İsviçre'de Araba Fiyatları

2023 İsviçre Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

2020 yılında başlayan COVİD-19 pandemisinin etkileri, İsviçre otomobil piyasasında keskin bir düşüşe sebep olmuştur. Pandemi krizi, İsviçre otomobil piyasasında %24 oranında bir küçülmeye neden olmuş; bununla birlikte ülkedeki araba fiyatları krizden sonra büyük bir artış yaşamıştır.

İsviçre’de araba fiyatları Türkiye’ye kıyasla daha pahalıdır. Aynı özelliklere sahip, aynı marka ve modeldeki aracın İsviçre’deki fiyatı ile Türkiye’deki fiyatı arasında en az 50 bin Türk lirası fark bulunmaktadır.

İsviçre’de benzin fiyatları Almanya ve Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşüktür. Araba vergisi ile zorunlu sigorta fiyatları İsviçre araç maliyetini Avrupa ortalamasından %20 daha yüksek konuma taşımaktadır.

Yabancı ülke vatandaşlarının İsviçre’de araba satın alabilmeleri için geçici (B/L tipi) veya kalıcı (C tipi) İsviçre oturum izni sahibi olması gerekmektedir.

İsviçre'de Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadar?

İsviçre’de sıfır araba fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

MarkaModelFiyat
Skoda Octavia202249.980 CHF
Volkswagen Golf202261.800 CHF
Fiat 500202233.000 CHF

İsviçre satılık araba fiyatları ile Türkiye’de satılık araba fiyatları arasında ortalama 250 bin Türk lirası fark bulunmaktadır. İsviçre’de 2022 model VW Golf model araç 61.800 CHF (958 bin Türk lirası) iken aynı aracın Türkiye’deki emsali 689 bin Türk lirasıdır.

İsviçre 2. El Araba Fiyatları Ne Kadar?

İsviçre’deki 2. el araba fiyatları aşağıda tablo halinde gösterilmiştir.

MarkaModelKmFiyat
Skoda Octavia202110.50046.990 CHF
Volkswagen Golf202110.50051.800 CHF
Fiat 500202114.10017.500 CHF
Mercedes Benz202110.00077.900 CHF

Türkiye ikinci el araba piyasası ile İsviçre 2. el araba piyasası arasında ortalama 100 bin Türk lirası fark bulunmaktadır. İsviçre’de 46.990 CHF (728 bin Türk lirası) olan Skoda Octavia model araç, Türkiye’de ortalama 650 bin Türk lirası değerindedir.

İsviçre Araba Satış Siteleri Hangileridir?

İsviçre araba satış siteleri ve İsviçre 2.el araba sitesi örnekleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Autoscout24.ch
 • Auto-Ankauf-Seven.ch
 • Autolina.ch
 • Otoplus.com (letgo)
 • Ooyyo.com
 • Truck1.com
 • Autobing.de

Yabancılar İsviçre'den Araba Satın Alabilir Mi?

Yabancılar İsviçre’den araba satın alabilmek için B (geçici) veya C İsviçre oturum iznine sahip olmalıdır. İsviçre oturum iznine sahip olan yabancılar, İsviçre vatandaşları için gerekli olan araç satın alma prosedürlerine tabi tutulmaktadır.

İsviçre'de Nasıl Araba Alınır?

İsviçre’de araba almak isteyen kişiler bayilerden, çevrimiçi satış sitelerinden ve özel satıcılardan sıfır veya ikinci el araba satın alabilmektedir.

İsviçre’de araba almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Satış veya satın alma sözleşmesi: Satış şartlarının belirtildiği, araç sahibinin ve aracın bilgilerinin bulunduğu ve alım- satım işlem bilgilerinin yer aldığı sözleşmedir. Araç alınırken sözleşmenin temin edilmesi gerekmektedir.
 • Araç raporu: Kaza geçmişi ve kilometre gibi zorunlu denetim bilgilerini kontrol etmek için hazırlanan rapordur. Araç alacak kişiler, içinde araç kimlik numarasının bulunduğu raporu hazırlamakla yükümlüdür.
 • İkinci el arabalar için aracın önceki kayıt belgesi: İsviçre’de ikamet edilen kantonların karayolu trafik bürosuna aracın plakası sorgulatılarak kayıt belgesine ulaşılmaktadır.
 • İkinci el arabalar için aracın eski sahibinin bilgileri: İsviçre’de ikamet edilen kantonların karayolu trafik bürosu üzerinden aracın eski sahibinin bilgilerine ulaşılmaktadır.
 • Sıfır arabalar için araç kayıt belgesi: İsviçre’de ikamet edilen kantonun karayolu trafik bürosuna araç kaydı yaptırılmaktadır.
 • Sıfır arabalar için araç sahibinin bilgileri: İsviçre’de ikamet edilen kantonun karayolu trafik bürosuna kayıt yaptırırken araç sahibi bilgileri bildirilmektedir.

İsviçre'de Araba Kullanma Maliyetleri Nelerdir?

İsviçre'de Araba Kullanmanın Maliyetleri Nelerdir?
İsviçre'de Araba Kullanmanın Maliyetleri Nelerdir?

İsviçre’de araba kullanma maliyetleri, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla pahalıdır. İsviçre’de araba sahibi bir kişi araç masrafları için ayda ortalama 733 CHF harcamaktadır. İsviçre’de araba sahiplerinin aylık ve yıllık araç masrafları; araç sigortası, yıllık bakım ücretleri, yıllık araç vergisi, yakıt maliyetleri, otopark ücretleri gibi etkenlere bağlıdır.

İsviçre Benzin Fiyatları Nasıldır?

İsviçre benzin fiyatları 18 Nisan 2022 verilerine göre 1,940 CHF’dir.

İsviçre Mazot Fiyatları Nasıldır?

İsviçre mazot fiyatları 11 Nisan 2022 verilerine göre litre başı 2,160 CHF’dir.

İsviçre'de Otomobil Bakım Fiyatları Nasıldır?

İsviçre’de otomobil bakım fiyatları için yılda ortalama 600- 1000 CHF harcanmaktadır.

İsviçre'de Sigorta ve Araç Vergi Giderleri Nasıldır?

İsviçre’de sigorta ve araç vergi giderleri zorunlu giderlerdir. Araç sigortası için yılda ortalama 2000 CHF ödenmektedir. İsviçre’de araç için ödenmesi gereken yıllık tutar; yaşanılan kanton, motor hacmi, aracın yakıt türüne (dizel, benzin) bağlı olarak 120- 500 CHF arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre'de araba satın almak ve araba kullanmakla ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

İsviçre'de Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

İsviçre araba kiralama fiyatları; kiralanan arabanın boyutuna ve türüne, kiralanacak gün sayısına ve şehre göre değişmektedir.

İsviçre Zürih’te bir hafta süreyle araba kiralama küçük araçlarda 256 CHF, orta boy araçlarda 342 CHF, SUV araçlarda 504 CHF ve büyük araçlarda 732 CHF’dir. Bern’de bir haftalık araç kiralama küçük araçlarda 237 CHF, orta boy araçlarda 361 CHF, SUV araçlarda 600 CHF ve büyük araçlarda 950 CHF’dir. İsviçre Cenevre’de bir haftalık araba kiralama küçük araçlarda 247 CHF, orta boy araçlarda 400 CHF, SUV model araçlarda 550 CHF ve büyük araçlarda 710 CHF’dir.

Türk Ehliyeti İsviçre'de Geçerli Midir?

Türk ehliyeti İsviçre’de geçerlidir. İsviçre’de yabancı uyruklu vatandaşlar için uluslararası ehliyet 12 aya kadar geçerli olmaktadır. İsviçre’de 1 yıllık süre sona ermeden önce ikamet edilen kantonun karayolu trafik bürosuna, Türk ehliyet belgesinin İsviçre ehliyeti ile değiştirilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İsviçre'de Ehliyet Nasıl Alınır?

İsviçre’de ehliyet almak için aday kişinin 18 yaşında olması gerekmektedir. İsviçre’de yaş sınırını aşan aday öğrenci, kalıcı ehliyetini almadan önce geçici lisans belgesi başvurusu yapmaktadır ve ilk 3 yıl geçici lisans belgesini kullanan sürücü adayı, teorik ve pratik sürüş sınavlarını başarıyla geçtikten sonra kalıcı İsviçre sürücü belgesini alabilmektedir.

İsviçre’de yabancı vatandaşlar kendi ehliyetleri ile 12 ay araç kullanabilmektedir, 12 ay sonunda yabancılar için İsviçre ehliyeti alınması gerekmektedir.

Örnek İsviçre ehliyeti görseli aşağıda verilmiştir.

İsviçre Ehliyeti Görseli
İsviçre Ehliyeti Görseli

İsviçre'de Trafik Kuralları Nasıldır?

İsviçre'de trafik kuralları kapsamında sürücülerin yükümlülükleri bulunmaktadır. İsviçre’de temel trafik kuralları; trafik yönünün sağdan akması, otoyollarda 120 km/s, yerleşim alanlarında 50 km/s ve yerleşim alanları dışında 80 km/s hız sınırlamalarının bulunduğu kuralları içermektedir. İsviçre’de hız sınırını aşmanın cezası 250 CHF’den başlamaktadır.

İsviçre'de Trafik Yönü Nedir?

İsviçre’de trafik yönü sağ şeritte akmaktadır.

İsviçre Araba Markaları Nelerdir?

İsviçre araba markaları aşağıda listelenmiştir.

.

 • Sbarro
 • Monteverdi
 • Minelli
 • Weber
 • Yaxa
 • Albar
 • Rinspeed
 • Dahler
 • FAB Design
 • Kyburz
 • Micro
 • Piech
 • Hispano Suiza

En ünlü İsviçre markaları içinden Sbarro marka araç örnek görseli aşağıda verilmiştir.

En Ünlü İsviçre Markalarından Sbarro
En Ünlü İsviçre Markalarından Sbarro

İsviçre Otomotiv Endüstrisinin İsviçre Ekonomisine Katkısı Nasıldır?

İsviçre otomotiv endüstrisinin İsviçre ekonomisine katkısı 2017 yılı itibariyle artış göstermektedir. 2000- 2017 yılları arasında İsviçre’de otomotiv endüstrisinde yaşanan %36’lık artışla 6 milyonun üstünde yerli araba imalat kaydı bulunmaktadır.

Ticaret ve istihdam sağlayan İsviçre otomotiv sektörü ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. İsviçre’de çalışan nüfusun %2,1’i otomobil satışı ve satış sonrası alanlarında görev almaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: