İsveç Seyahat Sağlık Sigortası

İsveç Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve 2024 Fiyatları

İsveç seyahat sağlık sigortası, İsveç için yapılacak hem kısa süreli hem de uzun süreli vize başvuruları için gerekli olan belgelerden biridir. Seyahat sağlık sigortası, bir yurt dışı seyahati sırasında gerçekleşebilecek kaza ya da hastalık gibi durumların tedavisinin yabancı ülke içerisinde yapılabilmesi ve masrafların sigorta şirketi tarafından karşılanması için yaptırılan bir sigorta türüdür. 

İsveç sağlık sigortası İsveç'e turistik, eğitim ya da çalışma gibi amaçlar ile gitmek isteyen, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomi Topluluğu ülkelerinin vatandaşı olmayan başvuru sahipleri için zorunludur. Başvuru esnasında seyahat sağlık sigortasının yaptırıldığının ispatlanması gerekmektedir.

Yazının devamında İsveç vizesi için seyhat sağlık sigortası kapsamı ve fiyatlarına dair detaylı bilgi verilmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Gerekliliği

health-insurance-in-sweden.jpg

İsveç vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekliliği talep edilen vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Turizm, iş veya aile ziyareti gibi amaçlar için düzenlenen kısa süreli İsveç vizesi için seyahat sağlık sigortası herhangi bir şart veya koşula bağlı olmaksızın sunulması zorunlu bir evraktır.

Eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi amaçlar için düzenlenen uzun süreli İsveç vizesi başvuruları için seyahat sağlık sigortası yalnızca İsveç'te ikamet edilecek sürenin 1 yıldan kısa olması durumunda sunulması zorunlu bir evraktır.

İsveç Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) Vize İçin Seyahat Sigortası

İsveç'e 90 günden kısa süreler için turizm veya iş amaçlı seyahat edecek kişilerin tıbbi geri dönüş ile acil ve hastane tedavisi için olası tüm masrafları kapsayan geçerli bir seyahat sigortası yaptırılması gerekir. Seyahat sağlık sigortası tüm Schengen bölgesi topraklarında ve Schengen alanında bulunulacak sürenin tümü için geçerli olmalıdır. Sigortanın teminatı en az 30.000 euro olacak şekilde bir poliçe düzenlenmelidir.

İsveç Uzun Süreli (D Tipi, Ulusal) Vize İçin Seyahat Sigortası

İsveç uzun süreli vizesi ile 1 yıldan daha kısa bir süre için İsveç'te kalmayı planlayan kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur. İsveç'te bulunulacak tüm süre için yapılan poliçenin acil ve diğer tıbbi tedavi masraflarını, diş tedavisi ücretlerini, hastane yatış bedellerini ve tıbbi nedenle eve dönüş masraflarını kapsaması gereklidir.

İsveç'te 1 yıldan daha uzun kalacak kişilerin ikamet kaydı yaptırması gerekmektedir ve bu kişilerin oturma izni başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırdıklarını ispatlaması gerekmez. İsveç'te oturum kaydı bulunan kişilerin kapsamlı bir sağlık sigortasının bulunduğu kabul edilir.

İsveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti

İsveç seyahat sağlık sigortası ücretleri aşağıdaki tabloda verildiği gibidir.

Sigorta SüresiÜcret
1 hafta9-18,5 euro
1 ay20-25 euro
3 ay30-45 euro
6 ay50-65 euro
1 yıl55-80 euro 

İsveç seyahat sağlık sigortası ücretleri; talep edilen sigorta süresi ve başvuru sahibinin yaşı, sağlık durumu ve COVID ile aşı geçmişi gibi kriterlere göre değişmektedir.

İsveç Seyahati İçin Sağlık Sigortası Kapsamı

İsveç seyahat sağlık sigortasının kapsamında, aşağıdaki listelenen durumlar bulunmalıdır.

  • Schengen bölgesinde yaşanan hastalık veya kaza gibi tıbbi acil durumlar
  • Acil tahliye gerektiren haller
  • Cenazenin geri gönderilmesi masrafları
  • Kaza sonucundaki ölüm, yaralanma ve maluliyet yardımları
  • Reşit olmayan kişilerin ülkesine geri gönderilmesi masrafları
  • Yurt dışı cenaze masrafları
  • Hamileliklerin ilk 3 aylık zamanında doğabilecek gebelikle ilgili masraflar

Seyahat sağlık sigortası kapsamları sigorta şirketleri ve tercih edilen sağlık sigorta poliçeleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsveç'e seyahat edecek danışanların Vizem.net uzmanlarına seyahat sağlık sigortası ilgili en sık sorduğu sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kimlerin İsveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekmez?

İsveç seyahat sağlık sigortası yaptırmaktan bazı meslek grupları, işleriyle bağlantılı olarak zaten benzer şekilde sigortalı oldukları için muaf tutulabilmektedir. Ayrıca diplomatik pasaport hamilleri ile Avrupa Birliği vatandaşlarının resmi nikahlı eşleri, kayıtlı partnerleri, nikahsız eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları da İsveç seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğundan muaftır.

Vizeden Muafım, İsveç'e Gitmek İçin Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekir Mi?

Hayır, vizeden muaf tuttulan kişilerin kendilerine tanınan muafiyet kapsamında İsveç'e yapacakları seyahatlerinde seyahat sağlık sigortası ibraz etmesi gerekmemektedir.

Vizeden muaf kişiler için seyahat sağlık sigortası zorunlu olmasa da yaptırılması Migrationsverket (İsveç Göçmenlik Bürosu) tarafından tavsiye edilmektedir.

Seyahat sağlık sigortasını, herhangi bir kontrol esnasında beyan edilmek üzere yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

İsveç İçin Seyahat Sağlık Sigortası COVID-19 Tedavisini Kapsamalı Mı?

Hayır, 2024 yılı itibari ile İsveç vizesi için yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası COVID-19 tedavisini kapsamak zorunda değildir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları İsveç'te Geçerli Midir?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, poliçe yurt dışında geçerli olacak biçimde düzenlendiği takdirde İsveç’te geçerli olmaktadır.

İsveç Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılabilir?

İsveç vizesi için seyahat sağlık sigortanızı Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta acentelerinden, bankalardan veya akredite aracı kurumlardan yaptırabilirsiniz.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında danışmanlık hizmeti kapsamında sağlık sigortası, sigorta birimimiz tarafından en uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Sigorta birimimiz vize danışmanlık hizmeti almak istemeyen kişiler için de isteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmetini de en uygun fiyatlarla sunmakta olup 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: