İstanbul İsveç Konsolosluğu

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu | Sveriges Generalkonsulat İstanbul

İstanbul’da yer alan İsveç dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Büyükelçilik, yabancı bir ülkede, kendi ülkesinin hükümetini diplomatik olarak temsil eden en üst düzey kurumdur. Konsolosluk ise büyükelçiliğin bir alt kolu olarak hizmet vermektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç Hükümeti tarafından yurt dışında satın alınan en eski İsveç mülkü olarak İstanbul’da yer almaktadır. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye'de vize başvurularını kabul etme yetkisi olan tek İsveç dış temsilciliğidir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile İsveç arasındaki ticari, sınai ve vatandaşlık işlemlerini yerine getirmekle sorumlu en yetkili kurumların başında gelmektedir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nda pasaport, evlilik, doğum ya da ölüm gibi vatandaşlık işlemleriyle ilgilenen departmanlar bulunmaktadır.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç Hükümeti’ni İstanbul'da temsil etmek, ülke kültürünü ve değerini tanıtmak, İsveçli vatandaşları ve kurumları desteklemek, Türk vatandaşlarına yönelik İsveç vize, oturum ve çalışma izin başvurularını kabul etmek görevlerini temsil etmektedir.

İsveç Başkonsolosu Kimdir?

İsveç İstanbul Konsolosu 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Peter Ericson’dur.

Peter Ericson’un fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

İsveç Başkonsolosu Kimdir?
İsveç Başkonsolosu Kimdir?

İstanbul İsveç Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İstanbul İsveç Konsolosluğu’na ait iletişim ve adres bilgisi aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

İsveç İstanbul Konsolosluğu Nerededir?

İsveç Konsolosluğu İstanbul adres bilgisi İstiklal Caddesi No: 247 Beyoğlu 34433 İstanbul’dur.

İsveç İstanbul Konsolosluğu’na yakın olarak Taksim Meydanı, Galata Kulesi, Haliç Köprüsü, Galata Köprüsü ve Dolmabahçe Sarayı bulunmaktadır.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’na otobüs, metro, Marmaray, taksi veya şahsi araç ile gitmek mümkündür.

İsveç Başkonsolosluğu Beyoğlu İstanbul adresine 129T, 32T, 46Ç, 66, 70FE ve 93T numaralı otobüsler gitmektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’na Ataköy- Pendik veya Halkalı- Gebze Marmaray aracı ile ulaşmak mümkündür.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’na en yakın metro durağı Taksim durağıdır. İsveç Başkonsolosluğu İstanbul adresine D- 11 ve D- 31 dolmuşları gitmektedir.

İsveç Konsolosluğu İstanbul Telefon Numarası Nedir?

İsveç Konsolosluğu İstanbul telefon numarası +90 212 334 06 00’dır.

İsveç Konsolosluğu İstanbul telefon yanıtlama saatleri pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 14:00- 15:00 saatleri arasındadır ve bu saatler dışında telefonlar yanıtlanmamaktadır.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun mail adresi vize işlemleri için migration.istanbul@gov.se; konsolosluk işlemleri için konsul.istanbul@gov.se ve genel işlemler ile danışma için generalkonsulat.istanbul@gov.se kullanılmaktadır.

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul İnternet Sitesi Adresi Nedir?

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul internet sitesi https://www.swedenabroad.se/en/embassies/turkey-istanbul/ ‘dur.

İsveç Konsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri Nasıldır?

İsveç Konsolosluğu İstanbul çalışma ve ziyaret saatleri pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 09:00- 10:00 saatleri arasındadır. İsveç Konsolosluğu İstanbul çalışma ve ziyaret saatleri dışında ziyaretçi kabul etmemektedir. Söz konusu saatler vize başvurusu için geçerli değildir ve pasaport teslimi vb. işlemler için ziyaretçi kabul edilmektedir. İsveç Konsolosluğu İstanbul üzerinden vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin ayrıca randevu alması gerekmektedir.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu Hangi Hizmetleri Sunmaktadır?

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nda İsveç vatandaşlarına yönelik pasaport, evlilik, doğum, cenaze vb. konularda vatandaşlık hizmetleri verilmektedir. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nda yabancı uyruklu kişiler için 90 günden uzun süreli (D tipi) vize başvuruları kabul edilmektedir.

90 günden uzun süreli İsveç ziyaretleri için gerekli olan uzun süreli (D tipi) İsveç vizesi için başvurular yalnızca İsveç Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir ve herhangi bir aracı kurum, uzun süreli İsveç vize başvurusunu kabul etme konusunda yetkili değildir.

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç vize başvuruları İstanbul’da yalnızca İsveç Başkonsolosluğu İstanbul makamına yapılabilmektedir. Covid- 19 tedbirleri kapsamında kısa süreli (C tipi) vize başvurularını İsveç Konsolosluğu İstanbul vize birimi kabul etmemektedir. Kısa süreli (C tipi) İsveç vize başvuruları VFS Global başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

İsveç vize başvurusu için gerekli olan evrakların hazırlanması, vize başvuru formunun doldurulması ve online olarak randevu alınması gerekmektedir. Randevu almadan başvuru işlemi yapılmadığı için talep edilecek vize tarihine engel oluşturmayacak süre öncesinden randevu alınması gerekmektedir. İlgili randevu tarihi geldiğinde, hazırlanmış vize başvuru evraklarının teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize başvuru ücretinin ödenmesi ile İsveç vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İsveç Turistik Vize Başvurusu İsveç Başkonsolosluğu'ndan Yapılabilir Mi?

Hayır, İsveç turistik vize başvurusu İsveç Başkonsolosluğu’ndan yapılamamaktadır. İsveç turistik vize, kısa süreli (C tipi) bir vize türü olduğu için vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global aracılığı ile yapılabilmektedir.

İsveç Başkonsolosluğu turistik vize başvuruları kabul etmediği için VFS Global başvuru merkezi yetkilendirilmiştir. VFS Global İstanbul’da Hacıahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No: 29 (Elysium Soul) Beyoğlu adresinde yer almaktadır. İsveç VFS çalışma saatleri hafta içi her gün 08:30- 17:00 arasıdır. Vize başvuru merkezi olarak VFS Global başvuruları toplamaktadır, ancak İsveç turist vizesi için karar vermede yetkili olan merci İsveç Başkonsolosluğu’dur.

İstanbul İsveç Konsolosluğu Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İstanbul İsveç Konsolosluğu vize için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

  • İsveç vize başvuru formu: İsveç vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Son hali çıktı alınarak vize başvuru sahibi tarafından güncel tarih ile imzalanarak teslim edilmelidir.
  • Aile bilgisi formu: Vize başvuru sahibinin kendisi, eşi, çocukları, anne ve babası hakkında bilgilerin verildiği form online olarak doldurulmaktadır.
  • Pasaport: İsveç vizesine başvuru yaparken geçerliliği olan bir pasaportun sunulması gerekmektedir. Geçmişte alınan vize sayfalarının ve damgaların olduğu sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak üzere başvuru sahibinin acil bakım ve tıbbi tedavi masraflarını karşılamak üzere düzenlenmiş 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Davetiye: İsveç’te ziyaret edilecek kişi tarafından gönderilen online davetiye formu ve ilgili kişiye ait İsveç kimliği ya da oturma izni ibraz edilmelidir.

Yukarıda İsveç vizesi için gerekli olan standart başvuru evrakları verilmiştir. Başvuru yapılan vize kategorisine ve başvuru sahibinin kişisel durumuna göre İsveç vize başvurusu için gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

İsveç Konsolosluğu İstanbul Üzerinden Randevu Nasıl Alınır?

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul randevu alma işlemi online olarak randevu formunun doldurulması ile gerçekleştirilmektedir. Randevu formunda vize başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, uyruğu, cinsiyeti, doğum yeri, ikamet edilen şehir, konuşulan diller, telefon numarası ve e-mail adresi gibi bilgiler yer almaktadır.

İstanbul İsveç Konsolosluğu randevu alma işlemi Vizem.net danışmanlığında yapıldığında tüm işlemler danışmanlar tarafından yapılmaktadır ve gerekli olması durumunda randevu saat değişikliği veya iptal işlemleri Vizem.net danışmanları tarafından sağlanmaktadır.

İsveç Konsolosluğu İstanbul randevu alma ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

İsveç Konsolosluğu İstanbul Üzerinden Randevu Nasıl Alınır?
İsveç Konsolosluğu İstanbul Üzerinden Randevu Nasıl Alınır?

İsveç Başkonsolosluğu Üzerinden Vize Takibi Nasıl Yapılır?

İsveç Başkonsolosluğu üzerinden vize takip işlemi, telefonların yanıtlanma saati olan pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde 14:00- 15:00 arasında telefonla aranarak gerçekleştirilebilmektedir. İsveç vize başvurularının takip işlemi İsveç Başkonsolosluğu’na mail atılarak da yapılabilmektedir.

Son 5 yılda %98,3 ile vize onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvurularında takip ve sorgulama işlemi Vizem.net internet sitesi üzerinden kimlik numarası ile ya da 5 aşamalı SMS servisi ile yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Dışındaki İsveç Temsilcilikleri Nelerdir?

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu dışındaki İsveç temsilcilikleri aşağıda verilmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: