İsviçre Zürih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre Zürih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zürih, İsviçre’nin yüzölçümü ve nüfus olarak en büyük şehri ve içerisinde 162 şehir bulunan Zürih kantonunun başkentidir. Zürih İsviçre’nin kuzey orta kısmında yer almaktadır ve kuzeybatısında Zürih Gölü bulunmaktadır.

Zürih Nerededir?

Zürih İsviçre’nin kuzeyinde, Zürih Gölü’nün de kuzeybatısında yer almaktadır. Zürih’e Thurgau şehri 56 km, St. Gallen şehri 80 km, Schwyz şehri 60 km, Zug şehri 34 km ve Aargau şehri ise 46 km uzaklıkta yer almaktadır.

İsviçre haritası aşağıda verilmiştir.

İsviçre Haritası Görseli
İsviçre Haritası Görseli

Zürih'in Yüzölçümü Nedir?

Zürih’in yüzölçümü 87,88 kilometrekaredir ve bu halde Zürih, yüzölçümü bakımından İsviçre’nin en büyük şehridir.

Zürih'in İklimi Nasıldır?

Zürih’in iklimi genel olarak ılıman olsa da Atlantik iklimi ve karasal iklimin etkilerini de taşımaktadır. Zürih, Atlas Okyanusu’na konumundan dolayı daha kuzeyde yer alan şehirlere göre, görece ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. Zürih’in en soğuk ayları aralık, ocak ve şubat aylarıdır ve bu aylarda ortalama sıcaklık 4 derece civarındadır. Zürih’in en sıcak ayları ise haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır; bu aylarda şehirde ortalama sıcaklık 23 derece olmaktadır.

Zürih'in Nüfusu Ne Kadardır?

Zürih’in nüfusu Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre 1.539.275’tir ve nüfus bakımından İsviçre’nin en kalabalık şehridir.

Zürih Toplum Yapısı Nasıldır?

Zürih toplum yapısında farklı etnik kökenli insanlar yoğunluk göstermektedir; Zürih nüfusunun yaklaşık olarak %32,2’sini İsviçre vatandaşı olmayanlar oluşturmaktadır. Zürih şehrinde en çok Almanya, İtalya ve Portekiz kökenli insanlar bulunmaktadır. Zürih’te devlet kurumlarında, okullarda ve iş hayatında resmi dil olarak Almanca kullanılmaktadır. Almanca dışında Zürih’te İtalyanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce dilleri de konuşulmaktadır.

Huldrych Zwingli’nin başlatmış olduğu reform hareketi İsviçre Protestanlık merkezinin Zürih olmasına neden olmuştur. Zürih’te en çok Katolik Kilisesi ve Zürih Kantonu Evanjelik Kilisesi inançları hakimdir. Zürih’in %5’lik kısmı İslam dinine, %1’lik kısmı ise Yahudilik dinine inanmaktadır.

Zürih'te Hangi Diller Konuşulur?

Zürih’te devlet kurumlarında, iş hayatında, mahkemelerde ve okullarda resmi dil olarak Zürih Almancası konuşulmaktadır. Standart Almanca daha çok yazılı iletişim için tercih edilirken, Zürih Almancası günlük yaşamda kullanılmaktadır. Standart Almanca ile Zürih Almancası arasındaki temel fark ise telaffuzdur. Zürih Almancası dışında Fransızca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dilleri de Zürih’te konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Zürih'te Hangi Dinlere İnanılır?

Zürih’te inanılan dinler aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre Roma Katolik Kilisesi
 • Zürih Kantonu Evanjelik Kilisesi
 • Diğer Hristiyan akımlar
 • İslam
 • Yahudilik

Zürih'te Hangi Etnik Kökenlerden İnsanlar Yaşar?

Zürih’te İsviçre vatandaşları nüfusun %68,7’lik kısmını oluştururken, İsviçre vatandaşlarını Almanlar %8 ve İtalyanlar ise %3,5 oran ile takip etmektedir.

İsviçre Zürih'te Hayat Standartları Nasıldır?

İsviçre Zürih’te hayat standartları yüksektir ancak yaşam pahalıdır. Zürih, Avrupa’nın en zengin ve en pahalı şehridir. Zürih, dünya finans ve bankacılık sektörlerinin lideri olmasının yanı sıra, üniversiteleri ile de yüksek kalitede eğitim sunmaktadır. Şehrin ulaşım ağları son derece gelişmiştir.

Zürih’in refah seviyesi yüksektir. Zürih, Teleport’un en güvenli şehirler listesinde 18. sırada yer almaktadır. Eğitim olarak Zürih en iyi şehirler arasında yer almakta ve şehirde dünyanın en iyi üniversiteler listesinin üst sıralarında yer alan 2 üniversite bulunmaktadır. Genel PİSA test sonuçlarına göre Zürih en iyi %30’luk kısımda yer almakta ve özellikle matematik alanında Zürih 219 Teleport şehir sıralaması içerisinde 12. sırada yer almaktadır. Suç oranları göz önüne alındığında ise Zürih, 266 Teleport şehir içerisinde 18. sıradadır ve ülkede 100 kişi başına 24,45 adet silah düşmektedir.Teleport’a göre Zürih çalışma şartları bakımından en iyi şehirlerden biridir. Zürih’te çalışan bir yazılım mühendisi yıllık ortalama 100.400 $ kazanmaktadır.

Zürih’te maaşlar, refah seviyesi ve hayat standartları yüksek olmasına karşın yaşam masrafları da çok yüksektir. Zürih’te şehir merkezinde ortalama bir dairenin aylık kirası 2.500 dolardır.

Zürih'te Yaşam Masrafları Nasıldır?

Zürih’te yaşam masrafları diğer Avrupa şehirlerine oranla yüksektir. Zürih şehir merkezinde 1+1 dairenin ortalama kirası 1.955 CHF, merkezin dışında 3+1 dairenin aylık ortalama kirası ise 2.642 CHF’dir. Zürih’te merkezde satılık bir evin metrekare fiyatı ortalama 16.423 CHF’dir.

Zürih’te market fiyatları birim olarak bakıldığında Avrupa’ya oranla daha yüksektir. Zürih’te 1 kg tavuk 28,66, 1 kg patates 2,30, 1 kg peynir 29,84, 1 litre süt 1,77 ve 500 gr ekmek 2,82 CHF’dir. Zürih’te ulaşım için tek bilet 4, aylık ulaşım bileti 85, taksi kalkış ücreti 6 CHF ve 1 litre benzinin fiyatı 1,82 CHF’dir. Zürih’te eğitim masrafları da yüksektir; Okul öncesi eğitim masrafı ortalama olarak yıllık 2.769 CHF ve ilkokul yıllık masrafı 29.225 CHF’dir. Kişisel masraflar olarak ortalama bir fast food restoranında yemek yemek 15, 1 aylık spor salonu üyeliği 77,70 ve 1 adet sinema bileti 19 CHF’dir.

Zürih eğitim, ev kiraları ve market masraflarında en pahalı şehirlerin başında gelmektedir. Zürih’te yaşayan bir kişinin aylık minimum masrafı ortalama 1.550 CHF olmaktadır.

Zürih'te Ev Fiyatları Nasıldır?

Zürih’te ev kiraları diğer İsviçre şehirlerine oranla daha yüksektir. Ev fiyatları evin büyüklüğüne, konumuna ve eşyalı olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Şehir merkezinde bulunan evlerin fiyatı, şehir merkezinden uzak olan evlerin fiyatına oranla daha yüksek olmaktadır. Evin büyüklüğü de ev fiyatlarının artmasında önemli bir faktördür; Zürih’te yer alan 3+1 evler, 1+1 evlerden daha yüksek fiyatlıdır.

Zürih’te şehir merkezinde 1+1 evin aylık kirası ortalama 1.955 CHF, şehir merkezinden uzak 1+1 evin aylık kirası ise 1.470 CHF’dir. Zürih şehir merkezinde yer alan 3+1 evin aylık kirası 3.640 CHF iken, şehir merkezinden uzak 3+1 evin kirası 2.640 CHF olmaktadır. İsviçre ev kiraları gibi satılık ev fiyatları da evlerin büyüklüklerinden ve konumlarından etkilenmektedir. Şehir merkezinde yer alan satılık 1+1 evin metrekare fiyatı 16.400 CHF iken şehir merkezinden uzak 1+1 evin metrekare fiyatı ise 10.260 CHF’dir.

Zürih'te Market Fiyatları Nasıldır?

Zürih’te market fiyatları Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha pahalıdır. Zürih’te 1 kg pirinç 2,99, 1,5 litre su 1,19, 1 kg tavuk 28,66, 1 kg domates 4,18, 1 kg soğan 1,48, 1 kg kırmızı et 47,68 ve 1 kg peynir fiyatı 29,84 CHF olmaktadır. Zürih’te bir kişinin, 1 aylık ortalama alışveriş masrafı 300 CHF’dir ve bu fiyat kişi sayısına göre artmaktadır.

İsviçre genel olarak pahalı bir ülkedir ve Lozan, Bern ve Zürih gibi bazı şehirler diğer küçük şehirlere oranla daha pahalıdır. İsviçre market fiyatları arasında Zürih en pahalı şehirlerden biridir ve Teleport’un yapmış olduğu 266 şehrin yer aldığı en düşük market fiyatlarına sahip şehirler sıralamasında Zürih en pahalı şehirlerden biri olarak yer almaktadır.

Zürih Eğitim İmkanları Nasıldır?

Zürih eğitim imkanları dünya çapında bir üne sahiptir. Zürih’teki devlet okulları 15 yaşına kadar eğitimi ücretsiz vermektedir. Devlet okulları dışında Zürih’te özel okullar da bulunmaktadır.

İsviçre’de 11 yıl zorunlu eğitim verilmektedir ve genelde zorunlu eğitim 4 yaşından itibaren ana sınıfı ile başlamaktadır; sonrasında öğrenciler alt seviye ve orta seviyenin olduğu ilkokul da 6 yıl eğitim görürler ve ortaokulun bitmesi ile birlikte öğrenciler genel eğitim okulu ve mesleki eğitim okulu arasında seçim yaparak ikinci seviye eğitimlerine devam ederler. Mesleki eğitim okullarında öğrencilere 200’den fazla meslek dalında çıraklık eğitimleri verilmektedir. Zürih’te genel eğitim programları ise 2 ile 4 yıl arasında süren ve öğrencilerin gelecekteki mesleklerine odaklanarak, kişisel gelişimlerini desteklemektedir.

Zürih’te üçüncü seviye eğitim için yüksek mesleki eğitim kurumları ve üniversiteler yer almaktadır. Yüksek mesleki eğitim kurumlarında öğrenciler başarılı ile mesleki eğitimlerini tamamladıklarında diploma ile mezun olabilmektedir. Öğrenciler üniversitelerden mezun olduktan sonra lisansüstü programlara devam edebilmektedir.

Zürih’te 7 adet üniversite bulunmaktadır ve dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Federal Teknoloji Üniversitesi 14., Zürih Üniversitesi 65., Zürih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 9096., Zürih Sanat Üniversitesi 2644., Zürih Eğitim Bilimleri Üniversitesi 8182., Zürih Uygulamalı Bilimler İşletme Yönetimi Üniversitesi 5103. ve Doğu İsviçre Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 7677. sırada yer almaktadır.

Zürih Üniversiteleri Hangileridir?

Zürih üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Zürih Üniversitesi
 • Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi
 • Zürih Sanat Üniversitesi
 • Zürih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Zürih Eğitim Bilimleri Üniversitesi
 • Zürih Uygulamalı Bilimler İşletme Yönetimi Üniversitesi
 • Doğu İsviçre Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Zürih Üniversitesi Nerededir?

Zürih Üniversitesi Nerededir?
Zürih Üniversitesi Nerededir?

Zürih Üniversitesi, İsviçre’nin Zürih şehrinde yer almaktadır. Zürih Üniversitesi 1833 yılında kurulmuştur ve Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesi unvanına sahiptir. Zürih Üniversitesinde, her 6 öğrenciden biri yabancı olmak üzere 26.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Zürih Üniversitesi İlahiyat, Hukuk, Tıp, İşletme, Ekonomi ve Bilişim, Sanat ve Sosyal Bilimler, Bilim ve Veterinerlik fakültesi olmak üzere 7 fakülteden oluşmaktadır. Zürih Üniversitesi'nin dönemlik kayıt ücreti 720 CHF’dir ve bu ücrete ek olarak yabancı öğrenciler 500 CHF daha ücret ödemektedir.

İsviçre Zürih Dil Okulları Hangileridir?

İsviçre Zürih dil okulları aşağıda verilmiştir.

 • Language Masters GmbH
 • Alemania Deutschschule AG
 • VOX- Sprachschule
 • Alpha Sprachwelt AG
 • LSI Zürich
 • Hallo Deutschschule
 • Bellingua
 • İnternational Language School
 • Sprachschule Schneider
 • Roth Language Atelier
 • Sprachwelten
 • The Cambridge Institute
 • Eruditus Language School

Zürih'te Çalışma Şartları Nasıldır?

Zürih’te çalışma şartları esnek saatler ve yüksek maaşlardan dolayı diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha iyidir. Zürih’e çalışmak için yurt dışından gelecek kişiler için iş bulmanın en kolay olduğu sektörler bankacılık, finans ve varlık yönetimi sektörleridir. Zürih teknolojinin ve finansın öne çıktığı şehirlerden biri olduğu için genellikle finans, bilgi teknolojileri ya da mühendislik alanlarında iş fırsatları bulunmaktadır. Vasıflı işler bulabilmek için Almanca ya da İngilizce dillerinden birini iyi bir şekilde bilmek gerekmektedir. Zürih şehrinde iş bulmak için yerel gazetelerin iş ilanları, iş arama siteleri ya da aracı şirketler kullanılabilmektedir.

Zürih’te çalışma kültürü son derece resmidir ve İsviçreliler işlerinde dakik ve ciddidir. İsviçre’nin her şehrinde çalışma saatleri farklılık gösterse de Zürih’te haftalık çalışma saati 41 saattir. İsviçreliler esnek çalışma stilini benimsemektedirler. Genelde her iş yerinin farklı tatil günü ve çalışma saatleri olsa da genel olarak hafta sonları tatildir ve işler 08:00’da başlamaktadır. Çalışanların senede en az 4 haftalık senelik izinleri bulunmaktadır. Senelik iznin yanı sıra ebeveynler için doğumdan sonra 14 haftalık doğum izni verilmektedir.

Zürih'te İş imkanları Nasıldır?

Zürih’te iş imkanları çeşitli alanlara dağılmış olsa da Zürih, daha çok bankacılık ve finans sektöründen iş imkanları sunmaktadır. Bankacılık sektörünün yanı sıra mühendislik, tıp, bilgi teknolojileri, konaklama ve turizm ve hizmet sektörleri için Zürih şehrinde iş fırsatları yakalamak mümkündür.

İsviçre'de çalışmak için ilk olarak bir iş bulmak gerekmektedir. İsviçre’de iş bulabilmek için farklı yöntemler mevcuttur ve genelde İsviçre iş ilanları kariyer sitelerinde ya da yerel gazetelerde yayınlanmaktadır. Farklı ülkelerdeki insanlar Zürih’te çalışmak için aracı şirketleri de kullanabilmektedir.

Zürih'te Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Zürih’te ulaşım ağı gelişmiştir ve şehir içerisinde her yere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Şehirde en çok metro, otobüs ve tramvay kullanılmakta ve bu ulaşım araçları ile hemen hemen her yere ulaşılabilmektedir. Zürih’te tek binişlik bir metro bilet fiyatı 4,40 CHF, 1 günlük otobüs bileti ise 8,60 CHF’dir. Zürih’te S Ban adında bir tren hattı vardır ve bu tren hattı oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Şehirde özellikle iş çıkış saatleri gibi yoğun zamanlarda trafik olmaktadır.

Zürih’ten çevre illere gitmek için en çok tren ve şehirler arası otobüsler kullanılmaktadır. Zürih'ten Bern’e Omio ya da farklı bir tren ile gidilmekte, Zürih’ten Cenevre’ye gitmek için ise tren ya da otobüs kullanılabilmektedir.

Zürih'te Nereler Gezilir?

Zürih’te gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • OpernhausZürich
 • Uetliberg Tepesi
 • Bahnhofstrasse
 • Grossmünster Kilisesi
 • Fraumünster Kilisesi
 • St. Peterskirche Kilisesi
 • Zürih Gölü
 • Landesmuseum
 • Kunsthaus Zürich Sanatevi
 • Niederdorf Tarihi Bölgesi
 • Zürich Zoologischer Garten Hayvanat Bahçesi
 • Bürkliplatz Meydanı
 • Rietberg Müzesi
 • Chinagarten Botanik Bahçesi

Grossmünster Nerededir?

Grossmünster Nerededir?
Grossmünster Nerededir?

Grossmünster bir protestan kilisesidir ve İsviçre’nin Zürih şehrinde, Limnat Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Kilise Romanesk tarzındadır ve iç tasarımı gösterişsiz bir şekilde yapılmıştır. Grossmünster kilisesinin koruyucuları Felix ve Regula ile Exuperantinus’tur. Kilisenin içerisinde 1598 tarihinden kalan bir yemek masası ve vaftiz kurnası bulunmaktadır.

Türkiye’den Zürih'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zürih’e otobüs ya da uçak ile gidilebilmektedir.

Zürih’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise Zürih seyahatleri için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutulmaktadır.

Zürih’e seyahat etmek için turistik vize almaları gereken kişiler yetkili aracı kurumun başvuru merkezine ya da akredite acentelere İsviçre Schengen vize başvurusu yapabilmekte; D tipi ulusal vize başvuruları ise şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile İstanbul İsviçre Başkonsolosluğuna yapılabilmektedir.

Türkiye’den yapılan İsviçre Schengen ve ulusal vize başvuruları için danışmanlık hizmeti akredite acente Vizem.net tarafından verilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İstanbul Zürih Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Zürih arası uçakla yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.

Zürih Havalimanı Nerededir?

Zürih Havalimanı Nerededir?
Zürih Havalimanı Nerededir?

Zürih Havalimanı, Zürih şehir merkezinin 13 kilometre kuzeyinde yer almaktadır ve İsviçre’nin en büyük uluslararası havaalanıdır. Zürih Havalimanı Unique tarafından işletilmektedir.

Türkiye Zürih Başkonsolosluğu Nerededir?

Türkiye Zürih Başkonsolosluğu adresi Weinbergstrasse, 65, 8006, Zürih’tedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: