İsviçre'nin Başkenti Bern

İsviçre Başkenti Bern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre’nin başkenti Bern, İsviçre merkezinin batısında, Bern Alpleri'nin 20 kilometre kuzeyinde ve Bern kantonundaki İsviçre Platosu’nda yer almaktadır. Yüzölçümü 51,62 kilometrekare olan Bern şehri 2022 yılında 143.485 kişilik nüfusu ile İsviçre’nin en kalabalık beşinci şehri olmuştur. Bern şehri, Bern Kantonu’nun başkentidir ve kantonda toplam 24 şehir bulunmaktadır.

Bern Nerededir?

Bern İsviçre merkezinin batısında, 46° 56′ 53″ kuzey, 7° 26′ 51″ doğu koordinatlarında yer almaktadır. Bern’in çevresindeki şehirler Valais, Vaud, Neuchatel, Lucerna, Obwalden, Solothurn, Fribourg ve Jura’dır. Bern’in Fribourg ile arasında 28 kilometre, Solothurn ile arasında 30 kilometre, Neuchatel ile arasında 39 kilometre, Jura ile arasında 50 kilometre, Obwalden ile arasında 62 kilometre, Lucerna ile arasında 67 kilometre, Vaud ile arasında 81 kilometre ve Valaus ile arasında 85 kilometre mesafe vardır.

Bern’in haritadaki konumu aşağıda gösterilmiştir.

Bern'in İsviçre Haritasındaki Konumu
Bern'in İsviçre Haritasındaki Konumu

İsviçre Bern Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

İsviçre Bern tarihindeki önemli olaylar, 14. yüzyıl tarihçilerine göre Bern’in 1191 yılında Zähringen Dükü V. Berthold tarafından kurulmasıyla başlamıştır. Bern, 1353'te İsviçre Konfederasyonu'na katılıp 1353 ve 1481 tarihleri arasında oluşum döneminin sekiz kantonundan biri olmuştur.

Bern, 1798 Fransız Devrim Savaşları sırasında, Fransız birlikleri tarafından işgal edilmiştir ancak 1802 yılında yeniden ele geçirilmiştir. 1834 yılında Bern Üniversitesi kurulmuştur. Bern, 1848 yılında İsviçre’nin başkenti olmuştur ve uluslararası posta, telgraf, demiryolu ve telif hakkı birliklerinin merkezi haline gelmiştir. 1879 yılında Bern Sanat Müzesi ve 1895 yılında İsviçre Ulusal Bankası kurulmuştur.

İsviçre Bern'in Nüfusu Kaçtır?

İsviçre Bern’in nüfusu, Statistik Stadt Bern’in 2022 yılı verilerine göre 143.485 kişidir.

Bern İsviçre’nin en kalabalık 5. şehri, Avrupa’nın en kalabalık 241. şehri ve dünyanın en kalabalık 1477. şehridir.

Bern'de Hangi Dil Konuşulur?

Bern’de en çok konuşulan dil Alemannic Almanca diyalektiği türü olan Bern Almancasıdır.

Bern nüfusunun yaklaşık %81.2’si Almanca, %3.9’u İtalyanca, %3.6’sı Fransızca ve Bern’de 171 kişi Romanşça konuşmaktadır.

Bern'de İklim Nasıldır?

Bern’de iklim yaz ayları ılık ve yağışlı, kış ayları çok soğuk ve karlı özellikleri olan nemli karasal ve okyanusal iklimdir. Bern geneli yıl boyunca parçalı bulutludur ve şehirde en düşük sıcaklık ocak ayında ortalama -3.6 derece, en yüksek sıcaklık temmuz ayında ortalama 24.3 derece olarak gözlemlenmiştir

İsviçre Bern'de Yaşam Nasıldır?

İsviçre Bern’de yaşam güvenli, çevre kalitesi yüksek ve sağlık hizmetleri ortalamanın üzerindedir.

Güncel Teleport verilerine göre yaklaşık 265 şehir arasından Bern’de yaşam standartları; sağlık hizmetleri açısından 9. sırada, çevre kalitesi açısından 9. sırada, güvenlik açısından 9. sırada, eğitim açısından 5. sırada ve yaşam maliyeti yüksekliği açısından 1. sırada yer almaktadır. Genel olarak İsviçre'de yaşamak benzer çoğu ülkeden önde gelmektedir.

Bern'de Eğitim İmkanları Nasıldır?

Bern’de eğitim uluslararası öğrenciler tarafından 2014 yılında StudyPortals Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti anketinde 10 üzerinden 9 puan ile İsviçre’de 2. sırada yer almaktadır ve ankete katılan öğrencilerin akademisyenler, kompakt sınıf boyutları, uygulamalı kurslar ve çeşitli araştırma fırsatları olmasından memnun olduğu gözlemlenmiştir.

Bern’de İngilizce, Fransızca ve Almanca dil kursları yaygın olarak mevcuttur ancak toplam 15 ayrı dilde kurslar bulunmaktadır. İsviçre'de dil kursu özellikle entegrasyona odaklanmaktadır.

Bern’de 3 tane üniversite bulunmaktadır ve Bern Üniversitesi, en iyi üniversiteler listesinde 114. sırada, Bern Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 1235. sırada, Öğretmen Eğitimi Üniversitesi ise 7025. sırada yer almaktadır.

İsviçre Bern Üniversiteleri Hangileridir?

İsviçre Bern üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bern Üniversitesi
 • PHW İşletme Okulu Bern
 • Bern Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Öğretmen Eğitimi Üniversitesi
Bern Üniversitesi Nerededir?
Bern Üniversitesi İsviçre
Bern Üniversitesi İsviçre

Bern Üniversitesi, İsviçre’nin başkenti Bern’de yer alan 1834 yılında kurulmuş devlet üniversitesidir. Bern Üniversitesi, dünyanın en iyi 150 üniversitesinden biridir ve 2019 yılında QS World University sıralamasında 139. sırada yer almıştır.

Bern Üniversitesi’nde hukuk, tıp, ekonomi ve sosyal bilimler, teknoloji, felsefe ve tarih, veterinerlik, felsefe, insan ilişkileri ile felsefe doğa bilimleri fakültesi bulunmaktadır. 2020 yılında Bern Üniversitesi mevcut öğrenci raporuna göre üniversitede toplam 18.576 öğrenci bulunmaktadır.

Bern Üniversitesinde lisans veya yüksek lisans eğitimi için yerel ve uluslararası öğrencilerin yıllık öğrenim ücreti 750 Euro ile 1.800 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

İsviçre Bern Dil Okulları Hangileridir?

İsviçre Bern dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • ILS-Bern, International Language School
 • Inlingua School of Languages
 • ESL
 • Academia Languages Berni
 • Flying Teachers GmbH Sprachschule Bern
 • EF Sprachaufenthalte
 • English Speaking Playgroup/School
 • The Cambridge Institute Bern
 • ECAP Bern
 • Learning Institute AG
 • English Gallery
 • Eule Sprachschule
 • Institut für Spanische Sprache und Literaturen

Bern’de yer alan İsviçre dil okulu eğitimleri ağırlıklı olarak İngilizce, Fransızca ve Almanca üzerinedir.

Bern'de İş İmkanları Nasıldır?

Bern’de iş imkanları birçok farklı sektöre yayılmış durumdadır ancak en önemli ve iş fırsatlarının en fazla olduğu sektörler teknoloji, gıda, turizm, imalat ve tarım sektörleridir. Bern'in işsizlik oranı İsviçre ortalamasının altındadır ve çeşitli sektörlerde yaklaşık 80.000 kişi istihdam edilmektedir.

Bern'de Çalışma Şartları Nasıldır?

Bern’de çalışma şartları, İsviçre iş kanununa göre haftada en fazla 45 saattir ancak İsviçre'de çalışma saatleri işverene, pozisyona ve çalışılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Bern’de tam zamanlı görevlerde bulunan kişiler genellikle haftada ortalama 41 saat, özel sektör çalışanları haftada 42 saat civarında çalışmaktadır.

Tam veya yarı zamanlı olarak İsviçre’de çalışmak, çalışanlara yılda en az dört hafta ücretli izin hakkı vermektedir ancak resmi tatil günlerinde, çalışılan sektöre göre izin durumu değişiklik göstermektedir.

Bern'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Bern’de otobüs, tramvay, teleferik ve tren ile ulaşım mümkündür. Bern Kantonu’nda 65 demiryolu güzergahı, 233 otobüs ve tramvay hattı, 8 teleferik ve toplam 300 tren istasyonu ile 2.900 otobüs ve tramvay durağı bulunmaktadır.

Tomtom 2021 yılı verilerine göre Bern şehrinde bir önceki yıla istinaden ortalama 1 dakikalık trafik yoğunluğu artışı gözlemlenmiştir ve Bern’in en yoğun olduğu 18:00 ile 21:00 saatleri arasında yoğunluğun %50 olduğu hesaplanmıştır.

Bern’den Zürih’e tren ile 56 dakikada, otobüs ile 1 saat 35 dakikada ve özel araç ile 1 saat 19 dakikada ve Cenevre’ye trenle 1 saat 57 dakikada, otobüs ile 3 saatte, özel araçla 1 saat 40 dakikada gidilmektedir.

İsviçre Bern'de Yaşam Masrafları Nasıldır?

İsviçre’de bir kişinin aylık mutfak masrafları 400 Euro ile 650 Euro arasında, aylık ulaşım masrafları ortalama 80 euro, kira fiyatları ortalama 1.036 euro, faturalar ortalama 225 Euro ve diğer masraflar kişinin harcama alışkanlıklarına göre 250 Euro ile 550 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Bir kişinin İsviçre yaşam maliyetleri aylık ortalama 2.445 euro, dört kişilik bir ailenin toplam yaşam masrafları aylık ortalama 6.700 eurodur.

İsviçre Bern Ev Fiyatları Nasıldır?

İsviçre Bern ev fiyatları, evin şehir merkezine uzaklığına, konut yaşına ve metrekaresine göre değişiklik göstermektedir. İsviçre Bern kiralık ev fiyatları ortalama 1.450 eurodur ancak şehir merkezine yakın 1 yatak odalı daireler ortalama 1.211 euro, 3 yatak odalı daireler ortalama 2.235 euro, şehir merkezine uzak 1 yatak odalı daireler ortalama 862 euro, 3 yatak odalı daireler ise ortalama 1.494 Euro tutmaktadır. İsviçre Bern satılık ev fiyatları metrekare başına göre hesaplanmaktadır ve şehir merkezinde fiyatlar metrekare başına 8.321 euro, merkeze uzak daireler 6.533 Euro civarındadır.

Bern'de Market Masrafları Nasıldır?

Bern’de 1 kişinin 1 aylık market masrafı 391 Euro ile 636 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bern’de market masrafları 1 litre süt için 1.58 euro, ekmek için 2.44 euro, 12’li yumurta için 5.37 euro, 1 kilo peynir için 23 euro, 1 kilo tavuk için 24 euro, 1 kilo dana eti için 46 euro, 1 kilo elma için 3.50 Euro ve 1 kilo muz için 2.79 eurodur.

İsviçre Bern'de Nereler Gezilir?

İsviçre Bern’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Bern Eski Şehri
 • Rosengarten
 • Bern Katedrali
 • İsviçre Parlamento Binası
 • Kafigturm Hapishane Kulesi
 • Einstein Evi
 • Barengraben
 • Gewerbeschule Bern
 • Eidgenössisches Archiv für Denkmalpflege
 • Kirchenfeld Malikane Bölgesi
 • Thunplatzbrunnen
 • Federal Darphanesi Binası
 • Federal Arşivler
 • İsviçre Milli Kütüphane
 • Bern Tarih Müzesi
 • Alp Müzesi
 • İletişim Müzesi ve Doğa Tarihi Müzesi
 • Zytglogge Saat Kulesi

Bern’de her yerde bulunan, İsviçrelilerin “brunnen” adı verdiği çeşmeler, İsviçre’de gezilecek yerler arasındadır ancak bütün çeşmeleri görmek zor olduğu için popüler olanları; Anna Seiler Brunnen, Zahringerbrunnen, Pfeiferbrunnen, Kindlifresserbrunnen’dir.

İsviçre Sanat Müzesi Nerededir?

İsviçre Sanat Müzesi
İsviçre Sanat Müzesi

İsviçre Sanat Müzesi, Hodlerstrasse’de yer almaktadır ve Einstein’ın Evi, Bern Eski Şehri ve Bern Tarih Müzesi’ne çok yakındır. İsviçre Sanat Müzesi, salı ve pazar günleri arasında, 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir ancak pazar günü ve resmi tatil günleri kapalıdır.

1879 yılında açılan İsviçre Sanat Müzesi Paul Klee, Ferdinand Hodler, Meret Oppenheim ve Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

İsviçre sanat müzesi koleksiyon sergi ücretleri yetişkinler için 9.81 euro, öğrenciler için 4.90 Euro tutmaktadır ancak müzede geçici sergilerden birine katılım için yetişkinlerin toplam 17.65 euro, öğrencilerin toplam 9.81 Euro ödemesi gerekmektedir. İsviçre Sanat Müzesi’ne giden ve tüm sergilere katılmak isteyen yetişkinlerin 23.51 euro, öğrencilerin 11.75 Euro ödemeleri gerekmektedir ancak 16 yaşından küçükler için tüm biletler ücretsizdir.

Einstein'in Evi Nerededir?

Einstein'in Evi - İsviçre
Einstein'in Evi - İsviçre

Einstein’ın evi, Bern'deki Kramgasse 49 adresinde bulunmaktadır. Einstein’ın Evi, Albert Einstein'ın hayatı ve çalışmalarının yer aldığı bir müze konumundadır. Einstein’ın ilk eşi Mileva Maric ile birlikte yaşadığı Einstein’ın Evi, 1902 yılından 1909 yılına kadar Einstein’ın Bern'de kalışını anmak için dönemin tarzında döşenmiş ve halka açılmıştır.

Einstein’ın evi haftanın her günü saat 11:00 ile 16:00 arasında hizmet vermektedir ve giriş ücreti yetişkinler için 5.90 euro, 18 yaşından küçük çocuklar, yaşlılar ve öğrenciler için 4.42 eurodur.

Bern Saat Kulesi Nerededir?

Bern Saat Kulesi
Bern Saat Kulesi

Bern Saat Kulesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası alanı olan Bern Eski Şehri'nin bir parçasıdır ve 13. yüzyılın başlarında inşa edilen orta çağ kulesidir.

Orta çağ, Barok ve Gotik mimarı tarzında inşa edilen Bern Saat Kulesi; hapishane, saat kulesi, kentsel yaşamın merkezi ve sivil anıt olarak hizmet vermiştir.

Bern Gül Bahçesi Nerededir?

Bern Gül Bahçesi - İsviçre
Bern Gül Bahçesi - İsviçre

Bern Gül Bahçesi, Alter Aargauerstalden’de yer almaktadır ve Einstein’ın Evi, Bern Eski Şehri ve Bern Sanat Müzesi’ne çok yakındır. Bern Gül Bahçesi, Bern'deki en ünlü parklardan biridir ve tarihi Eski Kent, Münster ve Aare Nehri manzarası ile çevrelenmektedir. Bern Gül Bahçesi’nin her yerinde 400'den fazla gül ve süsen türü, 28 farklı ormangülü, nilüfer göleti ve geniş çimenlik alanlar bulunmaktadır.

Bern Gül Bahçesi haftanın her günü saat 09:00 ile 23:00 arasında açıktır ve giriş ücretsizdir.

Bern'de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Bern’de yapılacak aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Zentrum Paul Klee ve içerisinde yer alan 2 büyük sergiyi görmek
 • Bern Tarihi Müzesi’nde yer alan tarih öncesinden günümüze kadar gelen önemli eserleri ve Einstein’ın hayatı ile çalışmalarına dair sergiyi görmek
 • Gurtenbahn treni ile Gurten tepesine çıkıp, Alpler’i ve şehir manzarasını izlemek
 • Einstein’ın evine giderek, Einstein’ın Bern ve İsviçre ile olan bağlarını ve tüm tarihi detayları öğrenmek
 • Bern Eski Şehri tarihi merkezini görmek
 • Eski Şehri çevreleyen Aare Nehri yakınında gezmek
 • Bern’in en yüksek katedrali olan Bern Minster gotik katedralini gezmek
 • 400’den fazla gül çeşidi bulunan Bern Gül Bahçesi’nde yürüyüş yapmak

İsviçre Bern Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler Nelerdir?

Bern hakkında bilinmesi gereken faydalı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Bern Para Birimi Nedir?

Bern’in para birimi İsviçre frangıdır. İsviçre frangının uluslararası kısa kodu, Confederatio Helvetica Franc'ın kısaltması olan CHF'dir.

İsviçre Bern Posta Kodu Nedir?

İsviçre Bern posta kodu 3030’dur.

İsviçre Bern Telefon Kodu Nedir?

İsviçre Bern telefon kodu 31’dir.

İstanbul Bern Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul ile Bern arası uçakla yaklaşık 2 saat 37 dakika sürmektedir.

İstanbul Bern arasındaki uçuş mesafesi 1840 kilometredir ve uçuş süresi hava koşullarına, aktarma durumuna, uçak rotası ve hızına göre değişiklik göstermektedir.

Bern Havalimanı Nerededir?

Bern Havalimanı, İsviçre’nin Bern şehrinin Kehrsatz belediyesinde yer almaktadır. Bern Havalimanı’nın adresi Flughafen Bern AG, Flugplatzstrasse 31, CH-3123, Bern’dir.

Bern Havalimanı görseli aşağıda verilmiştir.

Bern Havalimanı - İsviçre
Bern Havalimanı - İsviçre

İsviçre Bern Türk Konsolosluğu Nerededir?

İsviçre Bern Türk Konsolosluğu, Bern şehir merkezine yakındır ve konsolosluk adresi Lombachweg 33, 3006 Bern, İsviçre’dir.

Türkiye’den Bern'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bern’e uçakla, araçla veya turla gitmek mümkündür.

İsviçre’ye gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir; ancak hususi (yeşil), diplomatik (siyah) veya hizmet (gri) pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günlük İsviçre seyahatleri için vizeden muaftır.

Bern’e seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen özellikli İsviçre vizesi almak için başvurularını yetkili vize merkezlerine veya akredite acentelere; ulusal vize almak için başvurularını akredite acenteler aracılığıyla veya şahsen İstanbul İsviçre Başkonsoluğu’na yapmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan Schengen ve ulusal İsviçre vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: