Meksika'da Yaşam

2023 Yılında Meksika'da Yaşam Şartları ve Maliyetleri

Kuzey Amerika’nın güney yarısında bulunan ve federal bir cumhuriyet olan Meksika; özellikle coğrafi konumu nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarının yaşamak için tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Meksika’da temel yaşam maliyetleri ABD, Kanada gibi para birimi olarak dolar kullanan ülke vatandaşları için mütevazıdır ancak OECD ortalamasının altında kalmaktadır. Meksika yaşam maliyetleri için kişi başına gerekli olan yıllık ortalama miktar 321.621 pesodur.

Meksika, göçmenlere ve vatandaşlarına sağladığı uygun fiyatlı sağlık hizmetleri erişimi, seyahat güvenliği güvencesi, günlük hayat ve doğal hayatın iç içe olması, eşsiz bir mutfak kültürüne sahip olması, ABD’ye olan yakınlığı ve ABD- Meksika uçuş seferlerinin uygun fiyatlarda olması gibi sınırları içinde yaşayan insanlara tanıdığı haklar ile yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen ülkeler arasında bulunmaktadır.

Meksika’nın asgari ücreti her iş günü için 172.87 peso, Türkiye’nin asgari ücreti aylık 4.250 TL’dir ve bu veriler doğrultusunda Meksika hayat şartları ile Türkiye hayat şartlarının benzer bir yapıya sahip olduğu sonucuna varılmaktadır. 2022 yılı verilerine göre Türkiye’de tek odalı bir dairenin aylık kirası ortalama 3.000- 5.000 TL, Meksika’da 6.247 pesodur.

Meksika'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Meksika’da yaşam standartlarını iyileştirmeye yönelik son on yılda büyük ölçüde ilerleme kaydedilmiştir. Meksika, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Raporu verilerine göre insani gelişim endeksindeki diğer OECD ülkelerine kıyasla refah seviyesi düşük bir değere sahiptir. Meksika hayat şartları; insani gelişim endeksi raporuna göre ekonomi, eğitim, barınma, iş, emniyet gibi hususlarda listedeki pek çok ülkenin ortalama değerinin gerisinde kalmış ancak ülke içinde kendini geliştirmeyi başarmıştır. Son otuz yılda sürekli olarak artış gösteren Meksika İnsani Gelişim Endeksi dizin oranı, 2020 yılında %0.779 oranına gelmiştir.

Meksika; istihdam, eğitim- öğretim, vatandaş emniyeti, kişi başı gayri safi milli hasıla miktarı ve ekonomik özellikleriyle OECD verilerinin altında kalmış bir ülkedir. Meksika’da eğitim ve öğretim devlet eliyle 14 yıl zorunlu tutulmuş ancak 25- 64 yaş aralığındaki kişilerin sadece %42’si lise eğitimini tamamladığı için Meksika'da eğitimini tamamlayan kişilerin ortalaması %79 olan OECD verilerinin altında kalmıştır. Meksika eğitim ve öğretim sistemi içinde lise eğitimini tamamlayan kişilerin cinsiyet dağılımı eşit değildir; kadınların %41’i liseyi başarıyla tamamlarken erkeklerin %42’si lise eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Meksika vatandaşlarının kişi başı gayri safi milli geliri yıllık 20.266 dolardır. Meksika’da 15- 64 yaş grubu arasındaki erkek istihdamının kadın istihdamına göre fazla olduğu görülmekte ve bu yaş grubunda ücretli işlerde çalışan kişilerin %59’luk ortalama ile %66 olan OECD ortalamasının altında olduğu görülmektedir. Meksika’da sağlık ortalaması %68 ve emniyet ortalaması %42’dir. OECD ülkelerinin sağlık ve emniyet oranlarının altında bir değere sahip olan Meksika’da vatandaşların ortalama yaşam süresi 75 yıldır.

Meksika'da Yaşamak Güvenli Midir?

Meksika’da yaşamak, Meksika halkının %42’sine göre güvenlidir ve bu ortalama %74 olan OECD ortalamasının altında kalmaktadır. Meksika’daki %42 hayat güvenliği ortalaması OECD ülkeleri arasındaki en düşük oranlar arasında yer almaktadır. Meksika halkının yarısından azının kendini güvende hissettiği ülkede yaşamak genel anlamda pek güvenli görülmemekle birlikte Meksika’nın güvenli bölgeleri de bulunmaktadır.

Meksika Suç Oranları Nasıldır?

Meksika suç oranları OECD ülkeleri arasındaki en yüksek değerlere sahiptir. Meksika’da yapılan bir ankette vatandaşların yalnızca %42’sinin gece sokakta yürürken kendini güvende hissettiği sonucu elde edilmiş ve bu oran %74 değerindeki ortalama OECD ülkeleri güvenlik oranının çok altında kalmıştır. 2004 yılında Meksika’da 100.000 kişi başına 1,503.71 suç düşmüştür ve bu suçların 13.04’ünü cinayet, 251.91’ini saldırı, 14.26’sını tecavüz ve 112.47’sini hırsızlık oluşturmuştur.

Meksikalıların Yaşam Tarzı Nasıldır?

Meksikalıların Yaşam Tarzı Nasıldır?
Meksikalıların Yaşam Tarzı Nasıldır?

Meksikalıların yaşam tarzı; sosyoekonomik düzeye, cinsiyete, etnik köken ve ırk algılarına, bölge özelliklerine, kır ve kent alanı farklılıkları gibi pek çok sosyal ve kültürel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Meksika’daki en büyük sorunlardan birisi, toplumun gelir ve eğitim düzeyine bağlı olarak keskin çizgilerle bölünmüş olmasıdır. Orta Meksika bölgesi gibi ülkenin kırsal bölgelerinde yoksulluğun ciddi bir sorun haline gelmesi ve orta- üst gelire sahip kişilerin kentsel yaşamın olanaklarından yararlanırken kırsal nüfusun gelir yetersizliği sebebiyle kent yaşamından mahrum kalması Meksika’nın uğraştığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Meksika etnik yapısının zengin olması, birbirinden farklı kültürlerin bir arada yaşaması ülkeye benliğini kazandıran temel unsurlardır. Ülkede yaşanan aile- cinsiyet sorunları veya bazı ekonomik sıkıntıların yanı sıra Meksika yılın her döneminde birbirinden farklı temada düzenlenen festivallere ve karnavallara ev sahipliği yapmaktadır. Dünya genelinde kutlamaları ile tanınan Meksika’da düzenlenen en ünlü festivaller arasında Ölüler Günü, Guelaguetza ve Veracruz ve Mazatlan Karnavalı bulunmaktadır. Ölüler Günü kutlaması her yıl 2 Kasım’da, Guelaguetza festivali her yıl temmuz ayında ve Veracruz ve Mazatlan Karnavalı her yıl mart ayında Meksika halkı tarafından coşkuyla kutlanmaktadır.

Meksika'da Yaşam Maliyetleri Ne Kadardır?

Meksika yaşam maliyetleri Türkiye’den yaklaşık %23,01 daha yüksektir. Meksika’da yalnızca asgari ücret ile geçimini sağlayan tek bir kişiye Meksika asgari ücreti yetmemektedir.

Meksika’da kira ve faturalar dahil aylık ortalama masraf 16.680 peso tutmaktadır. Meksika’da tek yaşayan kişinin bir aylık temel gıda ürünleri harcamaları için 1 kilogram patatese 25,33 peso, 1 kilogram soğana 24,21 peso, 1,5 litrelik suya 15,75 peso, 1 kilogram pirince 26,75 peso, 1 kilogram tavuk filetoya 108,30 peso, 1 kilogram dana etine 173,73 peso ve 500 gram ekmek için 35,02 peso ödemesi gerekmektedir. Meksika’da aylık kira ücretleri dairenin konumuna göre 8.694- 5.216 peso arasında değişmektedir.

Meksika'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Meksika'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?
Meksika'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Meksika’da satılık ev fiyatları; merkeze yakın daireler için metrekare başına 23.355 peso, merkeze uzak daireler için metrekare başına 17.701 pesodur.

Satılık ve kiralık Meksika ev fiyatları arasında bölgesel farklılıklar bulunmaktadır. Merkeze yakın tek odalı daireler için Meksika ev fiyatları aylık ortalama 8.722 peso, merkeze uzak olan tek odalı daireler için aylık ortalama 5.198 pesodur. Meksika şehir merkezine yakın üç odalı dairelerin aylık ortalama kirası 15.432 peso ve merkeze uzak üç odalı dairelerin aylık ortalama kirası 11.220 pesodur.

Meksika'da Aylık Faturalar Ortalama Ne Kadar?

Meksika’da aylık faturalar için ödenen ortalama miktar 1.019 pesodur. 85 metrekare daire için ödenen 1.019 peso fatura miktarının içinde elektrik, doğalgaz ve su faturaları bulunmaktadır.

Meksika'da Market Fiyatları Ne Kadar?

Meksika market fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika’da 1 litre süt 22.12 pesodur.
 • Meksika’da 500 gram taze beyaz ekmek 35.06 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram beyaz pirinç 26.71 pesodur.
 • Meksika’da 12 adet yumurta 32.25 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram yerel peynir 121.55 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram tavuk fileto 108.30 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram dana eti 173.78 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram elma 48.14 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram muz 21.96 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram portakal 21.58 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram domates 24.94 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram patates 25.33 pesodur.
 • Meksika’da 1 kilogram soğan 24.21 pesodur.
 • Meksika’da 1 baş marul 16.96 pesodur.
 • Meksika’da 1,5 litrelik şişe su 15.75 pesodur.
 • Meksika’da orta seviye bir şişe şarap 200 pesodur.
 • Meksika’da 0,5 litrelik yerli bira şişesi 23.74 pesodur.
 • Meksika’da 0,33 litrelik ithal bira şişesi 43.16 pesodur.
 • Meksika’da 1 paket (20’li) Marlboro sigara 65 pesodur.

Meksika'da Ulaşım Masrafları Ne Kadar?

Meksika'da Ulaşım Masrafları Ne Kadar?
Meksika'da Ulaşım Masrafları Ne Kadar?

Meksika’da ulaşım masrafları kullanılan toplu taşımaya göre değişmektedir. Meksika, vatandaşlarına şehir içi- şehir dışı veya ülke dışı ulaşımlarında pek çok ulaşım imkanı sağlamaktadır. Ülke sınırları içinde ziyaretçilerine ve vatandaşlarına şehir içi yerel otobüsler, taksiler, Meksika metro sistemleri ve Meksika iç hat uçuşları gibi çeşitli ulaşım imkanları sunan Meksika, yurt dışı seyahatlerinde otobüs ve uçak seferleri ile vatandaşlara ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Meksika sınırları içinde ulaşımı sağlayan yerel otobüslerde tek geçişlik bilet 10 peso, aylık geçiş için ödenen ücret 350 pesodur. Meksika’da şehir içi taksilerin kalkış ücreti 40 peso, kilometre başına alınan ücret 20 peso ve bir saat beklemeli taksi kullanımları için ödenmesi gereken miktar 150 pesodur.

Meksika'da Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Meksika’da 16 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 1 litre benzin 23,45 peso ve 1 litre dizel 23,14 pesodur.

Meksika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?

Meksika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?
Meksika'nın Sağlık Sistemi Nasıldır?

Meksika’nın sağlık sistemi, Meksika Federal Anayasası ile vatandaşlara sağlık hizmetinde temel sorumluluğu devlete vermektedir. Devlet daireleri kontrolünde yönetilen Meksika sağlık hizmeti içindeki kamu kurumları, özel hastaneler ve kliniklerde sağlık hizmeti özel doktorlar tarafından sağlanmaktadır. İnsanların istihdam durumlarına bağlı olarak gelişen ve heterojen bir yapıya sahip Meksika kamu sağlık hizmetleri, Meksika Federal Hükümeti tarafından uygulamaya konan, ayrıntılı bölümlere ayrılmış tedarik ve dağıtım sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

Her vatandaşının sağlık hizmetlerine ve ilaçlara ücretsiz erişimini garanti eden Meksika sağlık sistemi ulusal sosyal güvenlik programının bir parçası olup Refah için Sağlık Enstitüsü veya INSABI ile bir gerçeklik haline getirilmiştir.

Sağlık Hizmetleri Meksika'da Ücretli Midir?

Sağlık hizmetleri Meksika’da ulusal sosyal güvenlik programının bir parçası olup Meksika Hükümeti tarafından vatandaşlara sağlık ve ilaç hizmetleri ücretsiz erişim sağlamaktadır. Meksika sağlık sistemi, IMSS’ye katkıda bulunan çalışanlar tarafından finanse edilmiş ve IMSS gelirleri genel vergilendirme yoluyla toplanan, federal hükümetten sağlanan fonlarla artırılmaktadır.

Meksika'nın Eğitim Sistemi Nasıldır?

Meksika'nın Eğitim Sistemi Nasıldır?
Meksika'nın Eğitim Sistemi Nasıldır?

Meksika’nın eğitim sistemi diğer eğitim sistemlerinde olduğu gibi ilkokul, ortaokul, lise, yüksek öğretim ve lisansüstü eğitim olarak tanımlanmaktadır. 19.yüzyıla kadar Roma Katolik kilisesinin yönetimi altında olan Meksika eğitim sisteminde, 19. yüzyıla gelindiğinde liberal reform ile eğitim üzerinde doğrudan etkisi olan kilise ile devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. Meksika hükümeti, 19. yüzyıldaki liberal reform itibari ile eğitimde laikliği teşvik ederek laik eğitime doğrudan dahil olmuştur.

Eski Meksika cumhurbaşkanı Benito Juarez, devlet okullarının genişletilmesini istemiş ve diğer devlet üyeleri Meksika eğitim sistemi için gelişime yönelik fikirler sunmuş, yenilikler getirmişlerdir. 1917 Anayasası ile Meksika devleti eğitimdeki gücünü artırmış ve Roma Katolik Kilisesi’nin eğitimdeki etkisini azaltmıştır.

Günümüzde Meksika eğitim sistemi Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Eğitim standartlarını kendi belirleyen birkaç özerk üniversite haricindeki diğer üniversitelerin eğitim standartları Eğitim Bakanlığı (SEP) tarafından belirlenmektedir.

Üniversite Eğitimi Meksika'da Ne Kadardır?

Üniversite eğitimi Meksika’daki devlet okullarında ve özel okullarda farklılık göstermektedir. Meksika üniversite fiyatları, devlet okullarının lisans programları için yılda 378- 818 dolar arasında, özel kurumlarda yılda 1.636- 16.353 dolar arasında değişmektedir.

Meksika'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Meksika'da çalışma koşulları; çalışılan sektöre, iş aranan alana, kişilerin çalıştığı işlerdeki pozisyonuna ve rolüne göre değişmektedir. Meksika'da mesai saatleri hükümet tarafından belirlenmediği için çalışma saatleri işverenler tarafından belirlenmekte ve bu durum çalışanların uzun ve yorucu bir iş hayatı yaşamasına sebep olmaktadır. Meksika'da çalışanlar içinde fark yaratıcı niteliklere sahip ve uluslararası iş deneyimine sahip kişiler yabancı ikramiyesi alma hakkına ve normal nitelikteki Meksika çalışanları ise aguinaldo yıllık ikramiyesi gibi çeşitli yıllık çalışma bonusları alma haklarına sahip olabilmektedir.

Yüksek nitelikli meslek grupları hariç Meksika'da maaşlar Batı Avrupa ülkelerine ve ABD'ye göre oldukça düşük seviyelerdedir. Maaşların genellikle Quincenas adı verilen çek sistemi ile 15 günde bir ödendiği Meksika'da; niteliksiz işçiler ayda ortalama 300- 500 dolar, üniversite mezunları 1.000- 2.000 dolar, 3-10 yıl arası deneyim sahibi çalışanlar 1.500- 3.000 dolar ve yönetici kadroda çalışanlar ayda ortalama 10.000 dolardan fazla maaş almaktadır.

Meksika'nın İşsizlik Oranı Nedir?

Meksika’nın işsizlik oranı Mart 2022 Trading Economics verilerine göre %3.6’dır.

Meksika'da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Meksika’da ortalama maaş Nisan 2022’de 13.994 pesodur.

Meksika'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Meksika’da asgari ücret 2022 yılında, iş günü başına 172.87 pesodur.

Meksika’nın genel asgari ücretine gelen zam ile 2021 yılında günlük maaş ücreti enflasyonla uyumlu olacak şekilde yeniden düzenlenmiş ve %22 artırılmıştır. 2022 yılında gelen ,Meksika asgari ücret zammı son 34 yılın en yüksek artışı olmuştur.

Meksika'da Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Meksika’da yaşamanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika vatandaşlarının sıcak ve misafirperver insanlar olması
 • Kültürel kutlamalar ve mutfak lezzetlerinin zengin olması
 • Köklü bir tarihi yapıya sahip olması
 • Vize politikasının rahat olması
 • Verimli ve çeşitli bir ulaşım ağına sahip olması
 • Büyüleyici doğal ortamlara ev sahipliği yapıyor olması
 • Meksika’da dış gelirin fazla olması
 • Özel sağlık hizmetlerinin ekonomik ve kamu sağlık hizmetlerinin evrensel olması
 • Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin olması
 • Kapsayıcı ve yabancı dil destekli bir eğitim sisteminin bulunması

Yaşamak için Meksika'ya Nasıl Gidilir?

Meksika’ya yerleşmek ve Meksika vatandaşlığı almak için gerekli olan Meksika oturma iznini almak, birden fazla yol ile gerçekleşmektedir.

Yaşamak için Meksika’ya gitme yolları aşağıda verilmiştir.

 • Meksika'da iş teklifi alarak çalışma izinli geçici oturma vizesi ile Meksika oturma izni almak
 • Meksika'da yaşayan bir aile üyesinin yanına Meksika aile birleşimi vizesi ile giderek oturum izni almak
 • Meksika'da yaşamak için yeterli maddi kaynağa sahip olmak koşulu ile geçici oturma vizesi ile Meksika oturma izni almak
 • Meksika'da gayrimenkul ya da sermaye yatırımı yaparak geçici oturma vizesi ile Meksika oturum izni almak
 • Kültürel, sosyal, bilimsel, teknik, sanatsal ve üstün nitelikli çalışmalar ile ulusal fayda sağlayarak Meksika oturma izni almak
 • İltica başvurusu ile Meksika’da oturma izni almak

Vizem.net, Meksika'ya yerleşmek isteyen kişilerin Meksika göçmenlik vize işlemleri ve oturum izni başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: