Fransa Vize Fotoğraf Özellikleri

Fransa Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Özellikleri

Vize fotoğrafı; vize türü ayırt edilmeksizin, kısa veya uzun süreli her tür Fransa vize başvurularında sunulması gereken zorunlu bir belgedir. Fransa vizesi başvurularında sunulacak olan fotoğrafın belirlenen teknik özelliklere ve ölçülere uygun olması gerekmektedir. Fransa vize fotoğraf boyutu ve özelliklerinin, Fransa vize başvurusu için uygun olmadığı tespit edilir ise başvuru yapılamamaktadır.

Fransa Vize Başvurusu için Kaç Tane Fotoğraf Gereklidir?

Fransa vize başvurusu için iki tane biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Fransa Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Fransa vizesi için fotoğraf ölçüsü, 35-40 mm genişliğinde olmalıdır.

6 aydan eski olmayan fotoğrafta yüz ölçüleri saç hariç çeneden alına kadar 32 ile 36 mm arasında olmalıdır ve yüz, fotoğrafın %70’ini veya %80’ini kapsamalıdır. Uzun süreli vizeler için Fransa biyometrik fotoğraf ölçüleri ile Fransa Schengen vize fotoğraf ölçüleri aynıdır.

Biyometrik fotoğraf örneği aşağıya eklenmiştir.

Fransa Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?
Fransa Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Fransa Vizesi Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Fransa vizesi fotoğraf özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Fotoğraf genişliği 35-40 mm olmalı ve kişinin yüzü fotoğrafın %70-%80’ini kapsamalıdır.
 • Yüksek kaliteli, keskin odaklı olmalı; fotoğraf uygun parlaklık ve kontrasta sahip olmalı, üzerinde herhangi bir mürekkep izi veya kırışıklık bulunmamalıdır.
 • Kişi doğrudan kameraya bakmalıdır ve kişinin ten rengi doğal olarak gösterilmeli, fotoğraf üzerinde herhangi bir oynama yapılmamalıdır.
 • Fotoğraf nötr renkte olmalıdır.
 • Kişinin gözleri açık ve net bir şekilde görebilir vaziyette olmalı, gözlerin önünde saç olmamalıdır.
 • Kişi yüzünü doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde konumlandırmalı, merceğe tek omuz üstünden ya da eğik bir şekilde bakılmamalıdır.
 • Yüzün net bir şekilde çıkacağı açık renkli bir arka plan kullanılmalıdır.
 • Fotoğraf tek tip bir aydınlatma ile çekilmelidir. Kişinin yüzünde gölge ve flaş yansıması bulunmamalı, gözlerin kırmızı çıkmaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf çekilen kişi gözlük kullanıyor ise; gözlük camından flaş yansıması olmamalı, renkli lens olmadan kişinin kendi göz rengi net olarak belli olacak şekilde biyometrik fotoğraf çekilmelidir. Mümkünse ağır ve kalın çerçeveli gözlükler tercih edilmemelidir, daha hafif çerçeveli gözlüklerin kullanılması önerilmektedir.
 • Başörtüsü kullanımına dini nedenler dışında izin verilmemektedir. Başörtülü kişilerin fotoğraf çekimi esnasında; çenenin altından alın bölgesinin üstüne kadar olan yüz hatları, yüzün her iki tarafı da aynı görünecek şekilde açıkça gösterilmesi gerekmektedir.
 • Merceğe, ağız kapalı tepkisiz bir ifade ile bakılmalıdır.

Fransa Vize Fotoğrafı Gözlüklü Olabilir Mi?

Fransa vize fotoğrafı gözlüklü olabilmektedir, ancak bu duruma başvuru sahibinin normal koşullarda da gözlük kullanması sebebiyle izin verilmektedir.

Fotoğrafta gözlük camında flaş yansımasının olmaması ve renkli lens kullanılmadan gözlerin bariz bir şekilde fotoğrafta görünmesi gerekmektedir. Gözlük çerçevesi mümkün olduğu kadar hafif tercih edilmeli ve gözün hiçbir bölümünü kapatmamalıdır.

Konuyla alakalı örnek görsel aşağıya eklenmiştir.

Fransa Vize Fotoğrafı Gözlüklü Olabilir Mi?
Fransa Vize Fotoğrafı Gözlüklü Olabilir Mi?

Fransa Vizesi için Fotoğraf Başörtülü Olabilir Mi?

Fransa vizesi fotoğrafı başörtülü olabilmektedir. Başörtülü fotoğraf kullanılabilmesi için başörtüsünün sadece dini sebeplerle kullanılıyor olması ve kişinin yüz hatlarının çeneden alına kadar açık ve belirgin olması koşuluyla izin verilmektedir.

Örnek fotoğraf aşağıya eklenmiştir.

Fransa Vizesi için Fotoğraf Başörtülü Olabilir Mi?
Fransa Vizesi için Fotoğraf Başörtülü Olabilir Mi?

Çocuk ve Bebeklerin Fransa Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Çocuk ve bebeklerin Fransa vize fotoğrafı birçok özelliğe tabi tutulmamaktadır. 6 aydan küçük bebeklerin fotoğrafı, bebek sandalyesinde yatarken veya otururken çekilebilmektedir ve bebeğin kameraya bakma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bebeklerin vize fotoğrafında, onları destekleyen ellerin görünmemesi gereklidir.

5 yaşından küçük çocuklar için 18 yaş altındakiler için Fransa vize evrakları arasında sunulacak fotoğrafta, nötr bir yüz ifadesine sahip olunması, başın düz olması ve kameraya bakılması koşulları aranmamaktadır, sadece göz rengi fotoğrafta net bir şekilde belli olmalıdır.

Fransa Cumhuriyeti Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirilir?

Fransa Cumhuriyeti vizesi için biyometrik fotoğraf fotoğrafçılarda veya aracı kurum başvuru ofislerinde çektirilebilmektedir.

Biyometri işlemleri esnasında aracı kurum Fransa vize başvuru merkezi içerisinde fotoğraf çektirme işlemleri ek ücrete tabidir.

Fransa Vizesi Biyometrik Fotoğraf Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi biyometrik fotoğraf ücreti; 8 adet biyometrik fotoğraf için 42 TL ile 84 TL arası, 12 adet biyometrik fotoğraf için 48 TL ile 96 TL arası ve 16 adet biyometrik fotoğraf için ise 54 TL ile 108 TL arasındadır. Vize başvuru merkezinde biyometrik fotoğraf ücreti 27,5 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: