Fransa Sevgili Vizesi

Fransa Sevgili Vizesi Nedir, 2024'te Nasıl Alınır?

Fransa sevgili vizesi, Fransa’da ikamet eden ya da Fransa vatandaşı sevgilisini ziyaret etmek isteyen kişilere verilen kısa süreli bir ziyaret vizesi türüdür. Sevgili vizesi kısa süreli bir C tipi Schengen vizesi türü olarak hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Fransa’da bulunma hakkı vermektedir. Fransa sevgili vizesi yalnızca 90 güne kadar olan seyahatler için verilmektedir; 90 günden uzun sürecek seyahatler için kişilerin uzun süreli vize türlerinden birine başvurmaları gerekmektedir.

Bazı ülkeler vatandaşlarının veya ülkelerinde ikamet eden kişilerin partnerlerine uzun süreli vize vermektedir, ancak Fransa’nın bu şekilde bir uygulaması bulunmamaktadır. Fransa için uzun süreli bir vize almak isteyen kişiler çalışma, eğitim ya da Fransa’da yaşayan aile üyelerinden dolayı aile birleşimi yolu ile uzun süreli vize alabilmektedir; Fransa’da ikamet eden ya da bir Fransız vatandaşıyla sevgili olmak uzun süreli Fransa vizesi almak için yeterli değildir.

Vizem.net Fransa’da bir partneri bulunan ve partnerini ziyaret etmek isteyen kişilere ziyaret vizesi başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hangi Kişiler Fransa Sevgili Vizesi Alabilir?

Fransa sevgili vizesini yalnızca Fransa’da yasal olarak ikamet eden ya da Fransa vatandaşı bir kişi ile ilişkisi olanlar alabilmektedir.

Fransa Sevgili Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa sevgili ziyareti vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize alabilmek için Fransa'da ziyaret edilecek kişiden davet mektubu almak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Fransa’daki seyahati sırasındaki konaklama giderlerine ve dönüş yolculuğuna yeterli maddi kaynağa sahip olması ya da Fransa’da yaşayan bir tanıdığının kişi adına mali garanti vermesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Fransa seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Seyahat süresince geçerli bir seyahat sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Schengen bölgesine ya da Fransa’ya giriş yasağının olmaması gerekmektedir.
 • İlgili vize süresi bitiminde başvuru sahibinin Schengen bölgesinde kalmayacağını ve ülkesine geri dönüş yapacağını kanıtlayan belgelere sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin biyometrik bilgi kaydını vermesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin daha önceden herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış olması gerekmektedir.

Fransa Partner Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fransa partner vizesi başvurusu, Fransa’ya planlanan seyahatten en fazla 6 ay önce yapılmalıdır. Planlanan seyahat tarihinden 6 ay öncesine kadar vize başvurusu yapılabilmektedir.

Fransa Sevgili Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa sevgili vizesi Fransa’nın Türkiye’den yapılacak vize başvurularında yetkilendirdiği aracı kurum üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile alınabilmektedir.

Fransa sevgili vizesi başvuruları için ilk olarak https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online başvuru yapılması ve başvurulacak vize türüne uygun vize başvuru formunun doldurulması gereklidir. başvuru formu doldurulup çıktısı alınıp imzalandıktan sonra gerekli evraklar hazırlanmalı ve VFS Global’den başvuruyu tamamlamak için randevu alınmalıdır. Randevu gününde başvuru sahibi parmak izi kaydını vermeli ve vize ücretini ödeyerek vize başvurusunu tamamlamalıdır.

Vize başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sahibi VFS Global’in takip sistemi üzerinden başvurusunun hangi durumda olduğunu görebilmektedir. Vize sonuçlandıktan sonra başvuru sahibi pasaportunu almak için vize başvuru merkezine gitmelidir.

Fransa Sevgili Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa sevgili vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olan, en az 2 sayfası boş ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Fransa sevgili vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm x 45 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan, yüzün net bir şekilde göründüğü, 6 aydan eski olmayan güncel 2 adet fotoğraf gereklidir.
 • Fransa vize davetiyesi: Fransa’da ikamet eden ya da Fransa vatandaşı olan partnerin yazacağı bir davet mektubu gerekmektedir. Davet mektubunun yanında Fransa’daki partnerin oturum izni ve pasaportunun fotokopisi de ibraz edilmelidir.
 • İlişkiye dair kanıt: Başvuru sahibi ile Fransa’da ikamet eden partnerin arasındaki ilişki belgeler ile kanıtlanmalıdır.
 • Fransa seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan ve tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı ve poliçesi sunulmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Başvuru sahibinin gidiş ve dönüş uçak biletlerini ve seyahat tarihlerini belirten detaylı seyahat planlarını sunması gerekmektedir.
 • Konaklama bilgileri: Seyahat süresince kalınacak otelin rezervasyon bilgileri ya da evde kalınacak ise davet eden kişinin yazmış olduğu davet mektubu sunulmalıdır.
 • Fransa partner vizesi başvuru dilekçesi: Partner vizesi başvuru dilekçesinde Fransa’da geçirilecek zaman, seyahat amacı, seyahatin detaylı planından bahsedilmeli ve başvuru sahibi ile Fransa’daki partnerin kişisel bilgileri verilmelidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Seyahat süresince Fransa’da geçinilebileceğini ve vize bitiminde ülkeye geri dönülebileceğini gösteren maddi kaynağa sahip olunduğu banka evrakları, ek gelir belgeleri ya da maaş bordrosu ile kanıtlanmalıdır. Maddi yeterliliğin sağlanamadığı durumlarda Fransa’da bulunan kişiden bir sponsorluk dilekçesi alınarak sunulabilir.
 • Vize harcı dekontu: Vize harcının ödendiğini gösteren dekont ibraz edilmelidir.

Yukarıda listelenen evraklar Fransa ziyaretçi vizeleri için istenilen standart evraklardır ve başvuru sahibinin yaşına, çalışma ve meslek durumuna göre, işyeri izin yazısı, öğrenci belgesi, emeklilik belgesi ve SGK hizmet dökümü gibi farklı belgeler de ek olarak istenebilmektedir.

Fransa Partner Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Fransa partner vizesi için davet mektubu, Ankara Fransa Büyükelçiliği ya da İstanbul Fransa Başkonsolosluğuna hitaben resmi bir dille yazılmaktadır. Davet mektubunun içeriğinde ziyaret amacı, davet eden kişinin adı, davet eden kişinin Fransa’daki statüsü, davet eden kişinin iletişim bilgileri, başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, davet eden kişi ile arasındaki ilişki, seyahat tarihleri, konaklama bilgileri ve seyahat planı ile ilgili bilgiler verilmeli ve mektup davet eden kişi tarafından imzalanmalıdır. Davet mektubu yazılırken olabildiğince net şekilde detaylar verilmeli ve yanlış beyandan kaçınılmalıdır. Davet mektubu ile birlikte davet eden kişinin oturum izni, kira sözleşmesi ya da pasaport fotokopisi gibi belgelerinin de sunulması gerekmektedir.

Fransa’ya turist olarak seyahat edecek veya farklı amaçlarla 3 aydan az süre için Fransa’da bulunacak kişilerin vize başvurusu sırasında sundukları vize davet mektubunun, başvuru sahibini davet eden kişinin Fransa’da ikamet ettiği belediye tarafından onaylanması gerekmektedir. 3 aydan daha kısa bir süre için turist olarak Fransa’da kalmak isteyen yabancıların bir konaklama kanıtı sunmaları gerekmektedir; kabul sertifikası adı verilen bu belge Fransa’da davet eden kişi tarafından belediyeye yapılır. Davetiye ile Fransa vizesi almak için talep edilen kabul sertifikası, davet eden kişinin istenen koşulları sağlaması halinde verilir.

Fransa partner vizesi için örnek davet mektubunun görseli aşağıda verilmiştir.

Fransa Partner Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Fransa Partner Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Sevgili Vizesi için Fransa'dan Davet Gönderen Kişinin Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Sevgili vizesi için Fransa’dan davet gönderen kişinin sunması gereken belgeler davet eden kişinin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Davet eden kişi bir öğrenciyse öğrenci belgesini sunmalı, Fransız ya da Avrupa birliği vatandaşı ise kimlik fotokopisini davetiyeye eklemelidir. Davet eden kişi banka hesap dökümü, kira gelirini gösteren belge ya da maaş bordrosu gibi finansal yeterliliğini gösteren belgeleri de ibraz etmelidir.

Davet mektubuna destekleyici evrak olarak başvuru sahibi ile arasındaki ilişkinin gerçek olduğuna dair kanıtlar, seyahat amacını ve süresini gösteren belgeler de eklenmelidir.

Fransa Sevgili Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa sevgili vizesi randevusu VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınmaktadır. İnternet sitesi üzerinden vize başvuru formu doldurulduktan sonra, VFS Global websitesinden vize türü seçilmeli ve daha sonra randevu al seçeneğine girilerek randevu alınmalıdır. Randevu alma işlemi için öncelikle sayfada istenen kişisel bilgiler ve başvuru merkezine dair detaylar girilmeli; uygun gün ve saat seçilerek randevu alınmalıdır.

Vizem.net danışmanlığı ile vize başvurusunun yapıldığı durumlarda randevu vize danışmanları tarafından başvuru sahibi adına alınmakta ve gereken durumlarda tarih değişikliği ya da randevu iptali işlemleri de yine danışmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Fransa için Sevgili Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Fransa için sevgili vizesi başvuru ücreti 80 eurodur ve yetkili aracı kurum VFS Global vize harcına ek olarak her başvuru için başvuru sahiplerinden 40 euro vize servis harcı talep etmektedir.

2024 yılında Vizem.net danışmanlığı ile yapılan sevgili vizesi başvurularında tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, gerek duyulan durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil Fransa için başvuru ücreti 185 euro tutmaktadır.

Fransa Partner Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa partner vizesinin normal şartlar altında 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Genel olarak Schengen vizeleri için değerlendirme süresi 2 hafta olsa da, eksik evrak beyan edilmesi, dış temsilcilikte yoğunluk olması ve resmi tatiller gibi etkenlerden dolayı, sevgili vizesi dahil tüm vize türlerinde değerlendirme süresi 30 güne kadar, olağanüstü durumlarda ise 60 güne kadar, uzayabilmektedir. Haziran - Ağustos tatil sezonu esnasında yapılan vize başvurularının işlem süresi daha uzun olabilmektedir.

Fransa Sevgili Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Fransa sevgili vizesi genel olarak seyahat planının kapsadığı süreye göre verilmekle birlikte, en fazla 90 güne kadar verilmektedir.

Sevgili Vizesi İle Fransa'da Evlenilebilir Mi?

Evet, sevgili vizesi ile Fransa’da evlenilebilmektedir.

Sevgili vizesi ile Fransa’da evlilik işlemleri tamamlandıktan sonra, ülkeye geri dönüş yapılması ve Fransa aile birleşimi vizesine başvurulması gerekmektedir. Fransa aile birleşim vizesi ile Fransa’ya gelen kişiler, Fransa’da oturum izni alabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: