İsviçre İklimi

İsviçre İklimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsviçre ağırlıklı olarak karasal iklime sahiptir. Diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine benzer olarak İsviçre’nin sahip olduğu karasal iklimde; uzun ve soğuk bir kış, stabil olmayan bir yaz mevsimi görülmektedir. İsviçre’nin iklimi ülkenin bölgesinden bölgesine de değişiklik gösterebilmektedir. İsviçre’nin bölgesel konuma göre değişen havasının sebepleri; benzeri olmayan coğrafik konumu, topografyası ve yüksekliğidir.

İsviçre İklimi Nasıldır?

İsviçre iklimi, İsviçre’nin coğrafi yapısı nedeniyle değişkenlik göstermektedir. İsviçre iklimi genellikle platoda karasal, dağlarda ise daha ılımandır. İsviçre’nin en yüksek yağış alan kesimi batı kesimidir. İsviçre’nin en çok yağmur alan kısmının batı kesimi olmasıyla birlikte Alpler’in güneyindeki kısımlar da yağmur alan alanlardır. İsviçre’nin güney kısmından bulutlar eşliğinde gelen rüzgar Alpler’de engellenmektedir. Alpler’de engellenen bu rüzgar Alpler’in kuzeyinde kuru ve sıcak havaya neden olmaktadır.

İsviçre iklim haritası aşağıda verilmiştir.

İsviçre İklim Haritası
İsviçre İklim Haritası

İsviçre'de Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

İsviçre’de görülen iklim tipleri aşağıda listelenmiştir.

  • Karasal iklim
  • Ilıman iklim

İsviçre'nin İklim Şartları Nasıldır?

İsviçre’nin iklim şartları, aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmamasından dolayı İsviçre’yi yaşanılabilir kılmaktadır. Yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık derecesi değişmektedir ve böylece İsviçre’de mevsim geçişleri kolayca fark edilebilmektedir. Günümüzde İsviçre’de kış mevsiminde yaşanan donma sıcaklığı da değişkenlik göstermiştir. İsviçre’de kışın artık eskisi kadar kar yağmamakta ve ovalarda don olayları görülmemektedir.

İsviçre’de ocak ve şubat aylarında ortalama sıcaklık -2 ile 7 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir. İsviçre’de yaz ayları sıcak geçmektedir; en yüksek 30 santigrat dereceyi gören İsviçre yaz ayları, genellikle 18 ile 28 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir. İsviçre mart-mayıs ayları arasında ilkbahar mevsimini yaşamaktadır. Ağaçların çiçek açması ve çayırların yeşermesi her ne kadar ilkbaharın İsviçre’ye gelmesini kanıtlasa da nisan ayında bazen kısa süreli bir kış yaşanabilmektedir. İsviçre’de ilkbahar ve sonbahar ayları 8 ile 15 santigrat derece arasında farklılık göstermektedir.

İsviçre'de En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?

İsviçre’de en fazla yağış yaz aylarında görülmektedir. Alpler ve Ticino kantonu İsviçre’nin en çok yağış alan yerleridir. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında yağış miktarının artması her ayın ortalama 12 gününün yağışlı geçmesine tekabül etmektedir.

İsviçre yağış durumunu gösteren grafik aşağıda verilmiştir.

İsviçre'de Aylara Göre Yağış Miktarları
İsviçre'de Aylara Göre Yağış Miktarları

İsviçre'ye Kar Yağar Mı?

İsviçre’ye kar yağmaktadır. İsviçre’de kasım ayından mart ayına kadar kar yağışı görülebilmektedir. İsviçre’de en çok kar yağışı Santis Dağı’nın zirvesinde görülmektedir. Appenzell Alpleri’nin en yüksek noktası olan Santis Dağı, 123 gün boyunca 1.114 cm kar almaktadır. İsviçre’de en çok kar yağışı ocak ayında gerçekleşmektedir.

İsviçre'de Kışın Hava Durumu Nasıldır?

İsviçre’de kışın hava durumu soğuk ve donuktur. İsviçre’de kış ayları yaz aylarına göre daha az yağmurludur. Aralık-şubat aralığı kış mevsimi olarak adlandırılsa da İsviçre’nin bazı bölgelerinde kar, altı ay kadar yağabilmektedir. İsviçre’de kış günlerinin ortalama sıcaklığı 0 santigrat derecedir. İsviçre’de kış tam olarak Ocak ayında görülmektedir.

İsviçre'de Yazın Hava Durumu Nasıldır?

İsviçre’de yazın hava durumu 18 ile 28 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir. İsviçre’de yaz haziran ortasında başlayıp eylül ayının ortasında sona ermektedir. Yaz ayları kuru ve sıcak geçmektedir anca yüksekliğe bağlı olarak nem miktarı değişmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında daha uzun süren günlerle tam olarak bir yaz mevsimi yaşanmaktadır. İsviçre’de yaz ayları diğer aylara göre daha çok yağışlı geçmektedir.

İsviçre'de Yıllık Sıcaklık Ortalaması Nedir?

İsviçre’de yıllık sıcaklık ortalaması, İsviçre Meteoroloji Enstitüsü tarafından sağlanan bilgiye göre 2020 yılında 6,9 santigrat derecedir.

İsviçre'de Ölçülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

İsviçre’de ölçülen en yüksek hava sıcaklığı, 11 Ağustos 2003 tarihinde Moesa Bölgesi, Grono’da 41,5 santigrat derece olarak ölçülmüştür.

İsviçre'de Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

İsviçre’de görülen en düşük hava sıcaklığı, La Brevine’de 12 Ocak 1987 tarihinde -41,8 santigrat derece olarak ölçülmüştür.

İsviçre Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkisi Nedir?

İsviçre coğrafyasının iklim üzerindeki en büyük etkisi yüksek rakıma sahip olmasıdır. İsviçre konum olarak geçiş bölgesinde yer almaktadır. Dağlık ve denize kıyısı olmayan İsviçre’nin batısında Atlantik Okyanusu’nun güçlü bir etkisi görülmektedir. Kuzey Alpler’den gelen sıcak fön rüzgarları İsviçre’ye çok fazla nem getirmekte ve Alple’rin güney kısmında yağışa neden olmaktadır.

İsviçre’nin doğu kesiminde ise genellikle karasal iklim görülmektedir. İsviçre'nin doğusuna daha az yağış ve daha düşük sıcaklıklar hakimdir. İsviçre coğrafyası, bir başka yönden incelendiğinde doğudan batıya uzanan Alpler’in güneyinde kayda değer miktarda daha yüksek sıcaklık ve daha çok yağışın olduğu gözlemlenmekte ve adeta Akdeniz iklimi yaşandığı görülmektedir.

İsviçre’de Bitki Örtüsü Nasıldır?

İsviçre bitki örtüsü; Batı Avrupa geniş yapraklı ormanlar ve Alpler’in kozalaklı ve karışık ormanları olmak üzere iki karasal ekolojik bölge içermektedir. İsviçre’nin topraklarının %23’ü ormanlardan oluşmaktadır; bu ormanların %70’i kozalaklı ağaçlarla dolu olup geri kalan kısmında geniş yapraklı ağaçlar yer almaktadır. Ormanlarda; meşe, kayın, ceviz, çam ve kestane ağaçları bulunmaktadır.

İsviçre’de bulunan çam kozalağı görseli aşağıya eklenmiştir.

İsviçre Bitki Örtüsü Nasıldır?
İsviçre Bitki Örtüsü Nasıldır?

İsviçre Soğuk Bir Ülke Midir?

İsviçre için doğrudan soğuk bir ülke tanımlaması yapılamamaktadır, çünkü iklim durumu bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ilıman ve karasal iklimin görüldüğü İsviçre’de aşırı sıcak veya aşırı soğuk denilecek havalar görülmemektedir. En düşük ortalama sıcaklığın -3 santigrat derece, en yüksek sıcaklığın ise 30 santigrat derece olduğu bilinen İsviçre’nin en soğuk ayı ise ocak ayıdır.

Cenevre'de Hava Durumu Nasıldır?

Cenevre’de hava durumu, şehrin batıda yer alması sebebiyle İsviçre’nin diğer bölgelerine kıyasla daha az soğuktur. İsviçre’nin genel olarak en soğuk geçen mevsimi ocak ayıdır, Cenevre’de ocak ayı ortalama 2 santigrat derece olarak ölçülmektedir.

Cenevre’de yaz aylarında yağış miktarı düşüktür. İsviçre Cenevre, temmuz ayında en sıcak günlerini yaşamaktadır. Cenevre’de temmuz ayı ortalama 20 santigrat derece olmakla birlikte en düşük 15, en yüksek 27 santigrat derece olmaktadır.

Zürih'te Hava Durumu Nasıldır?

Zürih’te hava durumu kış aylarında genellikle soğuk ve donuk olmaktadır. Zürih’te ocak ve şubat aylarında termometreler minimum -1 santigrat dereceyi göstermektedir ve bu dereceler şehirde yılın en soğuk zamanları olarak kabul edilmektedir.

Zürih’te yaz ayları, bazı günler kasvetli geçebilmektedir. İsviçre Zürih şehrinde yaz ayları; haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşanmakta olup, temmuz ve ağustos aylarının sıcaklık dereceleri her ne kadar benzer olsa da, yılın en sıcak ayı temmuz ayıdır.

İsviçre'ye Gitmek için En Uygun Mevsim Hangisidir?

İsviçre’ye gitmek için en uygun mevsimler; ilkbaharın ortasından sonbaharın ortasına kadar olan yani nisan ayından ekime kadar uzanan zaman dilimidir. Nisan-ekim arası İsviçre ziyareti için tavsiye edilen zamanlardır, ancak ülkede dört mevsim yaşandığından dolayı tercihler doğrultusunda, kişinin isteklerine göre ziyaret zamanları değişiklik gösterebilmektedir.

Kış sporlarını sevenler için İsviçre’yi ziyaret etmenin en uygun zamanları aralık-mart arasıdır. Bahar zamanları mart-mayıs arasına denk gelen İsviçre’de bu zamanlarda bulunmak istenirse; otlanan hayvanlara ve doğanın canlanmasına eşlik edilebilmektedir. Ziyaret zamanları haziran, temmuz ve ağustos aylarına denk gelecek turistler, özellikle bu zamanlarda yerel halkla birlikte göl kenarlarında buluşmaktadır. İsviçre turistik vize başvurusu ile İsviçre, hava koşulları tercihine göre istenilen zamanda ziyaret edilebilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: