İsveç Göçmenlik Başvurusu

İsveç Göçmenlik Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

İsveç göçmenlik başvurusu, İsveç’te 1 yıla kadar eğitim, çalışma, bilimsel araştırma, aile birleşimi, staj, gönüllülük projesi, tedavi, misyonerlik faaliyeti amacıyla barınacak kişilerin başvurması gereken uzun süreli izin türüdür. İsveç’te 90 günden daha uzun bir süre barınacak kişiler, İsveç Schengen vizesi yerine bir oturum izni hakkı sağlayan İsveç ulusal vizesine başvurmalıdır.

İsveç göçmenlik başvurusunda bulunabilmek için gerekçeler aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, İsveç vatandaşı olan veya İsveç kalıcı oturum izni belgesine sahip olan bir akraba, arkadaş veya eşinin bulunması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin üniversite eğitimi almak maksadıyla İsveç’te uzun süreli bulunması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç’te herhangi bir sektörde çalışıyor olması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç’te tedavi görecek olması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç’te bilimsel araştırma yürütecek olması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç’te staj veya gönüllülük projesinde bulunacak olması.
 • İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin İsveç’te misyonerlik çalışması yürütecek olması.

İsveç Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç göçmenlik başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İsveç’e göç etmek isteyen kişinin sahip olduğu pasaportun kişisel verileri, geçerlilik süresini, (ziyaretin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır.) yayınlandığı ülkeyi, imzayı ve kişinin doğduğu ülke dışındaki ülkelerde yaşama yetkisi olup olmadığını gösteren sayfalarının kopyaları gerekmektedir.
 • İsveç Oturum izni: İsveç’e göç etmek isteyen kişinin, başka bir Schengen ülkesinde geçerli bir oturum izni bulunması durumunda, oturum izninin kopyası gerekmektedir.
 • İsveç Göçmenlik Başvuru formu: İsveç’e göç etmek isteyen kişinin başvuru formunun eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İsveç göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğrafının başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • İsveç vizesi için gerekli evraklar: İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişi, ulaşım ve konaklama bilgilerini destekleyici belgeler sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: İsveç göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin sağlık sigortası seyahat süresinin tamamında geçerli olmalı, en az 30.000 EUR tutarındaki masrafları karşılamalı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

İsveç göçmenlik başvurusu için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

İsveç Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç göçmenlik başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 1. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişinin İsveç’te göçmen olarak bulunma sebebini gösteren belgenin hazırlanması gerekmektedir.
 2. İsveç göçmenlik başvurusunun çevrimiçi yapılacağı durumlarda belgeler elektronik olarak eklenmelidir. İsveç göçmenlik başvurusunun İsveç Büyükelçiliği üzerinden yapıldığı durumlarda, İsveç Büyükelçiliğine alınan randevuda belgelerin asıllarının sunulması gerekmektedir.
 3. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişinin İsveç’te bulunacağı süre boyunca konaklayacağı yerden rezervasyon yaptırması gerekmektedir. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişi İsveç’te bir aile üyesine ait mülkte kalacaksa, ziyaret edeceği aile üyesinden gelen davetiyenin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 4. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişinin, İsveç oturum izni alabilmek için Göçmenlik Merkezi tarafından gerekli görülen evrakları derlemesi gerekmektedir.
 5. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişi İsveç göçmen ofisinden randevu oluşturmalıdır. İsveç göçmenlik başvurusu online yapıldığı takdirde, kişinin pasaportunu göstermek için ikamet ettiği ülkede (başvuru İsveç dışında yapıldığında) veya İsveç’te (başvuru İsveç’ten yapıldığında) olduğunu göstermek için randevu alması gerekmektedir.
 6. İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişinin randevu günü geldiğinde İsveç göçmenlik başvurusu için teslim edilmesi gereken evraklar İsveç göçmen dairesine teslim edilerek başvuru ücreti ödenir.
 7. İsveç göçmenlik başvurusu online yapıldığı takdirde, başvuru ücreti internet üzerinden kredi kartı ile ödenmektedir.

İsveç göçmenlik başvurusu süreci, başvuru amacına göre ilerleyen başlıklarda detaylandırılacaktır.

İsveç Göçmen Dairesi Nerededir?

İsveç göçmenlik dairesi İsveç genelinde 30 bölgede hizmet vermektedir. İsveç göçmen ofisi resmi web adresine https://www.migrationsverket.se/ ‘den ulaşılabilir.

İsveç Göçmenlik Başvuru Programları Nelerdir?

İsveç’te yürürlükte olan İsveç göçmenlik başvuru programları ve türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsveç çalışma göçmenlik programı
 • İsveç aile birleşimi göçmenlik programı
 • İsveç öğrenci göçmenlik programı
 • İsveç iltica göçmenlik programı
 • İsveç iş kurmak için göçmenlik programı
 • İsveç uzun süreli ziyaret göçmenlik programı

Öğrenci Olarak İsveç Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Öğrenci olarak İsveç göçmenlik başvurusu, eğitim hayatını İsveç’te sürdürmek isteyen kişilerin başvurduğu bir İsveç göçmenlik başvuru programıdır. İsveç’te üç aydan daha uzun süre eğitim alacak AB vatandaşı olmayan kişilerin İsveç oturum iznine başvurması gerekmektedir.

İsveç’te üç aydan daha kısa süre eğitim alacak Diplomatik Pasaport veya Hizmet Pasaportu sahibi olmayan kişilerin İsveç oturum izni yerine İsveç Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. İsveç Öğrenci vizesinin geçerlilik süresi uzatılamamaktadır.

İsveç oturum izni, öğrencilik süresine göre düzenlenmektedir. İsveç oturum izni hamillerine 1 sene boyunca İsveç’te eğitim görme hakkı tanımaktadır. İsveç’te 1 seneden uzun öğrencilik yapacak kişiler, oturum iznini uzatabilmektedir.

Öğrenci Olarak İsveç Göçmenlik Başvurusu Yapmak için Hangi Evraklar Gereklidir?

 • Pasaport: İsveç’e öğrenim görmek amacıyla göç etmek isteyen kişinin sahip olduğu pasaportun kişisel verileri, geçerlilik süresini, (ziyaretin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır.) yayınlandığı ülkeyi, imzayı ve kişinin doğduğu ülke dışındaki ülkelerde yaşama yetkisi olup olmadığını gösteren sayfalarının kopyaları.
 • Kabul, davet mektubu: İsveç’te bulunan bir yükseköğretim kurumundan alınan davet ya da kabul mektubu.
 • Sağlık sigortası: İsveç’te geçerli olan kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesine sahip olduğunuzu veya sağlık sigortasına başvurduğunuzu gösteren belgelerin bir kopyası
 • Finansal yeterlilik belgeleri: İsveç’teki yaşam masraflarınızı karşılamak için yeterli paranız olduğunu doğrulayan bir hesap ekstresi.
 • Harç ücreti: İsveç’teki öğrenim kurumunun talep ettiği durumlarda başvurudan önce harç ücretinin ödenmesi.
 • Muvafakatname: İsveç’e öğrenim görmek amacıyla göçmenlik başvurusu yapacak kişi 18 yaşını doldurmamış ise başvuruda bulunan kişinin ebeveynleri tarafından noterden alınmış onaylı muvafakatname ve ebeveynlerin yakınlık derecesini gösteren belgeler.

İsveç’te üç aydan daha kısa süreli eğitim görecek kişilerin İsveç oturum izni yerine İsveç öğrenci vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Evrakları, İsveç göçmenlik başvurusu evraklarından farklılık göstermektedir.

Öğrenci Olarak İsveç Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci olarak İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, İsveç’te bulunan bir eğitim kurumundan davet alması veya İsveç’te bulunan herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Öğrenci olarak İsveç göçmenlik başvurusunda bulunacak kişi, İsveç sınırları içerisinde başvurulan eğitimin süresine göre minimum 3 ay barınmasına imkan sağlayan İsveç oturum iznine başvurmalıdır. İsveç oturum izni için gerekli olan pasaport, kabul mektubu ve gerekli evraklar başvurudan önce hazırlanmalıdır. İsveç oturum izni, İsveç’e gidilmeden önce teslim alınmalıdır.

Çalışmak için İsveç Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Çalışmak için İsveç göçmenlik başvurusu yapacak olan kişi, İsveç’te çalışan olarak bulunabilmek için uzun süreli İsveç çalışma vizesine sahip olmalıdır. İsveç çalışma vizesi, hamiline İsveç sınırları içerisinde minimum 3 ay barınabilme ve çalışabilme hakkı tanımaktadır. İsveç çalışma izni, İsveç’e varmadan teslim alınmalıdır.

Çalışmak için İsveç göçmenlik başvurusu, meslek tipine göre değişiklik göstermektedir. İsveç’te sanatçılar, çocuk bakıcıları, meyve toplama işçileri, mevsimlik işçiler, araştırmacılar, sporcular, antrenörler, stajyerler, doktorlar ve gönüllülük programında çalışanlar İsveç Çalışma İzni başvurusu yapabilmektedir. İsveç çalışma izniyle İsveç’e varıldıktan sonra İsveç Göçmenlik Ajansında oturum izni başvurusu yapılmalıdır.

İsveç’te çalışmak için İsveç göçmenlik başvurusu yapabilecek meslek grupları aşağıda listelenmiştir.

 • İşçi olarak İsveç göçmenlik kaydı: İşçi olarak İsveç göçmenlik başvurusu yapmak isteyenlerin İsveç’e girmeden çalışma izni alması gerekmektedir. İsveç çalışma izni almak için İsveç’te bir iş teklifi alınması ve işverenin iş teklifini yapmadan en az 10 gün önce işi tanıtmış olması gerekmektedir.
 • Sanatçı olarak İsveç göçmenlik kaydı: Sanatçı olarak İsveç göçmenlik başvurusu yapmak için şarkıcı, müzisyen, dansçı, sirk sanatçısı, aktör, yönetmen ve film yapımcısı ve sanatçılara teknisyen veya benzeri bir rol olarak eşlik ediyor olmak gerekmektedir.
 • Çocuk bakıcısı olarak İsveç göçmenlik kaydı: Çocuk bakıcısı olarak İsveç’e göçmenlik yapmak için oturum izni gerekmektedir. Kişinin kalış amacı dil becerilerini ve İsveç’e dair bilgileri geliştirmek olmalıdır.
 • Doktor olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç’e doktor olarak göçmenlik yapmak isteyen kişiler, İsveç’te bir yeterlilik testi yapmalı ve İsveç yasalarının düzenlemeleri doğrultusunda bir kursu geçtikten sonra, 6 aylık klinik eğitim tamamlamalıdırlar. Doktor olarak İsveç göçmenlik başvurusu yapacak kişinin, İsveç’e ulaştığı zaman İsveç çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.
 • Meyve toplama işçisi olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç’te meyve toplama işçisi çalışacak kişinin başvurması İsveç çalışma izni türüdür.
 • Mevsimlik işçi olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç’te mevsimlik işçi olarak çalışacak kişinin başvurması gereken İsveç çalışma izni türüdür.
 • Araştırmacı olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç’te araştırmacı olarak çalışacak kişi, çalışma izninden muaftır. İsveç’te araştırmacı olarak çalışacak kişinin oturum iznine başvurması gerekmektedir.
 • Sporcu veya antrenör olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç Spor Konfederasyonu’na bağlı bir kulüp veya dernek ile sözleşmesi olan sporcu veya antrenörlerin başvurması gereken çalışma izni türüdür.
 • Stajyer olarak İsveç göçmenlik kaydı: İsveç’te bir şirket, üniversite, otorite veya kuruluştan staj teklif edildiğinde, staj için oturma iznine başvurulması gerekmektedir. Uluslararası bir değişim veya uluslararası anlaşma kapsamında staj teklif edildiyse, çalışma iznine başvurulması gerekmektedir.
 • Gönüllülük hizmeti çerçevesinde İsveç göçmenlik kaydı: Avrupa Gönüllülük Hizmeti çerçevesinde gönüllü olarak çalışmak isteyen kişilerini gönüllü çalışma için oturma iznine başvurması gerekir.

İsveç Nitelikli Göçmenlik Programı Nedir?

İsveç nitelikli göçmenlik programı en az lisans mezunu Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarının İsveç’te çalışmaya hak kazanmasına yardımcı olan programdır.

İş Aramak için İsveç Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç’te nitelikli bir mesleki eğitim veya üniversite diplomasına sahip kişiler İsveç’te iş aramak için göçmenlik başvurusunda bulunamaz.

Aile, Eş ya da Ortak Olarak İsveç Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, eş ya da ortak olarak İsveç göçmenlik başvurusu, İsveç sınırları içerisinde yasal olarak ikamet etmekte olan İsveç vatandaşı bir aile üyesine, eşe, birlikte yaşanan bir sevgiliye sahip olunması durumlarında başvurulabilecek İsveç göçmenlik başvurusu türüdür.

Aile, eş ya da ortak olarak İsveç göçmenlik başvurusu seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Eş birleşimi: İsveç sınırları içerisinde ikamet etmekte olan İsveç vatandaşının ya da İsveç kalıcı oturma izni olan kişinin eşini İsveç’e getirmesini sağlayan göçmenlik başvurusu türüdür.
 • Sevgili veya birlikte yaşayan kişi birleşimi: İsveç sınırları içerisinde ikamet etmekte olan İsveç vatandaşının sevgilisini veya birlikte yaşadığı kişiyi İsveç’e getirmesini sağlayan göçmenlik başvurusu türüdür. Birlikte yaşama durumunda, nüfus kayıt belgesi, kira sözleşmesi,konaklama için satın alma kanıtı veya konaklama alanı paylaştığınızı gösteren başka bir belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Çocuk birleşimi: İsveç sınırları içerisinde ikamet etmekte olan İsveç vatandaşının ya da İsveç kalıcı oturma izni olan kişinin, 18 yaşını doldurmamış çocuğunu İsveç’e getirmesini sağlayan göçmenlik başvurusu türüdür.
 • Aile üyeleri birleşimi: İsveç sınırları içerisinde ikamet etmekte olan İsveç vatandaşının ya da İsveç kalıcı oturma izni olan kişinin anne, baba, kardeş, büyükanne büyükbaba gibi aile üyelerini İsveç’e getirmesini sağlayan göçmenliki başvurusu türüdür.

İsveç Göçmenlik Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İsveç göçmenlik kaydı yaptırıldığında, izin yenilendiğinde veya değiştirildiğinde İsveç ikamet izni (SRP) kayıt sertifikası verilmektedir. İsveç ikamet izni kayıt sertifikası ücretli olarak temin edilmektedir.

İsveç göçmenlik kayıt ücreti, 2,000 SEK’tir.

İsveç Göçmenlik Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

İsveç göçmenlik kayıt ücreti, 3 farklı şekilde ödenebilmektedir.

İsveç göçmenlik kayıt ücreti ödeme şekilleri aşağıda sıralanmıştır.

 • İsveç göçmenlik başvurusunun çevrimiçi yapıldığı durumlarda; online başvuru formu doldurulurken, online ödeme özelliği bulunan bir kredi kartıyla kayıt ücreti ödenebilmektedir.
 • İsveç göçmenlik başvurusunun bir form doldurarak yapıldığı durumlarda, başvuru gönderildikten sonra banka havalesi ile ödeme yapılabilmektedir.
 • İsveç göçmenlik başvurusunun İsveç Büyükelçiliği’nde veya İsveç Başkonsolosluğu’nda yapıldığı durumlarda başvurunuz yapılırken ücret ödenmektedir. İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Başkonsolosluğu İsveç Göç Ajansı’nın yaptığı ücretlerle ilgili aynı düzenlemelere uymadığından, ücretler hakkında bilgi almak için ilgili Elçiliğe veya Başkonsolosluğa başvurulması gerekmektedir.

İsveç Göçmenlik Kayıt Ücreti Muafiyeti Nedir?

İsveç göçmenlik kayıt ücreti muafiyeti, belirli koşulların sağlanması halinde kayıt ücreti ödemesinin yapılmayacağı durumları ifade eder.

İsveç göçmenlik kayıt ücretinden muaf olunacak durumlar

 • Malmö’deki Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde öğrenci olmak.
 • Japonya vatandaşı olmak.
 • İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı’nda öğrenim bursu almak.
Paylaş: