İsviçre'de Ev Fiyatları

2023'te İsviçre Ev Kiraları ve Satılık Ev Fiyatları

İsviçre, coğrafi yapısı ve nüfus dağılımı nedeniyle farklı mimari özelliklerde evler barındırmakta ve bu evlerin fiyatları da bulundukları bölgeye göre farklılık göstermektedir. İsviçre satılık ev fiyatları genelliklle doğu ve güney bölgelerde daha ucuz olsa da ülkenin pek çok kesiminde, özellikle nüfusun daha az olduğu şehirlerde daha ekonomik fiyatlı evler bulmak mümkündür.

Bern kantonunda bulunan Biel/Bienne şehri, Ticino kantonuna bağlı Lugano şehri ve St. Gallen kantonunun geneli İsviçre’de ev fiyatlarının düşük olduğu yerler arasındadır. İsviçre kiralık ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler Zürih, Cenevre ve Lozan olarak öne çıkmakta ve özellikle Zürih ve Cenevre şehirleri sadece İsviçre’nin değil tüm Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında yer almaktadır.

İsviçre satılık ev fiyatları açısından Appenzell Innerrhoden kantonu ve Appenzell şehri, Juda kantonu ve Uri kantonu en ucuz satılık evlerin bulunduğu bölgelerdir. İsviçre’nin nüfusun az olduğu, kırsal veya dağlık bölgelerinde daha ucuz evler bulmak mümkündür. İsviçre’deki en pahalı satılık evler ise Zürih, Cenevre ve Basel şehirlerinde yer almaktadır.

Vizem.net İsviçre’de yatırım yapmak veya İsviçre’ye yerleşmek üzere ev satın alacak kişilerin İsviçre D tipi vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

İsviçre Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsviçre’de ev kiralarının ev konumuna ve oda sayısına göre fiyat ortalamaları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Oda sayısıŞehir merkezi kira fiyatlarıŞehir dışı kira fiyatları
Stüdyo daire1.200 İsviçre frangı800İsviçre frangı
2 oda1.650İsviçre frangı1.270İsviçre frangı
3 oda1.800İsviçre frangı1.450İsviçre frangı
4 oda2.100İsviçre frangı1.700İsviçre frangı
5 oda2.600İsviçre frangı2.200İsviçre frangı

İsviçre’de ev kiraları; evin bulunduğu konumun şehir merkezine olan uzaklığına, bulunduğu şehir ve mahalleye, oda sayısına ve inşa edildiği tarihe göre değişkenlik göstermektedir. İsviçre’de kiraların en ucuz olduğu bölgeler Bern kantonuna bağlı Biel/Bienne şehri, Ticino kantonuna bağlı Lugano şehri ve St. Gallen kantonu olarak öne çıkmaktadır. Cenevre, Zürih ve Lozan şehirleri ise İsviçre’de kira fiyatlarının ortalama olarak en yüksek olduğu şehirlerdir.

Bern'de Ev Kiraları Nasıldır?

Bern'de Ev Kiraları Nasıldır?
Bern'de Ev Kiraları Nasıldır?

Bern’de ev kiraları 4 odalı müstakil bir ev için ortalama 2.200 İsviçre frangı, 2 odalı bir apartman dairesi için ise ortalama 1.300 İsviçre frangıdır.

Evlerin kiraları bulunduğu konuma, bölgenin nüfusuna ve evin şehir merkezine olan uzaklığına göre değişiklik göstermektedir. İsviçre Bern kiralık ev fiyatları şehrin kuzey kesimlerinde daha düşük, güney ve güneybatı bölgelerinde daha yüksek, şehrin orta kesimlerinde ise ortalamaya daha yakındır.

Bern’deki yaklaşık ev kiraları 4 odalı müstakil evler için 2.200 İsviçre frangı, 5 odalı müstakil evler için 2.500 İsviçre frangı, 6 odalı müstakil evler için ise 2.800 İsviçre frangıdır.

Bern’deki stüdyo daire fiyatları ortalama 860 İsviçre frangı, 2 odalı daire fiyatları 1.300 İsviçre frangı, 3 odalı daire fiyatları 1.500 İsviçre frangı, 4 odalı daire fiyatları ise 1.700 İsviçre frangıdır.

Zürih'te Ev Kiraları Nasıldır?

Zürih’te ev kiraları 4 odalı müstakil bir ev için ortalama 3.300 İsviçre frangı, 2 odalı bir apartman dairesi için ise ortalama 2.100 İsviçre frangıdır.

Ev kiraları konusunda İsviçre’nin pahalı bölgelerinden biri olan Zürih’te kiralar evin bulunduğu konumun şehir merkezine olan uzaklığına, bölgenin gelişmişliğine ve evlerin oda sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Zürih ev kiraları şehrin kuzey bölgelerinde nispeten daha ucuz iken merkezi bölgelerde ise yüksektir.

Zürih kiralık ev fiyatları 4 odalı bir müstakil ev için yaklaşık 3.300 İsviçre frangı, 5 odalı müstakil evler için ortalama 3.800 İsviçre frangı ve 6 odalı müstakil evler için ise 4.900 İsviçre frangı olmaktadır. Zürih’te stüdyo daireler ortalama 1.300 İsviçre frangı, 2 odalı daireler ortalama 2.100 İsviçre frangı, 3 odalı daireler ortalama 2.500 İsviçre frangı ve 4 odalı daireler ise ortalama 3.000 İsviçre frangıdır.

Cenevre Ev Kiraları Nasıldır?

Cenevre kiralık ev fiyatları 4 odalı müstakil bir ev için ortalama 3.800 İsviçre frangı, 2 odalı bir apartman dairesi için ise ortalama 1.600 İsviçre frangıdır.

Cenevre’de apartmanlar müstakil evlere göre çok daha yaygın olduğu için müstakil ev kiraları daha yüksektir. Aylık kira fiyatları evin oda sayısına ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Cenevre’deki kiralar şehrin çoğu bölgesinde birbirine yakındır.

Cenevre’de 4 odalı müstakil ev kiraları yaklaşık 3.800 İsviçre frangı, 5 odalı müstakil ev kiraları yaklaşık 4.300 İsviçre frangı ve 6 odalı müstakil ev kiraları ise 5.800 İsviçre frangıdır. Cenevre’de bulunan apartman dairelerinin kiraları ise stüdyo daireler için yaklaşık 1.400 İsviçre frangı, 2 odalı daireler için 1.600 İsviçre frangı, 3 odalı daireler için 2.100 İsviçre frangı ve 4 odalı daireler için ise 2.800 İsviçre frangıdır.

Basel Ev Kiraları Nasıldır?

Basel’de kiralık ev fiyatları 4 odalı müstakil bir ev için yaklaşık 2.500 İsviçre frangı, 2 odalı bir apartman dairesi için ise 1.500 İsviçre frangıdır.

Basel’de bulunan evlerin kira fiyatları Zürih ve Cenevre gibi şehirlerle karşılaştırıldığında daha düşüktür. Kira fiyatları evin şehir merkezine olan uzaklığına göre değişkenlik gösterse de Basel kira fiyatları şehrin pek çok bölgesinde birbirine yakın seviyededir.

Basel’de 4 odalı bir müstakil evin aylık kirası ortalama 2.500 İsviçre frangı, 5 odalı bir müstakil evin kirası ortalama 3.700 İsviçre frangı ve 6 odalı müstakil evlerin aylık ortalama kirası 3.000 İsviçre frangıdır. Basel’deki apartman dairelerinin aylık kirası yaklaşık 1.000 İsviçre frangı, 2 odalı bir apartman dairesinin kirası 1.500 İsviçre frangı, 3 odalı apartman dairelerinin kirası yaklaşık 1.700 İsviçre frangı ve 4 odalı apartman dairelerinin aylık kira fiyatı ortalama 2.400 İsviçre frangıdır.

İsviçre'de Kiralık Ucuz Evler Hangi Şehirlerde Bulunur?

İsviçre’de en ucuz kiralık evler Biel/Bienne, St. Gallen ve Lugano şehirlerinde bulunmaktadır. Kiralık ev fiyat ortalamalarının düşük olması nedeniyle bu şehirler İsviçre’ye yeni taşınan veya yüksek kira fiyatı ödemek istemeyenlerin en çok tercih ettiği bölgeler olarak öne çıkmaktadır. İsviçre’deki en yüksek kira fiyatları ise Cenevre, Zürih ve Lozan şehirlerinde bulunmaktadır.

Biel/Bienne şehrinde 2 odalı apartman daire fiyatları ortalama 985 İsviçre frangı seviyesindedir. 55.000 nüfusa sahip olan ve İsviçre’nin kuzeybatısında yer alan Biel/Bienne şehri aylık ortalama kira fiyatları konusunda İsviçre’deki en ucuz şehir olarak bilinmektedir.

St. Gallen şehrinde 2 odalı apartman daire fiyatları ortalama 995 İsviçre frangı seviyesindedir. İsviçre’nin kuzeydoğusunda yer alan şehrin yaklaşık 75.000 kişilik nüfusu bulunmaktadır.

İsviçre’nin ucuz şehirlerinden bir diğeri olan Lugano’da ise 2 odalı apartman daire fiyatları ortalama 1.150 İsviçre frangıdır. 64.000 nüfusa sahip şehir İsviçre’nin en güneyinde yer almaktadır.

İsviçre Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsviçre’de satılık ev fiyatlarının ev konumuna ve oda sayısına göre ortalamaları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Oda sayısıŞehir merkezi ev fiyatlarıŞehir dışı ev fiyatları
Stüdyo daire410.000İsviçre frangı370.000İsviçre frangı
2 oda490.000İsviçre frangı450.000İsviçre frangı
3 oda635.000İsviçre frangı595.000İsviçre frangı
4 oda860.000İsviçre frangı800.000İsviçre frangı
5 oda1.300.000İsviçre frangı1.100.000İsviçre frangı

İsviçre ev fiyatları özellikle evin bulunduğu konuma göre büyük değişkenlik göstermekle birlikte evin oda sayısı ve inşa edildiği tarih de fiyatların değişmesinde rol oynayan faktörler arasında yer almaktadır. Appenzell Innerrhoden kantonu ve burada yer alan Appenzell şehri, Juda kantonu ve Uri kantonu İsviçre’de en ucuz evlerin yer aldığı bölgelerdir. Zürih, Cenevre ve Basel ise İsviçre’de en pahalı evlerin yer aldığı bölgeler olarak bilinmektedir.

İsviçre Bern Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsviçre Bern Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
İsviçre Bern Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Bern şehrinde ev fiyatları 3 odalı bir apartman dairesi için ortalama 750.000 İsviçre frangı, 6 odalı müstakil bir ev için ise 1.500.000 İsviçre frangıdır. Bern şehir merkezinde ev fiyatları metrekare başına yaklaşık 9.000 İsviçre frangı iken şehrin dış bölgelerinde ise metrekare başına 6.500 İsviçre frangı seviyesindedir.

Bern’in batı bölgelerinde ev fiyatları diğer bölgelere göre daha yüksek olmakta ve şehir merkezine uzaklık, evin yapılış yılı, oda sayısı ve bulunduğu bölgeye göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Zürih'te Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsviçre Zürih ev fiyatları 3 odalı bir apartman dairesi için ortalama 1.360.000 İsviçre frangı, 6 odalı müstakil bir ev için ise ortalama 2.090.000 İsviçre frangı seviyesindedir. Zürih’te şehir merkezinde bulunan evlerin metrekare fiyatı yaklaşık 17.000 İsviçre frangı iken şehrin dış bölgelerindeki evlerin metrekare fiyatı ise 10.000 İsviçre frangı olarak öne çıkmaktadır.

Ev fiyatları konusunda İsviçre’nin pahalı şehirlerinden biri olan Zürih’in kuzey bölgelerindeki evler diğer bölgelere göre ortalama olarak daha ucuz durumdadır. İsviçre Zürih satılık ev fiyatları alınmak istenen evin bulunduğu konuma, oda sayısına ve evin inşa edildiği tarihe göre değişiklik göstermektedir.

Cenevre Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cenevre’de ev fiyatları 3 odalı bir apartman dairesi için yaklaşık olarak 1.290.000 İsviçre frangı, 6 odalı müstakil bir ev için ise yaklaşık 1.900.000 İsviçre frangı seviyesindedir. Cenevre’nin şehir merkezine yakın konumlarda bulunan evlerin metrekare fiyatı ortalama 14.000 İsviçre frangı iken şehir merkezinden uzak evlerin metrekare fiyatları ise 10.000 İsviçre frangı seviyesindedir.

Cenevre’nin batı bölgesinde yer alan evlerin fiyat ortalaması diğer bölgelerle karşılaştırıldığında daha yüksektir. Satın alınacak evin bulunduğu konum, yaşı ve oda sayısı fiyatı etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Basel Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Basel satılık ev fiyatları 3 odalı bir apartman dairesi için yaklaşık 800.000 İsviçre frangı, 6 odalı müstakil bir ev için ise yaklaşık 1.700.000 İsviçre frangı seviyesindedir. Basel şehir merkezinde bulunan evlerin metrekare fiyatı ortalama 11.000 İsviçre frangı iken şehir merkezinden uzakta bulunan evlerin metrekare fiyatı ise yaklaşık 8.000 İsviçre frangı seviyesinde yer almaktadır.

Basel ev fiyatlarının ortalaması şehrin farklı bölgelerinde büyük değişkenlik göstermemekte, bunun yerine evin oda sayısı, inşa edildiği tarih ve şehir merkezinde olup olmadığı gibi faktörler ev fiyatlarını etkilemektedir.

İsviçre Emlak Siteleri Hangilerdir?

İsviçre emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • Realadvisor.ch
  • Immoscout24.ch
  • Homegate.ch
  • Immobilier.ch

İsviçre Evleri Nasıldır?

İsviçre Evleri Nasıldır?
İsviçre Evleri Nasıldır?

İsviçre, oldukça geniş ev çeşitliliğine sahip bir ülke olarak dikkat çekmektedir. İsviçre’nin pek çok farklı bölgesinde istenilen türde apartman daireleri veya müstakil evler bulmak mümkündür. İsviçre’de bulunan apartmanlar ülkenin büyük bir kesiminde çok yüksek katlara sahip değildir ve genellikle 3, 4 veya 5 katlı olarak inşa edilmiştir. Özellikle son yıllarda yapılmış apartman daireleri genellikle parke zemine ve geniş alanlara sahiptir ve en az iki odaları bulunmaktadır. Tek başına yaşamayı tercih ettiği için geniş evler yerine daha az kira ödeyerek stüdyo dairelerde yaşayan İsviçreli nüfusu da yüksek olduğu için özellikle büyük şehirlerde stüdyo daireler bulmak da mümkündür. Apartmanların çatı katlarında yer alan ve binadaki diğer dairelerden farklı tasarlanmış evler de İsviçre’nin çeşitli bölgelerinde alıcı bulmaktadır.

İsviçre’deki müstakil evler ise genellikle oldukça modern görünümlüdür ve evlerde bulunan oda sayısı fazladır. İsviçre müstakil evleri, oldukça geniş bir yaşam alanına sahip olması yönüyle özellikle apartmanların kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir ev çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Evlerin sahip olduğu kat ve oda sayısı, evin inşa edildiği tarih, bulunduğu konum gibi faktörler ev fiyatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Modern evlerin yanı sıra nesilden nesile aktarılan ve genellikle birden fazla kata sahip olan klasik evler de İsviçre’deki emlak sektörünün önemli bir parçası konumundadır. İsviçre’de evler genellikle kiralanmaktadır çünkü nüfusun %60’ından fazlası kiralık evlerde yaşamaktadır.

İsviçre Dağ Evleri Nasıldır?

İsviçre Dağ Evleri Nasıldır?
İsviçre Dağ Evleri Nasıldır?

İsviçre dağ evleri, özellikle Alpler’i de içine alan Valais bölgesinde oldukça yaygın olsa da İsviçre’nin pek çok farklı bölgesinde ve özellikle kayak bölgelerinde oldukça fazla talep gören bir ev türüdür. İsviçre dağ evleri modelleri konusunda çok geniş bir yelpazeye sahiptir ve çok farklı büyüklüklerde dağ evleri bulmak mümkündür. Dağ evleri genellikle turizm bölgelerinde yer aldığı ve farklı ülke vatandaşlarının İsviçre’nin turizm bölgelerinde ev satın almalarına izin verildiği için İsviçreli olmayanların da dağ evi satın almaları mümkündür. Dağ evlerinin fiyatları ve kiralama bedelleri evin bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir ve özellikle popüler kayak bölgelerindeki dağ evleri fiyatları daha yüksektir.

İsviçre Alpleri dağ evleri fiyatları haftalık kiralamalarda ortalama 3 bin İsviçre frangı ile 9 bin İsviçre frangı arasında değişmektedir. Kiralama fiyatları yılbaşı döneminde yılın diğer dönemlerine göre çok daha yüksek olmaktadır. İsviçre dağ evlerinin satış fiyatları ise genellikle 1.000.000 ile 3.000.000 İsviçre frangı arasında değişmektedir.

Yabancılar İsviçre'de Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancıların İsviçre’de ev almaları konusunda bazı sınırlamalar mevcuttur ve bu sınırların en önemlisi yabancı ülke vatandaşlarının yalnızca turistik bölgelerden ev alma hakları bulunmasıdır. Kayak merkezi gibi turistik bölgelerde yer alan evler veya dağ evleri farklı ülke vatandaşları tarafından satın alınabilir; ancak Zürih, Cenevre ve Basel gibi şehirlerden yalnızca İsviçre vatandaşları ve İsviçre’de kalıcı oturum izni sahibi olanlar ev satın alabilmektedir. İsviçre’de şirket adına ev satın almak da yasalar gereği mümkün değildir.

İsviçre'de Ev Alma Şartları Nelerdir?

İsviçre’de ev alma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Satın alınan evin İsviçre’nin turist bölgelerinden birinde yer alması gerekmektedir.
  • Evin yaşam alanı 200 metrekareyi, zemin alanı ise 1000 metrekareyi geçmemelidir.
  • Satın alınan evin tüm yıl boyunca kiraya verilmesi mümkün değildir. Dağ evi veya yazlık türünde bir tatil evi ise yılın belli dönemlerinde geçici olarak kiraya verilebilir ancak ikinci bir ev olarak satın alındıysa yılın hiçbir döneminde kiraya verilemez.
  • İsviçre’de birden fazla tatil evine ve birden fazla ikinci eve sahip olmak mümkün değildir.

İsviçre'den Ev Satın Alma Yetkisi Nedir?

İsviçre’de ev satın alma yetkisi, İsviçre sınırları içerisinde bulunan bir evi satın almak isteyen ancak Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancı ülke vatandaşlarının evin bulunduğu kantona resmi başvuru yaparak alması gereken bir izin türüdür.

Ev satın alma yetkisinin tüm ev türleri için alınması gerekli değildir ve yalnızca tatil evleri, ikinci ev olarak satın alınan evler ve kısa süreliğine kiraya verilen günlük kiralık evler için satın alma yetkisi alınması gerekmektedir.

Satın alınan ev ikinci bir ev olarak değil, kişinin içinde yaşamayı planladığı bir ev olarak alınacak ise ev satın alma yetkisi aranmaz. İsviçre’de kalıcı oturum izni sahiplerinin de ev satın alma yetkisine ihtiyaçları yoktur.

İsviçre'de Ev Alma Süreci Nasıldır?

İsviçre’de ev alma sürecinin ilk adımı olarak satın alınmak istenen eve bir temsilciden tavsiye alarak resmi teklif yapılmalıdır. Ardından evin satışını gerçekleştiren taraf ile ihtirazi kayıt olarak bilinen bir sözleşme imzalanmalı ve bir miktar depozito verilmelidir. İmzalanan bu sözleşme gereği evi satın almak isteyen kişi bankaya konut kredisi için başvurarak evin satın alma sürecini resmen başlatmakta, evin satışını gerçekleştiren taraf ise bu süre zarfında evi diğer alıcı adaylarına göstermeyeceğini beyan etmiş olmaktadır.

İsviçre bankaları, evin satış fiyatının %70’ine kadar olan miktarı seviyesinde konut kredisi sağlamaktadır. Bankayla olan işlemler tamamlandıktan ve kredi sağlandıktan sonra satışı gerçekleştirmek adına bir noter belirlenir. Noter, gerekli işlemleri yapıp istenen belgeleri teslim aldıktan sonra satın alımı yapacak yabancı ülke vatandaşı kişi için satın alım izni başvurusunda bulunur. İzin başvurusu genellikle 2-4 hafta arasında sonuçlanır ve eğer satın alan kişinin İsviçre’de farklı bir mülkü yoksa ve satın alınacak mülk gerekli kurallara uyuyor ise olumlu olarak sonuçlanır.

Tüm başvurular tamamlandıktan ve gerekli izinler alındıktan sonra 30 gün içerisinde satış sözleşmesi imzalanır. İmzalanan sözleşme tapu sicil kaydına gönderildikten sonra birkaç hafta içinde evin tapusu resmen evi satın alan kişiye geçmiş olur ve böylece satın alım süreci resmen tamamlanmış olur.

İsviçre'de Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

İsviçre’de ev veya arazi alarak oturum izni sahibi olmak mümkün değildir.

İsviçre’de oturum izni sahibi olmak için İsviçre devleti tarafından belirlenen şartları yerine getirmek ve ardından İsviçre oturum izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

İsviçre'de Ev Alana Vatandaşlık Verilir Mi?

İsviçre’de ev satın alma yoluyla vatandaşlık alınamamaktadır.

İsviçre vatandaşlığı almak için belirli bir süre boyunca İsviçre’de ikamet etmek gerekmektedir. Belirtilen ikamet süresinin ardından İsviçre vatandaşlık başvurusu yaparak İsviçre vatandaşlığı almak mümkündür.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: