İsveç Seyahat Sağlık Sigortası

İsveç Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı ve 2023 Fiyatları

İsveç seyahat sağlık sigortası, İsveç için yapılacak hem kısa süreli hem de uzun süreli vize başvuruları için gerekli olan belgelerden biridir. Seyahat sağlık sigortası, bir yurt dışı seyahati sırasında gerçekleşebilecek kaza ya da hastalık gibi durumların tedavisinin yabancı ülke içerisinde yapılabilmesi ve masrafların sigorta şirketi tarafından karşılanması için yaptırılan bir sigorta türüdür.

2022 yılında Vizem.net danışmanlığı ile yapılan İsveç vize başvuruları için tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi için Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

Evet, İsveç vizesi için sağlık sigortası şarttır. Hem turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, tıbbi tedavi, kültürel ve sportif etkinlik vizesi gibi kısa süreli İsveç vizesi başvuruları için, hem de eğitim, çalışma, yatırımcı ya da aile birleşimi vizesi gibi uzun süreli İsveç vizesi başvuruları için seyahat sağlık sigortası ibrazı zorunlu tutulmaktadır.

İsveç Sağlık Sigortası Kimler için Zorunludur?

İsveç sağlık sigortası İsveç'e turistik, eğitim ya da çalışma gibi amaçlar ile gitmek isteyen, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomi Topluluğu ülkelerinin vatandaşı olmayan başvuru sahipleri için zorunludur.

Yeşil Pasaport Sahipleri için İsveç Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Yeşil pasaport sahipleri için İsveç sağlık sigortası gerekir. İsveç ve diğer tüm Schengen ülkeleri için yapılacak seyahatlerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin pasaport türü fark etmeksizin sağlık sigortası ibraz etmeleri gerekir.

Kimlerin İsveç Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekmez?

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu vatandaşlarının eşlerinin ve 21 yaş altındaki çocuklarının, İsveç vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmez.

İsveç Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsveç sağlık sigortası, kısa süreli Schengen vize başvuruları için tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır; ancak uzun süreli ulusal vize başvuruları için sağlık sigortasının yalnızca İsveç için düzenlenmiş olması yeterlidir.

Schengen vize başvurusu için ibraz edilecek seyahat sağlık sigortası poliçesi; en az 30.000 euro teminatlı, seyahat tarihlerinin tamamını kapsayan, tüm Schengen bölgesinde geçerli ve söz konusu seyahat sırasında gerçekleşebilecek acil tedavi, hastaneye yatış, vefat etme ya da tıbbi nedenlerden ötürü kişinin ülkesine iade edilmesi durumu gibi durumları karşılayacak nitelikte düzenlenmiş olmalıdır.

İsveç Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

İsveç seyahat sağlık sigortası kapsamına giren durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Kaza ya da ani hastalık nedeniyle tıbbi tedavi
  • Vefat etme nedeniyle ülkeye iade edilme
  • Tedavi ardından ülkeye geri dönüş
  • Reşit olmayan çocuğun ülkesine iade edilmesi
  • Seyahat iptali
  • Yurt dışında doğabilecek cenaze masrafları
  • Hava muhalefeti nedeniyle doğan seyahat gecikmesi
  • Bagaj kaybı, çalınması ya da hasar görmesi

İsveç Seyahat Sigortası Kapsamına Covid-19 Dahil Midir?

Kimi İsveç seyahat sigortası poliçelerinin kapsamına Covid-19 dahil olmaktadır.

Schengen seyahat sağlık sigortası dahilinde Covid-19 olan kişilerin, seyahat ettikleri ülkenin Covid-19 salgını için uyguladığı önlemlere ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen uygulamalara uygun davranmaları gerekmektedir. Covid-19 kapsamı bulunan seyahat sağlık sigortalarında Covid-19 temelli tıbbi tedavi, hastaneye yatış ve ilaç tedavisi gibi durumların yanı sıra kimi sigortalarda PCR testi masrafları da karşılanır. Covid-19 içeren seyahat sağlık sigortalarında konaklama gibi karantina gerekliliklerinin masrafları karşılanmaz.

İsveç Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

İsveç seyahat sağlık sigortası, Türkiye Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığı ile yaptırılır.

Akredite acente Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında sağlık sigortası başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılnmaktadır. İsveç vize başvuru sahiplerinin isteğine bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vize başvuru işlemleri ve seyahat sağlık sigortası işlemleriyle ilgili detaylı bilgiler Vizem.net’in çağrı merkezine 0850 241 1868 numarası üzerinden ulaşılarak alınabilir.

İsveç Seyahat Sağlık Sigortası İsveç'te Yaptırılabilir Mi?

Hayır, İsveç seyahat sağlık sigortası İsveç’te yaptırılamaz. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin İsveç vize başvuru işlemleri için sunulması gereken zorunlu belgeler arasında yer alması nedeniyle, sigorta işlemlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nde seyahat öncesinde yapılmış olması gerekmektedir.

İsveç Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

İsveç seyahat sağlık sigortası ücreti; vize başvuru sahibinin yaşı, Covid-19 geçmişi, cinsiyeti ve planlanan seyahatin süresine bağlı olarak 9 euro ile 102 euro arasında değişiklik göstermektedir.

İsveç Schengen Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

İsveç Schengen seyahat sigortası ücretleri; kişinin yaşı, Covid-19 geçmişi, aşı geçmişi ve talep edilen sigortanın süresi gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İsveç için 1 haftalık seyahat sigortası poliçesi fiyatları ortalama 9 euro ile 18,5 euro arasında değişiklik göstermektedir. 1 aylık olarak düzenlenecek Schengen vizesi için sağlık sigortası fiyatları 20 euro ile 25 euro arasında ve 3 aylık olarak düzenlenecek seyahat sigortası fiyatları 30 euro ile 45 euro arasında değişmektedir.

Ulusal İsveç Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadardır?

Ulusal İsveç vizesi için seyahat sağlık sigortası ücretleri 2022 yılı için; başvuru sahiplerinin yaşı, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişi gibi durumlara bağlı olarak 1 yıllık seyahat sağlık sigortaları için 55 euro ile 102 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları İsveç'te Geçerli Midir?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, yurt dışında geçerli olacak biçimde düzenlendikleri takdirde İsveç’te geçerli olmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: