Meksika Başkenti Mexico City

Meksika'nın Başkenti Mexico City Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mexico City, Meksika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kuzey Amerika’nın nüfusuna oranla bölgede insan yoğunluğunun en fazla olduğu yer olan Mexico City, Meksika’daki 32 federal birlikten biridir. 2022 yılı Mexico City nüfusu 125.560.000’dır. 14. yüzyılda Texcoco Gölü üzerinde kurulan Mexico City, 1521 yılında meydana gelen Tenochtitlan kuşatmasında yok edilerek İspanyol şehir mimarisine göre tekrar kuruluşu gerçekleşmiştir.

1585 yılında Mexico City olarak anılmaya başlanmıştır. Aztek İmparatorluğu’na başkentlik yapan Mexico City, yeni İspanya’nın başkenti olmuştur. 27 Eylül 1821 Meksika İmparatorluğu’nun Bağımsızlık Metni ile Meksika İspanyol sömürgesinden kurtularak federal bir yapıya sahip olmuştur. Mexico City, 1824 yılında bağımsızlığını ilan ederek İspanyol kolonisi olmaktan çıkmıştır. Mexico City’nin eyalet olmasından dolayı Meksika’dan yarı bağımsız bir sisteme sahiptir.

Turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği turistik bir şehirdir. Mexico City’nin tarihi simgeleri Metropolitan Katedrali, Plaza de la Constitución, Büyük Tapınak Chapultepec Kalesi, Bağımsızlık Anıtı ve Pemex Çeşmesi ve Bağımsızlık Meleği’dir. Mexico City, 170 müze ile dünyada en fazla müze bulunan ilk on şehirden biridir.

Meksika Başkenti ile İlgili Dikkat Çeken 10 İlginç Bilgi Nedir?

Meksika Başkenti olan Mexico City ile ilgili dikkat çeken 10 ilginç bilgi aşağıda verilmiştir.

 • Mexico City, nüfus ve büyüklük açısından New York’tan öndedir.
 • Mexico City, dünyada en fazla İspanyolca konuşulan şehirdir.
 • Mexico City, dünyadaki en büyük dördüncü şehirdir
 • Mexico City, Amerika kıtasının en eski şehridir.
 • Mexico City, Amerika kıtasında en çok müzeye sahip şehirdir.
 • Mexico City avakado, kabak, domates ve vanilya ile ünlüdür.
 • Dünya’nın en küçük yanardağı Meksika’da bulunmaktadır.
 • Meksika’da bir vatandaş haftada ortalama 41.3 saat çalışmaktadır.
 • Meksikalıların ataları Olmec, Zapotec, Toltec, Maya, Aztek, İnka, Afrika, Fransız ve İspanyollardır.

Mexico Nerededir?

Mexico City, Trans-Meksika Volkanik Kuşağı'nda bulunan Meksika Vadisi’nde yer almaktadır. Mexico City, Kuzey Amerika Kıtası’nda bulunmaktadır. Meksika’nın başkenti olan Mexico City’nin çevresindeki şehirler olan Oaxaca ile 462 kilometre, Puebla ile 130 kilometre, San Luis Potosí ile 412 kilometre, Veracruz ile 316 kilometre mesafe bulunmaktadır.

Mexico City’de Xochimilco gölü başta olmak Xalocan, Zumpango, Texcoco ve Chalco gölleri bulunmaktadır. Rio Grande, Mexico City’de akan en uzun nehirdir. Mexico City’de bulunan diğer nehirler Colorado nehri, Grijalva-Usumacinta nehri ve Nazas-Aguanaval nehridir. Sierra Madre, Meksika'nın dağ sistemi olarak bilinmektedir. Batıda Sierra Madre Occidental, doğuda Sierra Madre Oriental ve güneyde Sierra Madre del Sur bulunmaktadır.

Mexico City'nin Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Mexico City, Texcoco Gölü üzerine inşa edilmiştir. Azteklerin lagüne toprak dökerek suni bir ada oluşturarak inşa ettiği Mexico City’nin kuruluşu ileri dönemlerde İspanyollar Tenochtitlán harabeleri üzerine şehir kurması ile olmuştur. 1520 yılında İspanyollarTenochtitlan’ı fethetmiştir ve Mexico City’i kalıntılar üzerine inşa etmişlerdir.

İspanya’nın sömürgesi konumunda olan Meksika’da bağımsızlık hareketi, Miguel Hidalgo y Costilla isimli katolik rahibin tetikleyici güç olması ile gerçekleşmiştir. İspanya ile Meksika arasında 11 yıl süren bağımsızlık savaşı sonrasında Iguala Planı ile Meksika’nın bağımsız olması istenmiştir. Mexico City ilk başlarda birkaç belediyeden oluşmuştur.

1846 yılında Amerika Birleşik Devletleri Mexico City’i işgal etmiştir. Savaşın sonunda imzalanan Guadalupe Hidalgo Antlaşması ile Meksika’nın kuzey topraklarının bir bölümü Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakılmıştır. Meksika- Amerika Savaşı sırasında Porfirio Díaz cumhurbaşkanlığı görevine gelmiştir. Porfirio Diaz’ın cumhurbaşkanlığı döneminde başta Mexico City olmak üzere birçok Meksika şehrinde ekonomik olarak büyüme yaşanmıştır. Porforio Diaz Mexico Ciyt’nin Avrupa şehirleriyle yarışacak düzeyde olması için büyük çaba sarf etmiştir. Meksika Devrimi döneminden günümüze Mexico City’nin büyüme süreci devam etmiş ve şehir dünyanın en büyük şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Meksika günümüzde siyasi ve ekonomik yapısı nedeniyle batı yarımküredeki en büyük şehirlerdendir. Gayrisafi Yurtiçi Hasılası, Latin Amerika’da en yüksek şehir niteliğine sahiptir, fakat şehir halkı arasındaki dengesiz gelir dağılımı vardır.

Meksiko'nun Coğrafyası Nasıldır?

Mexico City, Meksika Vadisi’nde yer almaktadır. Meksika Vadisi, Trans-Meksika Volkanik Kuşağında bulunmaktadır. Mexico City, yüksekliği 5.000 metreye varan dağlar ve volkanlarla çevrilidir.

Mexico City, 17. yüzyılda Texcoco Gölü’nün kurutulması ile nehrin üzerine inşa edilmiştir. . 20. yüzyıl itibariyle Mexico City bazı alanlarda 9 metreye kadar batmıştır. Mexico City her yıl yaklaşık 20 inç batmaktadır. Mexico City’de batma olayları sel olaylarına sebep olmaktadır.

Meksika’nın en önemli gölleri; Baccarac, Falcon, Casa Blanca, Laguna Bacalar, Avandaro ve Chapala’dır. Meksika’nın öne çıkan nehirleri; Rio Grande, Colorado, Balsas, Lerma, Fuerte, Sonora’dır.

Mexico City’nin İklimi Nasıldır?

Mexico City, Meksika’nın konumu nedeniyle sıcak bir iklime sahiptir. Mexico City’de ortalama 12 aylık sıcaklık ortalaması, yüksekliğe bağlı olarak 12-16°C arasındadır. Mexico City’de en düşük sıcaklık -4,4°C ve en yüksek sıcaklık 33.9 °C olarak ölçülmüştür. Yaz aylarında dolu şeklinde yağışlar görüldüğü Mexico City’nin nadiren olsa da dağ zirvelerine kar yağmaktadır. Texcoco Gölü’nün kurutulması ve küresel ısınmanın etkisiyle kar yağışları oldukça azalmıştır.

Mexico City’de baskın iki mevsim görülmektedir. Mexico City’de baskın görülen mevsimlerden mayıs-ekim arası rüzgarların denizden tropikal nem getirdiği nemli bir yazdır. Yaz aylarında Mexico City’de en çok yağış temmuz ayında görülmektedir. Mexico City’de baskın görülen diğer mevsim kasım-nisan arası kuru bir kış hüküm sürmektedir. En kurak ay aralık olduğu Mexico City’de kasım ayından şubata kadar soğuk dönemin etkisinde geçmektedir.

Mexico City'nin Nüfusu Kaçtır?

Mexico City’nin nüfusu, 125.560.000’dir. Meksika'nın başkenti, Mexico City Latin Amerika'nın en kalabalık şehridir. Latin Amerika’nın nüfusuna oranla insan yoğunluğunun en fazla olduğu yerdir. 2022 verilerine göre Mexico City nüfusu ile dünyanın en kalabalık 5. şehridir.

Meksika'nın Başkentinde Yaşam Nasıldır?

Meksika'nın Başkentinde Yaşam Nasıldır?
Meksika'nın Başkentinde Yaşam Nasıldır?

Meksika’nın başkentinde yaşam, numbeo.com web sitesinin verilene göre 84,46 puandır. Mexico city’de yaşam maliyetleri içerisinde yer alan kamu hizmetleri (su, çöp, elektrik) pahalı değildir. Metro ile ulaşımda tek bir biletin fiyatı 3 Meksika Pezosudur. Mexico City’de bulunan marketlerde ucuz fiyata kaliteli ürünler satılmaktadır. Mexico City’de sıradan bir semtte yemek ücreti aylık 43 dolardır.

Mexico City’de güvenlik açığı bulunmaktadır. Suç oranlarının yüksek olduğu Mexico City’de suç ve güvenlik konusu ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Denizaşırı Güvenlik Danışma Konseyi tarafından kritik olarak nitelendirilmektedir. Mexico City’de sağlık bakımı maliyetleri yaşa göre değişmektedir. Mexico City’de 40 yaşında bir vatandaş yılda yaklaşık 320 dolar öderken elli yaşındaki bir birey 385 dolar ödemektedir.

Mexico City’de Ev Fiyatları Nasıldır?

Mexico City’de ev fiyatları, evlerin şehir merkezine yakın olup olmamasına göre değişmektedir. Meksika’da tek odalı bir dairenin fiyatı aylık ortalama 495 dolar iken şehir merkezi dışında bir dairenin aylık ortalama fiyatı 310 dolar olmaktadır. Semtlerin gelişmişlik düzeyleri ev fiyatlarında dalgalanmalara yol açmaktadır. Mexico City’de ev fiyatları şehirde bulunan semtlerin popülerliğine göre değişmektedir. Polanco gibi gelişmiş semtlerde kiralık veya satılık evler için ödenmesi gereken ücretler yüksektir.

Meksiko'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Mexico City eğitim imkanları, eğitim sisteminin gelişmiş olması nedeniyle fazladır. Mexico City’nin uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilme sebepleri Mexico City’nin eğitim masraflarının diğer ülkelere göre daha avantajlı olmasıdır. Mexico City’de eğitim fiyatları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla daha düşüktür.

Meksika, Mexico City’deki başlıca üniversiteler; Monterrey Teknoloji ve Yüksek Öğrenim Enstitüsü, Büyükşehir Özerk Üniversitesi, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’dir. Mexico City’de üniversiteler Yüksek Öğrenim Sistemi Sistemi sıralamasında en iyiler arasında 31. sırada yer almaktadır. Son teknoloji yöntemlerin ve aletlerin kullanıldığı Meksika eğitim sistemi uluslararası öğrencileri Meksika’da bulunan üniversitelere yönelmesine neden olmuştur.

Mexico City’de bulunan Colegio de Santa Cruz de Tlatelolco Amerika’daki ilk yüksek öğrenim okulu ve dünyanın ilk tercüman ve çevirmen okuludur.

Mexico City Üniversiteleri Nelerdir?

Mexico City’de bulunan üniversiteler aşağıda verilmiştir.

 • Meksika Ulusal Özerk Bölgesi Üniversitesi
 • Panamerican Üniversitesi
 • Anahuac Üniversitesi
 • Ibero Amerikan Üniversitesi
 • Metropolitan Özerk Üniversitesi
 • Ciudad Üniversitesi
 • Meksika Otonom Teknoloji Enstitüsü
 • Ulusal Politeknik Enstitüsü

Mexico City'de İş İmkanları Nasıldır?

Mexico City’de çeşitli iş fırsatları bulunmaktadır. Mexico City’de çoğu insan hizmet sektöründe çalışmaktadır. Muhasebeciler, tur rehberleri, tamirciler ve tesisatçılar hizmet sektörü içerisinde yer alan meslek gruplarıdır. Bilgi teknolojileri sektörü, IT danışmanlık alanı ve dil öğretimi sektöründe iş imkânı bulunmaktadır. Yaşam maliyetinin birçok büyük şehre göre düşük olduğu Mexico City’de ödenecek maaşlar dünyadaki ülkelere kıyasla azdır.

Mexico City’de iş imkanları kişinin İspanyolca seviyesine göre değişmektedir. Temel olarak güncel Meksika iş ilanları ülkenin iş bulma internet sitelerinde listelenmektedir. İspanyolca konuşma yetkinliğine bağlı olan büyük ya da küçük şirketlere başvurmak çeşitlilik arz etmektedir.

Meksiko'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Mexico City’de ulaşım koşulları oldukça çeşitlidir. Mexico City’de metro, banliyö treni, otobüs, minibüs gibi çeşitli ulaşım araçları mevcuttur.

Mexico City’de Sistema de Transporte Colectivo isimli 225,9 kilometrekarelik bir metro sistemi vardır. Peserolar, Meksika’da 22 yolcunun transferinde kullanılan maksimum 28 kişiye hizmet veren yolcu otobüsleridir.

Mexico City'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Mexico City’de gezilecek yerler aşağıda verilmiştir.

 • Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi
 • Frida Kahlo Müzesi
 • Chapultepec Kalesi
 • Bakire Guadalupe Bazilikası
 • Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi
 • Metropolitan Katedrali
 • Kraliyet Sarayı
 • Büyük Tapınak
 • Xochimilco Kanal Turu
 • Garibaldi Meydanı

Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi Nerededir?

Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi Nerededir?
Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi Nerededir?

Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi, dünyanın en büyük antropoloji müzesidir. Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi, Mexico City’nin Paseo de la Reforma bölgesinde yer almaktadır.

Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi içerisinde Diego Riviera’nın duvar resimleri, Güneş Taşı olarak bilinen Azteklere ait takvim, 16. yüzyıla ait Aztek Xochipilli heykeli ve Maya medeniyetlerine uzanan tarihi kalıntılar yer almaktadır.

Frida Kahlo Müzesi Nerededir?

Frida Kahlo Müzesi Nerededir?
Frida Kahlo Müzesi Nerededir?

Frida Kahlo Müzesi, Mexico City’de bulunan Coyoacan belediyesinde Colonia del Carmen bölgesinde yer almaktadır. Frida Kahlo Müzesi’nde Meksikalı ressam olan Frida Kahlo’nun eşyaları sergilenmektedir.

Frida Kahlo Müzesi, 1929-1954 yılları arasında Kahlo’nun evi olmuştur. Frida Kahlo Müzesi Diego Rivera’nın talebi üzerine 1958 yılında müze haline getirilmiştir. Frida Kahlo Müzesi’nde Frida’ya ait önemli resimler, koltuk değnekleri, ilaçları ve korseleri bulunmaktadır.

Chapultepec Kalesi Nerededir?

Chapultepec Kalesi, Mexico City’de yer almaktadır. Günümüzce Ulusal Tarih Müzesi olarak bilinmektedir. Chapultepec Kalesi’nde neogotik mimari etkileri görülmektedir. 1778 yılında başlanan Chapultepec Kalesi’nin inşası on yılda tamamlanmıştır. Chapultepec Kalesi, deniz seviyesinden 2.325 metre yüksekliğe sahiptir.

Chapultepec Kalesi, Meksika İmparatoru olan I. Maximillian’ın evi olarak kullanılmıştır. Birçok devlet liderine ev sahipliği yapan Chapultepec Kalesi, 1939 yılında müzeye dönüştürülmüş, 1944 yılında müze olarak kullanıma açılmıştır.

Mexico City'de Yapılması Gereken Aktiviteler Nelerdir?

Mexico City’de yapılması gereken aktiviteler aşağıda verilmiştir.

 • Frida Kahlo müzesini ziyaret etmek
 • Xochimilco kanallarında kano yapmak
 • Tarihi merkezde bir kitapçıyı ziyaret etmek
 • The Mesón del Cid’de yemek yemek
 • La Lagunilla’dan antika bir eşya satın almak
 • Zócalo’da Ölülerin Günü etkinliğine katılmak
 • Fifty Mils’te kokteyl içmek
 • Cineteca Nacional’da film izlemek
 • Corona Capital festivalinde müzik etkinliğine katılmak
 • La Ciudadela esnaf pazarını ziyaret etmek

Meksiko'nun Nesi Meşhurdur?

Mexico’nun mimari eserleri meşhurdur. Mexico City’nin meşhur simgelerinden biri Güneş Piramidi’dir. Güneş Piramidi, Mexico City’nin en yüksek eseridir. Mexico City’nin 30 mil kuzeydoğusunda yer alan Güneş Piramidi Teotihuacan’da bulunmaktadır. Yüksekliği 200 metreden fazla olan Güneş Piramidi’nin toplam 248 adet basamağı vardır. Mexico City’nin meşhur simgelerinden biri olan Xochimilco, Meksika’nın Venedik’i olarak adlandırılmaktadır. Xochimilco, yapay ada ve kanallardan oluşmaktadır.

Mexico City'den Ne Alınır?

Mexico City’den alınacak eşyalar aşağıda verilmiştir.

 • Meksika kahvesi
 • Molinillo
 • Huipil
 • Taxco gümüşü
 • Lucha Libre maskesi
 • Otantik Mezcal

Mexico City Havaalanı Var Mıdır?

Mexico City’de iki tane havaalanı vardır. Benito Juárez ve Felipe Ángeles, Mexico City’de bulunan havaalanlarıdır. Mexico City Benito Juárez Havaalanı, Mexico City’nin birinci havalimanıdır. Mexico City Benito Juárez Havaalanı’ndan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Karayipler, Güney Amerika, Avrupa ve Asya’ya günlük uçuşlar gerçekleşmektedir. Mexico City Benito Juarez Havaalanı’nın Zocalo şehir merkezine uzaklığı 7 kilometredir.

Felipe Ángeles Uluslararası Havaalanı, Mexico City’nin ikinci havaalanı olarak hizmet vermektedir. Felipe Ángeles Uluslararası Havaalanı 21 Mart 2022 yılında inşa edilmiştir. Felipe Ángeles Uluslararası Havaalanının şehir merkezine arabayla uzaklığı 50 kilometredir.

Benito Juárez Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Mexico City’de bulunan Benito Juárez Havalimanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli ulaşım araçları vardır. Benito Juárez Havalimanından şehir merkezine gitmek için metro, metrobüs kullanılmaktadır. Benito Juárez Havalimanından 4. metrobüse ve metronun 5.hattına binerek şehir merkezine yarım saatte ulaşılmaktadır. Shuttle, taksi ve araç kiralama Benito Juárez Havalimanından şehir merkezine ulaşım için alternatif araçlardır.

İstanbul ve Mexico City Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul ve Mexico City arası aktarmasız bir uçuş süresi 16 saat 20 dakikadır. Mexico City İstanbul arası uçuş mesafesi 11.440 kilometredir.

Mexico City Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekli Mi?

Mexico City aktarmalı uçuşlar için transit vize belli şartlar altında gerekli değildir. Yolcuların transit geçiş süreleri 24 saati geçmemesi ve havalimanındaki transit alandan çıkmamaları şartıyla Mexico City’den transit vize olmadan geçiş imkanı bulunmaktadır.

Türkiye'den Mexico City'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mexico City’e Ankara Meksika Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü veya İstanbul Meksika Başkonsolosluğundan vize alarak gidilmektedir. Meksika vize başvuruları için Ankara ve İstanbul Meksika Konsolosluklarının aracı kurumlarla anlaşması bulunmamaktadır.

Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip vatandaşlar 180 gün altında vize başvurusu için konsolosluktan ya da elektronik vize yöntemi ile Meksika vizesine başvurma hakkına sahiptir. Meksika'ya seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Meksika vize şartları kapsamında hava yoluyla seyahat etmek koşuluyla, 30 gün geçerli olacak tek girişli e-vizelerini internet üzerinden alması gerekmektedir.

Vizem.net Mexico City’e gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: