İsviçre'de Çalışmak için Şartlar

2023'te İsviçre'de Çalışmak için Gerekli Şartlar

İsviçre, lisans veya yüksek lisans eğitimini bitirmiş kişilerin çalışmak için tercih ettiği ülkelerden biridir. Yabancı ülkelerden yalnızca kalifiye işçi alımı yapan İsviçre’de özellikle yöneticilik gibi yüksek vasıflı işlerde çalışma imkanı bulunmaktadır. İsviçre, %4,3 ile işsizlik oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir.

İsviçre hükümeti, 2017 yılında her yıl İsviçre’ye çalışmak için gelecek Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi vatandaşı olmayan kişi kotasını 8500 olarak belirlemiştir. Expatica.com tarafından yapılan habere göre, 2020 yılının Haziran ayında İsviçre’de 332.177 bin yabancı çalışan bulunmaktadır.

İsviçre’de çalışma imkanları, bankacılık, finans, sigortacılık, ilaç üretimi, gıda perakende satışı gibi birçok alana yayılmıştır. İsviçre’de çalışan kişilerin aldıkları maaş, tüm dünya ülkeleri ile kıyaslandığında ilk sıralarda yer almaktadır. 2018 yılında İsviçre’de çalışan birinin aldığı ortalama maaş, 6.538 CHF’dir. İsviçre’de maaş oranının en yüksek olduğu şehir Zürih’tir.

Vizem.net, İsviçre’de bir kurumdan iş teklifi alan nitelikli çalışanların diploma denklik işlemleri ve İsviçre çalışma vizesi başvuruları için hizmet veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları İsviçre'de Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları İsviçre’de uygun bir iş bulup, iş teklifi almaları durumunda çalışabilmektedir. Yabancı ülke vatandaşlarının İsviçre’de çalışabilmesi için çalışma izni alması gerekmektedir. İsviçre çalışma iznine, çalışacak kişi veya işveren şahsen başvuru yapabilmektedir.

Yabancılar için İsviçre'de Çalışma Şartları Nelerdir?

Yabancılar için İsviçre’de çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kalifiye ve nitelikli bir çalışan olunması ve çalışılacak alanda üniversite diplomasının, birkaç yıllık iş deneyiminin ve özel bir uzmanlığın olması gerekmektedir.
 • İsviçre’de çalışılacak işin hazır olması gerekmektedir.
 • Çalışılmak istenen işte yabancı ülke vatandaşı yerine çalışacak Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği vatandaşının olmaması gerekmektedir.
 • İsviçre yıllık çalışma vizesi kotalarının dolu olmaması gerekmektedir.
 • Maaş ve çalışma koşulları İsviçre vatandaşları ile koşullarda olmalıdır.
 • Çalışma vizesi için başvuru yapan kişinin dil bilgisinin yeterli düzeyde olması, İsviçre toplumuna uyum sağlama yeteneğinin olması, sabıka kaydının temiz olması, kendini ve aile bireylerini geçindirme yeteneğinin olması gibi kriterlere sahip olması istenmektedir.

İsviçre'ye Çalışmak için Nasıl Gidilir?

İsviçre’ye çalışmak için Türkiye’de alınan diplomaların ve uzmanlık sertifikalarının denkliklerinin alınması ile gidilmektedir. İsviçre’de çalışmak isteyen kişilerin İsviçre’deki iş ilanlarından kendi becerilerine ve okuduğu alana uygun bir iş bulması gerekmektedir. İsviçre’de iş bulunmasının ardından işveren ile görüşme yapılmakta ve bir iş teklifi alınmaktadır.

İşveren tarafından İsviçre’de çalışmak isteyen kişiye iş teklifinin yapılması ve anlaşılmasının ardından iş sözleşmesi yapılmaktadır. İsviçre çalışma izni başvuruları, İsviçre’de işe başlamadan en az 14 gün önce, gerekli evraklar ile birlikte işe başlayacak kişi veya işveren tarafından yapılmalıdır.

İsviçre'de Çalışmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

İsviçre'de çalışmak için çalışma vizesi almak gerekmektedir. İsviçre çalışma vizesi için başvuru şahsen veya işveren tarafından yapılmaktadır. İsviçre çalışma vizesi başvurusu yapmadan önce İsviçre’de bir iş bulunması ve işverenden teklif alınması zorunludur.

İsviçre Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

İsviçre çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre kısa süreli çalışma vizesi
 • İsviçre uzun süreli çalışma vizesi

Uygun bir iş bulan ve çalışmak isteyen kişilerin ancak İsviçre’de çalışma vizesi ile çalışması mümkündür. Çalışma vizesi almak için ikamet edilen ülkedeki İsviçre dış temsilciliklerine başvurmak gerekmektedir.

İsviçre İş İmkanları Nasıldır?

İsviçre iş imkanları, pek çok alana yayılmıştır. Bankacılık, finansal danışmanlık, mühendislik, sigortacılık gibi sektörler, iş imkanının ve çeşitliliğin en çok olduğu sektörlerdir. İsviçre’de iş imkanları Zürih, Cenevre, Bern, Lozan gibi büyük şehirlerde daha fazladır. Zürih ve Cenevre şehirleri, bankacılık ve finans sektörünün merkezi olarak görüldüğü için bu alanlarda pek çok iş imkanı ortaya çıkmaktadır.

İsviçre'de İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Meslekler Nelerdir?

İsviçre’de iş fırsatlarının en fazla olduğu meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Bankacılık
 • Finansal danışmanlık
 • Sigortacılık
 • Makine mühendisliği
 • Endüstri mühendisliği
 • Saat üretiminde çalışmak üzere işçilik

İsviçre'de İş Bulmak için Ne Yapılmalıdır?

İsviçre’de iş bulmak için iş ilanlarının listelendiği siteleri takip etmek veya iş bulma ajanslarına kayıt olmak gerekmektedir. İsviçre iş başvurusu, uluslararası iş bulma ajansları ile birlikte yapıldığında başvuru yapan kişinin becerilerine ve eğitim düzeyine göre iş bulma imkanı doğmaktadır. İsviçre iş piyasasına hakim olan uluslararası iş bulma ajansları; özgeçmiş hazırlama, mülakata hazırlanma gibi konularda da başvuru yapan kişiye destek vermektedir.

İsviçre iş bulma siteleri ise ajanslara başvuru yapmaya ve belirli bir ücret ödemeye gerek kalmadan iş bulmaya yardımcı olmaktadır. Çalışmak isteyen kişiler için İsviçre iş ilanları, iş arama sitelerine yüklenmekte ve başvuru yapacak kişilerin kendilerine en uygun işi bulmasına olanak sağlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre’de çalışma konusunda Vizem.net danışmanlarına en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

İsviçre'de Okurken Çalışmak Mümkün Müdür?

İsviçre’de okurken çalışmak mümkündür. İsviçre’de okuyan yabancı öğrenciler, dönem boyunca haftada 15 saat çalışabilmektedir; tatil zamanlarında ise öğrencilerin tam zamanlı olarak çalışması mümkündür. İsviçre öğrenci çalışma izni, Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi vatandaşı olmayan öğrenciler için eğitim almaya başladıktan 6 ay sonra alınabilmektedir.

Yabancı Öğrenciler için İsviçre'de Çalışma Şartları Nasıldır?

Yabancı öğrenciler için İsviçre’de çalışma şartları, öğrencilerilerin Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi vatandaşı olup olmadıklarına bağlı olarak değişmektedir. İsviçre’de çalışma izni, Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi vatandaşı olmayan öğrenciler için eğitim almaya başladıktan 6 ay sonra geçerli olmaktadır.

İsviçre çalışma saatleri, öğrencilerin tatil sürelerinde tam zamanlı olabilmektedir; İsviçre’de hem okuyup hem çalışan öğrenciler dönem süresince haftada en fazla 15 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilmektedir.

İsviçre’de çalışan öğrencilerin işleri hakkında bulundukları kantonun göçmenlik ofisine bilgi vermeleri gerekmektedir. Genellikle işverenler tarafından asgari ücret belirlendiğinden İsviçre’de çalışan öğrenci kazancı, 2.200-2.800 CHF arasında değişmektedir.

İsviçre'de Yüksek Lisans Mezunları Çalışabilir Mi?

İsviçre’de yüksek lisans mezunları çalışabilmektedir. İsviçre haftalık çalışma saati, öğrenciler için en fazla 15 saattir. İsviçre’de yabancı öğrenciler çalışmaya başlamadan önce 6 ay beklemek zorundadır. Öğrenciyken geçerli olan 6 ay sonra çalışabilme kuralı yüksek lisanstan mezun olduktan sonra da geçerlidir.

İsviçre yüksek lisans çalışma izni, işverenin çalışacak kişi için başvurmasıyla alınmaktadır. Çalışmaya başlayacak İsviçre yüksek lisans öğrencilerinin bir işe başlamadan önce 6 ay boyunca beklemesi gerekmektedir.

İsviçre'de Gönüllü Çalışmak Mümkün Müdür?

İsviçre’de gönüllü çalışmak mümkündür. İsviçre’de dil öğretmek, çocuklarla vakit geçirmek, ihtiyaç olan yerlerde toprağı ekmek, İsviçre otellerinde temizlik ve mutfak gibi işlerde yardım etmek gibi gönüllü olarak yapılabilecek pek çok iş bulunmaktadır.

Doğası ile ön plana çıkan İsviçre’de özellikle otellerde ve tarım arazilerinde pek çok yardım edilecek ve gönüllü çalışılabilecek alan bulunmaktadır.

İsviçre Turist Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

İsviçre’de turist vizesi ile çalışmak mümkün değildir; İsviçre’de çalışabilmek için çalışma vizesi almak gerekmektedir. İsviçre turist vizesi, yalnızca turistik gezi amacıyla alınmaktadır. İsviçre’de çalışmak isteyen kişilerin, iş bulduktan ve işveren tarafından iş teklifi aldıktan sonra gerekli evrakları toplayarak çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

Seyahat amacı doğrultusunda alınan İsviçre turist vizesi, hamiline İsviçre’de 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır. Schengen vizesi olma özelliği taşıyan İsviçre turist vizesi ile diğer Schengen ülkelerine seyahat amacıyla gitmek mümkündür.

İsviçre'de Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

İsviçre’de kaçak çalışmanın cezası, çalışan kişi için 1 yıla kadar hapis veya para cezasıdır; aynı ceza İsviçre’de kaçak işçi çalıştıran işverenler için de geçerlidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: