İsveç Vize Şartları

2023'te İsveç Vize Şartları Nelerdir?

İsveç vizesi, İsveç’e seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının sahip olması gereken, ülkeye girişe izin veren belgedir. İsveç vizesine başvuracak kişilerin birtakım şartları sağlaması gerekmektedir.

İsveç vizesi almak için sağlanması gereken şartlar aşağıda listelenmektedir.

  • Geçerliliği olan bir pasaport sahibi olmak
  • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
  • Vize ihlalinde bulunmamış olmak
  • Vize bittiğinde kişinin ülkesine döneceğini ve İsveç’te kalmayacağını kanıtlayan bir kanıt sunmak
  • Planlanmış olan seyahat bittiğinde İsveç’ten ayrılmak için gereken maddi yeterliliğe sahip olmak
  • Byometrik bilgi kaydı vermek
  • Geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmak

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsveç vizesi başvurularında başvuru sahibinin vize için temel şartları sağlayıp sağlamadığı vize uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsveç Vizesi için Geçerli Pasaport Nasıl Olmalıdır?

İsveç vizesi için geçerli pasaportta başvuru sahibinin imzasının ve Schengen vizesinin uygulanması için en az 2 adet boş sayfanın bulunması gereklidir. Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır ve talep edilen vizenin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Başvuru sahibinin eğer varsa önceki pasaport veya pasaportları da başvuruda beyan edilmelidir.

İsveç Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

İsveç vizesi için adli sicil kaydı E-devlet üzerinden alınabilmektedir. Adli sicil kaydı almak için öncelikle e-devlet’e giriş yaparak adli sicil kaydı sorgulama sayfası açılmalı ardından bilgilendirme ve onay formu kabul edilmelidir. Daha sonra kurum türü ve belgenin verileceği yer İsveç Büyükelçiliği olarak doldurularak adli sicil kaydı belgesi alınmaktadır.

Adli sicil kaydı alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

İsveç Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?
İsveç Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Sabıka Kaydı Olanlar İsveç Vizesi Alabilir Mi?

Sabıka kaydı olan ve vizesiz giriş hakkına sahip olmayan başvuru sahiplerinin İsveç vize başvuru sürecinde sabıka geçmişlerini göstermeleri gerekir. Genellikle mahkumiyeti 3 seneyi geçmeyen ve insan ticareti ya da uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili suçlardan tutuklanmamış kişiler Avrupa'daki herhangi bir ülkeye girebilmektedir.

Schengen bölgesi için vizesiz erişime sahip kişiler, sabıka kaydı olsa dahi İsveç’e giriş yapabilir.

Daha Önce Vize İhlali Olan Kişiler İsveç Vizesi Alabilir Mi?

Daha önce vize ihlali olan kişiler İsveç vizesi için başvuru yapabilmektedir; ancak vize almak için güçlü bir başvuru dosyası hazırlamaları gereklidir. Güçlü başvuru dosyasına sahip olmayan ve daha önce vize ihlali olan kişilerin başvurularının onay ihtimali düşüktür. Yeni yapılacak olan vize başvurusunda önceden vize ihlali alan kişiler vize ihlalinin gerekçesini bildirmelidir.

Daha önce vize ihlali yapmış kişilerin Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında vize talep dilekçesi uzman danışmanlar tarafından hazırlanmaktadır.

İsveç Vizesi Almak için Ülkeye Geri Dönme Şartı Nedir?

İsveç vizesi almak için ülkeye geri dönme şartı kapsamında, başvuru sahibinin vize bitiş tarihinden önce İsveç'ten ayrılacağını kanıtlaması beklenmektedir ve bunun için kişinin kendi ülkesiyle bağını ispatlayan her türlü destekleyici belgenin beyan edilmesi gerekmektedir.

Başvuru sahibi, ülkesinde çalıştığını gösteren işyeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü, ülkesinde eğitim aldığını gösteren öğrenci belgesi, okuldan izin yazısı, ülkesinde bakmakla yükümlü olduğu çocuğu gösteren doğum belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgelerle ülkesiyle olan bağını kanıtlayabilir.

İsveç Vize Başvurusu için Maddi Yeterlilik Şartı Nedir?

İsveç vize başvurusu için maddi yeterlilik şartı, başvuru sahibinin seyahat masrafları ve İsveç'te kaldığı süre boyunca yapacağı harcamaları karşılayabilecek durumda olmasıdır. Kişinin maddi yeterliliğinin kanıtı için gelir kaynaklarının belgelenmesi gerekmektedir. Finansal kaynakları belgeleme yöntemi; başvuru sahibinin kişisel durumuna, seyahatin amacına, seyahatin sponsorlu olup olmamasına ve talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru sahibi banka hesap özetine ek olarak varsa gayrimenkul tapu ve araç ruhsat belgeleri, maaş bordrosu gibi belgeleri sunulabilmektedir.

İsveç Vize Başvurusu için Hesapta Ne Kadar Hesap Olmalıdır?

İsveç vize başvurusu için kişinin hesabında olması gereken para miktarı İsveç'te kalacağı her gün için 450 İsveç kronudur.

İsveç’e vize almak için hesapta ne kadar para olmalıdır sorusunun cevabı, 15 Kasım 2011 itibariyle Avrupa Komisyonu tarafından belirlenmiştir.

İsveç Vizesi için Biyometrik Bilgi Kaydı Şartı Nedir?

İsveç vizesi için biyometrik bilgi kaydı şartı, vize randevusu alarak aracı kurum başvuru merkezinde ya da ilgili dış temsilcilikte verilmesi gereken parmak izi kaydını ve biyometrik fotoğraf çekimini içermektedir.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi alarak VIS sistemine parmak izi kaydı veren kişilerin, yeniden İsveç vizesi parmak izi işlemleri yapması gerekmemektedir.

İsveç Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Şartı Nedir?

İsveç vizesi başvurusu için seyahat sağlık sigortası sahibi olunmalıdır. Seyahat sağlık sigortası, tıbbi nedenlerle ülkeye geri dönüş, acil tıbbi müdahale, üye devletlerin topraklarında kalış sırasında gerçekleşen ölüm ya da acil hastane tedavisi ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek her türlü masrafı karşılayan sigortadır.

Seyahat sigortası, Schengen bölgesi üye devletlerinin topraklarında geçerli olmalı ve kişinin planladığı kalış veya transit geçiş süresinin tamamını kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortasının asgari teminatı 30.000 euro olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortasının kısa süreli vize başvurularında tüm Schengen bölgesinde geçerli olması gerekmektedir. İsveç sağlık sigortası uzun süreli vize başvurularında sadece İsveç'te geçerli olmalıdır.

İsveç'e Girişte Aşı Şartı Var Mıdır?

İsveç’e girişte aşı şartı yoktur. İsveç, 1 Nisan 2022 itibari ile ülkeye girişlerde test ve aşı zorunluluğunu kaldırmıştır. Schengen ülkeleri Covid-19 kısıtlamalarını 2022 itibariyle büyük ölçüde kaldırmış olsa da, güncel gelişmeler doğrultusunda değişiklikler olabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: