staj vizesi başvuruları hem kısa hem de uzun süreli programlar için aynıdır. Erasmus vizesine başvuracak birey ilk olarak https://france-visas.gouv.fr sitesi üzerinden çevrimiçi olarak başvuru formunu doldurmalı ve sonrasında başvuruyu tamamlamak için aracı kurum başvuru merkezinden randevu oluşturmalıdır. Bireyin aracı kurum vize merkezinde randevu günü evraklarını teslim etmesi, biyometri bilgilerini vermesi ve vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Vize başvuru durumu France-Visas internet sitesinden online olarak takip edebilir. Başvuru sahibi, pasaportu vize başvuru merkezine iade edildiğinde bir e-posta güncellemesi ve kısa mesaj alacaktır.

Fransa Erasmus Staj Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa Erasmus staj vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği bulunan, 10 yıldan eski olmayan ve 2 sayfası boş pasaport gereklidir.
 • Fransa Erasmus vizesi başvuru formu: Seyahat süresine uygun başvuru formu,https://france-visas.gouv.frsitesinden online olarak doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: İki adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Staj sözleşmesi: Hazır bir form olan staj sözleşmesi, gerekli tüm bilgiler eksiksiz verilerek doldurulmalı ve beyan edilmelidir.
 • Konaklama bilgileri: Erasmus program süresi boyunca başvuru sahibinin konaklama yapacağı yere dair bilgiler veya rezervasyon sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa’da geçirilecek tüm süre için veya sadece ilk üç ay için geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Listelenen evraklar, Fransa Erasmus vizesi başvurularında talep edilen standart belgeler olmakla birlikte, programın süresine ve ülkeden ülkeye göre istenen evraklar değişebilir ve ek belge talep edilebilir.

Fransa Erasmus+ Vizesi için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Fransa Erasmus+ vizesi için olan staj sözleşmesi hazır bir formdur ve Fransızca dilinde eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Kişinin kişisel durumuyla ilgili destekleyici belgelere ek olarak vize başvurusunda, kişi ile eğitim kuruluşu ve Fransa'daki ev sahibi arasında imzalanan staj sözleşmesi de sunulmalıdır. Staj sözleşmesi, Fransız yetkili makamları tarafından, davet eden kurum talebi ile onaylanmalıdır.

Fransa Erasmus vizesi için staj sözleşmesi görseli aşağıdadır.

Fransa Erasmus+ Vizesi için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?
Fransa Erasmus+ Vizesi için Staj Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Fransa Erasmus Staj Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Sunulmalı Mı?

Hayır, Fransa Erasmus staj vizesi için maddi yeterlilik kanıtı sunulmasına gerek yoktur. Normal şartlarda stajyerlerin maddi yeterlilik kanıtı sunmaları gerekirken, Erasmus bir AB programı olduğu için vize başvurusunda maddi kanıt sunulmasına ihtiyaç yoktur.

Staj vizeleri için maddi yeterlilik kanıtı olarak başvuru sahipleri, en az Fransız hükümeti bursiyerlerine ödenen temel aylık bakım ödeneğinin eşdeğeri olarak 615 euro aldığını kanıtlayabilmelidir. Yerleştirmenin iki ayı aşması halinde, kişinin mali durumu değerlendirilirken şirket tarafından kendisine ödenen ödenek dikkate alınır. Bir AB işbirliği programına veya hükümetler arası bir programa katılan stajyerlerin Fransa staj vizesi başvurusu yaparken mali kaynaklarını kanıtlamaları gerekmez.

Fransa Erasmus Staj Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa Erasmus staj vizesi ücreti kısa süreli vizeler için 80 euro, uzun süreli vizeler için ise 99 eurodur.

Fransa Erasmus+ Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa Erasmus+ vizesi, programların en fazla 12 ay sürdmesinden ötürü en fazla 12 ay için verilebilmektedir.

Fransa Erasmus Stajı Vize Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Fransa Erasmus+ programına kabul edilen bireylerin vize başvurularında, evrakların hazırlanmasında ve pasaport teslimi gibi tüm vize işlemlerine Vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak ya da Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de bulunan ofislerine müracaat edilerek Erasmus staj vizesi danışmanlığı alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa'da Erasmus Stajı için Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Fransa’da Erasmus stajı için Vizem.net vize danışmanlık ücreti; kısa süreli vizeler için ortalama 55 dolar iken, uzun süreli vizeler için 85 ile 165 dolar arasında değişmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: